Zsidó kivándorlás és kulturális mozgalom
Tavaly szeptemberben Simon Peresz izraeli pénzügyminiszter azt mondta Amerikában, hogy a legközelebbi három évben százezer szovjet zsidó bevándorlására számítanak az izraeli szakértők. Walter Ruby, a Jerusalem Post munkatársa, visszatérve háromhetes szovjetunióbeli útjáról, úgy vélekedik, hogy Peresz becslését meg kell szorozni öttel.
Az alábbiakban a jeruzsálemi lapban közzétett riportjából veszünk át részleteket.
Úgy tűnik, két körülményből magyarázható, hogy a szovjet zsidók körében erősen megnőtt a hajlandóság az ország elhagyására: az ottani létfeltételekkel szembeni utálatból és az eljövendőktől való félelemből. Nem hisznek abban, hogy a glasznoszty és a peresztrojka rövid vagy hosszú távon az életkörülmények kedvező változását idézi majd elő.
– Illúzió, hogy ez az elrothadt rendszer alapvető szerkezeti változtatások nélkül megreformálható – mondja Borisz Levin, egy középkorú leningrádi zsidó. – Gorbacsov semmi mást nem ért el, mint azt, hogy az élet rosszabb lett, a veszély pedig jóval nagyobb, mint ezelőtt.
Két lehetőség kísért a zsidók rémálmaiban: az egyik az, hogy Gorbacsov megbukik, a peresztrojkának vége és bezárul a kapu a kivándorlás előtt (ez utóbbit sokan a pártfőtitkár bukása nélkül is lehetségesnek tartják valamilyen rendkívüli válságszituáció következtében), a másik aggasztó eshetőség pedig a szovjet rendszer teljes összeomlása, amit anarchia vagy éppen a különböző politikai és etnikai csoportok közti polgárháborús konfliktus követ.
A tömeges kivándorlás szűnni nem akaró trendje oda vezet, hogy két-három év alatt szinte minden zsidó eltávozik azokból a városokból, ahol a zsidó közösségek jelentős történelmi múltra tekinthetnek vissza.
Vilnában, ahol hatszáz éve élnek zsidók és ahol a közösség virágkorában a híres vilnai gáon, a 18. század egyik bölcse működött, ma nyolcezren vannak zsidók. Közülük nyolcszáz felnőtt jár a héber nyelvtanfolyamokra … A hitközség vezetői szerint az ezredfordulón legföljebb kétezer zsidó lesz itt, azok is jobbára öregek. Hasonló a helyzet Bakuban, ahol több mint 25 000 a zsidók száma (egy részük askenázi, másik részük ún. hegyi zsidó, egy sajátos keleti népcsoport tagja, mely már Eszter királyné kora óta a mai Azerbajdzsánban él).
– Itt nagyon rossz a helyzet, ellenőrizhetetlen – magyarázza Alina Niszker, a bakui Alef Klub egyik héber nyelvoktatója. – Az emberek látták, hogyan hajszolják az utcákon az örményeket szanaszét kóborló bandák, és hogyan terítik le őket irgalmatlanul. Mi biztonságban vagyunk – bizonygatják nekünk, de nem érezzük magunkat biztonságban.
Ha kibontakozik a tömeges kivándorlás, veszélybe kerül a független zsidó kultúra léte a Szovjetunióban. Vitán felül áll, hogy rövid idő óta olyan kulturális fellendülés állt be, ami még hat hónappal ezelőtt is valószínűtlennek látszott. A múlt év végén, december 20-án 85 zsidó szervezet delegátusai részvételével lezajlott a Független Zsidó Egyesületek Országos Konföderációjának alakuló kongresszusa. Ez a szervezet a vallásos, a kulturális hagyományokat ápoló és a cionista csoportok sokrétű együttese, amellett magában foglalja olyan nemzetközi zsidó szervezetek nemrég létesült helyi tagozatait is, mint a B’nai B’rith, a Makkabi és a Betar.
