Zsidó kövek magyar tájban
Zsidó kövek magyar tájban
Miskolctapolcára kirándulunk. Barlangfürdő, este Miskolc. A zsinagóga hatalmas, komor épülete magányosan, rozsdás lakatokkal óva áll a főtéren. J. bekukucskál az udvarra, és rádöbben, egyszer énekelt itt a zsidó gyerekkórussal. Én is jártam itt, évekkel ezelőtt. Nem rémlik az alkalom, de ráeszmélek: ezt a zsinagógát komponáltam bele egy elbeszélésembe.
Másnap Kassa. A határon belepillantanak személyi igazolványunkba, s már át is engednek. Emlékszem, amikor gyerekként, szüleimmel utaztam, milyen feszült volt a hangulat az egyenruhás határőrök láttán.
Talán ezért kétkedtem, hogy elég lesz egy személyi igazolvány?
Kassán a parkolóból elindulunk a főtér felé, majd az első mellékutcán hirtelen jobbra fordulok, noha semmi okom nincs, hogy ne a főtér irányába menjek, amely természetesen a fő látványosság. Az utcában egy régi, lerobbant, használaton kívüli kis zsinagógára bukkanunk. Véletlen, vagy inkább a mellékutcákat kedvelő, meghúzódó galut-mentalitás?
A főtér után megnézzük a Márai-emlékházat. „Írjanak be az emlékkönyvbe, hadd lássák, hogy sokan járnak ide” – mondja a teremőr, vagy tán a múzeum vezetője. A szoba szomorú magyar nemzeti zarándokhely. Márai sértett kisfiú, mindhalálig: ebből eredt tehetsége, meg a kisebbségi sorsból: a trianoni traumából. Kertész Imre Krúdyn kívül, a magyar írók közül tán csak róla ír szépeket, mintha naplóíró szellemi magányában, s ezt kompenzáló intellektuális fölényében, szellemi társaságra lelne. Különös, hogy Márai olykori zsidóellenessége nem riasztja el szimpátiájától. Igaz, Márai azt a típust képviseli, aki a zsidókat se szereti, meg a többi embert sem. Mizantróp.
A kassai nagyzsinagóga modern, század eleji, Bauhaus stílusú épület, az egykori lágymányosi zsinagógához hasonló.
Harmadnap Tokaj, ahol a gyönyörű zsinagóga fa részei egy tűzvészben, a közelmúltban odavesztek. Gyújtogatás – beszélik. Ajtók, ablakok bedeszkázva. Egy furnérlemez hasadékán benézve, látni a frigyszekrény helyének végtelen árvaságát. Akár egy vak ember szemürege. Felvillannak bennem Jancsó Miklós Jelenlét című dokumentumfilmjének képkockái az olaszliszkai zsinagógáról, melyet lassan birtokba vesz az enyészet.
Lengenek a plakátok: kezdődik a tokaji írótábor. Benézzek? Ne nézzek? – vívódom. Soha nem integrálódtam az írótársadalomba, nem kerestem patrónusokat, mert úgy gondoltam, az számít, amit ír az ember, nem az, kik a barátai. Naiv voltam. Ráadásul idehaza a zsidó téma még mindig tabu. Az igazi szembenézés a történelemmel, a valódi „múltfeldolgozás” nem tud elkezdődni – sem a magyar, sem a zsidó közönség körében.
Két nap múlva vallásos zsidó fiatalok táboroznak majd itt néhány napig. Kapedlijaik és ciceszeik feltűnést fognak kelteni a városlakók között. Vajon emlékszik itt még egyáltalán valaki az egykori bócherekre?
