Zsidó iskolák Magyarországon II. rész
Az alábbi írás egy kutatás összegzésének második része. A kutatás célja a magyarországi zsidó iskolák föl- térképezése volt, szponzora a Művelődési és Közoktatási Minisztérium Nemzeti és Etnikai Kisebbségek főosztálya.1
Az 1989 után induló két új zsidó iskola illetve, az új életre kelő Anna Frank Gimnázium valóban a „sivatagi nemzedék” bajaival küszködtek: az alkotó ereje teljében lévő és magasan képzett középnemzedék a zsidó hagyományok terén jószerével teljesen tudatlan volt. A hagyományt a hitközség javarészt időskorú hívei és a kevés számú rabbi őrizte. Modern világi műveltség és hagyományos zsidó tudás nagyon kevés ember fejében kapcsolódott össze.
Az újonnan induló iskolák az erős zsidó tudat és a színvonalas közismereti oktatás egyesítéséhez nem találhattak működőképes hazai modellt. Az Anna Éránk Gimnázium, mely elvileg e feladat jegyében működött volna, a Kádár-korszakban beindult kontraszelekciós mechanizmusok lefékezésével és megfordításával küszködött. Miután a hatvanas évekre a zsidó tudatú rétegek java része elhagyta az országot, a zsidó gimnázium egyre inkább kontraszelektált intézmény jellegét öltötte: a színvonalas oktatást szem előtt tartó tanárok, diákok nem törekedtek ide, az elöregedő tanári kar és az öntudatból vagy csupán jobb híján idejáró diákok (akik zsidóként itt mindenképpen helyet kaphattak) együtteséből nem alakult ki jó csapat. Az Anna Frank Gimnázium legrosszabb éveiben afféle lerakatként működött, és e jellegén a valóban zsidó elkötelezettségű kisebbség sem tudott változtatni. A zsidóság oktatása ugyanakkor a két háború közötti hittan gépies továbbvitelén alapult. Ezért ez az intézmény nem kínált vonzó modellt a másik két iskola alapítóinak.
Nem csak ezért kerestek azonban más utakat az alternatív zsidó iskolák alapítói. Filozófiájuk is radikálisan eltért a már működő gimnáziumétól. A Wesselényi utcai Mszoret Avot Amerikai Alapítványi Iskola, a külföldön (főként Izraelben és Amerikában, a zsidóság jelenkori két nagy központjában) élő ortodox zsidóság kezdeményezése nyomán jött létre. E réteg, amely megőrizte a zsidóság „nagy narratíváját”, öntörvényű rendszerét, ezt az ideológiát kívánta a túlnyomórészt asszimilált és vallási téren jóformán teljesen tudatlan magyarországi zsidó fiatalságba plántálni. E felfogás meglehetősen dichotóm: siker az, ha a fiatal elfogadja az ortodox felfogást (hívei szerint a zsidóság egyetlen hiteles alternatíváját), és ebbe a közösségbe lép be, minden más kimenetel kudarcnak tekintendő. A magyar közismereti tárgyak e felfogás szerint másodlagosak.
A Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola az asszimilációból visszautakat kereső középnemzedék „terméke” volt Az e rétegből kiemelkedő intellektuális elit jellemzője a magas képzettség, a modem társadalom dolgaiban való jártasság és morális igényesség volt. Zsidó hagyomány dolgában viszont járatlanok voltak, azonosságtudatuk sokkal inkább érzelmi indíttatású volt, nem a konkrét tudáson, a hagyományok ismeretén alapult Megfelelő felkészültséggel és határozott elképzelésekkel rendelkeztek a közismereti tárgyak oktatásáról és a demokratikus szellemiség kialakításáról, de a zsidó neveléssel kapcsolatban nem lehetett az előbbiekhez mérhető tapasztalatuk. A Lauder-iskola alapítóinak szellemisége így sok tekintetben épp ellentétes volt az ortodox iskoláéval.2
Az indulás (vagy újrakezdés) lelkes pillanatai után hamarosan gyakorlati problémákkal kellett megbirkózni. A Magyarországon jórészt kipusztult zsidó tudást külföldről kellett „importálni”, a külföldi felfogás és a magyarországi gyakorlat azonban nemigen illeszkedett egymáshoz.
I. Zsidó tantárgyak oktatása
Általános gondok
A Kádár-korszakban hitelét vesztett „magyar zsidóság” fikció, amely a templomi vallásgyakorláson és néhány intézmény fenntartásán túl mást nem jelentett, nem volt versenyképes a külföldről „importált” zsidó ideológiákkal szemben, amelyek (főleg a cionizmus és az ultraortodoxia) a zsidóság múltjának és jövőjének magyarázatát, sorsa titkos rugóinak ismeretét hangoztatták, tehát a „nagy narratíva” letéteményeseinek tüntették föl magukat. Ezen ideológiák (illetve a belőlük materializálódott intézmények) küldöttei, a magabiztos sliachok – többnyire magyar nyelv- területről elszármazottak vagy azok gyerekei – így gyakran kioktató felsőbbséggel léptek föl a gyenge legitimációjú magyar zsidósággal szemben. Lenézésüket erősítette az a tény is, hogy életerős, virágzó közösségeket tudhattak maguk mögött, ami a magyar zsidóságról nem volt elmondható. Mindezek mellett, 1945 után elszakadva Magyar- országtól szinte érintetlenül őrizték a soá okozta sérelmeket, amit viszont a magyar köztudatban 1989 előtt igen visszafogottan kezeitek. így értetlenül és nem egyszer indulattal nézték az itthoni zsidók jó viszonyát a magyar társadalomhoz. Mindebből fakadó türelmetlenségük a hazai zsidók körében nem egyszer keltett visszatetszést.
