Zsidók, kommunizmus, zsidó kommunisták I. rész
Stanislaw Krajewski
1. A marxizmus, a radikális baloldali ideológiák és a „valóságos szocializmus” nem csupán a világtörténelem, a lengyel vagy a magyar történelem egy szeletét alkotják, hanem a zsidó történelem egy fejezetét is.
2. Az antiszemiták durván eltúlozták a zsidók szerepét a kommunizmusban, eltorzították a tényeket, és összeesküvés-elméletek alapján értelmezték őket. A zsidók a kommunizmusnak áldozatai is voltak.
3. A zsidó kommunisták ritkán törődtek zsidó érdekekkel, s gyakran nem is voltak immár tulajdonképpen zsidók.
4. Egyesek azok közül, akik lemondtak zsidóságukról, később visszatértek hozzá. Olyan nagy volt a zsidó kommunisták száma, olyan fontos volt a szerepük, hogy erről a többi zsidónak sem szabad megfeledkeznie.
5. A legmélyebb problémát az jelenti számunkra, hogy a kommunista kötődés bizonyos zsidók esetében kvázi-vallásos jellegű volt.
6. Nincs sajátosan zsidó radikalizmus, nincs „zsidó kommunizmus”. Általános mechanizmusok miatt lettek zsidók kommunistává.
7. Nem a judaizmusból vagy a zsidó tradíciókból fakadt, hanem a társadalmi szituáció vezetett a zsidók szerepvállalásához a kommunizmusban.
8. Nemes és önzetlen szándékok szolgálhatnak gonoszságban való részvétel kiindulópontjaként.
9. Az erkölcsi felelősség lehet közvetett. Az újraéledő kelet-európai zsidó közösségeknek szembe kellene nézniük azzal, milyen örökséget jelent számukra a zsidók szerepe a kommunizmusban. Annak elfogadásából azonban, hogy erkölcsi felelősség terheli a zsidóságot, nem következik, hogy a nem-zsidók kevésbé lennének felelősek.
10. Objektív kutatásra volna szükség annak tisztázására, hogy mekkora méreteket öltött és milyen természetű volt a zsidók részvétele a kommunizmusban. Nem szabad, hogy a „zsidó kommunizmus” antiszemita mítoszának tragikus következményei bármiféle tabut jelentsenek is számunkra.
Bevezető megjegyzések
„A zsidók és a kommunizmus” kifejezés első hallásra kétfajta képzettársítást kelt bennünk. Az első, a nyugaton általános asszociáció a kommunista országokban folytatott zsidóüldözés képével kapcsolja össze a kifejezést: a vallási hagyományok lerombolásával, a zsidó orvosok perével, illetve általánosabban a sztálini antiszemitizmussal – ami csaknem a zsidók tömeges meggyilkolásába torkollott -, a refuznyikok sorsával és a zsidók diszkriminálásával a Szovjetunióban, a hivatalos antiszemitizmussal Lengyelországban 1967 és 1968 folyamán. A másik fajta, Kelet-Közép- és Kelet-Európában népszerű képzettársítás a „zsidó kommunizmus” képével szemléltethető, mely szerint a zsidók a baloldali mozgalmak megalapítói, a kommunista vezetők a kommunista pártok kormányozta államokban, ők a keresztény felekezetek üldözői, ők azok, akik kiemelkedő szerepet játszanak a véres kommunista diktatúrákban.
Mármost az első kép igaz, de a zsidók és a kommunizmus viszonyáról adható teljes képnek egy szeletét jelenti csupán. A másik kép hamis, ám csakugyan rámutat bizonyos tényekre, jelesül arra, hogy nagy számban voltak zsidók az aktív kommunisták között. A. W. M. Gerrits megfogalmazása szerint ez abból a tényből fakad, hogy olyan hatásos a zsidók és a kommunizmus összekapcsolása, hogy ez „a fikció és a realitás bizonyos elemein alapult”.1 A „zsidó kommunizmus” mítosza: mítosz. Ami valóságos, az a zsidó kommunisták léte és fontosságuk. A Gerritsnél olvasható különbségtétellel találkozhatunk már Jaff Schatz könyvében2 is, mely a témáról írott legfontosabb ekkora terjedelmű tanulmány – illetve magam is kezdeményeztem ezt.3 Meglepően kevesen kutatták e valóságos elemeket.
