Vizsga
Napló
Gimnazista lehettem, amikor a Rómeó, Júlia és a sötétség című filmet láttam.
A történet egyszerű. Zsidó lány ül egy padon zuhogó esőben egy prágai téren, nagy bőröndöt szorít magához. Fiatalember szólítja meg, hazaviszi. Elbújtatja a padlásszobában. Ételt visz neki. A fiú apja észreveszi. „Gondoltál arra, hogy az apád, az anyád életét kockáztatod?” Nem tudom, mit válaszoltam volna a fiú helyében. A lány, úgy emlékszem, megszökik a búvóhelyről, hogy ne kelljen ezt a terhet elviselnie.
Azóta van bennem valami homályos bűntudat, hogy nem bújtattam volna el a lányt. Hogy túl sokat kívánok egy velem szolidáris nem zsidótól, ha az üvöltő farkasokkal szemben védelmet remélek. Amikor az előző ciklusban elszabadulni készült a pokol, a Demokratikus Charta tüntetésén Kerényi Imre számolt be arról, miként élte meg, érezte a saját bőrén, milyen zsidónak lenni. Névtelen levelek, fenyegető telefonok, a legszelídebb kívánság, menjen Izraelbe, távozzon a magyar színházi életből, közéletből és egyáltalán, az életből, tegezve, szitkozódva, megalázva. Azt mondta, ha ilyen zsidónak lenni, akkor ő zsidó. Akkor jutott eszembe Otcenasek regénye-filmje. Szégyelltem magam. Mintha én tettem volna ezt vele.
Most olyan időket élünk, hogy nem vagyunk közvetlen veszélyben. Igaz, olykor horogkeresztet látunk a házfalon, az aluljáróban, de nem kell félnünk az utcán. Nem azért, mintha az elégedetlenség gyúanyaga nem volna elég bármiféle gyilkos indulatok elszabadítására. Csak mert a jelenlegi kormányzat nem cinkos az antiszemitákkal.
A cigányokkal azonban más a helyzet. Nem mintha nem volnának komplex programok, kormányzati jó szándék, csakhogy az ő esetükben a jó szándék kevés. Éhező, iskolázatlan százezrekről van szó. És becsületben megőszült kisnyugdíjasok féltik tőlük a pénztárcájukat, nagycsaládosok nehezen megszerzett lakótelepi lakásukat.
Legjobbjaink jól vizsgáznak. Ott vannak azokban a polgárjogi szervezetekben, ahol a cigányok elleni atrocitásokért szót emelnek. Mégis tartok tőle, sok hitsorsosom épp arra használja ezt a helyzetet, hogy végre ő is lenézhessen valakit. Vagy csak együtt hallgat a többséggel.
Néhány példa. Állapotos cigányasszony a pesti villamoson. Átadod-e a helyed? Valaki megjegyzést tesz: „Ezek szülnek, mint a nyulak, majd eltartja az önkormányzat az én meg a maga pénzéből.” Mersz ellentmondani? Vagy titokban még egyet is értesz?
Csöngetnek. A kinyitott kisablakban cigányember nyitott személyi igazolvánnyal. „Porcelánfejű babát, régi órát, csillárt…” Orrára csapod az ablakot? Udvariasan elküldöd? Vagy beengeded, és eladod neki nagyanyád ócska rézmozsarát? „Csak lopták volna el az utolsó ezresedet, mint nekem a múltkor a Lehel piacon!” Hogyan? Csak nem azt akarod mondani, hogy az lopta el, aki becsöngetett hozzád?
Nem könnyű vizsga. A tamilt, a szingalézt, az örményt, a feketét szeretni semmibe sem kerül. Nem fogja levinni lakásod négyzetméterárát, ha a szomszédodba költözik. De ha a vendéglőben asztalodhoz hívod azt a cigányt, akit nem akarnak kiszolgálni, esetleg téged se szolgálnak ki. Ha rászólsz a rendőrre, aki tegezve kiabál egy cigányasszonnyal, esetleg bevisznek téged is. Vigyenek. Ennyivel tartozol. Gondolj arra az asszonyra, aki sárga csillagos anyádba belekarolt, hogy átvigye a razzián. Nem lehetsz rosszabb nála.
A cigányok veszélyben vannak. Az önkormányzat szociális osztályától az ABC-áruházig, az orvosi rendelőtől a hajléktalanszállóig mindenki szeretné őket a kapun kívül látni. Ha aztán a kapun kívül nem mindig viselkednek feddhetetlenül, gondolunk-e arra, hogy egy cigánynak télen a börtön is megoldás? Fedelet és élelmet jelent.
Törvényeink szerint a földön egy sor kalászt meg kell hagyni a vándoroknak. Sok boltossal beszéltem, aki félrefordítja a fejét, amikor egy nyugdíjas néni egy tejeszacskót, egy szelet csokoládét, egy doboz kávét a kosár helyett a szatyrába csúsztat, és a pénztárnál csak egy fél kiló kenyeret fizet ki. Ők azok, akik záráskor a maradék kenyeret, tejet némi kockasajttal átküldik a legközelebbi hajléktalanszállóra. Ha látnák, micsoda öröm ez, talán még többet küldenének. De ez nem cigányügy. Ez „csak” emberség.
Sok hittestvérünk felháborodik, ha a cigányokkal együtt emlegetnek bennünket. Pedig hát kisebbség kisebbség, nem? Hogy mi iskolázottabbak vagyunk a többségnél, ők meg iskolázatlanabbak? Na és? A mi tudásunkból telik az ő megértésükre is, nem? Mi tudjuk, hogy a kisebbséget nem azért nem szabad bántani, mert olyan szép, okos és becsületes, hanem mert senkit se szabad bántani. Ugye mi megtanultuk a saját szenvedéseinkből, hogy a felebarát nemcsak a „mi kutyánk kölyke”, hanem minden embertárs?
Nos, mindez azért jutott eszembe, mert Gyöngyösön és Egerben hol a kopaszok, hol a rendőrök verik meg a cigányokat. Ha szombat este diszkóba akarnak menni, azért. Ha hétfőn a piacon árulni akarnak, azért. Ha a szomszédok feljelentik, hogy ittak, azért. A kopaszok egyszerűen csak azért, mert van sapkájuk. Vagy mert nincs. Egyetlen közös vonása van ezeknek az ügyeknek: mindig cigányok ellen indul bírósági eljárás. Jól olvasták: az áldozatok ellen. Igaz, ott a röntgen- felvétel a törött csuklóról, bordáról, de minden tanú egybehangzóan állítja, hogy a cigány kezdeményezte a verekedést.
Hát ez az, ami tűrhetetlen. Nem lehetek alábbvaló Herényi Imrénél. Ha ez Magyarországon megtörténhet, akkor én cigány vagyok.
A Makkabi Kiadó nemrég kiadta A zsidó vallás törvényeit. Az előszóban Raj Tamás a régi nagy tudóst, Hillélt idézi: „Ami neked nem kívánatos, azt ne tedd felebarátodnak. Ez az egész zsidó vallás lényege.” Én megfordítanám: viselkedjünk úgy embertársainkkal, ahogy szeretnénk, ha velünk viselkednének. Rettenetes időket élünk. Ha mindazt a rosszat, amit kaptunk, továbbadjuk a nálunk is kiszolgáltatottabbaknak, akkor egyáltalán nem lehet élni. Én pedig szeretnék.
A szerző költő, műfordító.
Címkék:1996-09