A “zsidókérdés” 1914-ben. – Vámbéry Ármin és Szabó Dezső
Vámbéry Ármin és Szabó Dezső
A századforduló utáni szellemi felbuzdulás jelentős fóruma a Huszadik Század című folyóirat volt. Története, miképpen csúszott át eredetileg konzervatív kézből Jászi Oszkár fórumává, meghaladja még a jelenlegi könyv bő kereteit is. Erről különben is minden kézikönyv eligazít, az olyan gyűjtemény is, mint a Litván György szerkesztette1 kétkötetes válogatás a folyóirat kiemelkedő cikkeiből. A Huszadik Század fórumot adott az új társadalomtudománynak, filozófusoknak, szociológusoknak, társadalomtudósoknak és íróknak, vagy éppen festőművészeknek; szerzői között olyan nevek találhatók, mint Pikler Gyula, Szabó Ervin, Kernstock Károly, Farkas Geiza, Fényes Samu, Ágoston Péter, Braun Róbert, Kunffy Zsigmond, hogy csak a jelesebbeket említsük.
Szempontunkból érdemes megvizsgálni, hogyan merült fel a Huszadik Század hasábjain az akkori magyar társadalmat nyíltan alig, de a sorok között és a politikai áramlatokban megbúvó „zsidókérdés”. Hogy valójában kiforrta magát a kérdésre adandó válasz kísérlete, azt mi sem bizonyítja ékesebben, mint az 1917-ben közzéadott, számos hozzászólást felsorakoztató vita a zsidókérdésről.2
Jászinak kétlelkű viszonya volt a „kérdéshez”. Gyurgyák János alapvető tanulmánya, „A polgári radikálisok és a zsidókérdés” címmel3 hosszan idéz Jászi kéziratos naplójából, s ezek a megjegyzések elvileg valaminő sajátos önutálatról vallanak. Korai kikeresztelkedése ellenére környezete zsidó származásúnak tekintette Jászit. Gyurgyák idézi a szakirodalmat is, így Erényi Tibor4 vagy Litván György5 elmarasztaló álláspontját Jászi önantiszemitizmusáról. A napló megerősíti a gyanút „Mily igaz Dühring ítélete erről a verjüdelt szocializmusról, minden etikai és esztétikai Halt nélkül.” „Egy szörnyű faj ez a zsidó! Pedig ezek még a jobb példányok. Mi folyhatik a “tanácsköztársaság” adminisztrációjában és pénzkezelésében.” „Mintha a vulkán tetején néhány kis mániákus bóher kommunistásdit játszana.” „A súlyos idegbaj… a fejlettebb szellemi életet a zsidó családokban gyakrabban szokta kísérni, mint az árjákban.”
Gyurgyák – Hanák nyomán – sokat finomít az önantiszemitizmus megítélésén. Jászi megjegyzései sajátos gondolkodásról vallanak. A Jászi-típusú önantiszemitizmus a zsidó múlt kötöttségétől szabadulni kívánó asszimiláns szándékot fordítja le némi cinizmussal zsidógúnyoló szetereotípiákra. Jászi egy eszményi asszimiláció híve volt, s kegyetlen bírálója a valóságban tapasztalt ferde és egészében nem teljesen sikeres beilleszkedés folyamatának. Ő a „haza a magasban” elvei szerint gondolkodó tudós és politikus volt, aki egy citoyen álom igézetében mind a valóságos polgárságtól s a hanyatló arisztokráciától megkülönböztette magát. Magatartása doktrinér liberalizmusnak is nevezhető, ha mindazt a merő elméletieskedés számlájára írnánk, ami a nyugat-európai „normális fejlődés” mintájára képzelte el a „másik Magyarországot”. A Huszadik Század Ady-emlékszámában Jászi „Ady és a magyar jövő” címmel így jellemezte mintegy gyorsfelvételben a közelmúltat: „Itt Budapest: a dzsentri úrhatnámság és a zsidó cinizmus undorító ölelkezése: felszínes és szedett-vedett kultúra, balkáni mása annak a feslett, elegáns és szellemes Párizsnak, melyet Jean Christopher oly nemes gyűlölettel portretíroz: önállótlan relativizmus, mely a tudatlanságot és a jellemtelenséget művészi impresszionizmusnak keresztelte el; szabados erotika igazi szenvedély és egyéniség nélkül; finomkodó szellemeskedés, mely néhány jelszón vagy citátumon lovagol (mindegy, hogy átkos Ausztria-Bécs-e vagy a marxista talmudisztika kiskátéinak harminc új szava!); minden komolyságnak, elvnek, erkölcsi következetességnek orrfintorgató letagadása; durva és jutányos ateizmus és vallástalanság, mely azonban üzleti rohamot intéz a zsidókérdés tanulmányozói ellen.”6
Jól látja Gyurgyák egy másik munkájában is,7 hogy Jászi egy liberális szocializmus elméleti kimunkálása során érintette a zsidókérdést, így érthetően osztotta a korabeli az ausztro-marxisták nézeteit, akik a zsidókérdés megoldását az általános emberi felszabadítás programjának rendelték alá.
