Választások után
Választások után, választások előtt
Van egy jó hírem, meg egy rossz hírem. A jó hír: a korábbi kormány megbukott. A rossz hír: az ellenzék került hatalomra.
*
A Fidesznek pedagógiai okokból kellett elsődlegesen buknia. A hatalom akarása közepette olyan eszközökhöz nyúltak, melyek egy demokratikus jogállamban megengedhetetlenek. A kommunista diktatúra által felszámolt jobboldal anyagi-intézményi-szellemi hátterének újjáépítése érthető törekvés, ám az igénybe vett út erkölcsileg aggályosnak bizonyult. A hatalom közeli cégek tobzódása az állami vagyon körül, s ez által a szocialista klientúra-rendszerrel szembeni alternatív, „polgári” klientúra kiépítése; a közszolgálati médiumok pártatlanságának súlyos megsértése és pártszolgálatba állítása; az antiszemita-idegengyűlölő eszméket képviselő szellemi műhelyek/műsorok/személyiségek szalonképessé tétele az egységes jobboldali blokk létrehozása érdekében, az APEH felhasználása a politikai ellenfelek ellehetetlenítésére, s az utóbbi időben az utcai politizálás populizmusa, a durva, fenyegető stílus és a hatalmi arrogancia – mind-mind olyan eleme politikájuknak, mely önmagában is problematikus, ám együtt a demokrácia minőségét súlyosan rongáló csomag.
A Fidesz politikusai, ideológiai arzenáljukba, a feltámasztandó nemzeti öntudat érdekében olyan gondolatokat, kifejezéseket, szimbólumokat is felvettek, melyek bár hozzájárultak a megszakíttatott magyar történelmi folytonosság helyreállításához, ám a modem demokratikus értékekkel nem egyeztethetők össze.
Az uralkodó politológiai közhelyekkel szemben méltányos, sőt szükséges és hasznos az európai integráció és a globalizáció korszakában a nemzeti közösség élményszerűségének rehabilitálása ott, ahol csaknem fél évszázadon át az egypárt kottájából, internacionalista hangszerelésű műveket lehetett, sőt kellett énekelni, s a nemzeti érzés legfeljebb szelep: manipuláció tárgya és eszköze volt.
A baj csak az, hogy a rehabilitált nemzettudat gyakorta ma is kirekesztő, mint a húszas-harmincas években.
Világossá kell tennünk: mi, akik a zsidó közösség újjáélesztésén dolgozunk a szekularizáció és az asszimiláció másfél-két évszázada, a vészkorszak nemzedékek sorát átható traumája és a kommunista diktatúra egyházellenes, anticionista évtizedei után, megértjük mindazon törekvéseket, melyek az egyén és közösség identitásának szabad megválasztását és kinyilvánítását, s így a személyiség és a közösség kiteljesedését szolgálják. Saját, fájdalmas tapasztalataink alapján azonban azt is tudjuk, hogy ez a folyamat nem alapozódhat sérelmekre, ellenségképekre.
Amikor a Fidesz új nemzeti önképet akart teremteni, s a vesztett háborúk, bukott forradalmak, elcsatolt országrészek nemzeti gyászának emléke helyébe a sikeres „emelkedő nemzet” célképét állította, hogy új, kollektív élményekkel ragadja ki a magyar társadalmat lélektanilag béklyózó mentalitásából, a XX. század utáni történelmi feladat egyik felét pontosan körvonalazta. A feladat másik feléről, a történelmi felelősségről, a másoknak okozott sérelmek miatti főhajtásról azonban, az előző feladat árnyékában, az ideológiai csaták hétköznapjaiban megfeledkezett, sőt – a szimbolikus gesztusok ellenére: holocaust-emléknap életre hívása, holocaust-múzeum terve – aktuálpolitikai érdekből, táborának a szélsőjobboldal felé való bővítése során, tapintatlanul újabb sebeket okozott. Olyan frontvonalakat élesztettek újjá, melyek a legvészesebb történelmi időket idézték fel jobb- és baloldaliakban egyaránt.
Politikai felelősségűk ezen a téren a legsúlyosabb.
*
Az MSZP-re jó néhányan fogukat összeszorítva szavaztak, a kisebbik rossznak tartva hatalomra kerülésüket.
