Utazás Ortodoxiában
Létezik egy Bét Perec nevű alapítvány Magyarországon. Spiritus rectora, a Jeruzsálemben élő, de magyar gyökerekkel rendelkező Jichak Lajos rabbi (tényleg így hívják) a magyarországi zsidó családok vallásos nevelését tűzte ki céljául. Mintegy három éve szervez vallásos programokat a 20-40 közötti korosztály számára (főleg az ünnepek idején), ilyenkor fölpakolja az egész társaságot, elviszi egy lehetőleg eldugott szállodába és ott öthat napon keresztül igyekszik őket minél töményebb zsidóságban fürdetni, remélve, hogy így inkább ragad rájuk valami, mint egy-két előadás során. Ambíciója, hogy ha a szülők számára még nem is, a gyerekeknek már természetes legyen ez a közeg. Lajos rabbi programjai – afféle bőséges jiddiskeittel egybekötött nyaralások – népszerűek, kialakult egy szűkebb-tágabb törzsközönségük is.
Most első alkalommal sikerült annyi pénzt összeszednie, hogy Izraelbe is kivigye gyámolítottjait. (A szeptember végi programra – noha csak a repülőjegy árát kellett kifizetni – viszonylag kevesen jelentkeztek, hiszen ilyenkor mindenki nyakig van a munkában. A magyar társadalomba való beilleszkedés, mint oly gyakran, ezúttal sem tesz jót a zsidóságnak…)
Lajos rabbi az őszi ünnepek második felét (Szukkot, Szimhat Tórá) választotta, mint megfelelő időszakot, kedvelt amhórec barátainak lelki épülésére. A közeget, amelybe bennünket minél mélyebbre igyekszik meríteni, modern ortodoxnak nevezi, bár attól tartok, a „modern” szó csak a (sokféle) izraeli ultraortodoxiával összevetve értelmezhető. Mindenesetre Jeruzsálem Bájit veGan (Ház és Kert) negyede, ahol ő és hozzá hasonló irányzatúak élnek és ahol az alább következő események mind játszódnak, nem volt vad csaták színhelye ortodoxok és szekuláris baloldaliak között: az itteni emberek kerülik az ilyen összecsapásokat.
Jesiva
Vallásos nevelésünk fontos állomásaként szukkot ünnepén a Kol Torá (a Tóra Hangja) jesivába megyünk imádkozni, ahol sok külföldi zsidó tanul. Ez utóbbi fontos körülmény, mert szukkot második napja van, ami már csak a diaszpóra-zsidóknak ünnep. Jeruzsálemben már csak félünnep van, az emberek dolgoznak. Kis csapat, lüleffel és eszroggal felfegyverzett öltönyös vonul a hétköznapi életét élő jeruzsálemi utcán a bömbölő autóforgalomban. Mintha meg akarnánk mutatni az izraelieknek, mi az igazi zsidóság! Aztán belépünk a jesiva nagytermébe és a látvány szinte mellbe vág. Legalább kétszáz „egyenruhás” bóher (fekete öltöny, fekete kalap, majdnem mindenkin szemüveg) imádkozik fegyelmezetten, a belépőnek háttal, a tóraszekrény felé fordulva. Én fekete öltönyömhöz színes horgolt kipát vettem, amit itt senki nem hord – egy másik világ, a vallásos cionisták attribútuma. Úgy érzem magam, mint egy kém, akit perceken belül lelepleznek. Csapatunk a bejáratnál szorong együtt, mégis nagyobb biztonságban érezzük magunkat, holott persze így vagyunk a legfeltűnőbbek. Aztán a bóherek lülefet rántanak és előírás szerint rázzák előre-hátra, jobbra-balra, fölfelé-lefelé. Többségük húszas évei elején van, de akadnak tizenhárom-tizennégy éves forma fiúk is, még az átlagnál is nagyobb kalapban. Szerényen és ügyetlenül a magyar delegáció egy-két tagja is ráz. Hiányzik számomra a honi zsinagógákból jól ismert terefere, a bóherek az imára koncentrálnak, mással nem törődnek. Maguk vannak, közülük kerül ki az előimádkozó is, elöljáró, tanár nincs jelen, vagy ha van, nem szól bele semmibe. A hangulat ünnepélyes. Tóraolvasás következik: az aliját (a Tórához való felhívást) árverésre bocsájtják, így még nagyobb az értéke. 130-150 sékelért (kb. 40-50 dollár) jut hozzájuk a nyertes, de száz sékel fölötti „árat” fizetnek még azért a jogért is, hogy a Tóratekercset tarthassák, miközben ráhúzzák a „ruháját”. A helyi felfogás szerint mindez a Tórával való foglalatoskodás értékét fejezi ki. Kerekes Béla, a Vasvári utcai templom kántora morog mellettem: semmi ünnepélyesség, midőn a tórát kiveszik a frigyszekrényből; az előimádkozó nem énekel, csak kántáló hangját erősíti fel néha, jelzendő a bóhereknek, épp hol tartanak az imában. Itt semmi más nem fontos, csak az Istennel való pár beszéd, a hívságos külcsínnel az elmélyült ifjak nem foglalkoznak.
