Veszélyben a Szeretetkórház – A betegek átlagéletkora: 85 év (Várai Emil)
Veszélyben a Szeretetkórház
A betegek átlagéletkora: 85 év
Könyörületes Isten! Bölcsességedben teremtetted meg az ember testét. Milliárdnyi szervet helyeztél el benne, hogy szüntelenül tevékenykedjenek… Ámde ha az anyag törékenysége megszakítja ezt a rendet, akkor félő, hogy az anyag összeomlik. (Májmúni Mózes: A zsidó orvos mindennapi imája)
A holocaust előtt Budapesten négy zsidó kórház működött, és a megmaradtakat, köztük az Amerikai úti Szeretetkórházat (ma az Idegsebészeti Intézetnek ad otthont) 1952-ben államosították, csupán melléképületét, a Hevra Cadisa menedékházát hagyták meg gyógyításra a zsidóságnak.
A Mazsihisz Szeretetkórháza az államosítás utáni évtizedekben zsidó köz- és magánpénzekből 170 ággyal bővült. 1990-ben az akkori amerikai nagykövet, Mark Palmer kezdeményezésére a torontói Reichmann család, a Joint és a magyar állam finanszírozásával felépült egy új 50 ágyas szárny, felszerelését pedig Ronald Lauder és az ugyancsak torontói Leslie Dan biztosította.
Az államosításkor szintén az Amerikai úti telken álló Vakok Intézetét is elvették, és az Uzsoki utcai kórházhoz csatolták. Ezt az épületet 1994-ben, az egyházi javak visszaadásáról szóló törvény alapján a Hitközség visszakapta – nem csupán kiürítve, hanem kifosztva. Kártérítésként mégis az Uzsoki utcai kórház jutott az államtól 350 millió forinthoz, holott felújítása a Hitközség és az adományozók közel 100 millió forintjába került. Abban működik ma a 80 ágyas II-es belosztály és a járóbeteg-szakrendelés.
Jelenleg a Szeretetkórház 220 ágyát (ebből hatvanon olyanok fekszenek, akiknek gyógyulása hat héten belül várható, továbbá a hosszú idejű gyógyításra szolgál 140 krónikus és 20 rehabilitációs ágy), mint minden más egészségügyi intézményét, az Országos Egészségpénztár finanszírozza.
Az állammal kötött 1952-es egyezmény alapján további száz krónikus ápolásra is szoruló beteg van a kórházban, akiknek ellátását – ez egyedi helyzet – maga az Egészségügyi Minisztérium fizeti. Igaz, amíg az Egészségpénztár a krónikus betegek után napi 2100 forintot ad, az ugyanolyan ellátásért és kezelésért a minisztérium 1990 óta változatlanul 900 forintot térít. Az ápoltak korelnöke a 102 éves Weisz Rózsi néni. A „fiatal” betegeket is beszámítva, a kórházban az átlagéletkor 85 év. Férfi alig akad közöttük.
Örök figyelmed, hogy oltalmazd teremtményeid életét és egészségét, engem is kiválasztott, s íme most készen állok, hogy betöltsem küldetésemet. (Májmúni Mózes: A zsidó orvos mindennapi imája)
A főépület földszintjén ápolónőjére támaszkodva töpörödött hölgy araszol, szemben vele egy nálánál is idősebb tolja maga előtt a járókeretet. Azonos kép a másik folyosón, kiegészülve egy tolókocsiban szállítottál. Patyolattisztaság mindenütt, mégis a sok agg és a zsúfoltság nyomasztóvá teszi a légkört. Az egykori emeleti társalgó csak függönnyel leválasztott, háromágyas kórterem. Tévé a földszinti bejáratnál, ha nyitják-csukják az ajtót, nézőire télen beárad a hideg.
Az átlagnál több a nővér, mert a krónikus betegek állapotuk miatt szinte állandó törődést igényelnek, egy részüket fürdetni, etetni kell. 70 ápolónő és további segédápolók gondoskodnak róluk, többségük nem zsidó, de együttérzésük nem kevesebb a hittestvéreiket gyógyítóknál. A fizetésük pedig hasonlóan alacsony az állami egészségügyi intézmények dolgozóiéhoz. Ez utóbbi vonatkozik a 14 orvosra és a szakrendelést végző, más kórházakban főállásban lévő konziliánsokra.
Sajnálatos tény, hogy a zsidó társadalom alig veszi igénybe az ambulanciákat, holott kitűnő a felszereltsége (ezt a kórház saját erejéből, a Soros Alapítvány, az élete utolsó napjait a kórházban töltő bécsi Schlomm Aranka és a Claims Conference segítségével teremtette meg), kevesebb a várakozási idő, nagyobb a figyelem, mint az állami intézményeknél. Jelenleg is van két szűrési programjuk: az egyik a prosztatarák megelőzésére, a másik a mellrák, illetve az esetleges vastagbéldaganatok korai felismerésére. Közöttünk, askenázi zsidók között a felmérések szerint gyakoribb a mell- és a vastagbélrák, mint más populációkban.
