Zsidó zenei kutatócsoport alakult
A MAGYARORSZÁGI ZSIDÓ zene feltérképezése, a száj- hagyományban élő közösségi zsidó zenei anyag megörökítése régóta aktuális és nyomasztóan sürgős feladat. A század folyamán többen is foglalkoztak e tradíció tanulmányozásával. A holocaust hatása volt az is, hogy a gyűjtések komoly része megsemmisült és minimálisra csökkent e zene művelőinek száma. A végveszélybe jutott kulturális örökség megmentésére a háború után Szabolcsi Bence Kossuth-díjas akadémikus, a zsidó zene kutatásának kiemelkedő képviselője vetette fel először egy kutatócsoport létrehozásának szükségességét. A Jubál* nevét viselő társaság ígéretesnek látszó törekvése akkor, az 1948-49-es politikai fordulat következtében kudarcba fulladt. Közel félszáz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a magyarországi zsidó zenei kutatócsoport – a tavalyi év végén – megalakulhasson. Izraelen kívül ez az egyetlen zsidó zenei kutatócsoport, az MTA Judaisztikai Kutatócsoportjának keretén belül működik és az Országos Rabbiképző Intézet támogatásával kelt életre.
A társaság vezetője a világszerte ismert és becsült kutató: Frigyesi Judit, aki a magyarországi zsidó zenei hagyomány tudományos feldolgozásának szaktekintélye, és a legjelentősebb, nemzetközi viszonylatban is egyedülálló magángyűjtemény tulajdonosa.
A kutatócsoport tagjai szintén a zsidó zene tapasztalt kutatói, ismerői.
Céljuk az általuk felvett zenei anyagok archiválása és hozzáférhetővé tétele mindazok számára, akik a zsidó kulturális tradíció után érdeklődnek, beleértve a judaisztika és a zene- tudomány nemzetközi kutatóit éppúgy, mint a kántorokat és a rabbikat. A hangszalagok az MTA Judaisztikai Kutatócsoportban lesznek archiválva, az ELTE BTK Asszíriológiai és Hebraisztikai Tanszékének könyvtárában lévő másolatok pedig meghallgathatóak, tanulmányozhatóak lesznek. Ugyanitt szándékoznak elhelyezni azoknak a felvételeknek és kottás lejegyzéseknek a másolatait is, amelyeket különböző kutatók, kántorok eddig készítettek Magyarországon és mostanáig csak magángyűjteményekben voltak megtalálhatóak. Hosszú távú célnak tekintik a felvételek kottás lejegyzését, tudományos feldolgozását, valamint egy válogatás kiadását.
Miután a csoport tagjai eddig önállóan gyűjtöttek, már a megalakulás pillanatában, összességében több száz kazettát tesznek ki felvételeik. Így joggal remélhetjük, hogy a Soros Alapítvány által anyagilag is támogatott kutatócsoport munkája sikeres lesz.
*Jubál: „…Ő minden hárfásnak és fuvolásnak őse.” 1. M. 4:21
Címkék:1995-03