Megkérdőjelezhetetlenül érvelt a színpadon
Könyvhétre jelenik meg Kertész Péter A Komlós című könyve az Ulpius Kiadó gondozásában. Ebben kortársai emlékeznek Komlós Jánosra. A tabló meglehetősen színes, az emlékezet többféleképpen működik. így aztán Komlós, hol „kövérkés úr”, hol „szép szál férfiú”, hol „számos nyelven beszél”, hol „egyben sem találja fel igazán magát”, hol „rohadt ávós”, hol meg „tette a dolgát”, amikor rabbiszemináriumi studírozását elhagyva a politikai rendőrséghez szegődött szolgálatra. Hogy mi mindent követett el, vagy nem követett el ebben az időben, azt javarészt áthatolhatatlan homály fedi, s ez már nagy valószínűséggel így lesz ez után is.
A rá való emlékezésre készséggel vállalkozó kortársai bizonyos értelemben cinkosai, hiszen mindannyian valamilyen kapcsolatban voltak vele, s így akarva, akaratlan, ugyanazt a szekeret tolták, mint ő. Mindenki szabad akaratából mondja a magáét, a saját személyes sorsáról, a korról, és persze a mind inkább feledésbe merülő, egyszersmind legendává váló Komlósról, Jánosról, Janiról. Ki-ki vérmérséklete szerint, a maga szerepét eltúlozva, vagy éppenséggel háttérbe szorítva. Senki nem mentegetőzik, hogy élni és dolgozni merészelt akkoriban, amikor Komlós cikkei, könyvei megjelentek, filmét bemutatták, konferanszai a rádióban és a Mikroszkóp Színpadon elhangzottak, és az egykori belvárosi úri szabónál varratott alpaka öltönyében havonta egyszer megmutatta a népnek Az érem harmadik oldalát a televízióban. A legenda szerint ilyenkor tíz percre elnéptelenedtek a pesti utcák, és nem akadt taxis, aki fuvart vállalt volna.
A mintegy 40 szerkesztett interjúból előzetesként Verebes István visszaemlékezését közöljük.
Verebes István
Igazán semmilyen különösebb kapcsolatban nem voltunk Komlóssal, bár furcsa módon ez rajtam múlott, hiszen jószerével nyolc éven át hívott a Mikroszkóphoz. Gondolom,
Hofi Géza szólt az érdekemben, akivel én nagyon jóban voltam. Bizonyos műsorai előtt megtisztelt azzal, hogy az ő mindenkori Mercedesében elmondta nekem a szövegét, tesztelte rajtam mint fiatalemberen, a hatást. Hofi a barátságunk okán újra és újra mondta a Komlósnak, hogy van itt egy fiú, aki vonzódik ehhez a műfajhoz, de akkor én vidéken rendeztem. Ettől függetlenül Komlós mindig hívott. A 70-es évek elején szervezett ilyen ötletbörzéket, nyolcan-tízen összejöttünk, és egész délután ontottuk magunkból a gégékét. Komlós két-két és félezer forintot kifizetett akkoriban honoráriumként, ami egy havi fizetés volt. Ebből is lehetett tudni, hogy ez egy jól szituált színház.
Hofi Kádár paródiája, amely egy sakk parabolára épült, az én ötletem alapján született. Volt egy írott monológom, azt vette meg a Komlós, és adaptálta a Hofira. Közben, mint fiatal siheder, találkoztam Komlóssal a Rádiókabaréban, ahol ő konferált. Rajta kívül olyan nevek voltak, hogy Abody, Major, Gobbi, Schubert, Agárdy, Csákányi. Számunkra a Kern Andrissal rettenetesen nagy megtiszteltetés volt, hogy ilyen komoly színészekkel együtt dolgozhattunk. Komlóst nem szerettem. Engem taszított az ő privát cinizmusa, a magabiztossága, a rendszer kegyeltjeként tanúsított – bocsássa meg, hogy holtában mondom – arroganciája, nagymellényűsége. Azért is nem fogadtam el a meghívását a Mikroszkópra, mert már akkor sem nagyon szerettem, ha lekezelnek. Amikor interregnumok voltak az életemben, és elszegődtem egy vidéki színházhoz, akkor sem használtam ki ezt a lehetőséget, mert tudtam, hogy ebből csak konfliktus lenne. Ha csak egyszer úgy szólt volna hozzám, ahogy a beosztottjaival hallottam beszélni, én nekimegyek, vagy jobb esetben becsukom az ajtót, és soha többé nem lát.