Tarcalon, az egykori zsinagógában, melyet a téesztől vásároltak meg az új tulajdonosok, finn művészek által létrehozott galéria működik. Most egy olasz festőnő és férje nyaral családjával a zsinagóga egykori épületében. Kissé tolakodó kíváncsisággal behatolunk. Ők is furcsán érzik magukat, hogy egy volt imaház a lakhelyük. „Ilyen Olaszországban elő nem fordulhat” – mondja a férfi, és azt meséli, bizony kínosan érzi magát, rá-rászól a gyerekekre, ne beszéljenek az épületben hangosan, s maga sem találja helyét, hogy a zsinagóga előterében esznek, a karzaton alszanak. A zsinagóga egykori főterme a kiállítótér, de most, hogy nincs tárlat, s csak alkotóházként funkcionál az épület, üres. A frigyszekrény egykori helyén színes üvegek.
Fotóalbum a felújításról: a romokat ábrázoló képek mellett az új arculatról készült felvételek. A mennyezet Dávid-csillagos festményeit nem restaurálták, lefestették. Miből állt volna egy nagy lepellel eltakarni, amikor épp kiállítás van? Még egy utolsó pillantás a búcsú előtt: szépen felújított, ám profán célra hasznosított épület a hegy oldalában. A zsinagóga tetejéről hiányzik a fényképeken még látható Dávid-csillag. A bejárat félkörívben kőbe vésett héber felirata fölött jizkor tábla, mely tudatja, 70 zsidó családot gyűjtöttek össze itt 1944-ben, s deportáltak a többi környékbeli zsidóval. „Tokaj szőlővesszein nektárt csepegtettél” – jut eszembe utóbb, s dacosan hozzáfűzöm, igen, ezekben a gyönyörű szőlőskertekben, melyekhez atavisztikus vonzalom fűz, kóser bort is termeltek – s termelnek újra, igaz, ma döntően exportra.
Bodrogkeresztúr: Sájele, a csodarabbi sírja vonz, de a temető zárva, a kőkerítés résein nézzük a sok száz éves sírokat. Az ohelbe nem lehet kívülről belátni. „Mit kell itt imádkozni?” – kérdi J. „Nem tudom – felelem -, talán zsoltárokat kéne mondani.” Sokunk mestere: Reb Mojse Moskovits szépen énekelte, de nem volt módom magnóra venni. Amikor akartam, már ő nem akarta. Jártam vele itt, de amikor újra hívott, nem akartam túrázni, pedig hányszor invitált! Akkor képtelen voltam rá, úgy éreztem, nincs időm újra idejönni.
Mád: gyönyörűen felújított zsinagóga. A túlburjánzó díszítés nem vall askenáz stílusra, haszid szellemiség alakította ilyen barokkossá. Arany oroszlánok, kerubok, s a tórakorona az áron-kódes fölött. Idehaza, de talán másutt sem láttam még ilyet. A női karzaton a Jewish Heritage Fund és a Kincstári Vagyonkezelő Igazgatóság jóvoltából padlófűtést alakítottak ki. Csodálatos pompa, színek, s a kontraszt: a szomszédos épület, az egykori jesiva pusztuló falai. Azt is felújítani szándékoztak: időközben érte a költségvetést a Draskovics-csomag megszorító intézkedése.
A zsinagóga melletti kisteremben kiállítás: tíz tabló a zsidóságról. Hihetetlen információmennyiség igen ökonomikus, látványos, kívülállónak és már ismeretekkel rendelkezőknek is élményt és tudást nyújtó anyaggal, dr. Kárpáti László szerkesztésében, sok idézettel Raj Tamás könyveiből. Példaértékű az elmúlt két évben zajlott felújítás, a vészkorszak 60. évfordulójára. Meglehet, számos vidéki falunak, kisvárosnak a renovált zsinagógák, temetők lesznek a legfontosabb turistalátványosságai a Közép-Európa felé irányuló, megélénkült európai és amerikai zsidó turizmus korszakában. Csak azon sajnálkozik kísérőnk, hogy azok a haszidok, akik évtizedek óta zarándokoltak ide, a zsinagógához, derékig érő füvön is áttörve, most, hogy az épület megújult, mintha kevésbé jönnének. Igaz, azok nem voltak olyan barátságosak, mint a magunkfajták, mondja, de azért mégiscsak furcsa, hogy kész a zsinagóga, most meg távol maradnak. „Itt a főutcán minden ház zsidóké volt. Mi nagyon szerettük a zsidókat” – mondja, s ugyan mit is mondhatnánk erre? „Aztán a háború után szociális lakások lettek, cigányok kerültek bele, akik még mindig annyi lakbért fizetnek csak, mint a hetvenes években. Apukám 128 000 forintért vásárolta meg a házunkat, nagy pénz volt akkoriban. Ami a Spitzéké volt. Az a Spitz is visszajár látogatóba, néha, meg van egy másik fiatalember is, az meg a rokonai házát vásárolta vissza. Egy-két órára idejön, a menetrendhez igazítja magát, aztán már megy is. Jól megvoltak itt a magyarok, meg a zsidók, kiegészítették egymást.” Állunk, hallgatunk. Mit mondhatnánk? Mit mondhatna? Aztán dohog még egy kicsit a politikusokon, akik nemcsak hatalmas földeket, házakat vesznek, hanem még nyerészkedni is akartak a zsinagógafelújításon.
