„Zsidó múzeumnak gondolata csakis egyetlenegy pillanatra támadt bennem, az eszmét életképesnek nem tartottam.”
80 éve nyílt meg a Magyar Zsidó Múzeum
1896-ban, a millenniumi országos általános kiállításon az egyházak is részt vettek, az izraelita felekezet 90 műtárggyal mutatkozott be. Az ország egész területéről hitközségektől, magánszemélyektől és felekezeti intézményektől gyűjtötték össze. Az összeállítás sikerére merült fel Szabolcsi Miksában, az Egyenlőség szerkesztőjében egy országos zsidó múzeum létrehozásának gondolata. „Teremtsünk egy zsidó gyűjtemények tárát (…] melyet szaporítani, gazdaggá és híressé tenni a jövő föladata”- írta az Egyenlőség hasábjain 1896-ban.1 A kezdeti lelkesedés2 azonban hamar elhalt, s a gondolatot csak 1909 decemberében vetette fel újra dr. Mezey Ferenc3 az Izraelita Magyar Irodalmi Társulat (IMIT) igazgatósági ülésén. Mezey indítványában a következőket hangsúlyozta: „tekintettel arra, hogy a zsidóság történetére, szellemi életére, vallási kultuszára, hagyományára és művészi értékére vonatkozó jellemző emlékek, szertartási tárgyak, kiválóbb régi művek, képmások, ötvösmunkák és okiratok szakszerű gyűjtése és a gyűjteményeknek szemléltetése nemcsak vallásfelekezeti, hanem általános művészeti és kulturális érdek; tekintettel továbbá arra, hogy a hazai zsidó felekezet életével összefüggő hasonló gyűjtemény létesítése nemzeti közművelődési szempontból is kiváló jelentőséggel bír; (…) mondja ki az Izraelita Magyar Irodalmi Társulat, hogy tevékenységét a jelzett irányban kiterjesztvén, zsidó múzeumot és e végből külön alapot létesít.”4
Az IMIT elfogadta az indítványt, és megszavazta egy múzeumi bizottság létrehozását, amely 1909. december 9- én tartotta alakuló ülését. A bizottság személyi összetétele jól tükrözi a létesítendő zsidó múzeum rangját és tudományos presztízsét. A bizottság elnöke Székely Ferenc bankigazgató, az IMIT pénztárnoka lett. Társelnöke dr. Mezey Ferenc, előadó Lajta Béla építész. A bizottság tagjai között volt: dr. Alexander Bernát filozófus, egyetemi tanár; dr. Bacher Vilmos orientalista, az Országos Rabbiképző Intézet igazgatója; dr. Bánóczi József irodalomtörténész, az MTA levelező tagja, az Izr. Tanítóképző Intézet igazgatója; dr. Blau Lajos talmudtudós, az Országos Rabbiképző Intézet tanára; dr. Fabó Bertalan zenetörténész, aki 1912-től a múzeum első őre; Fényes Adolf festőművész; dr. Kohner Adolf nagybirtokos, műgyűjtő, a Magyar Izraeliták Országos Irodájának és az Országos Magyar Izraelita Közalapnak elnöke; Szabolcsi Miksa az Egyenlőség szerkesztője; Telcs Ede szobrászművész.5
A bizottság az anyaggyűjtés és tagok toborzása érdekében felhívással fordult az ország zsidó közvéleményéhez, amelyben a többi között olvasható:6
Szerte ebben az országban hitközségek és chevrák, testületek és imaházak birtokában a magyar zsidóság történeti és néprajzi, művészi és tudományos életének gazdag emléktárgyai hevernek. Tárgyak, melyek mind a zsidóságunk szellemi törekvéseiről, lelki átéléseiről, történelmi múltunkról beszélnek, s melyek összegyűjtve benső értékének tiszteletre méltó nagyságáról tehetnek bizonyságot és szolgálhatják a tudományt.
Az a bizottság tehát, melyet az IMIT az országos zsidó múzeum megalkotására kiküldött, szervező munkájában legelőször az ország összes hitközségéhez, chevrájához és más hitközségek testületéihez fordul és felhívja őket, hogy a múzeum eszméjét minden erejükkel támogassák: lépjenek be a múzeum tagjainak sorába; évi járulékok fizetésével gazdagítsák a múzeum alapját; tagjaik körében gyűjtsenek pártolókat a múzeumnak, s közadakozásból rendezzenek gyűjtést a múzeumi alap javára.
De testületeinknek nem kevésbé fontos feladata volna az, hogy a birtokukban levő muzeális jellegű tárgyakat a zsidó múzeumnak átadják: tulajdonába bocsássák, vagy pedig a tulajdonjog fenntartása mellett letétül, megőrzés végett küldjék be a múzeumnak, mely ilyen módon áldozatok nélkül rövid idő alatt gazdag múzeumi kincsek birtokába jutna. Végül felhívja a bizottság a testületeket arra is, hogy a muzeális tárgyakról van tudomásuk, azokra a bizottságot figyelmeztessék, a tárgyakat az enyészettől óvják meg és birtokosaikat intsék arra, hogy régiségeikről az országos zsidó múzeumnak értesítést küldjenek.