A Huszadik Század néhány figyelemreméltó kísérletet tett a „zsidókérdés” feldolgozására. Az 1. világháború hajnalán, egy általános világégés előéletének fenyegetésében látta elérkezettnek a szerkesztő Jászi Oszkár azt, hogy a közhangulatban forrósodó kérdés felvetésének utat engedjen, s így levelestárából bányássza ki Vámbéry Rusztem feldolgozásában a világhírű utazó és kutató félbe maradt művének egyik fejezetét a zsidókról.
Vámbéry Ármin a „Perzsa levelek” modorában kéziratos emlékiratokat készített, melyekben egy Európát járó tatár följegyzései tárják fel az idegennek szokatlan látványt, így a kopott szőrmesapkában, daróccal a derekuk körül, a bazárok között félve közlekedő galíciaiakét, akiket a távolból érkezett szeme még különösebbnek lát, mint amilyen a megszokott látvány volt.
A képzelt útirajz a felvilágosodás kedvelt műfaja. Az idegen vándor Goldsmith kínaijától Montesquieu perzsájáig világirodalmi toposz. Az idegenséget leginkább a messziről jött látogató képes jellemezni, olyan távolságtartással, ami az érdeknélküliség jele. A forma Vámbérynál ezúttal is érzékenyen illeszkedik a tartalomhoz – ki volt e tájon idegenebb és másabb, mint a szokásaikhoz ragaszkodó keleti zsidó? A legkülönösebb rejtvények közé tartoznak, mondja Vámbéry, aki azzal a megfejtendő feladattal találkozott, hogy ugyan milyen rokonságban lehet a keleti zsidó ama nyugatiakkal, akiknek „…törzsrokonai Európában nagyszerű szerepet játszanak, hogy ott gazdagok, hatalmasak és rangosak, sőt hogy sok helyütt nemcsak a kereskedelem uralja őket, hanem magára az államiságra is jelentékeny befolyást gyakorolnak, habár ott sem kevésbé megvetettek, gyűlöletesek és üldözöttek, mint nálunk a muzulmán keleten”.
Vámbéry Ármin könnyedén elüti azt a kérdést, amelyet később a Huszadik Század hasábjain újra megvitattak, vajon vallás-e vagy nemzetiség a zsidóság, s tréfára veszi: sem egyik, sem a másik, hanem mindenekelőtt igazi szerencsétlenség. Vámbéry bizonnyal ismerte Spinoza teológiai-politikai értekezéseit, tudatában volt a teokráciával megerősített formának, miszerint a zsidóság sohasem különböztette meg a nemzetiség fogalmát a vallásétól, mert a vallás őket hosszú időn át nemzetiségként egyesítette.
Vámbéry hosszasan jellemzi az asszimiláció és emancipáció európai folyamatát Észreveszi, hogyan illeszkedett be mindez a szekularizáció, azaz az állam és az egyház elválásának történetébe. Oroszország és Spanyolország kivételével a zsidók mindenütt polgárjogot nyertek Európában, vagyis az emancipáció a szekularizáció mértékének is felfogható. Vámbéry felfigyel arra is, hogy az emancipáció kölcsönös folyamat volt, a vallás egyetemes gyengülésének mutatója is volt. Ugyanakkor a törvényi egyenjogúsítás azért sem válhatott társadalmi princípiummá, mert „maguk a keresztények csak a vallásukat hagyták el, nem pedig annak régi rossz tulajdonságait és előítéleteit is. A zsidó még mindig idegen és gyűlöletes előttük, de sót még az úgynevezett szabadelvűek is csak hencegnek felvilágosodottságukkal és emberi érzéseikkel, valahányszor azt a fáradságot veszik, hogy a zsidót magukkal egyenrangúnak ismerjék el.”
Az asszimilációval nem csökken, hanem növekszik ez az ellenszenv, annál inkább, mert a zsidók a nekik juttatott jogokkal éltek is, és az elnyomott népekben lakozó erények révén polgártársaik fölé emelkedtek, s így irigység és féltékenység tárgyai lettek.
Az érvényesülés képessége nem a zsidóság örökölt adottsága, hanem az asszimilációs helyzet (nevezhetjük: csapda) eredménye. Ha az ügyeskedés örökölt tulajdonság, mivel magyarázható, hogy Törökországban, Perzsiában és Közép-Ázsiában a zsidók olyan szánalmas szerepet játszanak, „s miért nem segíti őket a szemitizmus itt is a bennszülöttek és a keresztény versenytársak feletti diadalra”?