Ima végeztével egy másik jesiva felé vesszük utunkat, ahol nagy tisztességben részesülünk: sátrában lát vendégül bennünket az a ros jesiva, aki csoportunk vezetőjének, Kerekes Gábornak is mestere. (Gábor külön történet: a Héber Egyetemen diplomázott, két éve maga is bóherkedik, a Bét Perecben Lajos rabbi jobb keze. Éjt nappallá téve lót-fut a csoportért, előadást tart, tolmácsol, előimádkozik, programot szervez, városnézést tart, pénzt szerez taxira, minden kérdésre válaszol – mindezt készségesen, szerényen, szinte alázatosan. A pesti zsidók gunyoros távolság- tartásához és gyakori bizalmatlanságához szokott lelkemnek meghökkentő ez a tejes odaadás. Nyilván benne van ebben a jesiva tökéletes azonosulásra sarkalló szellemisége, de ez magyarázatnak alighanem kevés. Gábor azon csekélyszámú kisebbség tagja, amely a 70-es években húgával együtt vallásos zsidó nevelést kapott otthon, bizonnyal ott szívta magába a családhoz (esetünkben a nagyobb családhoz) való ragaszkodás szellemét. Apja (a fent említett kántor), anyja, húga is itt vannak, ugyancsak lelkesen gürcölnek a csoportért).
De vissza a ros jesivához. Sátrát, ahol – gazdájának méltóságához illően – akár hatvan ember is elfér, régi nagy rabbik arcképei, arany- és ezüstpapírból kivágott héber szavak, kifejezések, az ünneppel kapcsolatos képek, rajzok, poszterek, szövegek díszítik. Milyen jó nekünk – üdvözöl bennünket az asztalfőn ülő ros jesiva, miután famulusai üdítővel és süteménnyel kínálnak. – Emelkedünk a szentségben, hiszen a góleszből Izrael földjére jöttünk, ezen belül Jeruzsálembe, ezen belül is egy vallásos negyedbe és még itt is egy szent intézmény sátrába. Ezután rövid drósét tart nekünk, válaszol egy-két kérdésre, majd elbocsát mindannyiunkat.