A Moszkvai Zsidó Kulturális Társaság (JCA) azért jött létre, hogy az egész Szovjetunióban előmozdítsa a hamisítatlan zsidó kultúra érvényesülését. Ezt a szervezetet a hatóságok nem ismerték el, így igen szűk lehetőségei maradtak pénzalapok létesítésére, helyiségek bérlésére és folyóiratok kiadására. Vilnában, Rigában és Tallinnban viszont a zsidó kulturális egyesületek megkapták a hivatalos elismerést, sőt ez más városokban is megtörtént, így Minszkben, Bakuban és nemrég Leningrádban.
Annak ellenére, hogy a hatóságok helyenként igyekeztek gátat vetni e csoportok növekedésének, Moszkvában, Leningrádban és sok vidéki városban szinte robbanásszerűen megélénkült a kulturális élet mind a művészetek terén, mind a héber és a jiddis nyelvoktatás tekintetében. Zsidó újságok és tájékoztató kiadványok készülnek nagy számban, főleg a balti államokban.
A lettországi zsidó kulturális egyesület támogatást nyújt a VEK (Zsidó kulturális hírek) című orosz nyelvű magazinnak, mely ötvenezer példányban jelenik meg. Alija-aktivisták adják ki az Eclénu című havi folyóiratot, melyet szintén az egész Szovjetunióban terjesztenek.
Van ebben a hirtelen támadt kulturális pezsgésben valami rajongás. Azoknak az embereknek az érzéseiből táplálkozik ez, akik lelkiismeretesen fáradoznak azon, hogy felélesszenek egy sokáig elnyomott kultúrát, mielőtt elkerülhetetlenül és végleg el nem tűnik a talajról, mely évszázadokon át táplálta.
A zsidó kultúra egyik munkása Vilnában így fogalmazott, miután visszatért Lengyelországból: Varsóban van egy szép zsinagóga és van zsidó színház is, csak zsidók nincsenek többé. Az egész úgy hat, mint egy szeretettel gondozott múzeum. Néhány év múlva ez lesz a vilnai zsidóság sorsa is.
A JCA vezetői több mint egy éve kitartanak amellett, hogy nincs ellentmondás az alija és a szovjetunióbeli zsidó kultúra fenntartása között. Mihail Cslenov, az egyesület elnöke szerint „egyazon érem két oldala ez”.
Éli Lifsic, a szovjet Makkabi elnöke és Cslenov közeli munkatársa hangsúlyozza, hogy a JCA vezetőinek tapasztalniuk kell: a zsidó lakosságnak az a része vándorol ki, amelynek a legerősebb az azonosságtudata. A kulturális mozgalom elősegíti majd – véli Lifsic – az ottmaradók gyönge zsidó tudatának erősítését. Elismeri azonban, hogy az utolsó hat-nyolc hónapban jóval nagyobb volt a tülekedés a kiutazási engedélyekért, mintsem a JCA vezetői 1989 elején elképzelték.
Cslenov kitart amellett, hogy nem reális még feltételezni, hogy nagyon sok vagy éppen a legtöbb szovjet zsidó a kivándorlás mellett dönt, hiszen nincs olyan apparátus, mely kétmillió zsidót négy-öt év alatt kijuttathatna az országból. És mind Izraelnek, mind Amerikának végesek a technikai lehetőségei ilyen tömegek befogadására. Szerinte évi hetvenezer főben jelölhető meg a maximum, amit Izrael és az Egyesült Államok együttvéve vállalhat.
1969 óta, amikor a kivándorlás elkezdődött, háromszázezer zsidói hagyta el a Szovjetuniót. Az elkövetkező tíz évben ugyanennyi kivándorlóval számol Cslenov, mindamellett elképzelhetőnek tartja, sokkal többen lesznek, ha a mostani, viszonylag rendezett ki vándorlást kontrollálhatatlan menekülés váltja fel. Szerinte azonban ma ez nem lenne indokolt.
Címkék:1990-05