Vlagyimir Putyin esete az antiszemita honatyákkal
A zsidósággal kapcsolatos hírek csak ritkán jelennek meg a legelterjedtebb orosz sajtóorgánumokban, január végén azonban a címlapokra került egy kommunista és szélsőséges nacionalista Duma-képviselők által szignált antiszemita levéllel kapcsolatos hír.
Az irományt – amely orosz mércével mérve is durva támadást tartalmaz a zsidók ellen – húsz alsóházi képviselő is aláírta a mintegy ötszáz „pravoszláv keresztény hazafival” együtt. A Rusz Pravoszlavnaja (Pravoszláv Oroszország) című szélsőséges lap által publikált levél szerzői követelik, hogy az orosz főügyész tiltsa be a judaizmust, valamint minden zsidó közösségi intézményt az országban, mivel azok „szélsőségesek és keresztényellenesek”. Állításuk alátámasztására a levélírók rituális gyilkossággal vádolták a zsidókat, és számos helyről idéztek az elmúlt százhúsz év orosz antiszemita irodalmából.
Az iromány szomorú aktualitását az adta, hogy az auschwitzi haláltábor felszabadításának 60. évfordulóján rendezett megemlékezések előestéjén jelent meg. Vlagyimir Putyin krakkói beszédében – anélkül, hogy konkrétan említette volna az ominózus levelet – elismerte, hogy a gyakori oroszországi antiszemita megnyilvánulások szégyellni valók. Az orosz államfő volt ezzel az egyetlen kelet-európai vezető, aki elismerte, hogy hazájában létezik antiszemitizmus. Tovább borzolta azonban a kedélyeket, hogy Putyin auschwitzi beszédében említésre sem méltatta a haláltáborban meggyilkolt zsidókat. Az orosz elnök szólt arról a hatszázezer orosz katonáról, akik Lengyelország felszabadítása közben estek el, valamint a második világháború 27 millió szovjet áldozatáról, de nem beszélt az Auschwitzban megölt 1,3 millió zsidóról. Izraelben ez sokakat felháborított, míg mások rámutatnak, hogy Putyin még így is minden elődjénél többet tesz az antiszemitizmus ellen.
Az elnök, a külügyminisztérium és az orosz Nemzetbiztonsági Tanács elítélő megnyilatkozásai, valamint a sajtóvisszhang nyomán azonban a képviselők visszavonták az irományt. A Duma pedig 306:58 arányban meghozott határozatban ítélte el a levelet, ami azt jelenti, hogy a jelenlévők 16 százaléka valószínűleg egyetértett annak tartalmával.
Vlagyimir Usztyinov főügyész szerint a levél a „konyhai antiszemitizmus” megnyilvánulása, amit nehéz lenne kiirtani Oroszországban. Usztyinov úgy nyilatkozott, hogy legfeljebb arra kell vigyázni, ne kerüljön a konyhán kívülre a fenyegető jelenség. Arkagyij Milman, Izrael moszkvai nagykövete viszont kijelentette: ha eltűrjük a konyhai antiszemitizmust abban a reményben, hogy nem kerül ki az utcára, az egyenlő azzal, mintha megengednénk a konyhai kannibalizmust, és közben bíznánk benne, hogy nem csúszik ki a felügyeletünk alól. A helyzetet súlyosbítja, hogy tavaly év végén három komoly, antiszemita indíttatású támadás is történt Moszkvában.
Az orosz média két közvéleménykutatást is rögtönzött a hírhedt levél kapcsán. Egy népszerű moszkvai rádióállomás több ezer betelefonáló hallgatójának harmada válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy a zsidók részvételét törvényileg korlátozni kellene-e a politikában és az üzleti életben. Az NTV televíziócsatorna pedig a kommunista törvényhozót, Albert Makasovot – a levél egyik aláíróját – találta meghívni nagy nézettségű K barjeru (A határig) című vitaműsorába. Makasovnak – a Jelcin elleni 1993-as puccs egyik főszereplőjének – az ellenfele Alekszej Leonov egykori űrhajós volt, aki – bár maga nem zsidó – bátran vitatkozott az antiszemita kommunistával. A műsorban megszavaztatták a nézőket is: a mintegy százezer véleményadóból 53 ezren Makasovot találták hitelesnek.
Az interneten eközben az a verzió is elterjedt, hogy a levél valójában Putyin környezetéből származik, s célja a baloldali képviselők lejáratása, és egyben olyan üzenet küld a Nyugatnak, hogy a jelenlegi államfőnél csak rosszabbra számíthatnak. A hatszázezres oroszországi zsidó közösség tagjai szerint – ismerve Putyin vezetési módszereit – bármit el lehet képzelni. Elemzők arra is felhívják a figyelmet, hogy a zsidók kollektív bűne még mindig elevenen él az orosz köztudatban, és a biztonsági szolgálatok ezt kihasználhatják céljaik elérésére. Egy biztos: már maga az a tény, hogy egy zsidókat érintő problémát politikai játszma részévé tettek, aggodalomra adhat okot. A helyzet pikantériája, hogy az antiszemita támadások akkor erősödtek fel Oroszországban, amikor az Orosz Zsidó Kongresszus vezetője, Vlagyimir Szlucker azt ígéri: az orosz zsidóság egyre inkább a Kremlhez igazodik, és egyre kevesebbet fog törődni Izraellel.
Eperjesi Ildikó
Címkék:2005-03