Zsidók Szlovákiában
A szlovák nacionalisták pozsonyi tüntetésein gyakori jelszó – „Csehek, gyalog vissza Csehországba!” és „Magyarok – a Duna másik partjára!”. De az is, hogy „Szlovákia a szlovákoknak – Palesztina a zsidóknak!”. Igaz ugyan, hogy egy vérbeli cionista számára ez a jelszó nem elfogadhatatlan, de attól tartok, hogy a cionisták és a szlovák nacionalisták értelmezése mégsem azonos.
De hát miért e zsidóellenesség? Hiszen a háború előtti mintegy 80 ezer szlovákiai zsidó közül talán kétezren sem maradtak Szlovákiában. Csakhogy a zsidóüldözés az a púp az 1939 és 1945 között létező Hitler-csatlós Szlovák Állam hátán, amelytől sehogyan sem tudnak megszabadulni azok, akik az áhított „szlovák államiság” megtestesítőjét látják benne és háborús bűnösként kivégzett elnökét, Jozef Tisót legszívesebben felmagasztalnák. De hát hogyan lehet szentté avatni valakit, aki 500 márkát fizetett minden szlovák zsidóért, akit a nácik voltak szívesek befogadni a koncentrációs táboraikba?
Odáig még nem jutottak el, hogy nyíltan helyeseljék a zsidók kiirtását, de odáig már igen, hogy „megmagyarázzák”, miért volt jogos a szlovákok zsidógyűlölete. Pavol Martinicky szlovák történész nemrég a pozsonyi ifjúsági lapban, a Smenában egy hosszú cikket közölt A zsidókérdés és a Szlovák Állam címmel. Bizonyára azt gondolta, hogy egyszerre két legyet sikerül agyoncsapnia, ha bebizonyítja, hogy a zsidók voltak a legfanatikusabb magyarosítok a Felvidéken, a mai Szlovákia területén.
A bizonyítékot meg is találta Grünwald Béla személyében: a múlt század derekán „a zsidó Grünwald Béla iskolaügyi miniszter volt a szlovák iskolák felszámolásának egyik legádázabb szorgalmazója” – írja. Tevékenységének következményeképpen 1918-ban a 3084 iskolából Szlovákia területén csak 94 volt szlovák nyelvű.
Ami igaz, az igaz: Grünwald megvetette, talán gyűlölte is a szlovákokat. De mit tesz isten? (Illetve ez esetben egy másik szlovák történész, Juraj Fabian – mert tudni kell, hogy Szlovákiában másféle történészek is vannak!) Tehát, mit tesz Juraj Fabian? Martinickynek írt válaszcikkéből kiderül, hogy a Grünwald-eset az örmény rádió ismert viccére emlékeztet: „Igaz-e, hogy Leningrádban bicikliket osztogatnak?” A válasz: „A hír alapjában igaz, de helyreigazításra szorul: nem Leningrádban, hanem Jerevánban, nem bicikliket, hanem autókat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.”
Grünwald Béla nem volt iskolaügyi miniszter, hanem egy ideig zólyomi alispán volt. 1839. december 2-án született a Garam megyei Antalban. Apja, Augusztin, német volt, a Coburg német nemesi család mint egyik földbirtokának igazgatóját foglalkoztatta. Anyja pedig, Johana Malovska szlovák volt. Talán éppen anyja miatt – mint ahogyan a származásukat megtagadóknál lenni szokott – volt Grünwald olyan vad szlovákgyűlölő és magyarosító.
Mindenesetre, ereiben egy csepp zsidó vér sem folyt. Olyan tiszta árja volt, hogy ha egy évszázaddal később él, semmi akadálya nem lett volna, hogy az SS-hez csatlakozzék. Esetleg a nyilasokhoz, vagy talán a Hlinka-gárdához. Valószínűleg meg is tette volna.
Egyébként a lelki beteg Grünwald végül 1891. május 4-én a franciaországi Courbevois-ban öngyilkos lett.
És még valami: a múlt századbeli szlovák nemzeti érzelmű értelmiségiek éles vitákat folytattak Grünwalddal. Legkövetkezetesebb ellenfeleinek egyike, Tauszk Hugó újságíró és tanító volt, akit a szlovák nemzetiség védelme érdekében végzett tevékenysége miatt megfosztottak tanítói állásától és végül emigrálni kényszerült. Talán mondani sem kell, hogy Tauszk zsidó volt.
Jehuda Lahav
Címkék:1991-01