Utolsó napok Gázában
A zárt katonai övezet, Gáza felé tartok.
Előttem egy autó halad, rajta felirat, „zsidó nem deportál zsidót”. Miért, arab talán deportálhat zsidót? Vagy zsidó deportálhat arabot? Nem értem… Moszkvából érkezett barátnőm azt nem érti, hogy mi olyan nagy tragédia a kitelepítettek sorsában, a kényszerű újrakezdésben. Ő rögtön kikapcsolja a tévét, ha a telepeseket látja panaszkodni, szerinte ezeknek semmi sem elég. Hiszen ő maga tizennégy éve nyelvtudás nélkül, összehasonlíthatatlanul kevesebb állami segítséggel, néhány bőrönddel érkezett Izraelbe, nem volt itt sem családja, sem kapcsolatai, sem teljes lakásfelszerelése, mégis boldogult. Bár máig sem sikerült saját lakást venniük, s ezért bérleményben laknak, de elvégzett két egyetemet, és tisztességesen, szolid jólétben neveli két gyermekét.
Izrael népe igencsak megosztott a kivonulás kapcsán, s ez egyformán megjelenik a közvélemény-kutatásokban és a mindennapokban. Narancs- sárga vagy kék szalagok lobognak az autókon. A tengelyek leginkább az ideológia, a neveltetés mentén húzódnak. A vallásosok mintegy 80 százaléka ellenzi, míg a szekulárisok hasonló arányban támogatják Gáza feladását. De országosan általában 15-20 százalékkal többen vannak a Saron-féle döntés hívei.
„Zsidó nem deportál zsidót” – ezzel a jelszóval van tele az ország, kicsiben és nagyban, autókon és házak falán. Héberül a deportál, ki és elűz ige (megares, íáóú) ugyancsak pejoratív, a hivatalos sajtóban mindig a semleges evakuál (mefane, íődá) szerepel. Második vagy harmadik generációs túlélőként sérti a fülemet a holokauszt-szakirodalomból ismert deportál szó, és nem vagyok egyedül: a túlélők többször is (eredménytelenül) tiltakoztak a Soá jelképeinek használata ellen, de a harcban a telepesek egy része mégis narancssárga mógendóvidot viselt „jude” felirattal, és gyakran hivatkoztak a történelmi párhuzamra. Éppen úgy viselkedik Izrael miniszterelnöke, mint ahogy annak idején a nácik? Ugyanúgy kell elhagyni otthonukat a kitelepítetteknek, mint ahogy az európai zsidóságot űzték ki otthonaiból? Lehet-e egyenlőségjelet tenni az SS és az izraeli rendőrök közé?!
A telepesek maguk sem egységesek a kérdésben. Neve Dkalimban, a 83 éves Grósz Mirjám (Manci) néni megjárta Auschwitzot, majd Soltvadkertről egy Beer Sheva-i kitérővel 18 évvel ezelőtt a Gázai övezetbe került. Sokadszorra kényszerül újrateremteni otthonát, de ő nem tűzte ki a csillagot. „Én jártam ott, és tudom, mit jelent. Én nem tettem föl, mert azt nem lehet elmondani, hogy ott mit szenvedtünk.” Szerinte aki valóban járt ott, az nem tesz ilyet, de a harc hevében mindig csendesebbek a józan hangok… Ganei Tálban egy gazda azt magyarázta nekem kitelepítésének napján, hogy ez éppen olyan kiűzés, mint a spanyol volt, de nem egészen olyan, mint a holokauszt. A narancssárgák egy új Yad Vashem intézet alapítását tervezik Gus Katif, a gázai zsidó falvak emlékezetére. A terv viharokat kavar Izraelben, a Yad Vashem és a túlélők egyaránt felháborodva tiltakoznak. A szervezők pedig kiállítanák a költöztető kiskatonák és rendőrök fényképeit az egykori települések dokumentumai mellé.
A tiltakozásokon a Nagy Izrael mennyországát fel nem adó, narancssárgába öltözött izraeli jobboldal hihetetlenül egységes és jól szervezett volt. Másfél évig következetesen tüntettek és harcoltak, majd a kivonulásnál sem adták olcsón otthonaikat. Tiltakozásuk módja azonban sokakban visszatetszést keltett. Gyakran megpróbálták porig alázni a házaikhoz érkező egyenruhásokat, akik jelentős része tartalékos vagy sorkatona volt. Vagyis bárki férje, fia, lánya, testvére, rokona és ismerőse. Ahogy Gázában is bárki fia, lánya, testvére, rokona és ismerőse élt. De ez a sorsközösség főleg a kitelepítők türelmében jelent meg, ahogy némán nyelték a szidalmakat és megaláztatásokat. Ariéi Sáron az akció második napján arra kérte a telepeseket, hogy őt gyalázzák, ne a katonákat, ő tehet mindenről.