Hogy az itteni fogalmak szerint milyen tisztességben volt részünk, azt akkor értem meg, mikor néhány nappal később, egyik este ugyanebben a jesivában Bet hasoeva* örömünnepére látogatunk el. Az ünnep a lakóházból átalakított intézmény alagsori garázsában zajlik, ahol mintegy háromszáz bóher ropja a táncot nagy körökben, egymás vállát átfogva. (Ortodoxokról lévén szó, a lányok természetesen nem táncolnak: egy másik, kicsinyke szobából kukucskálhatnak át a fiúk termébe, de jelenlétük az ünnep szempontjából nem fontos.) A fiúk most is szigorúan fekete öltönyt viselnek, de zakójukat és kalapjukat a legtöbben letették, négytagú ortodox zenekar (szintetizátorra és szaxofonra emlékszem), a klezmerek mai utódai szolgáltatják a talpalávalót, ami éppúgy bömböl, mint bármely valamirevaló diszkóban. A vadul szökellő és lelkesen kurjongató fiatalok majd ledöntik lábáról az óvatlan szemlélőt. Ám mielőtt még a lelkesedés túl magasra hágna, a zene abbamarad és az ifjak zsoltárra zendítenek méltóságteljes hangon – szent küldetésükre emlékeztetendő a világi hívságok közepette. Aztán újra felbömböl a talpalávaló és táncra perdül a tömeg. A hangulat akkor tetőzik, mikor belép a terembe a ros jesiva és egy másik, méltóságteljes külsejű ősz férfiú. A bóherek egy szempillantás alatt körülveszik őket, amit a két öreg mosolyogva nyugtáz. Aztán vad szökellésekkel, kurjongatásokkal és „Hamelech Cháj!” (Éljen a király!) kiáltásokkal táncolják körbe szellemi vezetőiket, akik óvatosan tipegve lejtenek végig a termen, hiszen ünnepi jókedvből nekik kell példát mutatni. (Az ünnepi jókedv másik meghökkentő példáját egyik csoporttársunk mesélte el: a családnál, ahol az egyik ünnepi estét töltötték, méltóságteljes pater familias ült az asztalfőn, aki mint mozdíthatatlan szobor trónolt, a többi családtag kiszolgálta és körüludvarolta. Ám a vacsora végeztével a szobor megelevenedett, leült a gyerekek közé játszani és mindent megengedett nekik: Az aprónép a nyakába ült, a hátán lovagolt, egész este keresztbe-hosszába táncolt rajta. A Meá Sárim negyed haszidjai ilyenkor állítólag még cigánykereket is hánynak és eldobálják szőrmés fövegüket – de ezt sajnos nem láttam.)
Miután a táncmulatságot megelégeltük, a készséges Gábor megmutatja szobáját a jesivában. Az egyik hajdani lakás mára már nehezen azonosítható helyiségében (talán konyha volt valamikor) három vaságy áll, melyből egyik az övé. A szobán, mint átjárón járkál ki-be a többi bóher. A magánterületet az ágyon kívül még egy szekrény képviseli, melybe Gábor gyöngybetűkkel beleírta: ha valaki el akarja vinni az itt tárolt ennivalót, előtte ne felejtsen el szólni. Ha nem lenne ilyen borzasztó nagy a rendetlenség, az egész leginkább egy kaszárnyára emlékeztetne. „És hol van a ’privacy’?” – kérdem Gábort. „Arra nem nagyon van szükség, annyi itt a munka” – feleli. Ilyen háttérrel már jobban megértem, hogy lehet ennyire fáradhatatlanul dolgozni a csoportért.
„Á gitn moájéd!” (Jó félünnepet!) – köszönnek egzaktul az erkélyen ácsorgó bóherek és barátságosan rázzák Gábor kezét meg az enyémet is. Majdnem mindenki cigarettázik (a roppant alkalmazkodást követelő közegben ennyi devianciát meg kell engedni). Felmegyünk az épület tetejére, megnézzük a közös étkezdét (talán ez volt a szárítópadlás), ami egy egyszerűbb üzemi konyhára hasonlít. Az egykori lakóházat fokozatosan falta föl a jesiva. Először csak egy kis lakást vettek meg a tanház céljára, aztán még egyet, még egyet, és ahogy egyre bővebben érkeztek az adományok, lassan megvásárolták az egész házat. Az ortodox zsidóság expanzióban van, a talmudtanulás virul, a bóherek száma már ötvenezer fölött van az országban.
A bóherek 2-4 évig tanulnak a jesivában, néha tovább. (Lajos rabbi nyolc évig tanult. „Látod, mégis normális ember maradtam” – tette hozzá, midőn látta, hogy fennakad a szemem.) Vizsgáznak, végbizonyítványt is kapnak, de az intézmény célja és szelleme más, mint a nyugati egyetemeké. Nem a megélhetést biztosító kvalifikáció megszerzése, szakmai karrier megalapozása a cél, hanem a szilárd erkölcsi tartást adó hagyományos zsidó tudás elsajátítása, amely pénzt közvetlenül nem hoz a konyhára, de e hagyománytisztelő közegben feltétlenül szükséges a társadalmi megbecsüléshez. Ezen túl valamilyen polgári foglalkozás biztosítja majd a megélhetésüket, de az csak a pénzkeresethez szükséges. Ha sikeres szakmai karriert futnak is be, szívükben a zsidóságé az első hely: a munka és a család melletti kevés szabadidejükben a Talmudot tanulják majd.