A baloldali értékrend, a szociáldemokrácia, a társadalom jelentős része számára vonzó. A szavazók nagy része a magát baloldalinak gondoló és mondó Kádár-rendszerben szocializálódott, s a piacgazdaság tapasztalatai, a szabad világ ezernyi választási kényszere közepette egy szelídebb kapitalizmusban, készen kapott magatartásmintákban reménykedik, egyszerre óhajtván élvezni az individualizmust, az anyagi jólétet és a gondoskodó államot Az agresszív antikommunista retorika, az újjáéledő nacionalizmus is riasztotta őket, s tekintettel arra, hogy életük nagyobb része a kommunista diktatúra alatt, a rendszerrel kiegyezve telt el, magukat inkább azonosítják a szocialista párti káderállománnyal, mint a Fidesz MPP-ével.
Hatalomra segítették tehát az MSZP-t, s ezzel, úgy érzik, fellélegezhetnek.
Ámde nekünk, zsidóknak, két másik szempontot is figyelembe kell vennünk (már amennyiben örökösének tekintjük magunkat a hagyományos zsidó etikának és gondolkodásmódnak). Az egyik erkölcsi, nevezzük úgy, az igazságosság és a méltányosság szempontja, a másik a politikai pragmatizmusé.
1. Bármennyire ellenszenvezünk is a magyarságra és a kereszténységre, a kontextusból nyilvánvalóan mint nem-zsidó értékekre hivatkozó (s így a kereszténységet alapvetően félreértő és meghamisító), kirekesztő jobboldallal; bármennyire elítéljük is a szélsőjobboldali szavazók becserkészésének szándékát; és bármennyire elítéljük is a kormányzati korrupciót, az államigazgatás lojális mamelukokkal való feltöltését, a demokrácia számos intézményének megcsúfolását, melyben a Fidesz vétett, nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az MSZP is adósa a demokráciának.
Magyarországon békés úton történt meg a rendszerváltás. Az alkufolyamat, mely megelőzte az első szabad választásokat, bizonyosan kiterjedt arra is, hogy a pártállam és az állampárt vezető kádereivel szemben nem alkalmaznak retorziókat a hatalomra esélyes, majd hatalomra jutó rendszerváltó erők. Még csak arra sem kínálkozott lehetőség (az átvilágítási törvény sovány vigasz), hogy erkölcsi pellengérre állítassanak azok, akik vezető káderei voltak a szovjet csapatok által évtizedekre megszállt országnak, ahol – minden mai nosztalgiázó és relativizáló szándék ellenére – diktatúra volt, ha puha diktatúra, akkor is. A Fidesz 1998-2002 közötti – radikális liberálisból idegenellenesre, jobboldali nacionalistára hangszerelt – antikommunizmusa, melyre a jövőben is bizton számíthatunk, nem pótolhatja az elmaradt és hiányzó igazságtételt. Az 1989-90-ben be nem következett katarzis, a világos cezúra meghúzásának hiánya diktatúra és demokrácia között, erkölcsi bizonytalanságot, frusztrációt, értékzavart okoz, és évtizedekre elnyújtja a rendszerváltozás folyamatát.
A szocialista párt – melynek élén, káderállományában és klientúra-rendszerében számos olyan személyiség található, aki a pártállam idején is vezető beosztásban tevékenykedett (és a rendszerváltás idején aktív részt vállalt a politikai hatalom gazdasági hatalommá konvertálásában) – nem tette egyértelművé kritikus viszonyát saját múltjához.
Ez nem egy párt belügye: ez a magyar demokrácia ügye.
A demokrácia minősége múlik azon, hogy képes-e az MSZP második kormányra kerülése nyomán arra, amire korábban sem ellenzékben, sem hatalmon nem volt képes: megkövetni a társadalmat elődpártja vétkeiért, és meggyőzni arról, hogy elkötelezett a demokratikus jogállam szelleme (s nemcsak törvényeinek betartása) iránt. A korrupció tekintetében ez a párt is súlyos anyagi és erkölcsi károkat okozott az országnak 1994-1998 közötti hatalomgyakorlása idején, mint a Fidesz az elmúlt négy évben, legfeljebb a választói emlékezet törli a négy évnél régebbi sérelmeket, vagy szemet huny a „liebling” bűnei felett.