A történethez hozzátartozik, hogy amikor 1970-ben végeztem Várkonyi Zoltánnál a főiskolán, a nagy pofám miatt nem volt szerződésem. Várkonyi ugyan felajánlotta, hogy leszerződtet a Vígszínházba, ahol az apám, és az apám felesége is ott volt, de nagyon sokat kellene várni, hogy szerepet kapjak, menjek inkább a Mikroszkóp Színpadhoz. Felháborodtam ezen, mert nem azért tanultam a főiskolán négy évig, hogy egy kabarészínházhoz menjek. Mire Várkonyi azt mondta: maga ne mérlegeljen, menjen bárhova, de ahova megy, ott mindig legyen első, arra vigyázzon. Az érdekes az, hogy Komlós és Várkonyi is 1980-ban halt meg, és én ugyanabban az évben kerültem a Mikroszkóphoz. Akkor már itt volt a Hofi, és ezért nem lehettem első. De amikor Hofi két év után elment, akkor első lettem. Várkonyi jóslata tíz év után beigazolódott.
Azt el kell ismernem, hogy Komlósnál kulturáltabb, az információkat, amikhez hozzájutott, nála okosabban, politikailag és ideológiailag jobban kezelő szerző ebben a műfajban nem volt. Az egyik vácrátóti humorfesztiválon volt egy szimpozion, és Marton mindenkit kiszólított. Komlós nem készült erre, de amikor a vita során valahogy megrótták a műfajt, felállt és elmondott egy negyven perces értekezést. Lenyűgöző volt. A rögtönzött értekezés arról szólt, hogy a műfaj elleni averzió tulajdonképpen abból ered, hogy a Bach-korszakban a nevetés vagy a derű nemzetgyalázásnak számított. Aztán ez úgy maradt. Komlós ezt levezette történelmileg, szociológiailag, lenyűgöző módon és rendkívül populárisán, hogy a passzív rezisztenciának ellentmondó nemzetietlen derű, ez a bélyeg végig rajta volt a magyar kabarén.
Komlós egy fantasztikus elme volt. Különösen, ha meggondoljuk, hogy mint konferanszié az ő hinterlandjával – rabbiképző, ávo, Népszabadság – a hetvenes években mire volt képes. Az hogy a népszabadságtól, amely a hatalmi centrum lapja volt, lépett át egy progresszív színházba, ez egy furcsa, bizarr légkört adott a megjelenésének. Ráadásul ő nem kompenzálta ezt, hanem éppen ellenkezőleg: provokálta a közönséget. Offenzív, éles és érdes volt, ugyanakkor megkérdőjelezhetetlenül érvelt a színpadon. Az ő jelenléte egy hallatlan okos dramaturgra vall, aki tökéletesen átlátta azt, hogy ha az első részben így építkezik a műsor, akkor a Hofival hogy koronázódik meg. Komlós kiváló szerkezeteket, gondolatmeneteket tudott megvalósítani. Az utolsó olyan pali volt, aki bizonyos intellektuális léptékekben csinált egy műsort, elkezdte az Á-nál és befejezte a Z-nél. Hála volt egy sorrend. Több nyelvet beszélt, hallatlan tájékozott volt, leszűrte az információt, és már fél évvel előtte tudta, hogy gazdasági mechanizmus készül. Tudta, hogy áremelés lesz, három hónappal előtte. Ezért volt mindig ilyen cassandrai helyzetben a színház.
*
Én mellesleg pokolian rossz előadónak tartottam. Ettől ő még tetszhetett nagyon sokaknak, és feltehetően rólam is mondhatják azt, hogy rossz előadó vagyok. Nekem nem tetszett, ahogy ő operált. Én Kellér Dezsőt és még inkább Darvas Szilárdot par excellence rátermettebb konferansziénak vélem, miközben azt mondom, hogy ők közel sem voltak olyan intellektusok és olyan nagyon furcsa, többrétegű szocializációval megáldott emberek, mint a Komlós.