A jesivanövendékek többsége 22-25 éves kora körül házasodik. Ha látják a fiúban a hajlandóságot és maguk is úgy gondolják, hogy eljött az idő, a szülők (rokonok, vagy éppen a sadhen) bemutatják a kiszemelt jövendőbelit és a fiatalok elbeszélgetnek. Néhány beszélgetés után ki kell derülnie, óhajtják-e a frigyet az érintettek, avagy nem. Ha nem, bemutatják a következő jelöltet és ez így megy mindaddig, amíg célt érnek. Néha elsőre összejön a dolog néha évekig tart. Az ismerkedés más formái – ha nem is esnek átok alá – nem igazán ildomosak. Gábor jesivájának vezetője péntek esténként a késő éjszakába nyúló szentbeszédeket tart, hogy a másnap reggeli ima és hosszú ebéd után elkábult fiatalok átaludjék a délutánt és ne merjenek ki az utcára korzózni, ahol esetleg a lányokkal váltanának szót. Aki az ismerkedés ilyen formáit keresi, az frivolnak számít és értéke a házassági piacon alább száll. (Miért házasodnak a magyar zsidók olyan későn? – merül fel a kérdés a Lajos rabbival folytatott egyik beszélgetés során. „Minek házasodni, amíg más embernek rendes felesége van?” – sütöm el a régi viccet. Lajos rabbi arca rezzenéstelen marad, még udvariasságból sem mosolyodik el. Ahol a család szent, ott ezt a humort nem értékelik.)
Moha Gábort látszólag teljesen magába szívta a jesiva, a beszélgetés során kiderül, hogy megőrizte távolságtartását és kritikai szellemét. Ezek a jesivák a XIX. századot reprodukálják – magyarázza. A mai világtól sok tekintetben annyira távol állnak, hogy emiatt a fiúk nem is vonulnak be a hadseregbe. Akit tizennyolc éves koráig a lányok közelébe sem engednek, az a hadseregbeli koedukációtól, a lányok állandó közelségétől elveszthetné a fejét. Mit sem érne többé az otthon folytatott szigorú nemi szegregáció. A modern kori hadsereg és a premodern kor szokásait fenntartó ortodoxia összeegyeztethetetlenek. A törvény ezért lehetővé teszi, hogy a jesivanövendékek ne vonuljanak be. A fiúkat még bóher korukban megházasítják, megvárják, amíg születik három gyerekük, és csak utána „szerelik le” őket a jesivából. Háromgyerekes családapáknak már csak három hónap a kötelező katonai szolgálat. Ezzel a minimummal megbékülnek. (A katonai szolgálat elkerülését lehetővé tévő törvényt még az államalapító Ben Gurion idejében hozták, számos más jogszabállyal egyetemben, melyek máig meghatározzák állam és zsinagóga viszonyát Izraelben. Az engedékenység azért találtatott szükségesnek, mert a holocaust legsúlyosabban a vallásához mélyen ragaszkodó, hithű zsidóságot sújtotta: írmagjuk is alig maradt, maroknyi túlélő a semmiből kezdte újjáépíteni a közösségeket. Ötven évvel ezelőtt ez a mentesség néhány száz bóherre vonatkozott és senkit nem zavart, mára azonban soraik tízezres nagyság- rendűre duzzadtak és sok izraelit irritál, hogy míg az ő gyerekeik három évet áldoznak a hadseregre az életükből és gyakran a bőrüket kockáztatják, a bóherek mindebből kihúzzák magukat, íme egy adalék vallásosak és világiak ellentéteihez.)