Ezt elhanyagolt témakört – melyről most áttekintést kívánok adni – tehát nem annyira a „Zsidók és kommunisták”, nem is a „Zsidók a kommunizmus alatt”, s bizonyosan nem a „Zsidó kommunizmus” címmel jelölném meg, hanem a következőképpen: „Zsidó kommunisták”. Tudományos kutatás tárgyának tekintem ezt a témát, ám kevésbé objektív változatával is előállnék: „Zsidó kommunisták zsidó szempontból”. Megjegyzéseim csak vázlatos, bevezető jellegű megjegyzéseknek tekinthetők a problémához, melyet úgy vélem, érdemes hivatásos kutatóknak közelebbről megvizsgálniuk, de jó, ha zsidók is eltöprengenek rajta, olyanok is, akik még sosem találkoztak kommunistával.4
Meg kell említenem azt is, hogy érdeklődésem részben személyes indíttatású. A ’70-es években olvastam a két jelentős író, Czeslaw Milosz és Aleksander Wat beszélgetéseiből készített fontos könyvet, a Pamiétnik mówiony-t (Beszélgetőnapló). Wat felidézte, hogy egy bizonyos kommunista vezető ‘cádikként’ viselkedett híveivel. Ez a vezető, Adolf Warski, aki a Lengyel Kommunista Párt egyik megalapítója, majd később a lengyel parlament tagja volt, s akit a sztálini terror alatt a Szovjetunióban gyilkosság áldozata lett, történetesen a dédapám volt.
Megjegyzések a tíz tézishez
1. A marxizmus, a radikális baloldali ideológiák és a „valóságos szocializmus” nem csupán a világtörténelem, a lengyel vagy a magyar történelem egy szeletét alkotják, hanem a zsidó történelem egy fejezetét is.
A kommunizmus a mai lengyel vagy magyar, csakúgy, mint az orosz vagy mondjuk a kínai történelemnek is viszonylag fontos részét alkotja, s immár nyilvánvaló, hogy Európa, sőt civilizációnk történelmének egy fejezetét is fogja majd jelenteni. Azt javasolom, tekintsük a kommunizmust a zsidó történelem egy fejezetének is.
A „kommunizmus” szóval elsődlegesen a marxizmust, illetve szélesebb értelemben a baloldali radikalizmust kívánom jelölni, másodsorban pedig a „valóságos szocializmust”, vagyis a kommunista pártok által kormányzott országokat. E második elem, a kommunista uralomban való részvételük, illetve a kommunista uralom tetteiért következésképpen rájuk háruló felelősség miatt válik rendkívül heves érzelmeket kiváltó témává a zsidó kommunisták szerepe a zsidóság történelmén belül. Ma az egyetemes zsidó történelem részeként tekintjük a zsidó kommunisták jelenségét, ebből az következik, hogy századunk Kelet-Európájában a zsidók nem csak az elnyomottak, de az elnyomók közé is tartoztak. Mivel mi, zsidók, a legszörnyűbb üldözések áldozatai voltunk, már maga az a gondolata is drámaian hangzik és nehezen elfogadható, hogy közülünk egyesek a megtorlók közé tartoztak. Ám ez nyilvánvaló tény.
Ezt a tézist, mely szerint zsidók az elnyomók között is voltak, természetesen csak akkor fogadhatjuk el, ha elismerjük, hogy a kommunisták csakugyan elnyomók és üldözők voltak. Ezt, úgy vélem, nagyon kevesen tagadják. Igaz azonban, hogy a korai kommunistákat, az illegalitás korszakának forradalmárait az a vágy vezérelte, hogy vessenek véget a társadalmi igazságtalanságnak. Igazságos társadalmat akartak teremteni, ám az eredmény a szervezett terror rendszere lett.
Hadd említsek néhány példát, mely azt mutatja, hogy milyen népszerű volt a zsidók, különösen pedig a kelet-európai zsidók körében a kommunizmus, illetve általánosabban: a baloldali radikalizmus. Tényekre, nem mítoszokra hivatkozom. A legtöbb zsidó, aki szakított zárt, hagyományos közösségével, általában a politikai radikalizmus támogatója lett. Ha nem a cionizmust választották, akkor a forradalmi baloldalt támogatták, olykor pedig mindkettőt. A világi jiddis kultúra túlnyomórészt baloldali volt. Ami azonban még inkább ide tartozik: a zsidók fontos szereplői voltak a kommunista mozgalomnak. A kommunista hatalomátvétel előtt és után is a legmeghatározóbb forradalmár vezetők között voltak. Más vezető személyiségek, mint például Engels vagy Lenin, olykor dicsérték ezért a zsidókat.
A konzervatívok pedig ugyanezt rendszerint felrótták a zsidóknak. Hogy kevésbé ismert példákat idézzek: az 1920-as években egyes svéd orosz-szakértőknek semmi kétségük nem volt a zsidók szerepét illetően. Alfred Jensen (aki, mint megtudtam, nem volt sem pozitív, sem negatív irányban elfogult a zsidókkal szemben) azt írta 1921-ben, hogy „a vezető bolsevikok körülbelül 75 százaléka zsidó származású”.5 II. Miklós orosz cár azt mondotta egykor, hogy „a bajkeverők kilenctizede zsidó”.6 Fogalmam sincs, közel állnak-e ezek a kijelentések az igazsághoz, vagy sem. Mivel ilyen kijelentéseket gyakran használnak antiszemita célból, nagyon nehezen megállapítható, vajon tényekre hivatkoznak-e, vagy sem.