Nem feledkezhetünk meg a magyar közgondolkodás vészes egyensúlyhiányáról sem. Míg a jobboldal az emberjogi eszmék, az egyéni szabadságjogok, a személyes autonómia, a kisegyházak, a nemzeti-etnikai, szexuális- vagy más életmód-kisebbségek iránti megértésből mutat deficitet, a baloldal a nemzeti érzékenységgel, a kollektív élményekkel, a jövő vonzó, félelmeket ellensúlyozó, emberközeli víziójával adós, mely több, mint az európai csatlakozás, a nyitott határok és a szabad kereskedelem.
A magyar politikának ordító hiánya a polgári középerők gyengesége. Az SZDSZ 1994-es balra csúszásával, mely részben oka a Fidesz jobbra tolódásának, a demokratikus közép helye kiürült A szabaddemokraták politikai jövője és a magyar demokrácia stabilitása múlhat azon, képes-e ez a párt betölteni ezt a helyet, és következetes középpárti programmal, elvi szilárdsággal olyan erővé válni, mely a németországi szabaddemokratákhoz hasonlóan mind a jobboldal, mind a baloldal koalíciós partnere lehet Ezzel nem csupán önnön jelentőségét növelheti, de fékező szerepe lehet a szélsőségekkel való szövetség kötés politikai aritmetikai szükségével szemben is. A rendszerváltás eszméihez való visszatérés folyamatában, akár az MDF-hez és a Centrum párthoz való közeledése is szerepet játszhat, s ez hatással lehet a szocialista párt „megtisztulására”, átalakulására egy valódi szociáldemokrata párttá, s a Fidesz mérsékelt jobboldali párttá válására.
A magyar demokrácia kamaszkorát éli, a történelemnek nincs vége.
2. A politikai pragmatizmus azt kívánja, hogy néhány dologgal számot vessünk:
– a Fidesz meghatározó ereje lesz az elkövetkező évtizedekben a magyar politikai életnek. Míg az MSZP vezérkara és szavazóbázisa idősekből és középkorúakból áll, a fiatal demokraták valóban fiatalok, és az idős vagy középkorú jobboldali választókon kívül képesek megszólítani a legifjabb korosztályt;
– a baloldal hatalomra kerülésével a jobboldali retorika keményedni fog, és a hatalom kritikája a kritika hatalmát eredményezheti. A kormány törvényszerűen hibázik, és ellenzéki szerepéből nemcsak a jobboldal, de a szélsőjobboldal is megerősödve kerülhet ki (lásd a francia elnökválasztáson Jean Marié Le Pen előretörését);
– a felmérések szerint a magyar társadalom mintegy 25 %-ának vannak antiszemita előítéletei, a lakosság körülbelül 10 %-a erősen antiszemita (az arányok nagyjából megegyeznek a nyugat-európai átlaggal), de nem feltétlenül ez határozza meg pártpreferenciájukat. Választóik egy része vándorol, s akár balra is szavaz, legfeljebb liberális pártra nem adja voksát. A „zsidó” sok esetben kód, szimbólum csupán a számukra. Reális társadalmi problémákra adnak torz válaszokat. A globalizációtól, a nemzet felmorzsolódásától való félelem, az idegengyűlölet és a bevándorló-ellenesség, heves antiliberalizmus, a bűnözés vagy a drogfogyasztás elleni radikális fellépés igénye, stb. jellemzi őket.
Világosan kell látnunk: ez a szavazói potenciál többé-kevésbé konstans módon fennmarad, nincs olyan politika, fel- világosító akció, oktatás és média kampány, ami kifújja a fejekből a szorongást és az előítéletes gondolkodást, legfeljebb olyan, ami ezen a szinten tartja e politikai erők súlyát. Míg a diaszpórában élünk, számolnunk kell a befogadó társadalmak előítéletével, valamint azzal, hogy a baloldal kormányra kerülése idején ezek a hangok az ideológiai szférában és a politikai arénában radikalizálódhatnak.
