Vendégünk és barátunk: Teller Ede
Minden ülő- és állóhely megtelt a Budapesti Zsidó Hitközség székházának nagy tanácstermében február elsején, de igazán nem is a közönség töltötte meg a helyiséget, hanem a szellem. Megéreztük ezt nyomban, midőn belépett Teller Ede, és helyet foglalván a zöld posztós hosszú asztalnál, beszélni kezdett.
-Az odatartozás nagyon sokat jelent. A sokszoros és bonyolult odatartozás. Hat helyre tartozni nem könnyű … Egyik ezek közül, ahová tartoztam (a szellemi világban): a tudomány…
A világhírű fizikus, „a hidrogénbomba atyja” (aki mellesleg legott kijelenti előttünk, hogy ő nem feltalálója a nevezetes bombának) ezúttal a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület meghívásának tett eleget, hogy egyhetes magyarországi tartózkodása során azt a közösséget is fölkeresse, amelyből elszármazott: a budapesti zsidóságot.
-Amerikai vagyok, magyar vagyok, zsidó vagyok – válaszolja az őt sorra kérdezgető Palugyai Istvánnak, és szava annyira neki szól, mintha négyszemközt beszélgetnének. Mégis úgy érzi a jó száz főnyi közönség minden tagja, hogy személy szerint hozzá beszél a tudós.
Amerikai vagyok – mert ott mindenki összefér, és végeredményben – nagyon, igazán – mindenki egyenlő. És megbecsülik, ha valaki különböző. Magyar vagyok, mert annak születtem, annak neveltek. Nagyobb öröm magyarul beszélnem, mint akármelyik más nyelven. És hogy zsidó vagyok? Ez olyan világos, amilyen csak lehet.
A fiatal újságíró a zsidósághoz való viszonyáról faggatja Teller Edét, majd arról, hogyan kötődik Izraelhez, az izraeli tudományhoz. Teller ugyan csak 1965-ben járt először a zsidó államban, de azóta is szoros szálak fűzik az ottani közélet és tudomány jeleseihez, Izrael védelmének ügyét pedig személyes ügyének tekinti.
Istenhivő-e? – a kérdés a zsidó fizikusnak szól, aki egy másik nagy zsidó fizikus szavait idézi válaszul; Niels Bohréit: vannak, akik azt hiszik, hisznek Istenben. Márpedig – teszi hozzá Teller -, aki a tudásért él és azt komolyan veszi, az kénytelen nagyon ügyelni, mikor mondja: én hiszek.
Meggyőződésem – fejtegeti -, hogy a zsidó vallás alapja az igazságosság. Ebben a vallásban kevés a vita Istenről, ez nem a teológia, hanem az erkölcsi tanítás vallása.
A tudós professzor, aki soha sem válik meg erős sétabotjától, kissé fáradtnak látszik, míg kényelmesen elereszkedve a széken, beszélgetőpartnere kérdését hallgatja. Kék szeme mintha le is csukódnék egy-egy pillanatra, amikor viszont megszólal, jól artikulált beszéddel, világos szerkezetű mondatokban, kemény hangsúlyokkal emelve ki mondanivalója lényegét, akkor nem a 83 éves öregembert látják maguk előtt hallgatói, hanem a szellemes, éles elméjű tudóst, a dinamikus debattőrt. Iskolás gyerekek is vannak a, teremben, de azok épp olyan feszült figyelemmel követik szavait, mint az idősebbek: Teller Edével nem lehet unatkozni.
Teller – akár világhírű pályatársai: Kármán Tódor, Szilárd Leó, Wigner Jenő, Neumann János – abból a pesti zsidó polgárságból került ki, amely a tanulást, a tudást nagyon megbecsülte. Légy jobb másoknál, különben nem élsz meg – a zsidó lét körülményei ezt parancsolták, és erre intették őt is a szülék
A pesti zsidó fiú most ellátogatott a pesti zsidókhoz. „Elsmúzolt” velünk életről és vallásról, magyarságról és zsidóságról. Köszönjük, jólesett, tanultunk belőle.
(gadó)
Címkék:1991-03