Természetesen nagy különbség van azok között, akik azért lettek forradalmárok, hogy harcoljanak az igazságtalanság ellen, illetve azok között, akik a kommunista elnyomást, vagyis az igazságtalanság egy másik formáját támogatták. Az idealista radikálisok azonban, mihelyt alkalom adódott rá, általában a rendszer funkcionáriusává, vagy pedig, ha máshol éltek, az új rendszer támogatóivá váltak. Például a Kelet-Európában, illetve az izraeli kibucokban tevékenykedő zsidó aktivisták buzgó szovjetpártiak voltak Sztálin életének utolsó éveiben, a terror időszakában.
Lengyelországban rögtön a II. világháború után a legtöbb zsidó szervezet kommunista párti volt; azt az erőt látták ugyanis a kommunistákban, amely biztonságot és stabilitást tud teremteni. A zsidó származás néha előnyt jelentett azok számára, akik karriert kívántak építeni a kialakuló kommunista rendszerben. (Bár ez lehetett hátrány is. Tudok példákat arra, hogy visszatért zsidó számára karrierlehetőséget kínáltak, és arra is, hogy megfosztották ettől; mindkét esetben lényegesnek látszik a zsidó származás.) Félreértések elkerülése végett: nem azt állítom, hogy a zsidóság valaha is elegendő lett volna a karrierhez. nem zsidókra volt szükség, hanem lojális személyekre, lehetőleg olyanokra, akiknek nincsenek családi kötelékei. A zsidók gyakran tökéletes jelöltek voltak ebből a szempontból, mert elszigeteltek voltak, nem volt családjuk, nem kötődtek a háború előtti elithez, normális életről álmodtak, és arról, hogy védelmet biztosítanak számukra az állami hatóságok.
A háború utáni Lengyelországban egyes zsidók megpróbálták megbüntetni azokat, akik bűnösek voltak családjuk meggyilkolásában. Erre történik utalás egyes zsidó túlélők irodalmi jellegű feldolgozásaiban, például a lengyel-zsidó Wilhelm Dichter nemrégiben megjelent figyelemreméltó könyvében.7 Anyja megkért egy Ivovi szovjetzsidó tisztet, hogy vitesse Szibériába egyik lengyel szomszédját, akinek a feljelentésére a németek egykor a biztos halálba vitték családtagjait. A legdrámaibb példa Solomon Morel napjainkban napvilágot látott esete: ő közvetlenül a II. világháború után a németek számára Lengyelországban felállított koncentrációs tábor szadista vezetője volt.8
Az antiszemiták, nagyon is jól tudom, visszaéltek ezekkel a tényekkel, eltorzították őket, s felhasználásukkal a zsidó összeesküvésről alkottak mitikus képet.
2. Az antiszemiták durván eltúlozták a zsidók szerepét a kommunizmusban, eltorzították a tényeket, és összeesküvés-elméletek alapján értelmezték őket. A zsidók a kommunizmusnak áldozatai is voltak.
Az átlag-zsidók, illetve a témával foglalkozó sok szerző számára sem elfogadható az a nézet, hogy a zsidó kommunisták jelenségét a zsidóság egyetemes története részének kell tekintenünk. Rámutatnak arra a tényre, hogy a zsidó kommunisták léte ürügyet jelentett az antiszemiták számára, akik ezt a tényt fölhasználták összeesküvés-elméleteikben. Tökéletesen igaz, hogy a „zsidó kommunizmus” mítosza az egyik legördögibb gondolat, mely valaha is fölbukkant az európai politikában: az agresszív, erőszakos antiszemitizmus igazolására szolgált, és végső soron a náci Németország által véghezvitt tömeggyilkossághoz vezetett. Demagóg politikusok ma is fölhasználják ezt a gondolatot, Lengyelországban és másutt is.
Kötelességünk tehát minden tényre fölhívni a figyelmet, mely ellentmond a „zsidó kommunizmus” képzetének. Csak egy párat szeretnék megemlíteni közülük. Természetesen a legtöbb zsidó sohasem volt kommunista, sohasem rokonszenvezett a kommunistákkal, s a legtöbb kommunista sohasem volt zsidó. Különböző nemzetiségek voltak fölülreprezentálva a kommunisták között. Ez egyébiránt paradoxon volt, mert a kommunisták meggyőződésük szerint a dolgozó tömegeket, vagyis a nemzeti többséget képviselték. A zsidók többsége nem támogatta a kommunizmust. A zsidók többsége – pedig választási lehetőségük korlátozott volt – még a háború utáni Lengyelországban (vagy Magyarországon) sem rokonszenvezett a kommunistákkal, hanem inkább elhagyta az országot.
