Yehudi Menuhin
Yehudi Menuhin
1916-1999
Menuhin mesésen híres volt, nemcsak zenei virtuózként, hanem nagy humanistaként is. Utóbbi tevékenysége azonban szinte egész életében ellentmondásokat hordozott: indokai megválasztásával és viselkedésével sok embert megsértett.
Menuhin világának valószínűleg legtöbb bajt kavaró és talán leginkább félreértett területe a zsidó vallással és Izraellel való kapcsolata volt.
Egyfelől 1945 júliusában fellépett a németországi Bergen-Belsenben és a menekülttáborokban Benjamin Britten zeneszerzővel együtt; Izraelben látogatta barátait és követőit; „keresztneve” pedig természetesen „zsidót” jelent. Másfelől viszont 1947-ben visszatért Berlinbe, hogy együtt lépjen fel Wilhelm Furtwangler karmesterrel, akit azzal vádoltak, hogy náci szimpatizáns; kiállt a kétnemzetiségű zsidó-palesztin állam mellett és nyíltan bírálta Izrael politikáját.
Yehudi Menuhin 1916. április 22-én született New Yorkban. Szülei, Mose és Marutha Palesztinában ismerkedtek meg; mindketten Oroszországból alijáztak.
Mindhárom Menuhin-gyerek (Yehudi, Hephzibah és Yalta) kimagaslóan tehetséges zenész volt, de csak a kisfiúból lett világszenzáció. Négyévesen kezdett hegedülni, 7 évesen adta első szóló hangversenyét a San Franciscó-i Szimfonikusokkal, 11 évesen pedig a Carnegie Hallban játszott. Az édesanyja naponta 7 vagy 8 órát gyakoroltatta, utána pedig pihenésképpen olvasnia kellett, például a Karamazov testvéreket. A fiatalembert folyton rengeteg ember vette körül, mégis mindig magányos volt. Elképesztő arc- és névmemóriával rendelkezett, de bensőséges kapcsolatai egyáltalán nem voltak.
Menuhin 1943-ban Angliába ment és a háború alatt több mint ötszáz koncertet adott a szövetséges csapatoknak, majd a háború után Németországba ment játszani. Emiatt sok bírálat érte, indokait főleg az amerikai zsidók és az izraeliek nem értették.
Menuhin szülei különös érzelmi örökséget hagytak rá. Egyrészről héberül beszélő háztartásban nőtt fel. Marutha azt első lubavicsi rebbe leszármazottja volt, bár később tatár származásúnak vallotta magát. Másrészt nagy hatással volt rá az édesapja, aki egy erősen anticionista amerikai csoport vezetője volt. Bár valaha Palesztinában élt és héberül tanult, különc volt, aki mindvégig azt hirdette, hogy zsidó államra nincs szükség és a palesztin terroristák voltaképpen szabadságharcos hősök.
Amikor Menuhin nem sokkal az állam- alapítás után – Chaim Weizmann elnök meghívására – Izraelbe látogatott, apja dühében nem volt hajlandó beszélni vele (hasonlóan nem állt szóba Hephzibahhal, amikor az másodszorra kötött házasságot egy zsidóval). Kezdetben az Izraeli Filharmonikusok bojkottálták Furtwanglerrel való szereplése miatt, így magának kellett szerveznie koncertjeit. Csak 1953-ban békült ki a zenekarral. Egy alkalommal a londoni Times kritikájában megbírálta a zenekart, mert az nem játszott Wagnert vagy Strausst, mondván, hogy azok antiszemiták, és egészen odáig ment, hogy a zsidókat a nácikkal hasonlította össze, akik azért nem játszottak Mendelssohnt és Offenbachot, mert azok zsidók voltak.
Menuhin a 70-es években a Szovjetunióba utazott. Személyesen is közbenjárt a zsidók érdekében, kiállva azon joguk mellett, hogy szabadon válasszák meg, a világ mely tájára vándorolnak ki, beleértve Izraelt is. Mindezek miatt többé nem hívták meg.
Menuhin jó kapcsolatokat ápolt a palesztin szervezetekkel, a menekülteknek nyújtott pénzügyi segítsége közismert volt.
Ugyanakkor a legmeglepőbb a zsidó tradícióhoz való hozzáállása volt. A vallást megvetette, templomba soha nem járt, ám amikor egyszer koncertet adott a hosszúnapon és utólag figyelmeztették erre, elhatározta, hogy egy zsidó jótékonysági egyesületnek adományozza tiszteletdíját, remélve, hogy hittestvérei előtt ezzel jóváteheti viselkedését. Hozzátette, hogy ami őt illeti, a zenélés nem kifogásolható egy napon se – kivéve a szent napot mivel ez egyfajta személyes felajánlás a mindenható isteni hatalomnak. Attól kezdve rendszeresen ellenőriztette, hogy mikor kezdődnek és végződnek a zsidó ünnepek, és ügyelt arra, hogy Jom Kippurkor ne játsszon.
Menuhin, anélkül, hogy reklámozta volna azt, mint például nagynevű kollégája, Leonard Bernstein, nagyon is törődött a zsidóságával. Két lábon járó ellentmondás volt: a vallást elutasította, ugyanakkor beszélgetés közben gyakran használta a „hittestvéreink” kifejezést.
Az 1980-as évek közepén Menuhin meglátogatott egy jeruzsálemi kollégiumot, amelyet a tehetséges izraeli középiskolai diákok számára hoztak létre. Menuhin – aki nagyon elégedett volt azzal, hogy az iskola egyaránt fogadott soraiba arabokat és zsidókat – közreműködött egy hasonló ammani iskolával való kapcsolatfelvételben, és más téren is részt vett az arab-zsidó kapcsolatok fejlesztésében.
Naiv álmodozó volt? Lehetséges. De az is lehet, hogy megelőzte korát és átlátta, hogy a túlélés módja a két nemzet kibékítése. Lehet, hogy nem is volt annyira ellentmondásos figura. Csak mi nem értettük, amit mondott.
A Jerusalem Report alapján
Címkék:2000-02