Komlóssal egy jelentős korszak ért véget a magyar kabaré történetében. Kezdődött Nagy Endrével, folytatódott Békeffi Lászlóval, utánuk jött Darvas Szilárd és Kellér Dezső. Megemlítem még Róna Tibort, aki ugyan nem volt konferanszié, de az 56 utáni revizionizmusnak egy nagyon tehetséges alakjaként érdemes rá emlékezni. Komlós a konszolidáció után, Kádár aranykorának volt a konferansziéja, én pedig az eliminációnak. A magyarázkodás Róna Tibor, a múlt kritikája, a szocialista értékek védelme, az anomáliák bírálata Komlós nevéhez fűződik, és az enyészet maradt nekem. Egyébként én nem sorolom magam ebbe a sorba, mert az én időmben már nem volt nagy korszak. Komlós után már rosszabb volt minden.
Miután öt évig voltam annak a színháznak a tagja, amit Komlós alapozott meg számomra az derült ki, hogy ő nagyon jól igazgatott. Marton Frigyes csak inkluzíve, kívülről segítette Komlóst, de a menedzsmentje a Mikroszkópnak nagyon erős része volt. Marton nem volt olyan jó igazgató, mint Komlós, szerintem nem is nagyon szerette ezt csinálni, ő inkább mint menedzser és feltaláló nyújtott kiemelkedőt. Komlós uralta a helyzetet, és mindennek úgy kellett történni, ahogy ő kitalálta. Viszont jól megfizette a színészeket, akik nála felléptek. Rend volt a színházban, annak ellenére, hogy Komlós ritkán volt tiszta, értem alatta, hogy ő erősen ivott.
Nagymaroson nyaraltunk, ott vettünk ki házat, és a moszkvai olimpiát néztük éppen, amikor a déli krónikában bemondták, hogy Komlós János meghalt. Mondtam az akkori feleségemnek, gyerekeim anyjának, hogy holnap jön a távirat Martontól, menjek át hozzá Leányfalura. Nem másnap jött, hanem még aznap délután. Komlós nyilvánvalóan egy fiatalember volt, 58 éves, de mindent megtett azért, hogy meghaljon. Miután nem volt vele különösebb emberi kapcsolatom, hazudnék, ha azt mondanám, hogy a kardomba dőltem, mikor meghalt. Mindenesetre meg kell mondani, nem örültem a dolognak, mert tudtam, hogy én következem. Akkor már konferálgattam egyes műsorokat és tudtam, hogy én leszek a következő. Az Ádám című hetilapnál voltam egy nagyon jó állásban a Bácskai Lacinál, 13 flekket kellett kéthavonta leadnom, azt csináltam, amit akartam, és olyan szabad voltam, mint a madár.
Tudtam, hogy a Mikroszkóp Színpad évi 2-300 előadást játszik, ettől megijedtem, de azért leszerződtem. Akkor még ment egy műsor vagy tízszer, amire a Kabos Lacit hívták át a Vidám Színpadról. Ő nem konferált, hanem gyakorlatilag adaptálták számára azokat a szövegeket, amiket a Komlós mondott. Én ugyanis nem akartam beszállni ebbe a műsorba, mert másnak a szövegét nem tudom mondani. Volt egy bábjelenet, ahol Arafattal kellett volna eszmét cserélni, és Marton Frici rám szólt, hogy ne vágjak pofákat. Mondtam, hogy akkor ne állíts az Arafat mellé, vagy hagyjál ki a műsorból. És akkor a Selmeczi Tibi állt az Arafat bábu mellé.
Jött az első műsorszám, a Hogyan tovább? című, amelyben először én jöttem. Már úgy körülbelül tudták, hogy ki vagyok, a nevemet ismerték, de az arcomat abszolút nem ismerték. Ez 1980 novemberében lehetett. Röviden mondom, mert egy regényt lehetne belőle írni: én ott körülbelül negyvenszer buktam meg. És negyvenszer mondtam fel a Marton Frigyesnek, mert tökéletesen hatástalan volt, amit mondtam. Nem voltam kitalálva a magam számára, és nyilván stresszeltem is. Márpedig körülbelül nyolc percig a színpadon lenni úgy, hogy halk mosolyok vannak, egy olyan színpadon, ahol végigröhögték az egészet, katasztrófa volt. A huszonötödik-harmincadik. előadáson már mindent megpróbáltam, az eredmény semmi, nulla.
