Vannak-e zsidók Lengyelországban? II.
Vannak-e zsidók Lengyelországban?
1939-ben mintegy 375 ezer zsidó élt az akkor 1,3 milliós Varsóban. Ma az 1,7 milliós lengyel főváros zsidó lakossága pár ezer fő lehet.
VAN IGÉNY ANTISZEMITIZMUSRA
Krakkóból az Ernest Malinowskiról elnevezett expresszvonattal érkeztem Varsóba. Furcsa volt, hogy a lengyelek a második világháborúban Sztálingrádnál, Ukrajnában, Magyarországon, majd Kínában vitézkedő tábornokról vasúti járatot neveznek el, és azt sem értettem, hogyan lehet egy szovjet tábornok Ernest, így utánanéztem és jól tettem: Ernest Malinowski ugyanis lengyel mérnök volt, aki 1872-ben Peruban 4818 méter magasan épített vasutat, majd a Limai Egyetem Helyrajzi Tanszékének lett a vezetője.
Varsó hatalmas város, gyalog bejárhatatlan távolságokkal, s a nagyság felfele is érvényes: a belváros tele van – részben szocreál, de főleg ultramodem – száz-százötven méteres, vagy ennél is magasabb épületekkel: irodaházakkal, szállodákkal. Az, hogy száz éve Krakkó az Osztrák-Magyar Monarchia, Varsó pedig az Orosz Birodalom része volt, még most is nagyon érezhető, még akkor is, ha Varsóban hatvanévesnél régebbi épület alig van.
A Szombathoz közeli informátorunk ajánlott egy könyvesboltot a zsidónegyed közelében, egy épülettömbben egy katolikus templommal. A könyvesboltban ínyenceknek való antiszemita irodalom található; a különböző magyarországi hunniánus, szittya és egyéb könyvesboltok választéka messze elmarad az általam látottaktól. Az eladó a Szombatnak adott interjújában úgy fogalmazott: ők nem antiszemiták, hanem konzervatívok és katolikusok. Harcolnak a kommunizmus, az Európai Unió és a Gazeta Wyborcza ellen. (Az első kettőt talán nem kell bemutatnom. A Gazeta Wyborcza lengyel liberális orgánum, ennek ellenére Lengyelország legnagyobb példányszámú politikai napilapja. Főszerkesztője a zsidó Adam Michnik, aki anno a Szolidaritás második-harmadik embere volt. Emellett a GW könyvkiadással is foglalkozik.)
A KRAKKÓI ZSIDÓ KULTURÁLIS FESZTIVÁL NEM ZSIDÓ
Első interjúalanyom Serge Ankori. Ankori úrral a helyi Chabad Lubavicsi Mozgalom szombat délelőtti istentiszteletén ismerkedtem meg. Eredetileg a rabbival szerettem volna interjút készíteni, csak ő épp Izraelben volt.
Az istentisztelet után a hívőknek elmondva, hogy mi járatban vagyok itt, erősen szidni kezdték a Krakkói Zsidó Kulturális Fesztivált (a KZSKF-ről bővebben: Vannak-e zsidók Lengyelországban? I. rész, Szombat, 2006. szeptember). Az még hagyján, hogy Janusz Makuch fesztiváligazgató nem zsidó, de hogy lehet a rendezvények egy részét szombaton tartani?
A harmincöt éves, héber és – apjának köszönhetően – francia anyanyelvű Ankori úr tunéziai zsidó apától és lengyelországi zsidó anyától született Izraelben, lengyelül csak kicsit tud. Hat éve kezdte el keresni a családi gyökereit, így került a pár száz, hosszabb-rövidebb ideig Lengyelországban élő izraeli egyikeként Varsóba. A Lengyelországban élő izraeliek – teszi hozzá – általában üzletemberek, s főleg ingatlanban utaznak. Bár azóta nyitott egy kisvendéglőt Varsóban és tagja lett a helyi Chabadnak, a gyökérkeresés csak részleges sikert hozott: ha az üzleti érdekek úgy kívánnák, bármikor odébb állna. Azért választotta a Chabadot, mert a rítusok és az, hogy mindenki beszél héberül, Izraelre emlékeztette. Mint fogalmazott, a chabadiá- nusok az istentiszteleteken túl is keresik egymás társaságát, egy nagy család tagjaiként tekintenek egymásra. Bár a Chabad nem vonz tömegeket, a minyan mindig kivan. Arra a kérdésemre, hogy mennyire érzi az antiszemitizmust, interjúalanyom meglepő válasz ad: semennyire. Ha érezné, azonnal visszatérne Izraelbe – teszi hozzá.
EGYENES GERINCCEL HALTAK MEG
Az interjú elkészülte után a zsidónegyedet járom. Szombat lévén minden kihalt. A Zsidó Kulturális Központ falán a szarvasi zsidó tábort hirdetik.
A zsidó temető zárva, mellette a varsói gettófelkelés emlékműve szintén. Fénykoromban ezt a problémát egy kerítésátmászással oldottam volna meg. A gondolat most is felmerült, de végül becsengettem az emlékművet gondozó Nissenbaum Alapítvány szomszédos épületébe, hátha így is megy. A portás németül, én angolul, ennek ellenére – vagy épp ezért – bejutottam.