A XIX. századi hasonlat persze sok tekintetben sántít. A bóherek nemcsak a modern technikát használják (ezt megteszik a szatmári haszidok is), hanem vadul politizálnak is – e tekintetben hasonlítanak leginkább az átlagos izraeliekre. Kevés szabadidejükben ez az egyik leggyakoribb beszédtéma, amit a ros jesiva nem is néz jó szemmel, hiszen a politizálás elvonja az időt a tanulástól. Éppen ezért a legutóbbi választások idején csupán a szavazás előtti utolsó három napra engedélyezte a politikai aktivizmust. Ekkor a bóherek rohanhattak kedvenc politikai pártjuk főhadiszállására szórólapért és egyéb propagandaanyagért. (A párt persze majd mindig jobboldali párt: a szekuláris baloldal itt nem alternatíva.)
Templom
Erev Sabatkor régi hagyomány szerint csoportunk minden tagját vendégül látja egy-egy család. Én a magam kis családjával, egy szál gyerekemmel a nyolcgyermekes Miller családhoz kerülök, ahol a legnagyobb lány már kétéves babát tol a kocsiban, a legkisebb fiú viszont még csak hétéves. Együtt érkezünk, de külön indulunk a templomba – én a családfővel, családom nőtagjai a háziasszonnyal és lányaival. Körös- Körül az utcán templomba igyekvő, öltönyös emberek, egymásnak sűrűn köszöngető ismerősök. Az autóforgalom leállt, a gyerekek az úttesten szaladgálnak, az egyik zsinagógából kihallatszik az imádság. Szinte „vágni lehet a Sabatot” – ahogy Lajos rabbi mondja. Vendéglátóm (a „bálbosz”), Jehuda Miller, ötven év körüli férfiú, gyülekezetének tekintélyes tagja, polgári foglalkozását tekintve építőmérnök. Napirendje: kora reggel templomba megy, aztán dolgozni, munka után íjra templomba Talmudot tanulni, este nyolc körül ér haza és tízig él együtt a családjával. Ünnepen reggel héttől tizenkettőig van a templomban, utána a délután a pihenésé, a családé.
A templomba (valójában egy lánynevelő intézet imatermébe) érve, házigazdám egy vitrinhez vezet, ahol az egykori galántai gyülekezetből megmaradt rekvizítumokat őriznek, középen egy fényképpel, melyről az utolsó galántai rabbi tekint rám. 1944-ben a Kasztner-vonattal kimehetett volna Svájcba, de ő a gyülekezetével akart maradni, így a gyülekezetével együtt égették el Auschwitzban. Okos, tiszta, szelíd szemei vannak a rabbinak – de lehet, hogy csak gondolom, a kép már eléggé elmosódott. „Apám éjjel-nappal erről az emberről beszélt. Valósággal bálványozta” – magyarázza Jehuda Miller, akinek apja Galántáról származik. „Pedig nem volt nagy talmudtudós, nagy bölcs, mégis ő volt a példaképe.” Ahogy szavait hallgatom, mintha megértenék valamit e közösség szelleméből: apáik elhozták magukkal az elpusztított szent mártírok emlékét, és mindenekfölött való céljukká tették, hogy emlékükhöz méltóan éljenek. Galánta gyülekezetét megölték, de nem pusztították el, mert az a Bajit veGan utcában új életre kelt. A bevándoroltak első nemzedéke oly szilárd eltökéltséggel adta át hitét és életmódját a következő generációnak, hogy az megingás nélkül adhatja majd tovább a szíját gyermekeinek. Ehhez járul még a Szentföld és az új életre kelt zsidó közösség kisugárzása – mindez megingathatatlanul erős hitet ad. Mintha a zsidó nép megmaradásának fizikai törvényét látnám: minél kíméletlenebbül irtották a közösséget az óhazában, annál nagyobb az eltökéltség, hogy azt Erec Izraelben újraépítik. Ezért a közösség sok tekintetben XIX. századi jellege: a szent mártírok felfogásán, életmódján semmit sem szabad változtatni.
