Viszontválasz Novák Attilának
Megköszönöm Novák Attilának, hogy – valóban túl indulatos, mi több: bizonyára sértő – levelemre higgadt hangon reflektált. Egyben végiggondolt, színvonalas tanulmányt készített, amely nemcsak hivatkozik Bibóra, de módszerét is követi. Ezt különösen fontosnak érzem a jelenlegi korszakban, amikor Bibó körül vágni lehet a csendet. Egyben visszavonom azt a kijelentésemet, hogy korábbi levelének közlése a Szombatban hiba volt.
Indulatos, keserű reagálásom kiváltója ez a – Kartal Zsuzsa cikkére reflektáló – levele volt, melyben nem találtam hasonló végiggondoltságot. Ugyanezt kell mondanom G. Goldmann Tamásnak a decemberi számban közölt leveléről is. Be kell vallanom: most sem értem: miért vált ki ilyen indulatokat Kartal Zsuzsa szenvedélyes hangú cikke. Szerzője még azt sem kérte zsidó vallású vagy származású személyektől, hogy csatlakozzanak emberjogi szervezetekhez; csupán azt, hogy tanúsítsanak különleges érzékenységet cigányellenes megnyilvánulásokkal kapcsolatban. A magam részéről ezzel továbbra is egyetértek. Hogy miért? Nagyon egyszerű. Ha egy népcsoportot a történelem folyamán sokszor különböztettek meg – enyhén szólva – hátrányosan, akkor nagyon is érthető lenne, ha tagjai különösen érzékenyek lennének más népcsoportok hátrányos megkülönböztetésére is (távolról sem csak a cigányokéra). Ami G. Goldmann Tamás azon aggodalmát illeti, hogy ez a hazai antiszemitizmust növelni fogja: nekem az a véleményem, hogy elég hiábavaló dolog, ha a magát zsidónak valló személy „jó akar lenni” az antiszemitáknál. Tisztességes, humanista emberekből viszont inkább rokonszenvet fog kiváltani, ha a zsidó vallású vagy származású személyek nem csak a maguk, de a mások bajával is foglalkoznak.
Természetesen: nagyon is megvan a helye egy olyan, magát zsidónak valló nemzedéknek, amely inkább a zsidó vallással, a zsidó hagyománnyal, valamint az Izraellel való kapcsolattal foglalkozik. Sőt: e csoport talán másoknál több joggal hivatkozhat egyfajta „zsidó azonosságtudatra”, mint mások. De nem látom: az emberjogi problémákkal foglalkozó zsidó vallású vagy származású személyek miért ne hivatkozhatnának a maguk „zsidó tapasztalataira” is, mint olyan tapasztalatokra, amelyek őket az ilyen problémákra különösen érzékennyé tették.
Novák Attila cikkének egyéb kitételei olyan problémákkal foglalkoznak, amelyeknek alapos megtárgyalása – megítélésem szerint – túlfeszítené a Mazsike folyóiratának kereteit. Meglep, hogy ő, aki szemmel láthatólag ismeri Bibó életművét, azt írja, hogy jogállamban nem lehet társadalmi igazságtalanságokról beszélni. Úgy hiszem: lehet és kell. Arra kell törekedni, hogy – bizonyos mértékű konszenzusra törekedve a társadalmi igazságosságról – az igazságtalanságokat számon tartsuk, és lehetőleg a jogállam keretei között igyekezzünk kiigazítani azokat.
A jobb- és baloldal fogalompárját nem én kezdtem emlegetni, hanem említett levelében Novák Attila. (Méghozzá nem a bolsevik típusú, hanem a „liberális” baloldalét.) Ez azért meglepő, mert Kartal Zsuzsa cikkében semmilyen „oldal” nevében nem beszélt, és teljesen apolitikus emberekhez is szólt. Viszont – véleményem szerint – nem volt „elegáns”, mert ma Magyarországon a „baloldalis-ág” fogalmát a legtöbb fórumon diffamáló jelzőként használják.
Az én problémám az (megoldani azonban nem az én dolgom), hogy az Orbántól Csurkáig húzódó, önmagát tudatosan jobboldalinak nevező tábor egy olyan hangot és „érvrendszert” alkalmaz, amellyel eleve kizárja magát a civilizált emberiség köréből. Visszataszító és alantas támadás bontakozik itt ki az európai felvilágosodás alapértékei ellen. Én viszont ezen értékek talaján állok. Én fogok a legjobban örülni, ha lesz Magyarországon civilizált érvekkel vitatkozó jobboldalias irányzat. (Szabó Iván – úgy tűnik – egy ilyen irányzatot kíván képviselni, amiért állandó támadások érik a „jobboldali front” részéről.)
Ugyanakkor, amikor írásaimban kifejezést adok ellenérzéseimnek e „jobboldali fronttal” szemben, a „zsidókérdést” csak akkor említem, ha csakugyan erről van szó, mindenekelőtt, ha e „front” részéről antiszemita megnyilvánulások hangzanak el. Nem minden antihumanista, felvilágosodás-ellenes ember antiszemita, bár az ilyen világnézet antiszemitizmust is gyakran involvál.
1137 Budapest, Szent István park 4.
Címkék:1997-01