A zsidók áldozatai is voltak a kommunizmusnak. Bizonyos tények, például az orvosper, közismertek. Ám sokkal alapvetőbb jellegű volt a kommunisták zsidóellenes gyakorlata. Az egyéni karrierlehetőség dacára a kommunisták, beleértve a zsidó kommunistákat is, minden, sajátosan zsidó – akár vallási, akár politikai vagy cionista – tevékenységet végezni akaró zsidót ellenségnek tekintettek. A hagyományos zsidó közösségi életet lerombolták a győztes kommunisták. Sőt, a trockista-cionista összeesküvés gondolatával a kommunizmus a maga mítosz-változatát is kialakította a „zsidó (anti-) kommunizmusról”. A „gyökértelen kozmopolitákról” alkotott képet valójában egyaránt felhasználták a kommunisták és az antikommunisták is.
Nemcsak akkor került sor zsidók üldözésére, amikor nagy kampányok bontakoztak ki a cionisták ellen, hanem akkor is, amikor a zsidó kommunisták a legbefolyásosabbak voltak – például az 1940-es években, Lengyel- országban, amikor sok zsidót „spekuláció”, azaz üzleti tevékenység miatt börtönöztek be. Azok pedig, akik csak ugyan tevékeny cionisták akartak lenni, minden kommunista országban könnyen „Cion foglyaivá” válhattak.
Mindig létezett antiszemitizmus a baloldalon. Egyes forradalmárok, a fiatal Marxot is beleértve, hajlamosak voltak lényegileg zsidó jelenségként kezelni a kapitalizmust. A „zsidó kommunizmus” kísértete valójában már a kezdetektől fogva bejárta a kommunista pártokat. A zsidók felülreprezentáltsága „feszélyezte” a kommunista pártokat, „politikai tehertételt” jelentett számukra. Erre alig-alig szokás figyelmet fordítani.9 Hogy konkrét példával szolgáljunk: 1948-ban, nem sokkal a Kommunista Párt főtitkári székéből való (időleges) eltávolítása előtt, Wladyslaw Gomulka levelet írt Sztálinnak, melyben kijelentette, „szükségesnek látja nemcsak megállítani a zsidók százalékarányának növekedését a párt- és államapparátusban, hanem fokozatosan csökkenteni is ezt az arányt.”10
Előbb vagy utóbb minden kommunista pártban bekövetkezett antiszemita tisztogatás a „nemzeti megtisztulás” reményében. Ez mélyebb jelenséget tárt föl. Adam Michnik helytálló megfigyelése szerint az 1968-ban, Lengyelországban lezajlott antiszemita és értelmiségi-ellenes kampányban a rendszer azon törekvése érte el a csúcspontját, hogy a lengyel fasiszta hagyományokat (s velük együtt e nemzet heveny antiszemitizmusát) magáévá téve nyerje el legitimitását.
3. A zsidó kommunisták ritkán törődtek zsidó érdekekkel, s gyakran nem is voltak immár tulajdonképpen zsidók.
Az átlag-zsidók egy másik fontos szempont miatt sem fogadják el azt az álláspontot, hogy az egyetemes zsidó történelem részeként kell tekintenünk a zsidó kommunisták jelenségét. A zsidó kommunisták annyira nem képviselték a zsidóságot, annyira távol álltak a zsidó élet főáramától, hogy – véli sok zsidó – tevékenységükkel nem érdemlik meg, hogy a zsidó történelem részeként tartsuk számon őket.
A kommunista származású zsidók elidegenedtek zsidóságuktól, és megpróbáltak pápábbak lenni a pápánál. Általában „nem mutattak különösebb érdeklődést a zsidó téma iránt”.11 Más, nem-kommunista zsidókkal szemben sosem volt mentes a kormányzat az antiszemitizmustól, még akkor sem, ha zsidók is voltak a hatalomban. Az emigráns Bernard Goldstein arról panaszkodott, hogy a kommunista uralkodó eliten belül vezető szerepet betöltő zsidók, mint Minc, Berman, Zambrowski vagy Borejsza, kisujjukat sem mozdították azért, hogy segítsenek a zsidó közösségnek. Mint fogalmaz, „ők a diktatúra felbérelt kiszolgálói voltak.”12 A zsidó kommunisták legfontosabb vonásai közé tartozott, hogy el akarták hagyni a zsidó világot, gyakran nem akartak többé zsidók lenni, hogy legalább gyermekeiknek ne legyenek zsidó érzelmeik, zsidóságuk ne okozzon problémát számukra. Ezt sok barátomhoz hasonlóan magam is személyes tapasztalataimból tudom.