Minden magyarországi kórház anyagi nehézségekkel küzd, de az Amerikai úton fokozza a gondokat, hogy az Országos Egészségpénztár a gyógyulás idejétől függetlenül egy-egy „aktív” betegre 56 ezer forintot ad, pedig itt az idősek kezelése hosszabb ideig tart, mint a fiatalokat is gyógyítókban. A legfrissebb statisztika szerint a középmezőnybe számító Bács-Kiskun megye kórházaiban a gyógyulási idő 9 napnál rövidebb, míg a miénkben három hétnél hosszabb. És ez nem a kezelés különbségéből adódik. Az is aktuális adat, hogy amíg az említett megyében az ágyak kihasználtsága, vagyis a telítettség 83,5 százalék, a Szeretetkórházban 99,42 százalék.
És az embernek megadtad a bölcsességet, hogy meg tudja menteni a testét, hogy megismerje működése helyes rendjét és zavarait; és hogy elő tudja hozni a gyógyító anyagokat a lelőhelyeikről. (Májmúni Mózes: A zsidó orvos mindennapi imája)
Az Amerikai útin kívül nincs zsidó kórház Zürichtől Szentpétervárig, Stockholmtól Athénig, s valószínűleg még nagyobb a fehér folt, mert szakmai körökben is csak a lettországi (!), franciaországi és angliai zsidó gyógyintézetről tudnak. Megfelelő feltételeket teremtve a Szeretetkórházat kelet-közép-európai központtá fejleszthetnék.
Szükségből olykor máris így funkcionál – a kórház anyagi gondjait fokozva. Magától értetődő, hogy minden hozzájuk forduló, Magyarországon tartózkodó zsidónak biztosítják a kezelést, vagy más okból kért segítséget, azzal sem törődve, hogy az illető biztosítója ezt nem, vagy csak részben téríti meg, maga a beteg pedig erre képtelen. A legtöbb külföldi beteg a szomszédból érkezik, egészségügyi ellátásuk a két ország közötti egyezményen alapul, de ugyancsak a megállapodásban szereplő meghatározott időn túl tartózkodnak itt, mert gyógyulásukhoz nem elég a limitált idő. A pluszköltséget a kórház viseli. Jelenleg is itt fekszik egy Erdélyből érkezett vallásos úr, szívműtétje volt, igaz, számára a kétezer dolláros pacemaker költségét az ortodox hitközség állta.
Erősíts meg, és legyek mindenkor készen a cselekvésre, ne érezzék fáradtságot, ha gazdag, ha szegény a beteg, ha jó. ha rossz, ha szeret, ha gyűlöl. (Májmúni Mózes: A zsidó orvos mindennapi imája)
Itt is van paraszolvencia, hiszen az egészségügyi kormányzat ezt legalább fél évszázada bekalkulálja a betegekkel foglalkozók jövedelmébe. Tapasztaltam azonban, hogy a magányos, semmivel sem rendelkezővel ugyanolyan lelkiismeretesen bánnak, mint a jómódot árasztok hozzátartozójával. Még az állami ambulanciákon megszokott soron kívüli protekció sincs. Ebben a környezetben a betegek hosszú ideig tartó ápolása, többségében rossz anyagi helyzete miatt kevesebb a hálapénz, mint másutt.
A szemészet előtt vizsgálatra várva egy hölgy hangosan panaszkodni kezd, majd elsírja magát.
– Nem fognak majd gyógyítani, talán ki is tesznek. Egyedül maradtam meg, mindenemet elrabolták 1944-ben. Akkor a magyar államnak volt pénze kiszállításunkra, de most nincs a gyógyításunkra. Inkább ciánt adjanak, de el nem megyek…
E nyomasztó élménnyel és más kérdésekkel keresem fel december elején dr. Losonci András tanárt, a kórház orvos-igazgatóját, aki már egy előzetes beszélgetésünkkor több – az eddigiekben is szerepelt – információt adott. A randevút rögzítő telefonhívásomkor ismét megkérdezte, hogy reggel hétkor vagy este hatkor akarom-e felkeresni. Újra az utóbbit választottam.
Az igazgatói szoba falán jeles elődök fotói és Haynal Imre képmása, aki 1944-ben kolozsvári egyetemi tanárként zsidókat mentett, továbbá egy tekercsutánzat, rajta héberül Maimunidész orvos-imája. Az asztalon szakfolyóiratok között a közelmúltban kapott kitüntetés, a Pro Sanitate érem.