A modem világtól elzárkózni nem kívánó zsidó iskolák másik általános gondja – nemcsak Magyarországon, hanem világszerte – az, hogy a mai értékrend szerint mindenek fölött álló karrierhez nem (illetve csak egy egészen szűk szférában) szükségeltetik zsidó tudás. így például a modem héber nyelv esetében nem működik olyan erős társadalmi presszió, mint amely az angol nyelv elsajátítását kikényszeríti. A vallástan vagy judaisztika elnevezésű diszciplínák nem találhatók meg az egyetemi felvételi tárgyak között, ellentétben a matematikával, történelemmel, ami jelentős motiváló tényező a továbbtanulni szándékozók körében – márpedig a gimnáziumi tanulók többsége ebbe a kategóriába tartozik. Ekképp állandóan fenyeget az a tendencia, hogy a továbbtanulásra orientált gyerekek értékrendjében a zsidó tantárgyak hátraszorulnak a könnyebb fajsúlyú diszciplínák (ének, rajz) közé. Külön súlyosbító tényező Magyarországon, hogy a zsidóság oktatásának (csakúgy, mint megélésének) közösségi konszenzus által szentesített intézményes normái is jórészt kipusztultak. A még megmaradt egyetlen hagyomány, a talmud tórák informális stílusa nehezen plántálható át a jóval nagyobb formalizáltságot megkívánó iskolai oktatásba. E tárgyak oktatóira hárul tehát az az aránytalanul súlyos feladat, hogy a héber nyelv, a zsidó hagyomány, vallás társadalmi fontosságának hiányát saját személyes odaadásukkal ellensúlyozzák.
Különbözők találkozásai
Két világ találkozásának ellentmondásai legélesebben az ortodox Amerikai Alapítványi Iskola esetében mutatkoztak meg. A szigorú felfogású ortodoxia, melynek képviselői az iskola szellemiségét meghatározzák, szerte a világon a modem életformától való elzárkózással válaszolnak azokra az egyre növekvő feszültségekre, amelyek szigorú értékrendjük és a modem világ parttalan szabadságának találkozásából keletkeznek. A kóser étkezés, a száz évvel ezelőtti felfogásnak megfelelő öltözködés, a serdülő fiatalok szigorú elkülönítése, a modem világ gyakran kétes tartalmú pluralizmusának elutasítása annak érdekében, hogy a szent hagyomány elsajátítását semmi se zavarja – mindez olyan feladat, amelyet legeredményesebben egy belülről épített gettóban lehet megvalósítani. A két világ értékrendje oly sok ponton ütközik, hogy integrációjuk igen nehezen képzelhető el.
A külföldről érkezett ortodox tanítók e szellemiséget kívánták az iskola falain belül meghonosítani, ám a diákok és a magyarországi tanárok életük másik felét természetesen az iskola falain kívül töltötték, és soha nem volt szándékuk a gettóba zárkózás.
Az 1990-ben induló iskola „hagyományőrzőként” hirdette magát az érdeklődő szülők előtt, akiket megnyugtattak: a gyerekeknek nem kell az ortodox életmód szerint élni. „Menet közben” derült ki, hogy az iskola fenntartói igenis egyre inkább elvárják az ennek megfelelő viselkedést.3 A hagyomány öntörvényű rendszerében élő ortodoxia Magyarországra delegált képviselői természetesnek tartották, hogy itt is megkövetelik az ősi törvény, a halacha szerinti életmódot. Az általuk importált világmagyarázat és az ebből levezetett aprólékos cselekvési rendszer viszont idegenkedést és ellenszenvet váltott ki sok magyarországi tanárból és szülőből, akik éppen egy másik világmagyarázat, a szocializmus illegitimmé válásának korszakában nőttek föl. E két külön világ találkozása szükségszerűen vezetett komoly konfliktusokhoz.
Ami az egyik oldalon magától értetődő, az a másik fél számára jobb esetben szokatlan rituálé, rosszabb esetben képmutatás. A hosszú szoknya megkövetelése (amelyet a lányok a farmernadrágjukra húznak föl), a kóser étkezés fenntartása (miközben a gyerekek iskola után a McDonald’s-ban egészítik ki az ebédet) értelmetlen, álságos magatartás a hagyományt nem ismerőknek, viszont nyilvánvaló minimális követelmény egy ortodox zsidó számára. A tradíció zárt közegéből érkező izraeli vagy amerikai oktatók megbotránkozva tapasztalhatták, milyen kihívóan veszik semmibe magyarországi kollégáik a szent hagyomány legelemibb követelményeit, amelyek viszont a túloldalról nézve racionálisan semmivel nem igazolható rituáléknak tűntek.
A két külön világ egymást gyakran kizáró értékrendje a kezdeti időszakban még az elemi kommunikációt is megnehezítette. (Túl a tényleges nyelvi nehézségeken, amit a külföldről érkezett vallásos oktatók többnyire gyenge magyar tudása okozott.) Egy konkrét kérdésre vagy problémára (pl. a magyarul nem vagy gyengén beszélő vallástanár óráit nem tudják követni a gyerekek) Talmud-idézettel válaszolni: a hagyomány világában ez helyes és tiszteletreméltó viselkedés, a racionális XX. századi felfogás szerint viszont olcsó kibúvó. A meg nem értés így gyakran a jóhiszeműséget is aláásta, hiszen mindkét fél a másik elemi normáit vette semmibe – többnyire anélkül, hogy ennek tudatában lett volna.
