Válasz Raj Tamásnak
A Szombat 1992. márciusi számában indulatos cikk jelent meg Raj Tamás tollából. Ebben a segélyezetteinkhez kiküldött körlevelünk tartalmát kifogásolja. A körlevél okozta sajnálatos félreértéseket Kuratóriumunk maga is tapasztalta, és éppen ezért még 1992. februárban főtitkára egy második körlevelet küldött szét, amelyet Raj Tamás cikkének megjelenése előtt már hetekkel korábban az érintettek kézhez kaptak. Tekintettel arra, hogy a cikk szerzője erről nem tesz említést, valamint arra is, hogy a korábbi levélből az írásban bemutatott részletek szövegkörnyezetükből kiragadottak, szeretnénk a korrigált levelet teljes egészében az alábbiakban közzétenni.
MAGYARORSZÁGI ZSIDÓ SZOCIÁLIS SEGÉLY ALAPÍTVÁNY
1075. BUDAPEST, Síp u. 12.
Tisztelt Segélyezett!
Őszintén sajnáljuk, hogy az 1992. január 20-án küldött levelünk, valószínűleg a jogi szóhasználat miatt félreértésekre adott lehetőséget. Alapítványunkat, az amerikai JOINT azzal a céllal hozta létre, hogy segítse Önöket a nehézségek leküzdésében és kedvezőbb körülményeket biztosítson legalább 120 évig. Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy a rendelkezésünkre álló pénzösszeget igazságosan és a tiszta erkölcs alapján használjuk fel.
A központi Szociális Bizottság működésének kezdete óta gyakorlat volt, hogy a segélyként nyújtott támogatás összegét a segélyezett elhunyta után a KSZB esetlegesen visszaigényelte azoktól az örökösöktől, akik a segélyezett után nagy értékű hagyatékban részesültek. Természetesen ez az összeg ismét a rászoruló zsidó hittestvéreink segélyezésére került felhasználásra.
Annak érdekében, hogy minden későbbi jogi problémát elkerüljünk, szükségünk van egy olyan a segélyezett által aláírt nyilatkozatra, amelyben a nyilatkozó megerősíti, hogy elfogadja az abban foglalt esetleges jövőbeli igényünket.
Szeretnénk köszönetét mondani mindazoknak, akik már visszaküldték pozitív válaszukat, ezzel is bizonyítva törődésüket zsidó hittestvéreink iránt
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy nem a tulajdonra vonatkozó végrendeletet kívánunk segélyezettemtől.
Nagyon fontos tehát, hogy mindenki megértse, hogy az Alapítvány csak azt a ténylegesen kifizetett készpénz összeget igényelheti majd vissza a segélyezett örökösétől, amit állandó és rendkívüli segélyként részére kifizetett, és csak abban az estben, ha az örökhagyó segélyezettünk után jelentős értékű hagyaték maradt.
Az étkezés jövőbeni lehetőségeit a Kuratórium újra tárgyalja. A Kuratórium következő döntéséig újabb lépéseket nem teszünk.
A magyar gazdaságban a közelmúltban történt változásoknak, az inflációnak, a márciusra tervezett nyugdíjemelésnek, a létminimum megemelkedésének a figyelembevételei a segélyezés feltételei újra tárgyalásra kerülnek az Alapítvány Kuratóriumának soron következő ülésén.
A döntésekről természetesen értesíteni fogjuk Önöket.
Kívánunk mindannyiuknak hosszú és boldog életet!
Magyarországi Zsidó Szociális Segély Alapítvány
Maradok tisztelettel:
/Salamon Zoltánné dr/ főtitkár
Utóirat: Személyes érdeklődés esetén az Alapítvány munkatársai az ismert délelőtti /hétfőn, szerdán, csütörtökön/ 9-12 óra közötti fogadóórákon szeretettel várják.
/Cím: 1075, Budapest, VII., Síp u. 12.1. em. 25./
Elismerjük tehát, hogy az első levél megfogalmazása nem volt szerencsés, egészen a megszólítástól az idős emberek számára nehezebben érthető jogi nyelvezetéig. Azt gondoljuk azonban, hogy a második levélből most már kitűnik, hogy az Alapítvány elsődleges célja idős hittestvéreink támogatása. A segélyezés elsődleges feltétele pedig a rászorultság. Az Alapítvány akkor tekint valakit rászorulónak, ha az illető vagyontalan. Előfordulhat ugyanakkor, hogy a segítségre szorulók olyan ingó vagy ingatlan értékkel rendelkeznek, amelyeket vagy mert képtelenek voltak, vagy mert idős korukban nehezen megváltoztatható életvitelükhöz szükségük volt rá, nem akartak értékesíteni. Haláluk után ezeknek az értékeknek nagy része örököseik tulajdonává vált. A legtöbb zsidó család fiatalabb tagjai hagyományosan még akkor is támogatják öregjeiket, ha örökségre nem számíthatnak. Nem hisszük, hogy elfogadható az a magatartás, amely megengedi, hogy az az örökös, akinek hozzátartozóját szűkös eleiében hittestvérei, a világ zsidósága többnyire kemény munkával szerzett pénzből támogattak, nyugodtan fogadja el annak teljes hagyatékát.
Az EZRAT ACHIM gondolata, amely létrehozta az American Jewish JOINT Distribution Committee-t, valamint az általa alapított szervezetünket, és a GEMILUT HASZADIM hagyománya, amely micvák teljesítésére ösztönöz és ösztönzi elsősorban a Kuratórium tagjait /ezért vállalták szerepüket/, de a pénzösszegeket, amellyel rendelkeznek, nem ők adják, ezért fokozottabb felelősségük van az azzal való gazdálkodásban. Aki járatos a zsidó hagyományokban, az tudja, hogy „Cheszed” önmagában nem állhat meg „Emet” nélkül, mert felborulna a világ erkölcsi és anyagi egyensúlya.
Az Alapítvány állásfoglalása a létminimum megállapításának összegében az újpesti Családsegítő Központ számításain alapul: a létminimum e szerint jelenleg havi 11-12 ezer forint. Ami pedig az ebédszolgáltatást illeti, azt az Alapítvány micvának tekinti, s így azt senkitől nem vonja meg.
A cikk nekünk arról szól, hogy a legjobb szándékot is félre lehet érteni. A címben alapítványunkat illető minősítő jelző pedig bennünket, egy zsidó szervezet tagjait, fájdalmasan érintett. Tudjuk, hogy Raj Tamás igen sokat tesz elesett hittestvéreinkért, de meg kellene értenie, hogy ezt teszik kuratóriumunk tagjai is. Befejezésül azt hisszük -, hogy ha el is követtünk hibákat, amíg szándékaink és tetteink helyesek, senki sem ítélheti el egész tevékenységünket.
Salom!
A Magyarországi Zsidó Szociális Segély Alapítvány Kuratóriumának tagjai:
Az Alapítvány létrejöttétől: Dr. Ancsel Éva, Fried Zsófia, Dr. Kádár Ivan, Dr. Kepecs Józsefné, Dr. Kovács Pál, Landeszman György, Salamon Zoltánné dr, Ungárné, dr. Komoly Judit.
1992. március 12-től: Bálint Éva, Dr. Friedmann Gábor, Dr. Korányi László, Dr. Talyigás Katalin, Dr. Vajda András, Dr. Virág Teréz.
Címkék:1992-05