Útközben-hazafelé
116 éves olé a budapesti tranzitban
A MALÉV nem tud felvilágosítást adni Ferihegy 3-ról, mert így csak az Oroszországból és a bomló birodalom többi köztársaságából érkezőket fogadó Szohnut képviselők és magyar munkatársaik nevezik a pestlőrinci volt szovjet katonai laktanyában berendezett átmeneti otthont. Átmeneti, mert egy-egy csoport csak néhány órát, esetleg egy-két napot tölt itt.
A hangsúly az otthonon van, mert az elcsigázottan érkezők itt megpihennek, étkeznek, fürdenek, sokan már érzik, hogy megpróbáltatásuk véget ér, és mindnyájan itt kezdik meg ismerkedésüket Ereccel.
1989 novemberében sikerült először Budapesten át embereket menekíteni az akkor ugyan már rég peresztrojkát hirdető, de a kivándorlókkal szemben még a régi önkényt gyakorló zárt világból. Már kezdettől jutott számukra a MAZSIKE kezdeményezéséből némi étel-ital, s más aktivisták is jártak hozzájuk, ennek ellenére helyzetük inkább megalázó volt, mint
rendezett a ferihegyi tranzitban. A róluk való gondoskodást a Szohnut „profi” csapata vette kezébe. Az 1991 végéig Budapesten át alijázott 150 ezer szovjet zsidó döntő többsége és a 100 jugoszláviai menekült már az ő közreműködésükkel tért haza.
Hogyan kezdődik?
Az épület külsőleg a régi, belül azonban tiszta folyosók, ragyogóan fehér ajtók, hodályokból átalakított szobák, amelyekből minden családnak külön jut, vidám gyerekjátszó, amelyiknek játékaiból egyik-másik valamelyik kis ólénak a szívéhez nő, azt viheti magával, orvosi rendelő, tiszta konyha, ahol a személyzet jóízű ételeket főz naponta háromszor. A hangszórókból izraeli dallamok áradnak, a falakon héber feliratok, a vendégek között vannak, akik először hallanak, látnak ilyet; még meglepőbb számukra a sorsukat irányítók szeretete és szervezőkészsége.
Hogy az „orosz kérdés” teljességéről, tehát az alijázási lehetőségektől kezdve az itteni dolgokon át az ereci beilleszkedésig képet kapjunk, beszélgetésre kértük az Erdélyből származó 42 éves Fried Pétert, a Szohnut ferihegyi csoportvezetőjét.
– Milyen ma a kivándorlási lehetőség a Szovjetunióból?
– Lényegesen megjavult. Minden nagyvárosban működik az OVIR-nak nevezett közigazgatási hatóság, annál kell a kivándorlási szándékot bejelenti. Erre heteken belül megérkezik az igenlő válasz, – manapság ritkán utasítják el államtitok birtoklására hivatkozva. Két hónapon belül sor kerülhet a kiutazásra.
– Mégis lelassult a kivándorlás.
– Ez is a változások jótékony hatása. Szinte az elmúlt hónapokig csak a repülőgépre felrakható batyu jelentette az olé élete, sőt felmenői munkásságának minden gyümölcsét, a többit gyorsan elkótyavetyélte. Ma az ott maradt holmi, érték, egyes helyeken, főleg a falvakban, a családi ház birtokában marad, tehát azokat biztosítani kell későbbi elvitelre, későbbi eladásra. Ez időigényes. Már attól sem tartanak, hogy a kivándorlást a hatóságok leállítják, tehát nem pánikban menekülnek, hanem az ereci jövőjüket is jobban előkészítik, például a már kint élő rokonok a közelükben keresnek az érkezőknek lakást stb. A Szohnut már korábbi lakhelyükön „kézen fogja” őket. Hálózata bővül, megindult a kivándorlás a szibériai „Zsidó Autonóm Területről”, Birobidzsánból. Szállítják őket Moszkvából, Varsóból, Bukarestből is Tel-Avivba.
– Kit fogadnak el hazatérőnek?
– Akinek legalább egy nagyszülője zsidó volt, annak házastársát és gyermekeit.
A budapesti tranzit
– Az áttelepülőkkel itt hányan foglalkoznak?