Az értékrendek ütközése vezetett végül kis híján robbanáshoz. Az iskola vallási vezetése a halacha által előírt zsidó származáshoz kívánta kötni az iskolába járást, és ennek értelmében származást bizonyító okiratokat kért egyes diákoktól. A származás papírokkal való bizonyítása viszont a fajüldözés rémképét idézte föl a magyarországi oktatókban, akiknek politikai szocializációjában a zsidóság fogalma mindenekelőtt az antiszemitizmus és az üldöztetések képéhez kapcsolódik. Az ortodoxia részéről magától értetődő követelmény a magyarországi tanárokban mélységes felháborodást keltett. A számos korábbi konfliktustól kiélezett helyzetben ez a lépés végül 1992-ben a tanárok sztrájkjához vezetett: az iskolában egy napig szünetelt az oktatás4. A feszültségek a magyar oktatói kar jelentős résznek távozásához, a külföldi vallásos vezetés többszöri kicserélődéséhez vezettek. Nemkülönben távozott a diákoknak az a része, amely (illetve amelynek szülei) elégedetlenek voltak a vallásos nevelés nagy súlyával, nem kértek a konfliktusokból fakadó feszültségekből, szervezetlenségből, ami nyomot hagyott az oktatás színvonalán is.
Az iskola magára találásának nehéz folyamatát szemlélteti az alábbi táblázat, amely a tanulók összlétszámának évenkénti változását mutatja.
tanév | létszám |
1990/91 | 487 |
1991/92 | 517 |
1992/93 | 425 |
1993/94 | 382 |
1994/955 | 386 |
1995/96 | 335 |
1996/97 | 267 |
A konfliktusok végül az idő előrehaladtával enyhültek. A két fél jobban egymáshoz csiszolódott, kompromisszumra inkább hajlamos emberek váltották fel az elveket keményen számon kérő régieket: a „magyar” fél jobban megismerkedett a hagyománnyal, a külföldi vallási vezetés pedig megtanulta ezt (elvi engedményt nem téve) a körülményekhez igazítani. Az iskolába újonnan érkező diákot vagy pedagógust ma már nem érhetik akkora meglepetések, mint elődeiket a hőskorszakban. Ám az iskola még kitaposatlan úton halad, a két világ inkább egymás mellett él, mint alkotó szintézisben. A hagyományokat nem vagy gyengén ismerő közegben élő gyerekek számára az egyértelmű zsidó elkötelezettséget megkívánó szellemiség túl „erős”, nemegyszer szélsőséges reakciókat vált ki: a zsidósághoz való viszonyuk gyakran ellentmondásos, szélsőségesen elutasító vagy azonosuló – esetleg egyazon gyereknél követi egymást a két fázis. Hiszen a vallásos oktatók által erősen pártolt ortodox életmód az ehhez nem szokott, lelkileg és technikailag egyaránt felkészületlen családokban komoly feszültségeket válthat ki, súlyos pszichés terhelést jelent. Ekképp a gyerek éppen az ellenkezőjét élheti meg ama harmóniának, amire vágyva az ortodoxiához csatlakozott.6
*
A hitközség által fenntartott Anna Frank Gimnázium a zsidó oktatás terén más hagyományokat követ. Vezetői, akik a hazai körülmények között szocializálódtak, nem kívánnak meg a mai kor normáitól olyannyira eltérő magatartásformákat pl. az öltözködésben vagy a nemek elválasztásában. A zsidóság oktatásának fő gondját itt éppen a gépiessé vált hagyományok jelentik. A Hitközség, a gimnázium fenntartója tetszhalott állapotából 1990 után ébredt fel, energiájából egyelőre lepusztult intézményrendszerének rendbehozatalára futja, elvi célokat megfogalmazni nem tud. így gépiesen folytatja az 1989 előtti korból hozott hagyományt: a neológ zsidóság templomi vallásgyakorlatát és szociális tevékenységét anélkül, hogy a modem világ által feltett kérdésekre, a mai magyarországi zsidóság gondjaira a napi problémakezelésen túl reflektálna.
Nagyrészt igaz ez a gimnáziumban vallásoktatást folytató rabbikra is, akik többségükben úgyszintén a népi demokrácia korszakában estek át a politikai szocializáción, amikor a zsidóság szűkített újratermelése folyt, amikor az Egyházügyi Hivatal a legkevésbé sem nézte jó szemmel, ha a rabbik a minimális vallásgyakorláson túl esetleg közösséget akartak kovácsolni a hívekből, ne adj isten még új hívek megnyerésével próbálkoztak. (Aki e helyzet ellen lázadozott, az egyhamar az intézményrendszeren kívül találta magát.). A passzivitásba kényszerített és ebbe belemerevedett lelkipásztorokból így természetesen nehezen lehetett karizmatikus egyéniség. A hitoktatás gépies: a Biblia, a zsidó liturgia és az ünnepek adják a gerincét. Hiányzik a gyerekeket magával ragadó lendület, a mozgatóerő, ami a növendékek számára mindezt fontossá teszi, ami elhiteti velük, hogy mindezt a mai világban is érdemes tudni. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a kevés rabbi mind sokfelé van elkötelezve, ami az iskolai hitoktatás volumenére is kihat. Ha mindez egybeesik a tanulók fent leírt motiválatlanságával, az súlyos gondokat eredményez a zsidó oktatás hatékonyságában.
