Változások a Zsidó Világkongresszusban
Változások a Zsidó Világkongresszusban
A ZSVK 1936-ban alakult meg Európában, tagjai a világ 80 országának különböző zsidó szervezetei, központja 1979 óta New York. Jelenleg a szervezetnek saját állítása szerint, negyedmillió tagdíjfizetője van. A tisztviselők száma mindössze 50-70, de munkájukat számos egyéb alkalmazott és tanácsadó is segíti. A szervezetnek hét nagyvárosban (Genf, Párizs stb.) van irodája.
Csak néhány a ZSVK legnagyobb visszhangot kiváltó kampányai közül: a szovjet zsidók érdekében folytatott titkos tárgyalások, a Waldheim-ügy, a Vatikánnal való konfrontálódás XII. Piusz pápa háború alatti tevékenysége miatt, egyes kormányok meggyőzése az Izraellel korábban megszakított diplomáciai kapcsolatok újrafelvétele érdekében, és legutóbb a német iparvállalatokkal, a svájci bankokkal és az európai biztosítótársaságokkal lefolytatott vita a kárpótlás ügyében. A ZSVK szerepe elvitathatatlan abban, hogy a különböző kárpótlások keretében közel 11 milliárd dollár folyt be a zsidó szervezetek kasszájába.
Tavaly év végén ötödször is a 72 éves Edgar Bronfman, a kanadai Seagram szeszipari konszern milliárdos alapítója lett a ZSVK elnöke. Vajon ki lehet az utódja? És a világ egyik legnagyobb befolyású zsidó szervezete meg tudja-e ismételni az elmúlt években – a kárpótlással kapcsolatban – aratott sikereit? Hiszen az új feladatok nem kevésbé jelentenek kihívást, mint a korábbiak: küzdelem az asszimiláció ellen, Izrael megvédése az ellenségeitől stb. Közben a szervezet központja New Yorkból átköltözik Jeruzsálembe, és új ügyvezető is kerül az élére.
Bár Bronfman mostani megbízatása öt évre szól, két év múlva végleg távozni készül (tavaly már vissza akart vonulni, de a posztért való nagy tülekedést látva meggondolta magát). Szándéka szerint két év múlva utódjául régi kedvencét, Israel Singer rabbit nevezi majd ki, aki tavaly ősszel vált meg a ZSVK főtitkári székétől. Helyére Bronfman egy másik embere, Avi Beker lépett. Bár Bekernek jók a kapcsolatai mind az izraeli kormánnyal, mind az európai zsidó szervezetekkel, szinte bizonyos, hogy nem lesz akkora önállósága, mint elődjének volt, hiszen Singer a gyakorlatban továbbra is ellenőrzést gyakorol majd felette. Bronfman ünnepélyesen megígérte: ha Singer lesz az utódja, nem csökkenti anyagi támogatását, amely a ZSVK évi 5,5 millió dolláros költségvetésének 15-20 százalékát teszi ki.
Bronfman és Singer közös célja az, hogy egybeolvasszon két kárpótlással foglalkozó szervezetet, a WJRO-t (elnöke régebben Bronfman volt) és a Claims Conference-t (alelnöke Singer), amelyek külön-külön milliárdokat osztanak szét a Holokauszt túlélői között. A tervezett új ernyőszervezet, az „Alapítvány a Zsidó népért”, a pénzt zsidó oktatásra és a zsidó folytonosság biztosítására költené. Singerék szerint ugyanis a zsidó népet fenyegető legnagyobb veszélyt azok a fiatalok jelentik, akik semmit sem tudnak a zsidóságáról és nem zsidó házastársat választanak. A Claims és a WJRO összeolvasztására, Bronfman szerint azért van szükség hogy az örökös nélküli pénzeket – amelyek több milliárd dollárra rúghatnak – össze lehessen gyűjteni egy helyre. Bár a két szervezet összeolvadását sokan támogatják, a Claims jelenlegi elnöke, a betegeskedő Israel Miller rabbi érthetően nem lelkesedik az ötletért. Szerinte a nagy tülekedésben éppen a túlélők maradnak hátul. A Szochnut és a Joint sem helyesli az új ernyőszervezet létrehozását, mert úgy vélik, hogy hasonló oktatási programjaival felesleges versenyt teremtene, ráadásul a túlélők pénzéből. Ezen a téren tehát két tábor alakult ki: az egyik az örökös nélküli pénzeket egy új szervezetbe öntené, míg a másik tábor ezeket a pénzeket maradék nélkül szétosztaná a túlélők között.
A ZSVK ügyvezető alelnöke, a Jeruzsálemben élő ausztrál mágnás Isi Leibler élesen ellenzi Bronfman terveit. Azt Leibler is elismeri, hogy a diaszpóra túlélésének egyik a kulcsa a zsidó oktatás, de mivel szerinte a zsidó nép számára nincs jövő Izrael nélkül, jelenleg nem lehet más prioritás, csak a zsidó állam támogatása, különösen most, hogy Izrael a létéért küzd. Ezen a téren is két tábor alakult ki tehát: ha az örökös nélküli pénzeket nem osztják szét a túlélők között, akkor az egyik tábor szerint a maradék milliárdokból a diaszpórát, a másik szerint viszont Izraelt kell támogatni.
Az ellentáborokat az izraeli belpolitika is megosztja. Leibler, valamint Ronald S. Lauder (aki szintén a szóba jöhető elnökjelöltek közt szerepel) nyíltan a Likud támogatói, Bronfman viszont azt tanácsolja Izraelnek, hogy számolja fel a Területeken a nehezen védhető településeket. Leibler szerint viszont a New York-i zsidók ne adjanak tanácsot az izraelieknek.
Singer azt is tervezi, hogy elnökké választása esetén a rendelkezésre álló pénz egy részéből védelmi rendszert épít ki a világon bárhol élő zsidók köré. Szeptember 11-e után vagyunk, ki tudja, milyen támadásokat kell kivédeni holnap vagy holnapután. Nemzetközi hálózatra van szükség, amely folyamatosan tájékoztatja a zsidó közösségeket szerte a világon, arról, hogy kik fenyegetik a zsidókat, és miként lehet megvédeni a zsidó intézményeket.
Ahogy a túlélők fogynak, az örökös nélküli kárpótlási pénzek egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert. Néhány évtized múlva már az ilyen pénzek lesznek a zsidó alapok legnagyobb forrásai. És a zsidó közösségek jövője szerte a világon főleg azoknak a kezében lesz, akik az ilyen pénzek felett rendelkeznek.
A Jewish Telegraphic Agency nyomán:
Rajki András
Címkék:2002-03