Erev Sábát és Szimhat Tóra ebben az évben egy napra esik, így a templomban nagy a mulatság, igazi örömünnep dühöng. A fiatalok fergeteges táncba kezdenek a Tórákkal, a dalok ütemére vadul verik a bimát. Miután nekem is a kezembe nyomnak egy Tórát és én is táncolok egy kört, az idegenség érzése alábbhagy bennem. A Bájit veGan-i férfiak kötelező öltözéke a fekete öltöny, széles karimajú fekete kalap és nyíratlan szakáll. Más ruhát csak a Magyarországról elszármazott idős emberek hordanak, akik megőrizték az 1948 előtti viseletét. Gyakran az első pillantásra meg lehet őket különböztetni: világosabb árnyalatú testhez álló öltöny, keskeny karimájú kalap, borotvált arc (esetleg bajusz vagy ápolt kis szakáll). Nem keltenének feltűnést egy alföldi református gyülekezetben sem – ha levennék a kalapjukat. Az egyik idős bácsi magyarul kérdi: „Melyik családnál vannak?” Jehuda Millernél – felelem. „Olyan rendes ember az a Miller” – mondja meghatott hangon. Eszembe jut egy sok évvel korábbi élményem. Szatmárnémetiben ülök a zsinagógában, ahol már csak nyolc öregemberből áll a gyülekezet. Az egyikkel beszélgetni kezdek, az öreg diszkréten az egyik társára mutat, rám kacsint: „Ennél már jobbat is akasztottak.”
Bőséges evés, imádkozás, pihenés – így telnek az ünnepnapok. Ebben a közegben ez a természetes és a helyénvaló, de magyarországi habitusunk – amely szerint a külföldi tartózkodás egyenlő a turizmussal – berzenkedik ez ellen. Időnként kiszökdösünk várost nézni.
Családi otthon
Jehuda Miller lakásában fogyasztjuk a sabati vacsorát. Mi, magyarországi vendégek soha még ilyen aggályosán nem ügyeltünk a rituáléra, ami kis feszültséget okoz bennem. Kezet öblítünk, elmondjuk rá az áldást (az egyik családtag ezalatt diszkréten ott áll a közelemben, nem tudom, vajon azért-e, hogy áment mondjon, vagy csak ellenőrizni akarja, hogy jól csinálom-e a dolgot). Az asztalnál ülve angolul társalgunk – Jehuda Miller és felesége valamennyire beszélnek magyarul is, de úgy látszik nem szívesen. A házigazda népes családja körében ül az asztalfőn, mi az alvégre szorulunk, így eszmecserénk a többi családtag feje fölött zajlik, ami engem kissé feszélyez. Beszélek neki a magyar zsidók 1945 utáni lelki hányódásairól, hitükről a kommunizmusban, kiábrándulásukról, saját apám hosszú útjáról a kommunista párttól az SZDSZ-képviselőségig. Ezt hallva házigazdám elismerően bólint, majd megkérdi: „Szóval az apja most a kommunista párt parlamenti képviselője?” Valamit nyilván rosszul mondtam, de az is biztos, hogy a bálbosz semmit nem hallott az asszimilált európai zsidóság Kétségbeesett útkereséséről. Itt Jeruzsálemben mindez a távoli múlt, mert Kétezer év után visszazökkent az idő: Bájit veGanban az emberek otthon vannak, a Talmudot tanulják és a családjuknak élnek, a gyermekeik is így fognak élni, az unokáik is, a dédunokáik is. A könyvespolcon csak vallásos könyveket látok, a házigazda a nagycsalád adta melegségről beszél nekem, a töretlen zsidó hagyományról, arról, hogy Mosé Rabénura még mindig úgy tekintenek, mintha közöttünk élne. Udvariasan bólogatok, néha azt mondom, hogy igen, nem folyik köztünk igazi párbeszéd. Nem látom értelmét, hogy elmondjam neki, én sosem fogok így élni, nem akarok szombaton reggel héttől tizenkettőig a templomban imádkozni, nem akarom feladni a mindenben való kétkedés jogát. Barátságosan beszélgetünk, de nem alakulnak ki közöttünk a bizalom áramkörei.