*
A Lauder iskola, az asszimilációból visszafelé törekvő, zsidó középnemzedék „terméke”. E nemzedék toleranciát pártoló és kényszert elvető felfogása jegyében a zsidóságot a távolságtartó „judaisztika” címszó alatt tanítják. (E terminus technicus zsidó hagyományt és történelmet jelent.) Az e mögött rejlő filozófia lényege, hogy a hagyományt csupán ismerni, nem pedig hinni és gyakorolni kell (noha persze utóbbinak sincsenek akadályai); a kötelezővé tétel csak elidegenítené a gyerekeket. Mivel azonban a hagyományt éppen ez a nemzedék nem ismeri (illetve első képviselői éppen most sajátítják-sajátították el), hiányoznak a továbbadás közösség által hitelesített tradíciói, amelyek az előző két esetben jól-rosszul mégiscsak működnek. A közösségnek így saját hajánál fogva kellene kihúznia magát a tudatlanság (és gyakran a motiválatlanság) állapotából. A magyar nyelvtől, matematikától eltérően a zsidó hagyomány világi oktatásának nincs semmiféle kialakult, bejáratott metodikája, így nagyon sok múlik az oktatón, egyéni elszánásán, hitén. A gimnáziumi tagozat judaisztika oktatói a közelmúltig egyénileg kidolgozott tanmenet szerint oktattak (az e hónapban befejeződő tanévben már egységes tanmenetre támaszkodhattak az egyébként jelentős autonómiát élvező tanárok).
A toleráns felfogásból következőleg az iskola vezetése természetesen az ide jelentkező tanárok illetve tanulók zsidó voltáról sem faggatózik (lásd az ortodox iskola intő példáját). Ennél fogva számos nem zsidó diák (és még több tanár) is jelentkezik ide. A zsidó iskola iránti ilyetén rokonszenv természetesen örömteli dolog, noha ezeket a gyerekeket szüleik többségükben nem annyira a zsidóság iránti odaadásból és tudásvágyból íratják ide, hanem az iskola toleráns, demokratikus hírének hatására – esetleg kisebbségi szolidaritásból, mint ahogy az iskolába járó görög gyerekek esete példázza. (Kivételt képeznek egy-két zsidószerető protestáns kisközösség – elsősorban a Hit Gyülekezete – tagjai, akiknél a zsidóság iránti rokonszenv a fő hajtóerő.) A fenti tendencia következménye azonban az, hogy az esetek egy részében a nem zsidó gyerekek érthető módon csekély vonzódást tanúsítanak a judaika témája iránt, ami hatással van az egész légkörre. (Ugyanakkor ennek ellenkezőjére, a „túlkompenzációból” következő eminens teljesítményre is akad példa.) A motivációhiányt nem ellensúlyozza kellőképpen a zsidó gyerekek tudásvágya sem, hiszen érdeklődést már csak valamilyen fokú tudás megléte válthat ki. ilyen körülmények között nem annyira a közösségi szellem, mint inkább az otthonról hozott motiváció teheti fogékonnyá a gyereket a zsidóság iránt.
Ahol az érdeklődés hiányzik, ott a formalizált megoldások időnként segítenek. Szukkot ünnepén a judaisztika-órát sátorban hallgatják meg a tanulók; Pészachkor a hagyomány előírta módon maceszt sütnek; Tubi Svát ünnepén fát ültetnek; péntek délután gyertyát gyújtanak. E bensőséges pillanatok azonban megmaradnak „hivatalos” keretek között: a tanórája szerint ünneplő osztály vesz részt az eseményen. Így a gimnáziumi tagozat számára közösen tartott péntek esti gyertyagyújtáson is csekély a spontán érdeklődés, kevés diák és még kevesebb tanár tartja szükségesnek, hogy az aktuson jelen legyen. (Az elemi tagozat diákjai az osztályban gyújtanak gyertyát.) A továbbképzési lehetőségek iránt érdeklődő tanárok körében is egyértelműek a preferenciák: az angol és a számítástechnika messze megelőzi a zsidó tárgyakat. Nem járhatunk nagyon messze az igazságtól, ha úgy véljük: ezek az arányok a diákok motiváltságára is igazak lehetnek.
A héber nyelv és a judaisztika a Lauder iskolában nem kötelező érettségi tárgyak. Előbbiből az idén egy gyerek sem érettségizik, az utóbbit heten választották. A mintegy háromszáz közép- iskolásból tízen járnak rendszeresen az iskola zsinagógájába. (A másik két iskolában kötelező hetente egyszer az istentiszteleten megjelenni.)
Zsidó nevelés dolgában a világi szellemiségű Lauder iskola még valamiben különbözik a másik kettőtől: a vallásos iskolák egy kiterjedt intézményrendszerbe szőve működnek: az Anna Frank Gimnáziumot a magyarországi vallásos zsidóság legerősebb szervezete, a Budapesti Zsidó Hitközség tartja fenn, a Amerikai Alapítványi Iskolát pedig az egykor fő patronáló, Reichmann családhoz közelálló ortodox, illetve a Budapesti Autonóm Ortodox Hitközség. A két gimnázium szellemisége te hát determináltabb, mint a függetlenségét őrző Lauder iskoláé, ahol ezért az itt oktatott zsidóság jellege is könnyebben változhat még. A nagyobb beágyazottság ugyanakkor esélyt ad arra is, hogy a vallásos iskolák diákjai a zsidó közeg informális csatornáin keresztül (pl. a kötelező istentiszteleteken, ünnepeken) is tájékozódjanak, éljék a zsidóságot. Az ortodox iskola rendelkezik a legkiterjedtebb kapcsolathálózattal, melyen át a gyerekek érintkezésbe kerülhetnek a világ nagy zsidó centrumaival, ahol a zsidó tudást komolyan veszik. Az iskola fenntartói maguk is napi kapcsolatban vannak ezzel a centrummal, így a diákok felé árad az ennek fontosságába vetett hit. (Az intenzív élményen túl persze nem mellékes, hogy vajon mindez pozitív vagy negatív előjellel rögzül a gyerekekben.) Az e tekintetben periférikusabb, nem annyira beágyazott Lauder iskola diákjainak, tanárainak erre kevesebb esélye nyílik.7
*
A zsidó hagyományok kipusztulása, a negyvenéves „sivatagi vándorlás” súlyosan megnehezíti a hagyományok oktatását: az „ugart kell feltörni”, hogy a hazai gyakorlatban használható módszerek szülessenek. Ez igen nehéz feladat, aminek legegyértelműbb jele, hogy a zsidó tárgyakat oktató gárda mindhárom iskolában többször cserélődött már: a kezdetektől ott tanítók – ha vannak – a kisebbséget alkotják. A problémákra utal az is, hogy nem készült még közös tankönyv a három iskola számára – eltérő szellemiségük ezt nem is igen tenné lehetővé.
