Válasz Csorba László történésznek
Sós Endre a második világháború előtt, már fiatal korától a magyar zsidóságnak élt. Mindig volt szerepe a magyar zsidó életben, például fiatal korában a Budai Zsidó Hitközség titkára volt. Állandóan zsidó kultúresteket rendezett, és nyíltan harcolt a fasizmus ellen. Könyvei önmagukért beszélnek: Cion bölcsei a horogkereszt árnyékában 1937; Becsapott ajtók előtt 1938; Zsidók a magyar városokban 1941; A nagyváradi zsidók útja 1943; 4 magyar zsidó írók dekameronja, melynek tartalmában összehozza az elnyomott zsidó írók írásait. A mellőzöttek névsora: Barát Endre, Barabás Tibor, Goda Gábor, Keszi Imre, Pap Károly, Zelk Zoltán stb. A dunai hulla című verséért bezúzták a Népszavát. Ezekért a bátor kiállásokért 1944-ben, amikor bejöttek a németek, Sós Endre rajta volt a feketelistájukon, és az első nap kereste a Gestapo a lakásán. (Vajon ezeket a könyveit is a hitközségi iroda munkatársainak a szellemi produkciója hozta létre – ahogy Csorba László írja róla?)
Sós Endre, amikor 1945 januárjában felszabadult, rohant a Magyar Zsidó Hitközséghez összeszedni a magyar zsidóságot, neki volt az első zsidó esküvője Budapesten a háború után, a Frankéi Leó utcai budai zsinagógában, ahol dr. Beneschofszki Imre volt a rabbi. Tehát Sóst mindig mindenben a hite vezérelte.
Nézzünk csak egy kicsit jobban ebbe az elnöki székbe. Sós Endre soha nem akart a magyar zsidóság hitközségi elnöke lenni. 1957-ben, amikor az Egyházügyi Hivatal fölajánlotta ezt az állást, akkor Sós ezt visszautasította, hogy ő csak író, újságíró akar maradni. A Kádár-kormány kötelezte őt az elnöki szék elfogadására – megtarthatta a Magyar Nemzetnél a főmunkatársi állását. Amikor belesodorták ebbe az állásba, mert nagy zsidó múltja volt, több nyelvet beszélt folyékonyan, az Állami Egyházügyi Hivatal célja az volt, hogy a külföldi zsidó vezetőket becsalogassa az országba, hogy megmutassa, milyen vallásszabadság van itt: Sós majd tud velük beszélni, kórházat, iskolát, szeretetotthont, templomokat, rabbiképzőt mutogatni. Művelt ember kellett nekik, aki nem fogja lejáratni őket.
Sós elindult összeszedni a magyar zsidóságot. Minden hét végén hajnalban már az utakat rótta, hogy híres zsidó írókkal és színészekkel eljusson Magyarország kisvárosaiba (Debrecenbe, Miskolcra, Szegedre, Veszprémbe), hogy az ottani hitközségeken beszédeket tartson, segítsen, hogy az országos zsidóságot új életre hozza a kisvárosi hitközségek segítségével.
Az Egyházügyi Hivatal Miklós Imrével az élen – aki a zsidóság diktátora volt – uralta a helyzetet. Sóst fenyegették, terrorizálták, lehallgatták a telefonbeszélgetéseit, de Sósnak a legfontosabb volt, hogy a magyar zsidóság fönnmaradjon.
Sós Endre a magyar zsidóság leghűségesebb janicsárja volt abban az időben, amikor a magyaroknak csak arab testvéreik voltak. Ellentétben azzal, amit Csorba László „történész” írt, hogy Sós Endre az Állami Egyházügyi Hivatal janicsárja volt. Könnyű egy cikkben ötször elismételni Sós Endréről, hogy „szervilis” volt, de vajon melyik egyházi funkcionárius szegült ellene az állam politikájának? Ezzel csak bajt hozhatott volna a zsidóságnak.
Nézzük csak, hogy ki ez a fiatal Csorba László? Zsidó vagy nem? Fontos kérdés – mert csak akkor értheti meg a magyar zsidó sorsot, ha zsidó.
Ez a fiatal történész ír egy hosszú elemzést – ugyan nem ismerte Sóst, de személyesen elbeszélgetett róla és a zsidóságról: dr. Scheiber Sándorral. Csakhogy dr. Scheiber ugyanúgy elbeszélgetett az egyházügyi hivatal vezetőivel is, mint Csorba László történésszel, elmondott ő is mindenkiről mindent, csak esetleg nem adta írásba. Okosabb volt, mint a többi.
Sós Endre 1969-ben meghalt. Nem érdemli meg valaki, aki egész életét a magyar zsidóságnak szentelte, hogy lejárassák. Még halálakor sem adták meg a tiszteletet, nem teljesítették a család kérését, hogy melyik rabbi kísérje utolsó útjára. Még ebben az utolsó percben is az Egyházügyi Hivatal döntött. Politikai ügyet csináltak belőle!
Papa! Jól csináltál mindent. Büszkék vagyunk rád. Összehoztad a magyar zsidóságot, gyerekeid hithű zsidók maradtak, unokáid briszben és barmicvóban részesültek, ivritül beszélnek, Izraelbe járnak kibucba dolgozni, és folyékonyan lejnolnak a Tórából.
A családodban továbbra is dobog a zsidó szív, és hidd el, vannak, akik úgy emlékeznek rád, hogy nagy zsidó voltál. Ne forogj a sírodban. Pihenj továbbra nyugalomban.
Tisztelettel lányod
Sós Zsuzsanna
Tiszteletben tartjuk Sós Zsuzsanna törekvését, hogy védje apja emlékét, de úgy gondoljuk, a májusi számunkban közölt jelentések magukért beszélnek. A szerk.
Címkék:1996-09