Lajos rabbi persze tisztában van a magyarországi helyzettel, hiszen missziójánál fogva sűrűn jár ide. Ő pragmatikus elme, csupán arra törekszik, hogy a zsidóság ily átütő erejét látva a magyarországiak is kedvet kapjanak a dologhoz és valamivel többet tegyenek az ügyért, mint eddig. „A zsidóság olyan, mint egy nagy szupermarket – szól kedvenc hasonlata – mindenki azt vesz el a polcról, amit akar” (értsd: ünnepek megtartása, templomba járás, tanulás, zsidó iskola a gyerekeknek stb.). „Aztán majd a kijáratnál kell fizetni” – teszi hozzá sejtelmesen.
Vallásos programunk végén összeülteti a csoportot, hogy meghallgassa benyomásainkat. (Menet közben keveset volt velünk, a szellemi vezetést Gáborra hagyta, mert két gyereke is házasodik. Itteni szokás szerint az ifjú pár lakást kap nászajándékba az örömszülőktől, ami kisebb anyagi csőd a család számára, ez ügyben intézkedett.) „Meséljetek, mit láttatok, hogy tetszett!” – érdeklődik közvetlen hangon. Egy ideig csend, aztán a magyar vendégek bizonytalanul, majd egyre nagyobb lelkesedéssel kezdik méltatni a látottakat, az elmélyült, mégis életörömmel teli zsidóságot, amely teljesen kitölti az itteni emberek életét. A kezdet nem túl meggyőző (vendéglátónknak, a rabbinak mégsem mondhatunk rosszat a programról), de később egyre jobban belelendülnek a dicséretbe, magyar szemnek meghökkentő példákat idéznek élményeikből, majd a beszélgetés arra terelődik, hogy mi itt a Bájit veGani közösség ünnepi arcát láttuk. Itt sem fenékig áhítat az élet – fogalmazódik meg a fenntartás. Persze, hogy nem – feleli a rabbi -, de, higgyétek el, hétköznap is éppen ilyen erős az összetartás, a szeretet. Itt a családok tíz százaléka válik el, a nem vallásosoknál ötven százalék. „Otthon ez az életforma nem megvalósítható” – hangzik el a következő fenntartás, de a csoport alaphangneme a tisztelet marad és valami homályos, langyos vágyakozás: tulajdonképpen nekünk is így kéne élni.
E nem túl meggyőző vélekedés ellenére (ugyan ki mondana le a magyar kultúráról, az izgalmas pesti szellemi közegről, ki imádkozna szombaton öt órát a templomban?) tiszteletre méltó számomra ez a csoport: hiányzik belőle a linkség. Magyar zsidó fiatalok külföldi útjairól bőséges tapasztalatom van öt-hat évvel korábbi időkből: leginkább az utazási lehetőség érdekelte őket, az út tényleges célját, a zsidóságot tudomásul vették, de a programokról igyekeztek diszkréten megszökni. E mostani csoportunkban is van három fiatal pár: az egyiknek vallásos esküvője volt (húszévesek lehetnek!), két lány tűrhetően beszél héberül, két fiú ismeri valamennyire a liturgiát. Szokatlanul mély köztük a kapcsolat, nyoma sincs az általam megszokott szexuális színezetű évődésnek. Ez már alighanem az idők szele: új nemzedék, amelynek az elmúlt öt évben módja volt már mélyebben megismerkednie a zsidósággal. Azt persze nem látom, hogy ez kivétel-e még vagy már szabály.
Bájit veGan negyedből ballagok haza bőséges sabbati ebéd után. Az utcakép egy ponton hirtelen megváltozik: a „feketéket” (így nevezik Izraelben a kemény ortodoxokat) farmernadrágot, pólót és kipát viselő fiúk, modern szoknyát viselő lányok váltják fel. Még a vallásos negyedben vagyok, a forgalmat elterelő korlátokon belül, de már más világban: ezek itt a vallásos cionisták, akik a XX. század kihívásaira egészen más válaszokat adnak. Legközelebb velük folytatom, ó nyájas olvasó.
* A vízmerítés hagyományos örömünnepe a jeruzsálemi Templom fennállása idején. Az örvendezés szokása máig fennmaradt.
Címkék:1996-11