II. Közismereti tárgyak oktatása
A közismereti oktatás hatékonyságát illusztrálják azok a táblázatok, amelyek a Köznevelés című lap tavaszi számaiban látnak napvilágot.8 E táblázatok a középiskolák (külön a gimnáziumok, szakközépiskolák és az ún. „vegyes középiskolák”) rangsorrendjét mutatják három szempont szerint. Ezek: a hazai felsőoktatásba felvettek aránya, a nyelvvizsgával rendelkezők aránya és a tanulmányi versenyeken elért eredmények. (Utóbbiak még csak részben láttak napvilágot, így ezzel a továbbiakban nem foglalkozunk.) A rangsorrend az elmúlt öt év átlagolt adatain alapul, egyes véletlenszerű jelenségek hatását kiküszöbölendő.9
A felvételi statisztikák az adott évben a felsőoktatásba felvettek számát viszonyítják az összes érettségizett számához. Az elmúlt öt év átlagolt adatai szerint az Anna Frank Gimnázium a 216 magyarországi gimnázium sorrendjében a’208-211 helyen található. (1996-ban 52 érettségizett közül 11 tett sikeres felvételi vizsgát, ami már valamelyes előbbrelépést jelent a 192. helyre.)
Az Amerikai Alapítványi Iskola 58 érettségizettje közül az 1995-ös évben 7-en tettek sikeres felvételi vizsgát10, 1996-ban pedig a 60-ból 27 járt sikerrel. A két év átlaga a 148-154. helyre kvalifikálná az Amerikai Alapítványi Iskolát.
A Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskolában 1996-ban 38-an érettségiztek, közülük 22 jutott be hazai felsőoktatási intézménybe11. Ez 58 százalékos arány, amellyel a 30. helyet érné el az intézmény.
A fenti statisztikákban azonban nem szerepelnek azok a diákok, akik valamely egyházi felsőoktatási intézménybe vagy külföldi egyetemre nyertek felvételt. Ez jelentősen megváltoztathatja a képet, hiszen a zsidó iskolák mindkét kategóriában erősen érintettek: helyezésükbe így nem számítják bele a Rabbiképző Intézet Pedagógiumára fölvett, valamint az Izraelben továbbtanuló diákokat. A Lauder iskola említett évfolyamában öt ilyen diák található. Mindez persze nem csak a zsidó iskolák helyezését változtatná meg: okkal feltételezhetjük, hogy a felvételi statisztikákban igen előkelő helyen szereplő keresztény egyházi gimnáziumok diákjai közül is számosán tanulnak tovább egyházi intézményekben. Bizonnyal sok más gimnáziumból is indulnak diákok külföldi egyetemekre. Mindazonáltal egyértelmű, hogy a zsidó iskolák a fenti két kategóriában az átlagnál erősebben érintettek. így például a most véget ért tanévben a 267 fős összlétszámú Amerikai Alapítványi Iskola 24 diákja tanul külföldi gimnáziumban (döntő többségük Izraelben és az Egyesült Államokban), közülük többen feltehetőleg érettségizni és felvételizni is ott fognak.
Tovább árnyalja a képet, hogy az Amerikai Alapítványi Iskola 1996-ban sikerrel felvételizett 27 diákjából 14 a Modern Üzleti Tudományok Főiskoláján tanulhat tovább. E tatabányai főiskola budapesti tagozatát éppen az ortodox tanintézmény vallási vezetői hozták létre, hogy itthoni továbbtanulási lehetőséget biztosítsanak mindazoknak, akik nem eléggé felkészültek a közismereti tárgyakból, így más egyetemen, főiskolán csekély eséllyel vágnának neki a felvételi vizsgának. Amint a felvételi arányszámban mutatkozó nagy ugrás mutatja, ezáltal a hazai továbbtanulást preferálók számára megszűnt az Amerikai Alapítványi Iskola „zsákutca” jellege, és még arra is nyílt esély, hogy az e főiskolán továbbtanulók a zsidó intézmények közelében maradjanak.
A nyelvvizsgával rendelkezők számát a Köznevelés statisztikája nem az összes érettségizett, hanem a felvételire jelentkezők százalékában adja meg.12 Eszerint az Anna Frank Gimnázium a rangsorban a 116. helyet foglalja el 36 százalékos aránnyal.
Az Amerikai Alapítványi Iskola 1996-ban az igen meglepő 104 százalékos arányt produkálta13, mely szám az első helyre jogosította volna az iskolát a gimnáziumok között az adott esztendőben.