Ház az volt, a műsornak is sikere volt, csak én éreztem, hogy mélyen alatta vagyok annak, amit teljesítenem kell a Komlós után. Harminckét éves voltam, abszolút fiatal ember, és úgy éreztem, hogy egy nimand, egy nyikhaj, egy senki vagyok a színpadon, semmi hitelem nem volt. Ki ez? Hogy jön ez ahhoz, hogy itt beszéljen a világról? Végső elkeseredésemben az egyik előadáson lehordtam a közönséget, hogy miért nem nevetnek, amikor én jókat mondtam. Utána bementem az öltözőbe, és fel volt írva a tükrömre rúzzsal, hogy a közönséget nem lebaszni, hanem megbaszni kell. Aláírás: Marton. Gyakran beszélgettem a Hofival, aki a következő tanácsot adta: „Te ne azt csináld, amit a Komlós. Komlós lehordta a közönséget, kritikát gyakorolt, tőle ezt elfogadták. Hallgass rám, te kérjél bocsánatot. Akármit mondasz bárkire, utána mindig kérj elnézést, hogy ez csak véletlenül csúszott ki a szádon, mert nem akarsz megsérteni senkit”. Meg azt is mondta, hogy „a szemüveged fölött, ha poénkodsz, nézzél ki, és legyél egy kicsit cinkosabb.”
Tíz előadás után tökéletes sikerem lett. És ott akkor elindult valami, amit kezdtem élvezni. Én ugyanis ugyanolyan hatást akartam elérni rögvest, mint a Komlós, márpedig azt nem adják olcsón, beletellett jó egy évbe. No persze kaptam a pofámra kritikusoktól. Nem nagyon segítettek. Marton türelme, bizalma, Hofi mérhetetlen segítsége, és az öreg rókák, Sas Jóska, mindenki azon volt, hogy beváljak, mert nem volt konferanszié az országban. Az 50-60. előadásnál összeállt minden, és aztán már nem volt gondom.
Öt évet húztam le a Mikroszkópon, és tíz évig, 1980-tól 1990-ig konferáltam a rádió szilveszteri kabaréját, ami őrületes komoly státus volt, és rangot adott. Igaz, először a Bodrogival ketten, de 1981-től már egyedül. Egyébként én több szilveszteri kabarét konferáltam, mint a Komlós. Ő hetet vagy nyolcat, ha jól tudom.
A Mikroszkópot azért hagytam ott, mert elment a Marton Frigyes. Úgy gondoltam, ha ő azt kiprovokálta, hogy ne tartóztassák, én se maradok, mert minden hibájával együtt szolidáris voltam vele. Meg nem is kell öt évnél tovább maradni egy helyen. Untam már. Ennyi volt benne. Pedig az én helyzetem jó volt, azt csináltam, amit akartam. Minden este változtathattam az aktualitásoknak megfelelően, a műsor meg mindig ugyanaz maradt. De elég volt már akkor, 1985-ben a magánéletem is azt involválta, hogy változtassak, és akkor elmentem Londonba négy hónapra, amit nem tehettem volna meg, ha a színháznál maradok.
*
Komlós János számomra egy nem rokonszenves, csöppet sem szeretetre méltó, hallatlan okos, kulturált, a műfajt kiválóan érző, de kevésbé jól gyakorló, nagy formátumú személyiség volt. Fogalmam sincs, hogyan hatna ma, ha kiadnák az írásait, vagy a rádió sugározná a konferanszait. Ő egyszerre volt rendszerkonform és ellenzéki. Ezt olyan ügyesen sodorgatta, ami akkor lehet, hogy nem volt olyan feltűnő, de ma már ki tudnánk szemezni, hogy mit miért mondott. Hogy miért mondta azt, ami mellett érvelt, és miért mondta azt, ami ellen. Mert a műfaj az ellenében él. Ő ezt borzasztó ügyesen művelte, és a demagógiáját nagyon okosan csomagolta be. Kellett is, mert egy nagyon érzékeny korszak volt. A lengyel antiszemita hullámot követően a 74-es káder átcsoportosítás során nálunk is megvalósult egy zsidótlanítási program a politikai eliten belül. Akkor került ki a felső pártvezetésből az Aczél, és lett miniszterelnök-helyettes. A televízióban és mindenhol azt lehetett hallani, hogy sok a zsidó a vezető posztokon. Akkoriban volt az első olajárrobbanás, s az azt Követő áremeléshullám, és Komlós ezt kiválóan kezelte. Ő nem csak a Mikroszkópnak és a rádiókabarénak volt ilyen módon a szószólója, hanem a rendszernek is, mintegy csatornát képezett a felső vezetés és a nép között. Gyakorlatilag lefordította a különféle pártprogramokat, egyszerre propagálta és kritizálta azokat. Ezt úgy csinálta, mint egy igazi rabbi, aki jól hohmecol. Komlós konferanszai tulajdonképpen magas szintű hohmecolások voltak, amiben istenien rejtette el ezt a kettősséget. Most olvasom Tabi írásait, fantasztikusak, jókat derülök rajtuk.