– A Szohnuttól hárman. Több a keresztény magyar, akik szintén meleg szívvel fogadják a vendége-
ket. Közülük a fontosabb feladatokat ellátók előzőleg Izraelben jártak, hogy jobban értsék, mit jelent egy népnek évezredek hányattatása után hazára találni. Hasonló tisztelettel említem, hogy az Emberbarát Alapítvány és más magyarországi és külföldi keresztény egyházak és szervezetek is segítettek az otthont berendezni, támogatják működését. Tizenhárom magyar hatósággal van dolgunk, s az ő megértésük, nagyvonalúságuk tette lehetővé „Ferihegy hármat”, vagyis, hogy úgy tekintik ezt a bázist, mintha a repülőtér része lenne, annak váróterme, raktára.
– Apropó raktár. Mi lesz az itt felhalmozott csomagokkal? Akik ugyanis vonattal, autóbusszal, gépkocsival érkeznek, felmálházzák magukat, míg tovább, a repülőgépen csak két csomagot visznek.
– Kamionokkal juttatjuk el azokba a nyugat-európai városokba, ahová naponta szállnak le El-Al tehergépek friss élelemmel. Azok helyébe kerül a sok holmi.
– Igaz, hogy néhányan megkísérelték Budapestről útvonaluk megváltoztatását?
– Igaz! E bázisról szabad az eltávozás. Voltak, akik felkeresték egyik vagy másik követséget, beutazást kérve. Nem kaptak. Azzal jöttek vissza, hogy eltévedtek a városban, ezért maradtak le a repülőgépről. Mi ezt egy rosszalló tekintet nélkül vesszük tudomásul.
– Kint a kertben egy kisfiú anyanyelvén beszél a kutyához.
– A kutya is minszki. De hoznak macskát, papagájt…. Még többen a jövendőjükhöz szükséges szerszámokat, rengeteg hangszert: hegedűt, gordonkát, harmonikát. Aki ilyen nélkül érkezik, arra tréfásan azt mondjuk, hogy biztosan zongorista. Hadd dicsekedjem el, hogy rendeztünk itt már esküvőt, négy újszülöttel növeltük Izrael polgárainak számát. Sajnos akadtak, akik már nem láthatták meg az ígéret Földjét, de ott alusszák örök álmukat. Egészségesen érkezett ki viszont egy 116 (!) éves és két „igazolt” 106 éves!
A beilleszkedés
– Ha valaki megérkezik Izraelbe, hogy segítik beilleszkedését?
– Egy évig mindenkit megillet a létfenntartás minimuma. Hasonló ideig megkapja lakbérét, lakásának legfontosabb berendezési tárgyait, míg a mosógép, televízió, frizsider árának csak egy részét utalják ki számukra. Már izraeli állampolgárként megilleti őket a társadalombiztosítás, tehát az ingyenes kórházi ellátás. Nem kell fizetni a nyelvtanfolyamokért, a szak-, át-, illetve továbbképzésért. Ez utóbbi könnyebb egy esztergályosnak, orvosnak, mint egy volt katonatisztnek. Ezzel vissza is térek az orosz olékra. Amíg az 1948-as Függetlenségi Háborúban meghatározó segítséget jelentett a szovjet hadseregből érkezettek katonai tudása, manapság az ott szerzett ismeretek távol állnak a mi hadseregünk színvonalától.
– 1948 óta 800 ezer, ezen belül az elmúlt évtizedben 350 ezer szovjet zsidó telepedett le Izraelben. Azt mondják, ennek negatív hatásai is vannak. Mondják: megnőtt például az alkoholizmus.
– Tény, hogy autóvezetőknél csak mostanában mutat ki az ellenőrző szonda szeszfogyasztást. Szülőföldjükön az élet sivársága szoktatta rá őket az italra. Ez a szenvedély az időseknél Izraelben csökkenőben van, a fiatalok meg nem kapnak rá. Azonban e negatívummal szemben sokkal értékesebb az a szellemi tőke, amit az orosz olék magukkal hoznak. Ezek között emelem ki a kiváló sportolókat és edzőket. Vagy a hatezer muzsikust, akik az elmúlt év leforgása alatt érkeztek. Közülük került ki az Olim ’90 nevű zenekar tagsága. Nagy szerepük lesz az elkövetkező évek sporteredményeiben. Továbbá: mint a többi modern államban, Izraelben is stagnál a népesség száma, a születések, ezzel szemben hazánk határain kívül, még inkább környezetünkben nagy a szaporulat. Ezt csak a bevándorlás ellensúlyozza. Futurológusok, ipari és mezőgazdasági szakemberek szerint – a technika további fejlődésére számítva – Izrael a jövő században hat és fél-, hétmillió zsidó hazája lehet.
Címkék:1992-01