Zsidó állam vagy multikulti?
Tel-Aviv 360 ezer lakosából becslések szerint mintegy 60 ezer a vendégmunkás. A sokáig elszigetelt Izraelre hirtelen zúdult rá a fejlett világ egyik jól ismert jelensége: az illegális munkavállalók szinte kezelhetetlen problémája.
Tel-Aviv egyik lerobbant déli lakókerületében található az ország legnagyobb vendégmunkás-negyede, ahol kelet-európaiak, afrikaiak, közel- és távol-keletiek, indiaiak, filippinók, latin-amerikaiak élnek megejtő tarkaságban. Ellátásukról gyors ütemben fejlődő infrastruktúra – peep-show-k, olcsó üzletek és nyilvánosházak gondoskodnak. A szomszédságukban élő izraeliek – akiknek eddig csak a négy égtáj felől érkező zsidó testvéreik különbözőségével kellett megbirkózniuk – nehezen emésztik meg az új helyzetet. „Mohón bámulják a nőket – panaszolja egyikük a Jerusalem Report hasábjain -, este nyolc óra után már nem is merek kimenni.”
A távoli országokból érkező vendégmunkások nagyobb számban három évvel ezelőtt kezdtek beáramlani, mikor a szélsőséges palesztin szervezetek merényleteinek a hatóságok úgy igyekeztek gátat vetni, hogy hosszabb-rövidebb időre lezárták a gázai és a nyugati parti átkelőket. A terroristák ugyanis innen érkeztek Izraelbe. Több tízezer palesztin vendégmunkás rekedt Izraelen kívül, és belépésüket egyre jobban megszigorították. Miután a sűrűn ismétlődő zárlatok nehéz helyzetbe hozták a munkaadókat, logikus volt a gondolat, hogy politikailag veszélytelen (lehetőleg nem iszlám országból származó) vendégmunkásokat alkalmazzanak. Az elsősorban thai, romániai és fülöp-szigeti munkavállalókat a közvélemény megkönnyebbülten üdvözölte, mivel a kiszámíthatatlan palesztinoktól való függés végét jelentették. Élet- és munkakörülményeikkel nem sokat foglalkoztak.
Nem is zavartak mindaddig sok vizet, amíg számuk el nem érte a lakosság öt százalékát. Ez már akkora tömeg, ami hatással van az egész lakosságra. Az izraeliek hirtelen szembetalálták magukat a vendégmunkások – a fejlett világban régóta jól ismert – problémájával: a nyelvet nem beszélő idegenek helyzetével való visszaéléssel, illegális munka- vállalással, tartózkodási engedély hiányával, névházasságokkal, az ország állampolgárainak nyújtott kedvezmények igénybevételével adó fizetése nélkül, a szociális hálózat túlterhelődésével stb. A vendégmunkások jelentős része – mostoha életkörülményeik ellenére – jóval többet keres, mint odahaza, ezért nem igyekszik hazamenni, sőt gyakran maga után hozatja családját is. Az engedéllyel itt dolgozók számát százezerre becsülik és ugyanennyire azokét, akiknek jogi helyzete rendezetlen (turistavízummal jöttek az országba vagy munkavállalási engedélyük lejárt), és így hivatalosan nem is léteznek.
További gondot jelent, hogy Izraelben az állampolgárság a vendégmunkások számára jóval nehezebben megszerezhető, mint nyugaton. Erre, az országban töltött 10-20 év sem jogosít fel, mert Izrael csak a zsidók számára bevándorló ország. Ez különösen a vendégmunkások az országban felnövő gyerekeit fogja érinteni, akik izraeli iskolákba járván nyilván izraeli tudattal is rendelkeznek majd – miközben helyzetük jogi rendezésére nem lesz sok esélyük (Izraelben az sem kap automatikusan állampolgárságot, aki az ország földjén születik) – hacsak a jelenlegi jogszabályok nem változnak, nincs azonban olyan számottevő politikai erő Izraelben, amely az ország zsidó jellegének „fellazítását” zászlajára tűzné, és egy kanadai vagy ausztrál jellegű multikulti bevándorló országban gondolkodna. A vallásos és nacionalista pártok választási győzelmével éppen az ellenkező szándékok erősödtek fel. „Zsidó államot hoztunk létre, nem menedékhelyet afrikaiaknak és ázsiaiaknak” – jelentette ki Avraham Ravic, az Egyesült Tóra Zsidóság pártjának parlamenti képviselője. A hírek szerint hasonlóan instruálta a Sasz párti munkaügyi minisztert, Avraham Jisajt pártjának szellemi vezetője, az agg Joszéf Ovadja rabbi. Jisaj nemrég a vendégmunkások hazaküldése mellett foglalt állást.
A palesztin vendégmunkások esetében mindezek a problémák nem léteztek. Az ország területén kívül laktak, jogi helyzetük rendezett volt, nem akartak Izraelben letelepedni, zsidókkal névházasságot kötni, nem zsidó imaházat építeni. Így ma már sokan visszakívánják azt a jóval egyértelműbb helyzetet, mikor a „vendégmunkás” szó egyértelműen csak palesztint jelenthetett.
Még a fentitől is eltérő speciális problémát jelentenek az Egyiptomból és Jordániából érkező illegális vendég- munkások. A határon ők is turistának mondják magukat, majd miután munkát találtak, szintén hosszú távú tartózkodásra rendezkednek be. Ők azonban egészen bizonyosan nem akarnak izraeliek lenni, hanem Izrael arab lakosságába olvadnak majd be, amitől egy másik demográfiai bomba ketyeg majd gyorsabban. Az arab lakosság kétes lojalitása Izrael iránt itt még további aggodalmakra adhat okot. Az elszigeteltség korszakában Izrael szorgalmazta a kapcsolatok élénkítését e két országgal – ma már okokat keres, hogy megtagadja a vízumot a munkát keresők hadától.
Fájdalommentes megoldás a bajokra aligha van. Ha a létező problémákról nem vesznek tudomást, akkor tovább nő a törvénytelen munkavállalók száma, fokozódnak a szociális feszültségek, tovább fejlődik a törvénytelen munkavállalók foglalkoztatását, ellátását, szórakoztatását szolgáló illegális infrastruktúra. Ha megpróbálják rendezni az illegális munkavállalók helyzetét és tartózkodási engedélyt adnak nekik, minden bizonnyal további tízezreket vonzanak az országba. Kizsuppolni őket reménytelen vállalkozás: a munkaügyi minisztérium csekély apparátusa az elmúlt fél évben 500 hazatoloncolást kezdeményezett – könnyű kiszámolni mennyi idő kell, míg mind a százezer illegális bevándorlóra sor kerül. Izraelt is utolérte a fejlett nyugat sorsa: a thai, romániai, afrikai stb. vendégmunkásokkal „törököt fogtak”.
G. J.
Címkék:1996-10