Nagyon érdekes kordokumentumok, amelyekből kiolvasható, hogy mi foglalkoztatta, mi ellen szólhatott, hogy szólhatott, hol van elrejtve a keserűség bennük, és hol van a kompromisszum. Ezt én a magam bőrén is tapasztaltam.
1990-91-ben végigmentem egy rádióműsorban az összes konferanszomon, és leellenőriztem, hol voltam elvtelen, hol hallgattam el dolgokat, mikor akartam karriert csinálni, mikor kezdtem el beszélni, és mikor engedte meg a Marton, hogy a Kádár nevét kiejtsem.
1980-tól 84-ig nem mondhattam ki a Kádár nevét, akárhányszor beírtam, Marton azt mondta, még nem, majd én megmondom, mikor. Ő ezt istenien tudta. Szembesültem azzal, hogy az első három évben semmi lényegi dologról nem beszéltem. Mellébeszéltem, vicceltem. Mert úgy lehetett karriert csinálni. Amikor aztán bedolgoztam magam a műfajba, utána lehetett progresszívnak lenni, jól odamondogatni. A Mikroszkópon 1983-ban volt az a konferanszom, amikor azt mondtam, tegye fel a kezét az, aki kommunista. Ebből aztán volt is balhé az Aczéllal.
*
Komlóst, megvallom, nem olvastam a halála óta, és ezzel nyilván nem csak én vagyok így. Azon sem csodálkozom, hogy a halála óta eltelt huszonkét év alatt még egy emlékműsorra sem méltatták. fia valaki most elővenné Komlóst abból az apropóból, hogy 2002-ben lett volna 80 éves, arra rásüthetnék, hogy a Kádár korszakot akarja rehabilitálni. Mert Komlós a rezsim embere volt, ávós volt, zsidó volt. Aki ehhez hozzányúlna, és nimbuszt akarna ebből csinálni, azt ma, Magyarországon tuti, hogy megtámadják. Önt is meg fogják támadni, hogy könyvet ír róla. Akkor is, ha Komlós zsidónak, ávósnak egyaránt kicsi volt. Mert tessék mondani, van kis terhes? Mindegy, hogy mi volt, ávós volt.
Félnek hozzányúlni, mert túlságosan összeforrt a kádári személyzeti politikával, az Aczél diabolizmusával. Ha értékén kezelnék, akkor beszélni kellene róla, mert egy nagyon jelentős valaki volt, a műfajban is, és a közéletben is. Azzal együtt mondom ezt, hogy ő azért nem nagyon szerettette meg magát. Emlékszem, egyszer a Rádiókabaréban megkérdeztem tőle: „Hogy vagy, János?” Azt mondta: „Most rúgom az utolsókat. Másokba.” És röhögött. Ez nekem nem tetszett. Én ezt cinikusnak tartottam. Élvezettel mondta, hogy ő másokba belerúg. El tudtam hinni, hogy élvezi azt, ha valakit megalázhat.
De lehet, hogy ez csak az érzetem. Hozzám soha egy rossz szava nem volt, de azt éreztem, hogy ez az ember nagyon önhitten kezeli a hatalmát. Ez azonban Komlós jelentőségéből, súlyából, értékéből semmit nem von le. Az érdektelen, hogy bárki szerette őt vagy nem szerette. József Attila sem volt egy behízelgő ember, azt mondják, nála kiállhatatlanabb pali a világon nem volt.
Komlós János a nemzeti kultúrának egy partikuláris műfajában volt jelentős személyiség. Tudván azt, hogy ez egy nyomorék műfaj, egy ortopéd műfaj. A kabarista, az nem ember. Én azért nem lehetek nagy művész, mint a többi nagy művész, mert én a kabaréhoz hű voltam. Nyolc évig Koltai Tamás nem írt olyan kritikát, amiben a kabaré szó nem szerepelt volna. Ha nálam elmosolyodott valaki egy vígjátékban, leírták, hogy kabaréhumor. Nem tudom, mi az, hogy kabaréhumor, mert van jó humor és rossz humor. Kabaréban is, meg operában, mindenben. Nekem mindig odaírták, hogy kabaréhumor, mert sikerem volt a műfajban.
Címkék:2002-05