De még ennél is fontosabb az, hogy a gyakorlatban a kommunista politika mindig a zsidó hagyományok és a zsidó közösségi élet ellen irányult, s joggal nevezhető e politikai gyakorlat antiszemitának. Tilos volt ugyan az antiszemita szóhasználat, ám ugyanolyan szűk, sőt még szűkebb keret volt megszabva a zsidó élet, mint más hagyományok gyakorlása számára. A zsidó kommunisták tagadhatatlanul kommunisták ként, s nem zsidókként tevékenykedtek: pontosan ugyanazt tették, mint bárki más, hasonló pozícióban, és sajátosan zsidó érdekek nem befolyásolhatták döntéseiket. Ezt még a hagyományhű zsidók is meg tudták érteni. Joseph B. Solovietchik rabbi írta, hogy a zsidó bolsevikok „meg akarták győzni Sztálint arról, hogy ők mindenekelőtt kommunisták, nem pedig zsidók.”13
Az egyedüli kivételt a zsidók között tevékenykedő kommunisták jelentették. Ők hangsúlyozták zsidóságukat, de harcoltak a zsidó hagyományok ellen.
Az a néhány zsidó kommunista, aki a háború utáni Lengyelországban mint zsidó kívánt szerepet vállalni, a „Sztálin elvtárs oltalma alatt álló haladó zsidó nemzetet”14 szokta volt emlegetni. Jiddisül fejeztek ki sztálini eszméket. De hosszú távon ők is szakítani akartak az őket másoktól megkülönböztető zsidóságukkal. Láthatólag azt feltételezték, hogy a jövő eszményi világában nem lesz semmi, ami sajátosan zsidó volna. Az egyik bizonyíték erre, hogy gyermekeiket nem zsidó szellemben nevelték. Másik bizonyíték rá, hogy „elégedetlenek voltak a kormány politikájával, mely 1949 és 1950 folyamán lehetővé tette a zsidó emigrációt”, és igyekeztek azt „szabotálni, különböző fölösleges aktatologatásokkal hátráltatni a kivándorlási kérelemhez szükséges dokumentumok intézését”.15
A kommunizmus egyebek között az asszimiláció egyik formája volt. Egyesek számára ez a vörös asszimiláció – Ozjasz Thon kifejezésével élve: „ez az undorító vörös asszimiláció, a lelki elsorvadás a fiatalság körében”16 -, látszott a legígéretesebb útnak. Gyakran – bizonyos fokig – valóban hatékony is volt. Amikor mégis elutasításba ütköztek, vagy egyszerűen csak kiábrándultak, gyakran „visszahátráltak” a zsidósághoz.
4. Egyesek azok közül, akik lemondtak zsidóságukról, később visszatértek hozzá. Olyan nagy volt a zsidó kommunisták száma, olyan fontos volt a szerepük, hogy erről a többi zsidónak sem szabad megfeledkeznie.
Az antiszemiták szemében a zsidó kommunisták számából, illetve látható jelenlétükből az következik, hogy a kommunizmus valami zsidó dolog volt, és hogy a zsidók voltak hatalmon. Valójában könnyű kimutatni, hogy a zsidók jelenléte, legyen szó akár Lengyelországról, akár Magyarországról vagy más országokról, politikailag lényegtelen volt. Úgy gondolom, nyilvánvaló, hogy ha nem lettek volna zsidók ebben az országokban, a jaltai korszakban akkor is ugyanezek a politikai fejlemények mentek volna végbe bennük. De ha ez így van, akkor említésre méltó dolog-e zsidók jelenléte a kommunisták között? S miért foglalkoznánk immár vele? A kortárs nyugati szemlélő szemszögéből inkább valami egzotikusnak, a zsidó történelem lényegtelen zsákutcájának tetszik a zsidó kommunisták története.
Nem értek egyet ezzel a nézőponttal. Az igaz ugyan, hogy legtöbbjük erőteljesen elütött a zsidóságtól, vagyis nagyon igyekezett megszabadulni zsidó mivoltától.
Egyes szerzők szerint semmilyen összefüggés nem volt származásuk és kommunista voltuk között.17 Végső soron sosem cselekedtek zsidóként. Sokan visszatértek azonban a zsidó világba, miután a kommunista világ kivetette őket magából. Voltak továbbá zsidó családtagjaik is. Egy szembeszökő példa Jakub Berman esete, aki a sztálinista Lengyelország második számú vezetője volt, s messze nem törődött a zsidó érdekekkel; testvére, Adolf pedig, aki a cionisták balszárnyához tartozott, Izraelbe emigrált. Az is igaz, hogy sok marxista zsidónak erőteljes zsidó identitása volt, és „zsidó módra” tevékenykedett. A bundisták és a baloldali cionisták a kommunistákhoz hasonló módon hittek a szocializmusban és a forradalomban.
