Viva Eszterek! – A mexikói zsidó nők helyzete
A mexikói zsidó nők helyzete
Ülök Mexikó City belvárosában két zsidó női aktivistával, két háztömbre attól a kocsmától, ahol Pancho Villa, az 1910-es mexikói forradalom egyik legendás, majd merénylet áldozatául esett szabadsághőse örömében (vagy a túlzott tequila fogyasztása miatt) háromszor a plafonba lőtt. Ez a máig gondosan őrzött három lyuk itt kötelező turisztikai látványosság.
A másik irányba indulva, két háztömbre található Mexikó első mozija, melyet nem meglepő módon, a Mexikóba az 1910-es évektől nagyobb számban érkező zsidók egyike alapított. E két kultúra találkozásánál él a négy zsidó közösség: az askenázi, a szefárd, az aleppói és a damaszkuszi közösség. Számuk ma mintegy negyvenezer, és a négy különböző hagyományt megőrizve, de politikailag együttműködve élnek – főleg Mexico Cityben. A négy zsidó közösség között ugyanakkor nagyok a különbségek. Ahogy Deborah Roitman elmondta: az askenázik hozták meg a forradalmi szellemet Mexikóba, a másik három közösség viszont megmaradt hagyományosabbnak (azaz egy hagyományos mexikói társadalami keretbe ágyazódva): hiszen a nők vagy inkább lányok itt 14-16 évesen férjhez mennek és gyereket szülnek.
Nagyon ritka a vegyes házasság. A Mexico Cityben élő román barátnémnak, aki történetesen egy mexikói zsidó apukától szült gyereket, semmi esélye sincs arra, hogy a jó hírű zsidó oktatási intézménybe járassa fiát, akit a szintén forradalmár Zapatáról, Emiliónak neveztek el. A zsidó közösség így éri el, hogy az asszimiláció sokkal kisebb arányú, mint mondjuk Argentínában, ahol harminc éve félmillió zsidó élt, ám mostanra a gazdasági válság a katonai diktatúra meg az Izraelbe történő kivándorlás miatt jó, ha kétszázezren maradtak. Mert hát a legfontosabb identitást megőrző intézmény az iskola. A zsidó iskolák ún. általános iskolák, tehát nincs úgy különválasztva a zsidó vallásos oktatás a „rendes” oktatástól, mint például Amerikában.
Frida Staropolsky elmondta, hogy mára már a tanárok 95%-a nő, és ez különleges kérdéseket vet fel. Frida a Judaisztikai Akadémia képzési igazgatója, ami a tanárképző főiskolának felel meg: ennek az intézménynek kötelessége gondoskodni az összes gyerek oktatását biztosító tanárok képzéséről. A szülők 90%- a zsidó magániskolákban taníttatja a gyerekét, akik aztán 18 évesen kikerülve a védett gettóból, először szembesülnek azzal, hogy létezik egy másik Mexikó. Pontosabban nem is azzal – mondta Deborah Roitman, a mexikói zsidó identitás kutatója, hanem azzal, hogy léteznek más mexikói gettók is: mint a francia vagy a spanyol. Ezek a közösségek szintén a drága magánegyetemekre járatják már felserdült gyerekeiket. A zsidó közösség fiataljai a „másik Mexikó”, a bennszülött lakosság nyomorával ritkán szembesülnek. „Én fehérbőrű vagyok” – mondja Deborah, és ez már kiváltság az etnikai, faji határoktól mélyen megosztott Mexikóban.
Deborah hangsúlyozta, mennyire fontos Frida küzdelme, hogy egységesítse és az állam által elfogadottá tegye a tanárképzést. Ez az átalakulás nem megy minden feszültség nélkül. Eddig a zsidó iskola tanárai semmilyen szervezett képzésben nem részesültek, viszont ha az állammal el akarják ismertetni a munkájukat, akkor bizony meg kell határozni az átadandó tudásanyagot és a követelményeket – ennek minden politikai következményeit elfogadva.
Amikor Debra az egyetem után visszatért Izraelből Mexikóba, rögtön megkérték, hogy tanítson az egyik iskolában, elvégre tud héberül. Azzal utasította vissza a felkérést, hogy ő történetesen szociológus és nem tanár. De ez sokakat nem zavar. Mint elmesélte, szomszédja, aki fogorvosnő, szeretett volna a gyerekszülések után valamilyen állást találni, – a jól kereső férj mellett pénzre nem volt igazán szüksége -, így aztán elment a zsidó iskolába tanítani. Míg a gyerekei iskolában voltak, ő is dolgozott. Tette már azért is, mert más „társadalmilag elfogadott” munkalehetősége nincsen.
Az elmúlt tíz évben a zsidó közösség élete megváltozott: „Csak követjük mi is a világ változását!” – mondta Frida. Valóban, épült az iskolák és a zsinagóga mellé sportcentrum, kábítószeresek rehabilitációs központja, a házasságon belüli erőszaknak áldozatul esett zsidó nők számára otthon, sőt még a zsidó homoszexuális férfiak is kaptak egy klubot. „Eddig tettettük, hogy ezek a kérdések minket nem érintenek, pedig hát eddig is jelen voltak” – mosolyog Debra.
Nagyon erős az anti-cionizmus Mexikóban, mondja Debra. Amikor az intifáda újra kezdődött, a nők elhatározták, hogy szolidaritási gyűlést rendeznek az izraeli követség előtt. A vezetés azonban nem támogatta az ötletet, mondván, hogy nem kell kimenni a falakon kívülre, így a gyűlést végül a saját sportcsarnokukban rendezték meg. „Ez egy nagyon latin-amerikai politizálási mód, amelyben persze felismerhető a diaszpórazsidók paranoiás gondolkodása is” – magyarázza Debra. „Az a lényeg hogy láthatatlanul, a háttérben kell maradnunk”. De ők nem hagyták magukat lebeszélni, és ettől kezdve egy hónapig minden áldott délután harmincán kimentek a követség elé tüntetni. Ennek az akciónak csak az esős évszak beköszönte vetett véget, mikor is a követ a saját szolidaritását kimutatva, kiment esernyőkkel a trópusi esőben ácsorgó nőkhöz – akik ezzel befejezettnek tekintették az akciót Mert jobb azt belátni, hogy a trópusokon esős évszakokban nem történnek forradalmak, még akkor se, ha nők csinálnák.
Pető Andrea
Címkék:2002-12