A temetőkapu nyitva van, konstatáljuk öniróniával, miután megmásztuk a kőkerítést, hogy legalább onnan benézhessünk a sírokra. Belökjük a rozsdás vasajtót, és közvetlenül az egykori ravatalozóban találjuk magunkat.
Naplemente. A domb oldalát melegítik a merőlegesen ráeső sugarak. Az észak-magyarországi (haszid?) zsidó temetők elhelyezkedésében van valami természetszeretet, amely a zsidó gondolkodásra kevéssé jellemző.
Nemcsak a halottak megbecsülése ez, hanem a halál komorságának ellensúlyozása. Vagy csak én érzem ezt a furcsa, bizarr derűt, hogy a temető nem szomorú, mert gyerekkoromban ez jelentette a zsidósághoz fűződő élő kapcsolatot? Rokonaimat zsidó temetőkbe temették, és egyedül ott volt érezhető, hogy szűk családomon túl egy szélesebb közösséghez is tartozom, noha nem volt intellektuális tartalma e köteléknek, legfeljebb a héber betűk misztikuma a dülöngélő sírköveken.
„Imádkozzunk!” – szakad ki J.-ből, de nem tudjuk a temetőben mondandó imákat, ezért egy Smát mormolok el, bizonytalanul, hogy helytelenül járok el. „Nagyapám minden vizsgám előtt kiment a temetőbe, és a rabbik sírja előtt imádkozott, hogy sikerüljön” – könnyezi el magát J. „Mi pedig kijövünk ide, és a nagyapád történetét idézzük fel, a következő nemzedék pedig tán ki se jön! Na, menjünk innen!” – bukik ki belőlem, de azért még kicsit járkálunk a rabbisírok között, és olvasgatjuk a neveket: egy Teitelbaum is fekszik itt.
*
Otthon utánaérdeklődöm, és Zev Paskesz felvilágosít: temetőlátogatáskor, a hagyomány szerint, ha rokon sírját látogatjuk, a 119. zsoltárt kell mondanunk, melyben nyolcsoronként változik a sorkezdő betű, az alefbét, a héber ábécé sorrendje szerint. Azokat a sorokat mondjuk, melyek kezdőbetűiből halottunk héber neve összeáll. Egyébként a 90-110. közötti zsoltárokat kell mondanunk-énekelnünk, végezetül pedig a zsoltárkötetek végén szereplő imát. Halász Nátán A kegyelet forrásai című, reprintelt könyvében szerepelnek más, temetőben mondandó imák is.
Mire hazaérünk, épp kézhez kapom a Mazsike hírlevelét: észak-magyarországi busztúrára invitál. Utóbb hallom, nagyszerűen sikerült a kirándulás, másokat is elbűvölt a mádi zsinagóga, s még Erdélyből is érkeztek vendégek. Ha olykor szívbemarkoló is látni, hogy semmi más nem maradt az egykor virágzó kultúrából, mint kövek a magyar tájban, el kell menni, meg kell nézni. Ez a legkevesebb, amit tehetünk.
Szántó T. Gábor
Címkék:2004-10