Vízibalett, magyar módra
Ben Turán: Idefigyelj, folyadék! (Múlt és Jövő Kiadó, 1996)
„Miért íratott velem az Admiralitás egy megvalósíthatatlansági tanulmányt?”
(Rosenfeld matróz)
Sajátos nemzeti sorsanalízist nyújt Ben Turán drámája. A főszereplő egy Magyar Királyi Európalattjáró, vagyis egy magasztos feladatra szánt vízi jármű alakjában megtestesülve: maga a magyar nemzeti énkép, amint Európa valóságos fenekén úszkál a maga irreális, sőt szürreális történelmével. Sarkított kifejezéskészlettel, de dús humorra), pazar nyelvi dekorációval keríti körül Turán az eszmei jármű útját, fedélzetén a történelmi korok jellegzetes figurái és magatartásformái tartanak a homályosan vágyott, de egyikük számára sem érthető jövő felé. Helyzetértékelő képesség híján, a lehetséges megoldásokat inkább barbár indulatokkal, böhönye és ködös büszkeséget forralgatva próbálnak eljutni az ígéret közelebbi földje: Európa felé. Ha nem benne, hát alatta. Amint a darabból választott fenti mottó is jelzi, egy jelentés nélküli tragikus erőfeszítésről szól a mű.
Műfaját maga a szerző édesvízi drámaként definiálta. A megjelölés nem pusztán a dráma előadásmódjára utal, bár a példával szolgáló megoldás a valahai londoni Sadlers-Well színház vízi színpada volt. Turán műfajbővítésében benne van a tengere fosztott Magyarország, a szétszabdalt és Európából kiszorított illúzió-föld minden tragédiája. A „vízi színpadra” szánt, de legalábbis gondolatilag abból fölmerült dráma a víz-történelem fogalompár komplex metaforáját azonban nem teljesen fejti ki, a téma és variációi megmaradnak a helyzetkomikumok és nyelvi bravúrok közegében. Annál több mozgástere marad a szereplőknek. Karakterük szövevényes dramaturgiával bomlik ki a barokkosított közhelyparádéból, ha lefosztjuk róluk a minden színre lépő alakra jellemző, önkifejezés-kényszerbe fúló szóözönt a főbb típusok konfliktusaiból szinte archaikus drámai alapséma állítható fel. A tengeralattjáró személyzetéhez allegorikus figurák társulnak, nagyon is konkrét szándékokkal és cselekvésekkel: Maris, a női princípium mint az örök vágyakozás kézzelfogható tárgya ül ölből ölbe a fedélzeten, Mikháel arkangyal pedig az isteni segítségnek botlábú, delíriumba zuhanó lebonyolítója gyanánt lézeng a földi cselekményben. Ők a legénységgel együtt az örök jelen, a múlt árnyképeiből alig kiszabadult és a jövő zavaros képétől megrémült kényszerűségből vízre szállók. Őrajtuk rohan át kronologikus rendben az egész magyar történelem, Attilától Rákócziig, Bemtől Kádárig. A szerző intenciója értelmében a történelmi figurák a „nagy magyar vérrevüben egy hisztérikus önszuggesztió megtestesülései”, a félresikerült nemzettudat hívta életre őket és idézi a habokból ide, az európalattjáró fedélzetére. Szcénájuk rendre felborítja a jelen „haladási” irányát. Vad csatazajban fejtik ki a hozzájuk fűződő historikus eszményeket, majd komoly pirotechnikai beavatkozással kísérve, eltűnnek. Anélkül, hogy múltbéli helyzetükből a jelen szereplői bárminemű tanulságot merítenének.
Megfordított, modernizált Ember tragédiája-parafrázisnak mondanám Turán drámáját. A Madáchnál központi gondolatként megjelenő emberi végcél azonban itt kevésbé filozofikus dimenziókba száll alá. Az európalattjáró utasai „csupán” kollektív és egyéni identitásukat keresik. A dialógusok nemcsak közvetlen drámai szövegek, hanem áthallásos jelek is, a jelenre és a múltra egyszerre utaló dadaista fragmentek. A mondatok közötti laza kapcsolat a Ionesco-féle abszurd drámát idézi, a szorosra zárt helyzetek és az azokat szétvető nyelvi csipkézet a történelmi drámák paródiájához közelíti a művet. A végletekig vitt iróniában kiégnek a komikus helyzetek, az egész megfordul, és tragikus helyzetképpé áll össze. Monumentális történelmi tabló helyett kíméletlen szembenézést kényszerít olvasójára Turán.
Mindez több szempontból is figyelemre méltó. Részint azért is, mert az újjáélesztésre váró – a legutóbbi időben egyébként sikeres és termékeny drámapályázatokkal ösztönzött – magyar dráma szinte aggasztó mértékben beleragadt a történeti parabolákba. Részint pedig azért, mert olyan kísértet, amely a színpad és a dráma nyelvén együtt keresett volna valóban új megoldásokat a Monteverdi Birkózókör felbomlása óta és Halász Péter Kamra-béli előadásain kívül, nem történt itthon. Turán drámája egy egészen egyedülálló kihívást jelent a hazai színházi élet szirmára. A hagyományos dramaturgia abszurd, akciódús és ugyanakkor szövegközpontú fellazítása, a párhuzamosan futó szituációk és a mai köznyelv rongyossá koptatott szleng-szótárából építkező nyelvezet különleges feladatot ró a társulatra és a nézőre egyaránt. Az Idefigyelj, folyadék! jelenlegi formájában, terjedelmi és dramaturgfai túlzásai miatt előadhatatlan. De a szerző által ajánlott, rövidített és átszcenírozott változat minden bizonnyal termékeny botrányt okozna.
Götz Eszter
Címkék:1996-12