Mindenekelőtt ne becsüljük alá, hogy mekkora méretű is volt ez a jelenség. Isaac Bashevish Singer emlékei szerint a ’20-as évek Varsójában a zsidó írók és újságírók által látogatott kávéházakban mindenki a forradalmi várakozások bűvöletében élt, egyedül ő élt „egyre csak a múltban”. Nem maréknyi egyénről beszélünk, hanem társadalmi jelenségről: bizonyos zsidó körökben uralkodó szerepük volt a radikális baloldali alternatíváknak.
Tény az is, hogy a háború utáni Lengyelországban – miként Magyarországon, Romániában, Csehszlovákiában és Litvániában is – viszonylag sok zsidó volt vezető hivatali pozícióban, noha nem annyian, mint az antiszemita sztereotípia sugallja, amely szerint „mindannyian zsidók voltak”. A londoni székhelyű Lengyel Távirati Ügynökség 1945-ben kiadott közleménye szerint „minden hivatalos minisztériumi és állami hivatali pozíciót zsidók töltöttek be.”18 Krystyna Kersten Bierutnak, a sztálinista Lengyelország vezetőjének egy személyes feljegyzéséről tudósít, amely azt állítja, hogy míg az állambiztonsági erők 25600 alkalmazottjából 438-an voltak zsidók (vagyis 1,7% volt az arány), addig az 500 vezető biztonsági tiszt közül 67-en (itt tehát 13,4 % volt az arány).19 A Lengyel Belügyminisztérium által összeállított belső statisztika szerint (a forrást Andrzej Paczkowski publikálta) az 1944 és 1956 közötti időszakban a legfontosabb vezető pozíciókat betöltő tisztek csaknem 30%-a volt zsidó.20 Ostap Dlutski azt írta 1953-ban, hogy a Külügyminisztériumnak „8 osztályvezetője van, közülük 5 zsidó, (míg) 12 lehetséges igazgatóhelyettesi posztra csak 4 személyt neveztek ki, közöttük 3, a 28 részlegvezető között pedig 18 zsidó található.”21
Lengyelországban immár bevett elképzelést fejez ki a Zydzi w UB, azaz „a biztonsági szolgálatnál dolgozó zsidók” kifejezés, melyben antiszemita beállítódások tükröződnek. Nincs okunk azt hinni, hogy azért foglalták el zsidók e posztokat, mert ezek zsidó posztok voltak. De még ha elvetjük is a sztereotípiát és az általánosítást, hiba azzal elintézni a fentebbi példákat, hogy irrelevánsak. A kommunizmust olyan személyek is „a zsidók uralkodásaként” fogták föl egykor – s ez mind a mai napig jellemző -, akiktől távol állt az antiszemitizmus. 1996-ban két fontos személyiség posztumusz naplója látott napvilágot Lengyelországban: Maria Dibrowskáé, a kiemelkedő íróé, egy másik jeles író-újságíró, Stefan Kisielwski tollából. Az antikommunista Kisielwski szerint a „zsidók mindig is szerették a kommunizmust”, ám azt is írta, hogy „a zsidók nélküli Lengyelország a lehető legszomorúbb Lengyelország”.22 Mindkét író a sztálini Lengyel- ország nyilvánvaló tényeként hivatkozott „az uralkodó zsidókra”.
Részben valószínűleg abból eredt ez a benyomás, hogy a II. világháború folyamán a zsidókban áldozatokat, csakis áldozatokat, és semmi egyebet, csak áldozatokat láttak. Hirtelen azonban fontosak lettek: ők voltak a feltámadt Júdás.23 Olyan furcsa volt a lengyelek számára azt látni, hogy a zsidók sokkal inkább részesei a hatalomnak és az állami adminisztrációnak, mint a háború előtti Lengyelországban voltak, hogy feltűnőnek tartották a dolgot.24 Mindezen fenntartásokkal együtt is tény marad, hogy sok kommunista zsidó akadt, és ők befolyásosak is voltak. Úgy vélem, a kutatóknak és az „átlag”-zsidóknak is be kellene építeniük ezt a tényt a zsidó történelemről alkotott elképzeléseik közé. Számomra pedig a kommunista zsidók puszta száma a problémának nem egyetlen, de még csak nem is a legfontosabb aspektusa.
5. A legmélyebb problémát az jelenti számunkra, hogy a kommunista kötődés bizonyos zsidók esetében kvázi-vallásos jellegű volt.