Azzal is számolnunk kell, hogy az uralkodó európai trend szerint, a vészkorszak után elfojtott és tabuvá vált antiszemitizmus ma Izrael-ellenességben nyilvánul meg, s e széles kórusban az európai baloldal, hagyományos anticionista beállítottsággal, s a holocauston is iskolázott emberi jogi érvkészletével viszi a prímet. (A jó zsidó áldozat, tessék viselkedni…)
Belpolitikai viszonylatban fel kell tennünk a kérdést, vagy legalábbis el kell viselnünk e kérdés jelenvalóságát, hogy mi a jobb: egy a szélsőjobboldaltól világosan elhatárolódó jobboldali párt, és egy esetleg tíz-tizenöt százalékos antiszemita-idegengyűlölő programmal fellépő párt a parlamentben, vagy az, ha a jobboldal integrálja a szélsőjobboldali szavazatok egy részét, és tompítja, kontrollálja, eliminálja a kvázi-náci politikai erőt vagy erőket.
A zsidó politika formálóinak tisztában kell lennie ezekkel a szempontokkal, ha a jövőben nyílt, világos és ütőképes programot szeretnének felmutatni, és a demokrácia respektábilis tényezőjeként szerepelve a nyilvánosságban, hatékonyan óhajtják képviselni a közösség érdekeit a mindenkori kormánnyal szemben, illetve annak tárgyalópartnereként. Meg kell tanulnunk előítélet-mentesen kommunikálni jobb- és baloldallal egyaránt. Mi, zsidók a társadalmi békében, az Európára és a világra nyitott, egészséges, kiegyensúlyozott magyar nemzettudatban vagyunk érdekeltek, melynek nincs sem kisebbségi komplexusa, sem nagyzási hóbortja.
Igaz, a XX. század múltán nekünk, zsidóknak is megvan a magunk mentális problémája, mely jelentősen összefügg a magyar társadalom neurózisával.
*
Közel hat évtizeddel a vészkorszak üldöztetése nyomán, immár világosan látszik, az átéltek tapasztalatait nemcsak nem dolgozták fel a magyarországi túlélők, de évtizedekre elfojtván, átörökítették azokat utódaikra. Nem voltak könnyű helyzetben a vészkorszak szörnyű emlékével, a kialakuló új diktatúra fojtogató szorításában, mely eltörölni ígérte az eltörölhetetlen múltat, ám az elmúlt közel másfél évtizedben, a felmorzsolódó pártállam, majd a szabadság évei alatt sem vetettek számot traumáikkal, s ebből eredő magatartásmintáikkal. Mindez igaz a következő nemzedékre is. A prés alól szabadulva, csak most, a szabadság elmúlt tíz esztendejében szembesülünk teljes valójában a lelkekben okozott károkkal.
A zsidók többségének önképéhez szinte kizárólag kellemetlen képzetek tapadnak, és a közbeszédben is szinte kizárólag negatív asszociációk övezik a zsidóságot, ezért szinte az egész zsidó közösséget áthatja e terhes hangulat. Miközben sokat beszélünk a gyászról, igazából nem tudunk megbirkózni vele, nem tudunk szabadulni a nemzedékeket béklyózó, immár tudat alatt átadott élményektől. Szorongással, bizalomhiánnyal figyeljük a külvilág történéseit, s magunk is könnyen gyártunk ellenségképeket. E folyamatot a politikai közbeszéd is gerjeszti. A magyar társadalom sem heverte ki a XX. századot.
A kilencvenes években megnyilvánuló antiszemita közbeszéd a legdrámaibb emlékeket elevenítette fel sokakban, ezért nemcsak a zsidógyűlölet keltett félelmeket, de sokan vegyes érzésekkel fogadták a zsidóság nyílt, félelemmentes megnyilvánulásait is, lett légyen szó vallási, kulturális vagy politikai outputról.
Bármiről esett szó a zsidó közösségben – kinek a joga képviselni?; van-e joga bárkinek megszólalni a zsidóság nevében?; etnikum-e a zsidóság, s legyen-e kisebbségi képviselete?; szabad-e utcai tüntetést szervezni a zsidóknak?; szabad-e izraeli zászlót lengetni egy zsidó megmozduláson; szabad-e nyilvánosan, köztéren ünnepelni zsidó ünnepeket?; szabad-e azt mondani zsidó vezetőkre, hogy kollaboráltak a pártállammal, s ha netán volt köztük munkásőr vagy besúgó, ildomos-e erkölcsi szempontból, a demokrácia viszonyai között vezetőnek lennie? – a reakciók magukon hordozták a múlt foglyaként, traumáik túszaként gondolkodó és viselkedő közösség szimptómáit. A félelem határozza meg cselekedeteinket, ahogy a magyar politikai élet számos tényezőjének magatartását is, nem a józan ész és az ép erkölcsi érzék.