A Lauder iskola 29 felvételizőjéből az 1996-os esztendőben 16-an rendelkeztek nyelvvizsgával (közülük három diák két nyelvvizsgával), ami 66 százalékos arányt és a rangsorban a 42. helyet jelenti.14
*
A meglehetősen szélsőségesen ingadozó adatokból sejlik, hogy itt valóban csak hosszabb távú trendeket célszerű értékelni, a statisztikai adatok inkább valamilyen durva becslést szolgálnak. A kevesebb mint tíz éves múltra visszatekintő iskoláknál még sok a változás, nem alakult ki „bejáratott üzemmenet”. Annyi azonban még a fentiekből is világosan kitűnik, hogy nyelvtudás terén az iskolák (főleg a két vallásos iskola) erősen fölülmúlják saját átlagteljesítményüket. Ez egyrészt nyilván családi örökség – a mobil zsidóság számára mindig fontos volt a nyelvtudás. Másrészt azonban ez az iskola által nyújtott útravaló. A Lauder iskola esetében nyelvtudás és egyetemi felvételi között nem olyan szembeötlő az eltérés, mint az Amerikai Alapítványi Iskolánál. Előbbinél a nyelvtudás az általános műveltség fontos eleme, de attól nem válik el élesen. Utóbbinál nyilvánvalóan az iskola alapítóinak preferenciái tükröződnek: az angol és a héber nyelv kulcsfontosságú, (noha a nyelvvizsgák döntő többsége mindhárom iskolában angol nyelvből születik) mert a zsidó világban a gyerek ezek segítségével boldogul. Ez magyarázza az idegen nyelvek közismereti tárgyakat messze meghaladó fontosságát.
A fenti statisztikák készítői maguk is hangsúlyozzák, hogy adataik csupán egyfajta szempontrendszert tükröznek: a társadalmi értékrend szerint legnagyobb presztízsű diplomát. Csakhogy az asszimiláns hajlamú magyar zsidóság számára éppen ez – az egyetemi továbbtanulás – volt központi jelentőségű a modem kor kezdete óta. E statisztika tehát semmit nem mond el például az ortodox iskola közösségteremtő erejéről, a zsidóságot fenntartó szelleméről, de azt sejteti, hogy irányultsága sok tekintetben eltér a Magyarországon megszokottól. Az iskolát alapító közösség a diákokat a zsidó világ centrumai felé orientálja, értékrendjében ez áll az első helyen. Ezt tükrözi a külföldi utazásokban, tanulmányi lehetőségekben részesülő diákok nagy száma is. Az Amerikai Alapítványi Iskola mellett létesített főiskolai tagozat inkább a két eltérő értékrend közötti józan kompromisszum eredménye: ne idegenkedjen az ortodox iskolától az sem, aki – a hazai zsidóság hagyománya szerint – a magyarországi stúdiumokat részesíti előnyben. Aki e „házi” főiskolára megy, az még zsidó tárgyakat is tanulhat. E főiskolai tagozat vonzereje nő a másik két zsidó iskolában is: az 1996-os évben a Lauder iskolából három, az Anna Frank Gimnáziumból pedig négy diák folytatta itt tanulmányait, (utóbbiból tízen felvételiztek).
Szembeötlőek a közismereti tárgyak és a zsidó curriculum ellentétes arányai a két újonnan induló zsidó iskolánál. A Lauder iskolában az előbbi, az Amerikai Alapítványi Iskolánál az utóbbi a domináns. Hét évvel ezelőtt, az indulásánál sokak számára még nem volt világos, milyen radikálisan eltér a szellemiségük.15 Az ortodox iskola alapítói nemzetközi érettségit ígértek, és csupán a „hagyományőrzőnek” tüntették föl iskolájukat, ami nem állt távol a Lauder iskola által vállalt elvektől sem (ők is őrizni akarták a hagyományt). A kezdettől fogva hangoztatott feltételek (kóser étkezés, lányok részére kötelező szoknya) még elfogadhatónak tűntek, esetleg egy kis egzotikus ízt kölcsönöztek az iskolának. A szülők még nem voltak tudatában azoknak a radikális követelményeknek, melyeket az iskola alapítói a későbbiekben támasztottak. Ezért az indulás évében a két zsidó iskola diákjainak háttere nem tért el jelentősen. Mindkét iskolába sok szülőt csaltak naiv elvárások: hogy a zsidó iskolának hagyományosan jónak kell lenni; hogy itt a gyerek végre nyugodtan lehet zsidó, nem fogják emiatt bántani; hogy e minden bizonnyal türelmes közegben a deviánsabb gyerekek is „megélnek”, stb. Az Amerikai Alapítványi Iskolában igen vonzónak bizonyult a nemzetközi érettségi később alaptalannak bizonyult ígérete is. Mindkét iskolára jellemző volt a nagyon nyitott szellemiség, a kísérletező, vállalkozó kedv. (Az ortodox iskola esetében ez persze csak a diákok és a magyarországi tanárok egy részére volt jellemző.) Különösen az utóbbi iskolában roppant heterogén „csapat” jött össze, mind a diákok, mind a tanárok között. A kiemelkedően kreatív emberek jelenléte rövid ideig nagyon izgalmas szellemi közeg megteremtésének ígéretét hordozta, bizonyos területeken kiemelkedő tanulmányi teljesítménnyel. Az igen eltérő képességű és elvárású emberek, a külföldről jött oktatók helyismeretének szinte teljes hiánya, az értékrendek radikális eltérése, a kommunikáció lebénulása azonban valósággal szétrobbantották az iskolát. A nagyfokú konformitás követelményét megértve a kreatív, lázadozó tanárok többsége távozott. (Jellemző, hogy ezek között sok volt a zsidó tanár.) A helyükre gyakran olyan nem zsidó pedagógusok jöttek, akik – a közeget nem ismerve – kezdettől tudomásul vették az iskola honi viszonyoktól erősen eltérő értékrendjét. (A zsidó iskola egyik nagy paradoxona ez.) Így már nem volt akadálya annak, hogy érvényesüljön a fenntartó ortodoxia határozott kívánsága, a zsidó tárgyak jelentős súlya az iskola tanrendjében. Négy ilyen tárgy szerepel az órarendben: Biblia, vallástan, zsidó történelem, héber nyelv. Mivel a kötelező közismereti tárgyakat természetesen nem lehet a nemzeti alaptantervben előírt minimum alá csökkenteni, a diákok emellett tanulják a zsidó curriculumot. Mindez a tanítási idő megnövekedését, délutánba nyúlását eredményezi, amelyet sok szülő már kezdettől kifogásolt. (Ez persze szintén a „két világ” eltérő hagyományaiból következik: az ortodoxia premodern jesiváiban az egész napos tanulás megszokott dolog; a modem kor által feltalált sport, testkultúra, kikapcsolódás itt nem játszik olyan komoly szerepet.) A más iskolákétól eltérő preferenciák, a diákokat megterhelő tanítás a közismereti tárgyak oktatására is kihat. Ez mutatkozik meg az egyelőre szerény tanulmányi teljesítményekben.