Természetesen meg tudom érteni, hogy a zsidók bizonyos időszakokban támogatták a kommunistákat. 1946-ban a végletesen megosztott Lengyelországban sajnos igen csekély választási lehetőségük volt a zsidóknak szövetségest választani. Lehetett úgy látni, hogy a kommunisták jelentik az egyetlen erőt, mely képes hathatós védelmet nyújtani a zsidók számára az antiszemitizmus ellen. Ez ördögi körbe torkollott: minél jobban féltek a zsidók, annál jobban hagyatkoztak a kommunista hatóságokra – illetve a háború utáni időszak kezdetén magára a Vörös Hadseregre25. És minél inkább rájuk hagyatkoztak, annál fenyegetettebbek lettek, és annál inkább félelemben éltek. Nehéz volt kilépni a körből. Mi is tehát a probléma? (Tudniillik mi az a probléma, melyet zsidó problémának tekintek?)
Nem volt eleve megszabott, hogy mifajta szövetségre lépnek a zsidók az uralmat gyakorló kommunistákkal. Elég természetes volt, hogy legyen együttműködés a zsidó vezetők és a győztes kommunisták között.26 Amit elkerülhettek volna, az a kvázi-vallásos hevület volt, melytől sarkallva oly sokuk vállalt kommunista pozíciót. Egyesek esetében h sokkal korábbra nyúlnak vissza az előzmények. Bizonyos zsidók kvázi-messiási fogalmakban alkottak magukban elképzelést a forradalomról. A korai forradalmárok ugyanannyira fanatikusak voltak, mint a legszélsőségesebb vallási szekták tagjai. A párt lett számukra a család, Sztálin a Messiás. Hogy megérthessük a kommunizmus jelenségét, kvázi-vallásos mozgalomként is meg kell tudnunk ragadni azt. Olvashatunk baloldali zsidó szerzők tollából olyan Marx- kommentárokat, melyek csaknem „szent”-írásként kezelik munkásságát. Ők a Schatz által összegyűjtött beszámolók tanúsága szerint a II. világháború előtt kommunista „jesivákaf alakítottak a börtönökben, melyekben a Talmud-értelmezésben használt dialektikus pulpil-módszereket a kommunista irodalom tanulmányozására alkalmazták.27 A háború előtti kommunisták a háború végetértével a „szent őrület” állapotába jutottak. Még azok sem rendültek meg hitükben, akik Oroszországban élték túl a korszakot. A Messiás-várás lelkesültséggé fokozódott. „Igazi misztikus fogalmakban” fogták fel a politikát, s „úgy tekintették, mintha egy új korszak megszületésénél bábáskodnának.”28
Egykori kommunisták gyakran számolnak be tapasztalataikról a „kudarcot vallott Isten” metaforájához folyamodva. Szergej Bulgakov „ateizmuson alapuló vallás” követőiként írta le a forradalmárokat.29 Nyikolaj Bergyajev az elsők között mutatta ki, hogy a szekularizálódott messianizmus a kulcs a modern – a modern, és nyilvánvalóan nem zsidó – forradalmárok megértéséhez.
Hangsúlyoznunk kell, hogy minden „hívő kommunistára” (a hívő kommunistát itt megkülönböztetjük a kommunista uralom korszakának pragmatikus és karrierközpontú kommunistájától) jellemző volt a fanatizmus, nemcsak a zsidókra közülük. A zsidó kommunisták zsidó módon fejezték ki kvázi-vallásos hevületüket. A messiási felfokozottságuk, valamint kritikátlan hitük miatt, hogy a kommunisták véget vetnek az antiszemitizmusnak és minden egyéb diszkriminációnak is, készek voltak minden eszközt felhasználni, mely lehetővé teszi az új kommunista rend építését. Ez az oka annak, hogy miért vehették ki részüket a terror rendszeréből jó szándékú, emberséges emberek is. Mély problémát látok itt, melyen el kellene töprengeniük a zsidóknak, mivel a zsidó vallási hevület és a messiási sóvárgás zsákutcáját mutatja, ha tudniillik az hamis istenek felé irányul.
Megkérdezhetjük azonban: mennyiben fontos e baloldaliak és kommunisták zsidósága? Ha pusztán stílus kérdése, esetleg lényegtelen?
Ábrahám Zoltán fordítása
(A tanulmány második, befejező részét következő számunkban közöljük.)
Jegyzetek
1. A. W. M. Gerrits: Antisemitism and Anticom- munism. The Myth of „Jewish Communism” in Eastern Europe, Dialogue and Universalism 11/12 (1995), 27-51., különösen 32.
2. J. Schatz: The Generation. The Rise and Fali of the Jewish Communists of Poiand, Univer- sity of California Press, 1991.