Nyugat-Európában ma már nem kérdés, hogy a zsidóság önmeghatározásában éppúgy szerepet kell kapnia az etnikai gondolatnak, mint a vallási önképnek, s hogy e kettő együtt adja a teljes, valós, történelmileg hú definíciót, mint ahogy az is magától értetődő, hogy nyílt és határozott érdekképviseletre, modem kommunikációban jártas, a zsidó közösségen kívül is tekintélynek örvendő vezetőkre van szükség, akik, ha kell, médiatámogatást szerezve, a hatalommal szemben is képesek az érdekérvényesítésre.
A zsidó közösség egésze nem tudja élményszerűvé tenni, birtokba venni, szeretni saját kultúráját (s általa önmagát); nem tud élni e kultúrával, így önmagába sem lehel életet általa, nem hiszünk az igazunkban, nem hisszük el, hogy értékeink megoszthatók másokkal, nem hisszük, hogy törekvéseink elismeréssel találkozhatnak. Gyengék az intézményeink, gyengék vagyunk mi magunk is, hogy tanuljunk, s majdan taníthassunk. Változtatnunk kell a mentalitásunkon, intézményeink működésén, önképünkön, s ezáltal a nyilvánosság előtt is kiegyensúlyozottabb kép jelenhet meg rólunk. Tagadhatatlan, hogy a múlt sebei gyakran azáltal élnek tovább, hogy nem tisztázzuk, mai félelmeink olykor eltúlzottak, s a múltban gyökereznek. Ebből eredő magatartásmintáink, különösen politikai képviselőink viselkedése, politikai szocializációja olykor károsan hatnak vissza az egész közösségre. Miközben Magyarországon felnőtt egy új politizáló nemzedék, a zsidó közösség arculatát idős, vészkorszakot túlélt, a Rákosi- és a Kádár-rendszerben szocializálódott személyek formálják, akiket egész múltjuk ehhez a modellhez köt, s a demokratikus politikai kultúrát nem tudták elsajátítani, negyven év alatti vezetőket sehol nem látni a magyarországi zsidó közösség politikai képviselői között, és nyomát sem látni az utánpótlásról való gondoskodásnak.
Az elmúlt két kormányzati ciklusban vagy a lojalitás (1994-1998), vagy a félelem (1998-2002) béklyózta a zsidó közösség képviselőit, hogy hatékonyan lépjenek fel a méltányos kárpótlásért, az antiszemita gyűlöletbeszéd jogi szankcionálásáért, s azért, hogy a zsidó közösség és kultúra saját jogán, az európai civilizáció egyik ősforrásaként, intellektuális és erkölcsi tekintélye, valamint politikai súlya miatt, s ne csupán a vészkorszak örököseként legyen megbecsült részese a magyar nyilvánosságnak.
Nem szabad újra elkövetnünk ezt a hibát. A saját érdekünket nekünk magunknak kell képviselnünk, a saját szavazatainkkal, akár a parlamenti, akár a közelgő önkormányzati, akár a jövőre esedékes hitközségi választásokon voksolunk.
Ahhoz, hogy új párbeszéd induljon, új társadalmi szerződés köttessen magyarság és zsidóság között, nemcsak a magyar politikai elitnek kell megtisztulnia a XX. század megannyi salakjától. A zsidó közösség képviseletének is át kell alakulnia mind szellemi tartalmában, mind szerkezetében és formájában. Szélesebb alapokon, nagyobb demokratikus támogatottsággal, új vezetőket kell kitermelnie a közösségnek. Olyan képviselőket, akiket nem béklyóznak sem a történelmi traumák, sem saját személyes kötődésük a pártállamhoz, hogy szabadon, bátran és bölcsen lépjenek fel a közösség nevében és érdekében, akár jobboldali, akár baloldali kormánya van Magyarországnak.
Ez a zsidó leckéje az elkövetkező kormányzati ciklusnak.
Szántó T. Gábor
Címkék:2002-06