1988 őszén a zsidó temető egyik falának közvetlen közelében zajló építkezési munkálatoknál emberi maradványokat találtak. Az építési vállalat vezetése pontosan tudta, hogy munkálatai helyszínén a nácik 1942 júliusában tömeggyilkosságokat követtek el: a gettóban található öregek otthonának lakóit mészárolták itt le.
Amikor a Svájcban élő és 1985-ben a varsói zsidó temető, a zsinagógák és általában a lengyel főváros zsidó emlékeinek megőrzése céljából családi alapítványt létrehozó Zygmunt Nissenbaum, a varsói gettófelkelés egykori résztvevője értesült a hírről, mindent elkövetett, hogy leállíttassa, hiszen az építkezés egyrészt a meggyilkoltak emlékének meggyalázása lett volna, másrészt a mózesi törvényekbe ütközött volna. Azonban sem az építési vállalkozó, sem a hatóságok nem akarták leállítani a munkát. Hosszas huzavona kezdődött köztük, illetve Nissenbaum és két, őt támogató varsói rabbi között. Végül 1988. december 13-án izraeli, egyesült államokbeli, kanadai, ausztráliai, nagy-britanniai, németországi, belgiumi, svájci és franciaországi rabbik jelenlétében a maradványokat zsidó hagyományokhoz méltó végső nyugalomra helyezték.
Amikor 5703 pészachján az akkor huszonnégy éves Mordechaj Anielecowicz és társai fegyvert fogtak, pontosan tudták, hogy vesztésre vannak ítélve, mégis vállalták. A varsói gettófelkeléssel zsidók bizonyították be, hogy a totális kilátástalanságban nem az önfeladás az egyetlen opció, mint tették egy emberként a magyarországi zsidók egy évvel később. (Utólag persze könnyű ítélkezni: az is igaz, hogy a varsóiak tudták, mi vár rájuk, míg a deportált magyarországi zsidók túlnyomó része nem. Utóbbiaknak legfeljebb valamilyen munkatáborról volt tudomásuk, és csak a birkenaui rámpán vagy magában a gázkamrában tudták meg a valóságot.) A varsói gettófelkelők nagysága maszadai hőseinkhez mérhető. Ha az arra illetékesek úgy döntenének, hogy Budapest valamelyik zsidónegyedében utcát neveznek el akár Anielewiczről, akár en bloc a varsói gettófelkelésről, jól tennék.
HÁNYAN VANNAK A ZSIDÓK?
A belvárosban sétálva olasz mutatványosokba, mindenféle utcazenészekbe meg egy jazzkoncertbe botlottam, mely a tömeg reakciójából ítélve nemcsak nekem tetszett.
Másnap legalább ennyire jó volt az a lengyel zenekar, amely a városon keresztülhaladó teherautó platójáról játszott AC/DC-t, vagy ahogy anno ejtettük: acévillámdécét, miközben leendő interjúalanyomhoz, Victoria Isayenkóhoz igyekeztem. A magát modem ortodoxnak meghatározó, egyébként szociológushallgató Isayenko kisasszony huszonöt éves lehet, a Chabadnál titkárnő, illetve amolyan mindenes. Szülei Lengyelországból származnak és New Yorkban élnek, mamája zsidó, papája nem. Ő maga amerikai-lengyel kettős állampolgár. Inkább lengyelnek, mint amerikainak, de mindenekfelett zsidónak érzi magát.
A mostani varsói zsidóságról azt mondja, három hitközség van: egy ortodox, mely a második világháborúban valami csoda folytán el nem pusztult Nozyk zsinagógában tartja istentiszteleteit, egy reform és a Chabad. Isayenko kisasszony tagja Lengyelország három zsidó ifjúsági szervezete legnagyobbikának, a mintegy háromszáz taggal – köztük körülbelül százötven varsóival – bíró Lengyelországi Zsidó Diákok Egyesületének. Az LZSDE szekuláris szervezet – tekintettel arra, hogy zsidó szervezetről van szó, tagságához feltétel a zsidóság, de nem halachikusan, hanem az izraeli Hazatérési törvény szerint: az apai ági leszármazást is elfogadják. Tevékenységükről interjúalanyom azt mondja: zsidó nyári táborokat szerveznek, illetve külföldi táborozási lehetőséget biztosítanak a lengyelországi zsidó ifjúságnak, például Szarvasra is rajtuk keresztül vezet az út.
Hogy mennyire bizonytalan a lengyelországi zsidóság létszáma, azt az is mutatja, hogy míg Edgar Glück harmincötezresre, Konstanty Gebert pedig huszonötezresre becsülte a tágan értelmezett zsidóságot (lásd: Szombat, 2006. szeptember), Isayenko kisasszony szerint ez a szám tízezer fő lehet.
Délután volt még pár órám az indulásig. Egy hatalmas lemezbolt kínálatát nézegettem. A bolt számítógépén megtalálható a teljes választék, sőt: minden lemez teljes tartalma. A monitor sarkában: Design by mantis.co.il.
Magas labda Lengyelország zeneszerető antiszemitáinak.
A fenti írás riportsorozatunk része, amelyet az Európai Unióhoz csatlakozott tíz új tagország zsidó közösségeiről készítünk.
Címkék:2006-10