3. A Zydzi a kommunizm [Zsidók és kommunisták] című cikkemben, mely az underground folyóirat, a Krytika 15. számában jelent meg, 1983-ban (178-206.). (Az írás szerzőjeként feltüntetett Ábel Kainer akkori írói álnevem.) Angolul a M. Bernhard és H. Szlajfer szerkesztette From the Polish Underground, Selection from Krytika 1978-1993 című kötetben jelent meg (Pennsylvania State University Press, 1996, 353-394.)
4. Ezt a témát természetesen sok tudós (többek között Jacob Talmon és Erich Fromm) és író (Isaac Bashevis Singer és Israel Singer) igyekezett már megközelíteni, és napjainkban is történnek erre próbálkozások (olyan írók részéről, mint Julian Stryjkowski és Henryk Grynberg). Ez azonban kevés. Az alább kifejtett tételek, illetve megjegyzések nagy része, olykor részletezőbb formában, a Zydzi, judaizm, Polska [Zsidók, judaizmus, Lengyelország] című könyvemben is olvasható (Varsó, 1997). További megfontolások találhatók a Krytikában publikált, Zydzi a kommunizm című írásomban, melyre már hivatkoztam.
5. K. Gerner: Degrees of Antisemitism: the Swedish Example, in M. Bron Jr. (szerk.): Jews and Christians. Who is Your Neighbour after the Holocaust?, Acta Sueco-Polonica, No. 2, Uppsala, 1997.
6. Idézi Schatz: The Riddle of Jewish Radicalism, kézirat, 1.
7. W. Dichter: Kon Pana Boga [Isten lova], Krakkó: Znak, 1996.
8. A történetet J. Sack írja le An Eye for an Eye, című könyvében (New York: Basic Books, 1993.)
9. A. W. M. Gerrits: Antisemitism and Anticommunism, 42. sk.
10. A levél Oroszországban került elő, A. Paczowski hozta nyilvánosságra. Gazeta Wyborcza, 1993, XII. 18.-19, 17.
11. A. W. M. Gerrits: Antisemitism and Anticommunism, 46.
12. Az idézet forrása. K Kersten: Polacy, zydzi, kommunizm. Anatómia pólprawd 1939-1968 [Lengyelek, zsidók, kommunizmus. Egy féligazság anatómiája] (Varsó: Nielezna Oficyna Wydawnicza, 1992), 81. A könyv jelen téma egyik legfontosabb feldolgozása.
13. Midstream, January, 1997, 40. o.
14. K. Kersten: Polacy, zydzi, kommunizm, 78.
15. J. Schatz: The Generation, 252.
16. Monumentális művéhez, a Zydzi w Polsce Odrodzonej-hez [Zsidók az újjászületett Lengyelországban] (Varsó, 1928) írott előszavában fogalmaz így.
17. Emellett érvelt többek között édesapám (Warski unokája) az alábbi cikkében: Fakty i miti. O roli zydów w okresie stalinowskim, in Wiéz (1997), 109-122. Angolul: Facts and Myths: On the Role of the Jews during the Stalinist Period, in Wiéz Special Issue: Under one Heaven, Varsó, 1998, 93-110.
18. Kersten: Polacy, zydzi, kommunizm, 79. o.
19. Kersten, Polacy, zydzi, kommunizm, 83. sk.
20. Aparat bezpieczenstwa, in Institucje Paiistwa Totaliernego, a Politikai Tanulmányok Intézetének kutatási jelentése (PAN, 1994), 61.
21. A hivatkozás forrása. D. Stola: The Anti-Zionoist Campaign in Poland 1967-1968, 79., 10. j.
22. S. Kisielwski: Dzienniki 1968-1980 (Varsó: 1996)
23. A. Smolar: Tabu i niewinnosc [Tabu és ártatlanság], Aneks 41/42 (1986), 89-133, különösen 110.
24. Ezt a szempontot J. T. Gross hangsúlyozta az Upiorna Dekada [A szörnyű évtized] című könyvében (Krakkó: Universitas, 1998).
25. Erről H. Grynberg ír a Zuyciéstwo [Győzelem] című regényében.
26. Ld. a zsidók és az állambiztonság együttműködéséről szóló fejezetet J. T. Gross Upiorna dekada című könyvében.
27. J. Schatz: The Generation, 138.
28. J. Schatz: The Generation, 249.
29. Az idézet forrása: I. Shafarevich: Le phénomene socialiste, Párizs, 1977, 267.
*Stanislaw Krajewski, matematikus, filozófus. Varsóban él. Fenti írása a Jewish Studies at the Central European University. „Public Lectures 1996-1999” című kötetben jelent meg. Ed. By András Kovács, Budapest, CEU Press, 2000. pp. 119-133.
Címkék:2002-04