A múzeum egyetemes felekezeti célokat követ. A múzeumi bizottság bízik abban, hogy a magyar zsidóság hivatott tényezőit e célok fontossága áthatja és a felekezet kulturális törekvéseinek teljes készséggel bocsátják erkölcsi és anyagi erejüket rendelkezésre. A zsidó múzeumot a fele kezet őreinek szerető pártfogásába ajánljuk.
A felhívás eredményességét jelzik azok a listák, melyeket az IMIT Évkönyvek 1911-től kezdve évente közöltek a múzeum állományának gyarapodásáról. Sokan küldtek pénzt, amin a múzeum régiségeket vásárolt – az így megszerzett anyag tette ki a gyűjtemény nagyobb részét.
A múzeumi gyűjtemény alapját két nagy adomány képezte: 1910-ben a pesti Chevra Kadisa összes régiségét letétként a múzeumnak adományozta.7 A másik jelentős adományt Spitzer Mór tette; adományai között vannak menórák, szédertálak, pecsétnyomók, litográfiák, „JUDAEA CAPTA” feliratú régi római pénz stb.8
A múzeumi bizottság felhívásában címzettként szereplő hitközségek, chevra kadisák és felekezeti testületek közül a Zsidó Múzeum 1915-1916 folyamán elkészült leíró katalógusának tanúbizonysága szerint csupán öt hitközség (aradi, bezdáni, gyöngyösi, kőszegi és pesti), két chevra kadisa (pesti és szabadkai) és egy testület (Orsz. Magyar Izr. Közalap) adományozott a múzeum részére régiségeket. Az adományok zömét különböző szertartási eszközök, templomi felszerelési tárgyak képezték, de a pesti hitközség pl. a millenniumi kiállítás rendezőségétől kapott aranyérmét ajánlotta fel.
Mindent összevetve azonban a felhívás nagyobb hatást ért el a magánszemélyek, mint a címzett hitközségek stb. körében. 1911-ben például az IMIT Évkönyv az adakozók között 21 magán- személyt és csupán három zsidó intézményt említ.9
1916-ra a gyűjtemény már meghaladta az 1500 darabot. A sikeres gyűjtés és a bizottság szervezőmunkája eredményeként 1916-ban a Hold utcában a nagyközönség száméira is megnyílt a Magyar Zsidó Múzeum. Az ünnepségen megjelent Vadász Lipót államtitkár, Székely Ferenc udvari tanácsos, a múzeumi bizottság elnöke, a korabeli zsidó közélet számos ismert személye.
Dr. Mezey Ferenc avatóbeszédében mondotta: „Ma ugyan inkább csak alapletétel az, amire egybegyűltünk, de bízvást hisszük, hogy múzeumunk naggyá lesz, és hogy nemzedékeinkben az ősi hitünk iránti tiszteletet nevelni, a vallási élet terén a jogosult művészeti érzéket általában fejleszteni fogja. (…) E szűk keretből életre induló intézményünk, úgy reméljük, egykor a kegyeletes visszaemlékezés és eszmetermelés becses helye lesz felekezetünknek. De ezen felül mint országos gyűjteményeink egy hézagának pótlója, a nemzet történeti és művészi kultúrájának is egy kicsiny, de értékes hajléka lesz.”
Jegyzetek:
Szabolcsi Miksa: Zsidó Gyűjtemények Tára. In: Egyenlőség XV. 1896. 33. szám pp. 4-6.
Szabolcsi cikkére reagálva többek között Büchler Sándor (rabbi, történetíró) is csatlakozott az elképzeléshez. (Büchler Sándor: Az alapítandó zsidó múzeum dolgában. In: Egyenlőség XV. 1896. 40. szám pp. 2-4.)
Aki az 1895-ben alakult IMIT egyik alapítója, 1902-től pedig a Magyar Izraeliták Országos Irodájának titkára volt. (Zsidó Lexikon, 592. p.)
Katalógus 1915. pp. 1-2.
Benoschovsky 1987. pp. 8-9.
A Múzeum-bizottság jelentése. In: Évkönyv, Bp.: IMIT, 1911.378. p.
A Múzeum-bizottság jelentése. In: Évkönyv. Bp.: IMIT, 1911. p. 384.
Katalógus. A tárgyak pontos leírását lásd Magyar-Zsidó Múzeum Katalógusa I-II. Bp.: IMIT, 1915-16.
9 Évkönyv. Bp.: IMIT, 1911. pp. 383-384.
Címkék:1996-12