S hogy miért történt ez az egész? Akiket megkérdeztem Gázában, egytől egyik úgy vélekedtek, hogy a korrupt miniszterelnök el akarja terelni a figyelmet bűnügyeiről, s ezért kell elhagyniuk otthonaikat. Micha Vaknik, tartalékos katonatiszt barátom a kiürítők közt volt, többéves szünet után hívták be újra. Hagyománytisztelő, vallásos családból származik, érzelmek nélkül, inkább praktikusan szemléli a helyzetet. „Amikor 1967-ben elfoglaltuk Gázát, 300 ezer palesztin élt ott. Ma majdnem másfél millióan vannak, már a telepesekkel azonos számú katona őrizte őket. De tíz-húsz év múlva már legalább kétszer annyi katona kellene, mert a palesztinok sokkal többen lesznek. Muszáj volt lépnünk.” A hadsereg illetékesei szerint 2000 szeptembere óta 97 katona és 52 civil izraeli áldozata volt az intifádának csak Gázában, de az onnan kilőtt palesztin rakéták „Kis-Izraelben“ is gyilkoltak. Ezen a piciny területen, 360 km2-en kb. I millió 300 ezer palesztin és kb. 8000 izraeli élt, az izraeliek a föld egyharmadán. 1967 óta 230 izraeli és mintegy 2600 palesztin vesztette életét erőszakosan a tengerpart kicsiny, idillikusnak tűnő sávjáért. A palesztinok 2000 szeptembere, az A1 Aksza intifáda óta több mint 500 rakétát és kb. 6000 aknát lőttek ki Gázából. A kormány reméli, hogy az egyoldalú kivonulás után javulni fog a helyzet, de semmire sincs garancia.
A kivonulás napjaiban kevesen képesek az objektivitásra, gyakran a katonák szeme sem maradt szárazon. Megkérdeztem néhányukat, és egyöntetűen azt mesélték, hogy nehezebb volt keménynek maradniuk a néma szenvedés láttán, amikor egy-egy család szó nélkül, néma gyásszal hagyta el otthonát, mint amikor nemritkán rájuk támadtak és dühödten szidalmazták, lenácizták őket. Nem hiányoznak a kegyetlen helyzetek sem: a Necarimot kiürítő egyik tiszt nővére lakásához érkezett, és volt olyan ház, ahol az apa költöztette ki otthonából a fiát. Nagy összeborulások is voltak, amikor rokonok tették fel egymást az autóbuszokra, vagy amikor a tizenéves radikálisok egy ismeretlen katona vállán sírták ki bánatukat, csalódottságukat, fájdalmukat.
A racionalitás hiánya jellemezte az előkészületeket a telepesek részéről, akik az utolsó percig megszállottan hajtogatták, hogy nem lesz kitelepítés, várták a csodát. A másik oldalon viszont izraeli mércével szokatlanul jól szervezetten és pontosan zajlottak az események, példás volt az együttműködés a rendőrség és a katonák közt, mindenki tudta a dolgát. (Ebbe a mércébe persze belefér, hogy például egyik este félbusznyi újságírót – köztük e sorok íróját – Ganei Tálban felejtett a hadsereg…) Amikor az egyik utolsó napon azt kérdeztem egy gázaitól, hogy miért nem csomagoltak, miért utasították el a kapcsolatot a hatóságokkal, vajon nem volt- e felelőtlenség saját gyermekeikkel szemben, hogy még nem tudják, hol lesz az éjszakai szállásuk, és hogy mihez kezdenek a továbbiakban, és hová járnak majd iskolába a gyerekek, akkor azt válaszolta, hogy az ember nem veszi meg a saját sírját halála előtt. Hitetlenül fogadta állításomat, hogy Pesten a Kozma utcában bizony jó néhányan még erről is előre gondoskodnak…
A telepesek egy része a helyi médiában azt meséli, hogy az utcára tették őket, a kitelepítési hatóság nem gondoskodott jövőjükről, s a kártérítések összege nem fedezi veszteségeiket. A panaszok kivizsgálására kormánybizottság alakult, az illetékesek vizsgálatba kezdtek, és a legfelsőbb bíróság úgy határozott, hogy a telepesek pereket indíthatnak az állam ellen ügyükben. A hivatal azzal védekezik, hogy a telepesek jelentős részben nem voltak hajlandók az együttműködésre, ezért kerültek sokan lehetetlen helyzetbe. A gázai jelenlét sem volt olcsó, a rádió szerint évente egymilliárd sékelbe (222 millió dollárba) került a helyzet fenntartása, a kivonulás pedig az eredetileg a költségvetésbe vett 2,5 milliárd helyett várhatóan mintegy 10 milliárd sékelbe kerül (2,2 milliárd dollár). A kárpótlás összege átlagban családonként a Kneszet által elfogadott törvény szerint eredetileg kb. 300 ezer dollár lett volna, de ez az összeg végül mintegy 450 000 ezer dollár lesz a közösségi lakóhelyek megteremtése, pl. a nicani ideiglenes, 60-80 nm2-es lakókocsik felhúzása miatt. A közgazdászok szerint mindez megéri, hosszú távon több lesz a nyereség, mint az akció költsége.
A történet igazi áldozatai a gyermekek. Akik nyolc-tíz évesen Kfar Darom vagy Szanur háztetőin festéket és vegyszereket locsolva néztek szembe a rohamrendőrökkel, akiket szüleik kiabálva az egyenruhások felé lóbáltak, míg sírni nem kezdtek, akiknek szüleik parancsára a kamerák előtt fennhangon gyalázni kellett az addig életükre vigyázó, szeretve tisztelt katonákat, és akiknél nem gondoskodtak a tanévkezdésről. Bármennyire gyorsan és fizikai sérülések nélkül ért véget a kiköltöztetés, számukra bizonyosan traumatikus élmények, lelki hegek maradnak e pár nap nyomán.
Szanurban a buszokra rakott főleg tizenéves tiltakozók azt kiabálták a katonák és az újságírók felé, hogy „Nem felejtjük el és nem bocsátjuk meg!”. Márpedig a közös jövőhöz szükség lenne legalábbis a megértésre, a racionális dialógusra a narancssárga és a kék Izrael között.
Shiri Zsuzsa
Címkék:2005-10