Zsidók a volt Szovjetunió területén – a mai etnodemográfiai helyzet
Mark Kupoveckij
Zsidók a volt Szovjetunió területén – a mai etnodemográfiai helyzet
A Különféle források eltérő ismérveket alkalmaznak a zsidó lakosság számának és demográfiai, migrációs stb. mutatóinak meghatározásakor, illetve annak kritériumaként, ki a zsidó. Az utolsó szovjet népszámlálás (1989), az 1999. évi belarusz népszámlálás és az 1994-ben végzett oroszországi reprezentatív adatfelvétel azokat tekintette zsidóknak, akik deklarálták, hogy a zsidó nemzetiséghez tartoznak. A poszt-szovjet időszak folyamatos állami statisztikái jogi értelemben határozzák meg, kik a zsidók (köznyelven szólva ezek az „útlevél-zsidók”). A kétféle meghatározásból eredő adatok között azonban nincs nagy eltérés.
Jelentős azonban az úgynevezett marginálisak csoportja, vagyis azoké az etnikailag kevert származásúaké, akik az utolsó szovjet népszámláláskor nem vallották magukat zsidó nemzetiségűeknek.
Az 1989-es népszámlálási adatok szerint a Szovjetunióban a zsidók száma I millió 451 ezer volt, ugyanakkor becsléseim szerint (a zsidó származást visszafelé a harmadik nemzedékig véve figyelembe) a marginálisaké I millió 244 ezer, a nem-zsidókként szereplő családtagoké pedig 600 ezer. Ez mind-összesen 3 millió 295 ezer fő.
Becsléseim szerint a 2000. év elején a volt Szovjetunió területén a következőképp alakultak az adatok:
A legutóbbi 11 évben bekövetkezett változásokat a tényezők három fő csoportja magyarázza: a tulajdonképpeni demográfiai folyamat, a migráció és az etnikai folyamatok.
Az alapvető tényező az emigráció volt. Az ezt előmozdító okok között szerepelnek: a szocális stabilitás hiánya (a szó legtágabb értelmében), a gazdasági nehézségek, a nemzetiségi konfliktusok, a biztonsági problémák, az ökológiai katasztrófák. Az 1990-es évekbeli alijában – főleg az évtized elején – sokan voltak az úgynevezett „szovjet emberek” rétegéből, akiket igen érzékenyen érintett a Szovjetunió szétesése és az addig uralkodó ideológia alkonya. Különösen érvényes ez például a közép-ázsiai vagy a kaukázusi régiók párt- és állami apparátusába jól integrálódott askenázi zsidókra.
1989 elejétől 1999 végéig a Szovjetunió területéről a „zsidó emigráció” keretében 1 millió 275 ezren vándoroltak ki; ebben nincsenek benne a különböző országokba – így az Egyesült Államokba és más nyugati országokba – illegálisan bevándorlók és azok sem, akik munkát keresve vagy az úgynevezett „zöld kártya” felhasználásával távoztak. E két csoportot beszámítva, a zsidó emigráció összesen 1,3-1,4 millióra tehető. 59 százalékuk – mintegy 750 ezer ember – minősíthető népszámlálási értelemben vett vagy „útlevél-zsidónak”. Ez az arány azonban az évtized során erősen változott: az elején nagyobb volt, mint a végén.
Aránybeli különbségek mutatkoztak az egyes volt szovjet köztársaságok között is: a „népszámlálási” és az „útlevélzsidók” aránya a „zsidó emigráción” belül a 90-es években így alakult:
Becslés a zsidók, marginálisok és nem-zsidó családtagok számáról (ezer fő)
Nagyon nehéz megállapítani a visszavándorlók számát, mert jelentős részük nem rendezi jogi státuszát. Izrael, vagy más országok állampolgáraiként sokan élnek Moszkvában. Azok száma, akik Izraelből, az Egyesült Államokból, Kanadából, Ausztráliából, Németországból stb. az utolsó 11 évben visszavándorolva, rendezték jogi státuszukat, 15 ezerre rúg, vagyis a kivándorolt zsidók 2 százalékára.
A volt Szovjetunió területén létesült államok közötti zsidó migráció is létezik. Ez jóval csekélyebb mértékű, és felmérése ugyancsak módszerbeli és adminisztratív nehézségekbe ütközik.
Végül, ami a zsidóság lélekszámának alakulását illeti a volt Szovjetunió területén, a legutóbbi évtizedben, szólni kell a demográfiai tényezőkről. Összességükben ezek még mindig jelentékenyek, bár évről-évre kevésbé.
A születések és halálozások számának különbségéből eredő népességcsökkenés 1989 és 1999 között mintegy 220 ezer. Egyik lényeges oka ennek az alacsony termékenységi mutató: a zsidó nőknél ez már az 1980-as évek végén csupán 1,2-1,3 volt, és a legalacsonyabbak közé tartozott az egész Szovjetunióban, ma pedig alig becsülhető egynél magasabbra. A problémát az igen kedvezőtlen életkori összetétel teszi igazán súlyossá: a volt Szovjetunió területén a zsidók átlagos életkora ma körülbelül 57-60 év, amiből az következik, hogy a zsidó lakosság számának demográfiai okból még akkor is csökkennie kellene, ha a szülőképes korú zsidó nők termékenységi mutatója természetfölötti magasságokba szökne fel.
A következő számításokat végeztem a marginálisak és a nem-zsidókként nyilvántartott családtagok számát illetően, az egyes poszt-szovjet köztársaságokban. Megjegyzem, ezek távolról sem pontosak, hiszen a kiszámításukhoz sok összetevő hiányzik.
Mivel az egyes köztársaságokból az emigráció különböző mérvű volt (Tadzsikisztánból például a zsidók 86 százaléka távozott el, míg Észtországból csak 30, Oroszországból pedig 32 százaléka), ennek megfelelően változott a zsidók, valamint a marginálisak és a nem-zsidó családtagok megoszlása is a volt Szovjetunió területén. A vizsgált teljes populáción belül a zsidók aránya elég erősen megcsappant, mivel az emigránsok között az ő arányuk volt a jelentősebb.
Gadó György fordítása
(Forrás: Problemu szuscsesztvovanija v diaszpore. Diszkuszszija po knige A. Rubinstejna „Ot Gerclja do Rabina i dalse”. Materialü szeminara. Moszkva, 21-23. aprelja 2000 goda. Minszk, 2001.)
Címkék:2002-02