A Lauder iskolában az elmúlt évek folyamán szintén kicserélődött a tanári kar jelentős része, és a diákok körében is magas volt a fluktuáció (elsősorban a gimnáziumi tagozaton). A problémák itt sem voltak csekélyek, ám ezek nem olyan súlyos ideológiai konfliktusok mentén robbantak ki, mint az ortodox iskola esetében. Inkább az induláskor meghirdetett nemes elvek kezdtek ütközni egymással. Porosz fegyelem helyett demokratikus együttműködés és partneri viszony a diákokkal; sokszínűség a tantárgyak terén; „versenyistálló” helyett stresszmentes tanulás; a szociális szempontok figyelembevétele; a problémás (dyslexiás, nehezen beilleszkedő) gyerekek türelmes kezelése; jó közösségi szellem; magas tanulmányi színvonal: ezen elvek egymás mellett mind nem tarthatóak. A demokratikus együttműködést (melynek egyik példája, hogy diákok és tanárok többségükben tegeződnek) a másképp szocializált gyerekek a tanárok gyengeségének tekintették, aminek nagyfokú fegyelmezetlenség lett a következménye. (Ez inkább a gimnáziumra volt jellemző, mivel az elemi tagozaton a más iskolában még nem szocializált gyerekek jobban megtanulták a demokratikus együttműködést.) Az iskola vezetése ezért a liberális szellemet már nem hangsúlyozza. A stresszmentes tanulás, melynek jegyében az elemi tagozaton még a hagyományos iskolai osztályzást is megszűntették, valóban hozzájárult a jó közösségi légkör kialakulásához, ám ez az elv ütközik a versenyszellemmel, ami az egyetemi felvételi időszakához közeledve kérlelhetetlenül megmutatkozik. A toleráns iskola hírére ideérkező „nehéz gyerekek” meglehet, hogy valóban jobban érzik magukat, mint másutt, és beilleszkedtek a közösségbe, de a nekik szükséges, az átlagtól eltérő és jóval időigényesebb pedagógia a „normális” gyerekek előmenetelét hátráltatja. A szociális szempontok megértő kezelése azt eredményezte, hogy az alapítványi hozzájárulással (alapítványi iskola tandíjat nem szedhet) sokan adósak maradtak, és nem mindig a valóban rászorulók közül. A vezetés ezért most „bekeményített”, megköveteli a hozzájárulást, ami viszonyt súlyosan érint egyes valóban rászorulókat. (Ennek ellensúlyozására, a szociális elv jegyében új ösztöndíj-alapot hoztak létre.) Változatlanul fennmaradt viszont a választható (fakultatív) tárgyak viszonylag magas aránya: a kötelező penzumon túl a felsőbb évfolyamok diákjai 52 tárgy közül választhatnak16. A fentiek következtében a Lauder Javne Alapítványi Iskola, amely rendkívül előnyös kiinduló helyzeténél fogva (a szülők többsége diplomás, jó anyagi körülmények között él; a tanárok szintén lelkesek és jól képzettek; az iskola jelentős külföldi támogatásban részesül) akár a gimnáziumok élére is kerülhetett volna, egyelőre a fent leírt tisztes helyezéssel kénytelen beérni. Itt sem szabad szem elől téveszteni, hogy a fent leírtak csupán pillanatfelvételnek tekinthetők, mivel az iskola még nem ért el „lehiggadt” korszakába.
A három iskola eltérő dinamikáját szemlélteti a fenti táblázat, amely az évfolyamok átlagos létszámának alakulását mutatja.
Az adatokból nyomon követhető, milyen drámai változások mentek végbe az Amerikai Alapítványi Iskolában: itt volt legnagyobb a távolság az iskolától kezdetben elvárt és annak tényleges működése között. A feszültségeket növelte az is, hogy az iskola már az első évben „teljes üzemmel”: nyolc osztállyal és gimnáziumi előkészítővel indult – föltehetőleg a külföldön élő ortodox zsidók azon félelmétől hajtva, hogy a magyar zsidó ifjúság a teljes beolvadás előtt áll, így beiskolázásával egy percet sem szabad várni.
A honi viszonyokról jóval reálisabb helyzetképpel rendelkező Lauder iskola pedagógusai első évben csupán egy elemi és egy gimnáziumi első évfolyamot indítottak, hogy ennek tapasztalatait a következő osztályok indításakor már hasznosíthassák.
Az Anna Frank Gimnázium esetében lehettek az elvárások legközelebb a tényleges képhez: a régóta megszakítás nélkül működő iskoláról a szülőknek reális információik lehettek, így a létszám hullámzásában ez a tényező játszhatta a legkisebb szerepet. A meredeken felfutó majd visszaeső számok a zsidó intézményeken belüli fluktuációról tanúskodnak: az ortodox iskola kemény vallásos elvárásait elutasító szülők illetve diákok közül számosán mentek át a szintén zsidó, de jóval kiszámíthatóbb Anna Frank Gimnáziumba. Jóval kevesebben választották a Lauder iskolát, amelynek nem vallásos, „önkéntes zsidósága” távolabb áll a hagyományos felfogástól, pedagógiai elvei és az ebből fakadó gyakorlati problémák úgyszintén eltérnek a másik két iskola felfogásától, így azokkal kevésbé „kompatibilis”.