Ha a bölcsességnek híjával való dölyfös emberek intenének engem, erősítsd meg szellememet, hogy legyen olyan erős hivatásunk szeretetében, mint a vas, és szálljon szembe velük az igazság védelmében. (Májmúni Mózes: A zsidó orvos mindennapi imája)
Felidézem a hölgy számomra zavaros szavait, amelyek szerint nem fogják tovább gyógyítani.
– Sajnos lenne valóságtartalma, ha az illetékes kormányszerveken múlna. A minisztériumok nyári átalakítása során létrejött a Szociális és Családvédelmi Minisztérium, és annak passzolta át a száz krónikus ápolásban részesülő dotációját az egészségügy. Az új hatóságtól kaptuk a helyzetet nem ismerő értesítést, hogy 1998. december 31-ével megszüntetik ezt a járandóságunkat, továbbá javasolták, hogy alakítsunk ki a kórházban szociális otthont, annak fenntartására pedig keressük meg a főváros közigazgatási hivatalát. Azt várják tehát, hogy hagyjuk abba száz holocaust-túlélő napi kétszeri vizitjét, az éjjelnappali orvosi ügyeletet, kevesebb ápolónőjük legyen! Rontaná életesélyüket a redukált orvosi felügyelet, lélektanilag pedig pusztító hatással lenne rájuk. Az sem csekély ellenérvem a minisztériummal szemben, hogy kórházon belül nincs szociális otthon Magyarországon. Az elképzelés technikailag kivihetetlen, morálisan pedig abszurdum.
-
Egy szociális otthon gondozottait mennyivel támogatja az állam?
-
Nem tudom, de nem is érdekel. Nem vagyok vállalkozó, hanem orvos, alkalmazott vagyok ugyan, de nem szolga. November 11-én felkerestem Gógl Árpád minisztert, aki megértéséről biztosított, de konkrét ígéretet nem tett a jelenlegi helyzet fennmaradására. Itt az ideje, hogy a kormány bizonyítsa tisztességét!
-
A kórházat fenyegető veszélyről tudnak a Hitközségen?
-
Igen, Zoltai igazgató úrnak beszámoltam róla.
– Mennyi támogatást kapnak a Hitközségtől, és mekkora a más helyekről származó bevételük?
-
Az Országos Egészségpénztártól 1998-ban – a betegek száma alapján – várhatóan 250 millió forinthoz jutunk, az Egészségügyi Minisztériumtól 32-33 millió forinthoz. A krónikus ápoltaknak kötelező befizetni nyugdíjuk – ez 15-30 ezer forint között van – felét, ebből 6 millió jön össze. A Hitközség 1997-ben 10 milliót adott, 1998-ra 20 milliót ígértek, november közepéig mégis csak a felét utalták át, azt a különbözetet, amivel étkezésünk drágult, amióta átvette konyhánkat a központi kóser konyhát működtető Sodexo cég.
-
A kormány az államosított és a hitközségek által visszaigényelt ingatlanok fejében örökjáradékot fizet, 1998-ban 608 millió forintot kap felekezetűnk. Korn József, a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke a televízióban mondta el. hogy a pénzt közösségi, elsősorban szociális és egészségügyi célokra fordítják. Tud erről?
-
Ezt a tévéműsort nem láttam, értesítést nem kaptunk, pedig a pénzhiány már a gyógyítást veszélyezteti. Israel Selát. a Joint budapesti és Eliezer Giladot, a Szochnut magyarországi irodájának vezetőjét kértük közbenjárásra a Claims Conference-nél: 150 ezer dollár értékű gyógyszerre van sürgősen szükségünk, hogy betegeinket a megfelelő medikumokkal korlátozás nélkül elláthassuk.
-
Miért állt elő ez a vészhelyzet?
-
Mert a gyógyszerárak az elmúlt években tízszeresre növekedtek, különösen 1998-ban ugrottak meg – 36 millió forintba került évi beszerzésük.
-
A Mazsök nincs segítségükre?
-
Újságban olvastam, hogy a kuratórium 21 millió forintot szavazott meg számunkra, de hivatalos jelzés még nem érkezett.
-
Mi történik, ha 1999-ben nem kapnak minimálisan, az ideihez hasonlóan 32-33 millió forintot krónikus ápoltjaik után?
-
Ők ebből semmit sem éreznek meg, de a kórház nem tudja fizetni majd a gáz-, víz-, villanyszámláját, köztartozásaink lesznek, mint az egészségügyi intézmények többségének.
Szerkesztőségünk december 3-án telefaxos levélben kért információt Korn Józseftől, a BZSH elnökétől a kórház hitközségi támogatását illetően, de lapzártánkig, december 11-ig válasz nem érkezett.
Címkék:1999-01