Zsidó börtönmisszió Magyarországon (A-N)
Zsidó börtönmisszió Magyarországon
Magyarországon közel tíz éve kezdte meg munkáját a zsidó börtönmisszió, Kardos Péter főrabbi vezetésével. Ma elvben két zsidó szervezet foglalkozik a magyar és nem magyar állampolgárságú zsidó elítéltekkel. A Mazsihisz képviseletében a neológ Fröchlich Róbert dandártábornok-főrabbi (!) végzi e munkát, míg a másikban többen is találhatók: ők a rendkívül jól szervezett lubavicsi chaszid irányzat (Chabad) tagjai. A Chabad részéről Köves Slómó a magyar anyanyelvű, míg egy izraeli bóher az izraeli elítélteket látogatja. Az izraeli rabok persze pontosan tudják, kik is a lubavicsiak, míg a magyar elítéltek „csak” vallásos zsidókat látnak bennük és nem egy meghatározott mozgalom képviselőit.
A Chabad emberei hivatásszerűen törődnek az elítéltekkel, hiszen e mozgalom filozófiája szerint minden zsidóval – legyen az akár a legrosszabb helyzetben is – foglalkozni kell. Baruch Oberlander rabbi mintegy öt-hat éve jár be a magyar börtönökbe, ám e munkát ma a bóherek végzik el. Köves Slómó elmondása szerint technikailag úgy működik a misszió, hogy minden egyes érintett börtönnel egy évre szóló szerződést kötnek, amelyet ennek lejárta után meghosszabbítanák, bár sokszor – időtől függetlenül – a visszavonásig érvényben marad. Az elítéltekről úgy szereznek tudomást, hogy a rokonok vagy közvetlenül az elítéltek keresik meg a szervezetet. Ami fontos, hogy a Chabad itt meglehetősen liberális elvek alapján dolgozik: ha valaki zsidóként identifikálja magát, attól nem kérnek származást igazoló papírokat, hiszen ahogy Köves Slómó mondja: „Ilyen élethelyzetben ezzel nem foglalkozunk.”
Zsidók, ha bűnöznek, hagyományosan nem brutális cselekményeket, hanem csalást, sikkasztást, valutaüzérkedést és más, ehhez hasonló gazdasági jellegű visszaéléseket követnek el. A nemzetté válás során a zsidók ebben is „normalizálódtak”: ezek a jellemzők már nem érvényesek az izraeliekre, hiszen köztük vannak olyanok, akiket erőszakos cselekmények miatt ítéltek el. Az utóbbi tíz év zűrzavaros magyar gazdasági és társadalmi átalakulása nemcsak turistákat és sliachokat, de bűnözőket is vonzott Izraelből, hiszen a magyar gazdasági törvénykezés és az adózással kapcsolatos szabályok betartatása jóval enyhébb volt, mint bármely más nyugati országban. Szintén megjelentek Magyarországon a Szovjetunió utódállamaiból – általában Izraelen keresztül – nagycsaládi klánokban érkező, héberül jól beszélő és közvetítőkereskedelemmel foglalkozó zsidók is, akik között szintén akadtak olyanok, akik szembekerültek a helyi törvényekkel.
Magyar elítéltek főleg Baracskán vannak (jelenleg hét elítéltet látogat a Chabad). Itt raboskodott a nemrég szabadult Kunos Péter is, akit szintén rendszeresen látogattak a chabadnyikok. Izraeli elítéltek az ország három-négy börtönében vannak, őket sokszor durvább bűncselekményekért ültették le. A hivatalos látogatók sorában megemlítendő még a székesfehérvári Venczel György is, aki minden pénteken látogatja Baracskán az elítélteket, szombatfogadást, némi tóramagyarázatot és kiddust tartva számukra.
A foglalkozásokon a rabok csoportosan vesznek részt, bár a jesivanövendékek egyéni „lelki segítségnyújtást” is adnak. Általában egy órát töltenek a rabokkal, imádkozni tanítják őket, és chaszid énekekkel is szolgálnak. Sajnos arra még nincs lehetőség Magyarországon, hogy zsidó rabok rendszeresen kóser ételhez jussanak. Köves Slómó szerint a rabok motivációja és hozzáállása különböző: sokan csak a segítségkérés és a szabadidő „minél jobb eltöltése” miatt csatlakoznak a csoporthoz, de vannak olyanok, akiket mélyebben is érdekel a zsidóság, sőt olyan fogoly is akad, aki komoly judaisztikai ismeretekről adott tanúbizonyságot, ezért vele külön foglalkoznak. A bóherek szerint a rabok szabadulásuk után általában nem lesznek vallásosak, de hozzáállásuk a zsidósághoz „pozitívabb”, mint annak előtte volt.
A-N
Címkék:2000-04