*
A hagyományok az elmúlt néhány évben még nem alakultak ki, a zsidó iskolák keresik a helyüket, legitimitásukat, csakúgy, mint az egész magyar zsidóság – ez lehetne a fenti írás konklúziója. Figyelemreméltó ugyanakkor az úgyszintén csupán néhány éves múltra visszatekintő (de 1948 előtt létezett és nagy hagyományú) keresztény egyházi gimnáziumok (Budapesti Evangélikus Gimnázium, Baár-Madas Református Gimnázium) előkelő helyezése mind a továbbtanulás, mind a nyelvvizsgák rang- sorrendjében.22 Ezen iskolák legitimitása alighanem tovább élt a tiltás évtizedeiben is, míg a tragikus és hányatott sorsú magyar zsidóságnak nemcsak az intézmény falait, hanem a legitimitást is újra föl kell építenie, nem kevésbé jellemző a budapesti Radnóti Miklós Gimnázium esete, amely a továbbtanulási listán a nyolcadik, a nyelvvizsgák sorrendjében viszont az első. Az iskolát gyakorta emlegetik az asszimiláns zsidóság gimnáziumaként. Az asszimiláns hagyomány, melynek integráns része a kiemelkedő tanulmányi teljesítmény, nem tört még 1945 után sem. Ez a magyar zsidóság egyetlen olyan hagyománya, amely nem vesztette el legitimitását, amelyet nem kell újra fölépíteni.
Anna Frank Gimnázium17 | Lauder Javne Közösségi Iskola18 elemi gimnázium összesen19 | Amerikai Alapítvány Iskola21 elemi gimnázium összesen | |||||
1990-91 | 30 | 50 | 56 | 53 | 54 | _20 | 54 |
1991-92 | 36 | 52 | 56 | 54 | 45 | 50 | 47 |
1992-1993 | 41 | 51 | 51 | 51 | 34 | 64 | 43 |
1993-1994 | 48 | 48 | 51 | 50 | 28 | 54 | 37 |
1994-1995 | 49 | 44 | 50 | 47 | 25 | 52 | 34 |
1995-1996 | 26 | 43 | 45 | 44 | 23 | 50 | 32 |
1996-1997 | 25 | 48 | 48 | 48 | 19 | 30 | 23 |
1 E sorok írója köszönetet mond a három iskola igazgatójának, egykori és mai tanárainak, munkatársainak és diákjainak a tanulmány megírásához nyújtott sokoldalú támogatásért.
Jegyzetek
2 Várhegyi György: Egy sajátos típusú iskola születése. In: A zsidó iskolaügy története Magyarországon. Neveléstörténeti füzetek 14. 108.oldal. Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum.
3 A három iskola történetének, problémáinak leírásához a forrást legnagyobb részt a diákokkal, szülőkkel és tanárokkal folytatott beszélgetések szolgáltatták.
4 Volt sztrájk, nincs sztrájk? Szombat, 1992 április.
5 Ebben az évben lett tizenkét évfolyamos az iskola, mely 1990-ben nyolc általános iskolai osztállyal és egy nulladik évfolyamos gimnáziumi előkészítővel indult.
6 Andrassew Iván: Gyerekből lesz a zsidó is. Múlt és Jövő, 1992/4. szám., 32.oldal.
7 Az inkább tanított, mint megélt zsidóság alkalomadtán előny is lehet: a Lauder iskola a zsidó témájú tanulmányi versenyekben nem marad le a vallásos szellemű testvérintézmények mögött. Az ez évi „100 éves a cionizmus” vetélkedő három fordulójában egy első helyet szerzett az Amerikai Alapítványi iskola, egyet a Radnóti Gimnázium és kettőt a Lauder iskola.
8 Neuwirth Gábor: A középiskolai adatbázis. Köznevelés, 1997. 12. szám, 8. oldal. A szerző a táblázatokat folyamatosan közli a hetilap következő számaiban.
9 Mivel a Lauder iskola és a Amerikai Alapítványi Iskola még nem bocsátott ki öt érettségizett évfolyamot, idevonatkozó adataikat e sorok írója maguktól az iskoláktól szerezte be.
10 Forrás: A Művelődési Minisztérium által kiadott ún. Zöld könyv, amely egyebek közt az összes magyarországi középiskola felvételi adatait tartalmazza.
11 Sommer László igazgató szíves adatközlése nyomán.
12 A százalékos arány a százat is meghaladhatja, mert minden nyelvvizsgát külön vesznek számításba. Ez a helyzet a Radnóti Gimnázium esetében, amely a lista első helyezettje.
13 Neuwirth Gábor szíves adatközlése nyomán.
14 Majoros Mária szíves adatközlése nyomán.
15 Andrassew idézett cikk.
16 Szeszler Anna főigazgató szíves tájékoztatása szerint.
17 Az Anna Frank Gimnáziumnak nincs elemi tagozata. Ez az elképzelések szerint az új iskolaépület elkészülte után, 1998 szeptemberében indul majd.
18 6 elemi + 6 gimnázium. Szakács András szíves adatközlése nyomán.
19 Az összes osztály (elemi+gimnázium) létszámának átlaga.
20 Ebben az évben a nyolc általános iskolai osztály mellett még csak gimnáziumi előkészítő osztály indult.
21 8 elemi + 4 gimnázium.
22 Neuwirth idézett cikk.
Címkék:1997-06