Vámbéry is szembeütközik azzal az előítélettel, hogy a zsidóságnak vannak ellenszenves tulajdonságai. Ezeket a tulajdonságokat azonban, fordítja vissza az érvet Vámbéry, valójában a keresztény fanatizmus nemzette, „mert a keresztény társadalom foga csak attól a savanyú szőlőtől vásódott meg, melyet keresztény ősei már a középkorban megettek. Csakis a középkori Európának nyersesége, elbizakodottság és szellemi züllöttsége tette a zsidókat úgyszólván erőszakos eszközökkel olyanokká, amilyenek ma, és hogy mily szoros az összefüggés az úgynevezett zsidóbaj és a keresztény társadalom műveltségi állapota között, az legjobban kitűnik éppen a zsidók elterjedtségének földrajzi helyzetéből…”
A zsidóság európai demográfiájából sajátságos következtetésekre jut Vámbéry. Nyugat-Európa felvilágosultabb és modernebb intézményrendszerrel rendelkező népeinél a zsidóság kis számban, és ahogy ő mondja, sporadikusan fordul elő, ezzel szemben Oroszországban, Ausztria-Magyarországon, Németország egy részében tömegesen lakik a zsidóság. Akadnak olyan városok, amelyek egymagukban több zsidó lelket számlálnak, mint Nyugat-Európában egy-egy ország.
A számarány a nyugat-európai felvilágosultság ellen vall. A kulturálisan előrehaladott, szabadelvű társadalomban, úgy rémlik, nehezen boldogul a törvényileg egyenjogúsított zsidó is, ezért keresi fel „a kevésbé felvilágosodott és így lustább és pazarlóbb népelemeket, és ha magát ezekre veti, ezeket könnyebben is zsákmányolja ki. A zsidó lakosság nagyobb számaránya így szomorú szegénységi bizonyítványa az illető keresztény társadalomnak, melynek önbecsülésből nem szabadna szerencsétlenségével ekkora lármát csapnia, s az úgynevezett zsidóvész orvoslását nem a zsidóknál, hanem saját magánál kellene kezdenie.”
A keresztény társadalom bírálata az elfogulatlanság „tatár szemével” vizsgáló Vámbérynél érthetően torkollik a zsidó közösség bírálatába. Az elfogulatlanságot „tatárként” hangsúlyozza, s így a zsidó közösségből csak a hithű vallásos szárnyat fogadja el. A hithű zsidó szigorúan követi az ázsiai gondolkodást, ellensége az újításoknak, a rítus minden átalakításában eretnekségre szólító hajlamot lát. Palesztina visszahódítása, Salamon templomának újjáépítése ugyan mindennapi imáikban szerepel, de hazát akkor sem cserélnének, ha lehetséges lenne Libanon cédrusait Közép-Európába átültetni. „Ezeket a zsidókat csak a vallás kapcsolja Jeruzsálemhez, de a szemita nemzeti érzés épp oly idegen tőlük, mint a többi zsidótól, s minden más ázsiaitól, akiknél – ez közismert dolog – a vallás foglalja el a nemzetiség helyét.”
Más a helyzet azonban a hitetlen zsidókkal, akik a keresztényekhez hasonlóan se bensőleg, se külsőségekben sem kötődnek az atyák hitéhez, a hit körén belül csak a megszokás hatalma tartja őket, vagy egy szorosabb társadalmi és családi kapcsolat, az évszázados üldöztetés maradéka. Ha a hitetlen zsidók céltáblái a keresztények társadalmának, úgy azért, mert következetlenek. Önként vetik oda magukat olyan eszmék vértanúságának, amelyeket valójában nem is vallanak; vállalják a gúnyolódás hátrányát, mégsem szakadnak el egy olyan vallási közösségtől, amelyhez nem is tartoznak.
Csodálkozik a „tatár”. A hitetlen zsidóknál a vallási és lelkiismereti szabadság szent buzgalommal védett elvei nem segítenek azon, hogy a zsidó vallástalanságból a keresztény vallástalanságba lépjenek át. „Érthető okból attól tartanak, hogy ha az ember az egyik társadalmat elhagyja anélkül, hogy a másikba fölveszik: két szék közt a pad alá eshetik.”
Vámbéry kész a javallattal: a hitetlen zsidó mint kisebbség legjobban tenné, ha a hitetlen kereszténnyel társulna, „mert ha mindkettő sajnálatraméltó semmijét közös tarisznyába rakhatja, nem látom be, miért kapjanak hajba és küzdjenek egymással épp ezen semmiség miatt”.
Vámbéry nem a Huszadik Század hasábjain tenné közzé apja emlékezését, ha az végül nem szólaltatna meg liberális-szociális eszméket. Az emlékiratból feltárul a Nyugat- és Kelet-Európa közötti szakadék. Nyugaton, korábbi fejtegetéseinek némileg ellentmondva, a fejlett társadalomban a kereszténység valójában felszívta a zsidóságot, mert az igazi szabadság és műveltség védelme alatt nincs elnyomott faj vagy társadalmi osztály és a társalomnak még kisebb töredékei sem kényszerülnek rá arra, hogy megcsonkított emberi jogaikért valamely vakbuzgalomban keressenek kárpótlást. Vámbéry Ármin végső aduja: egy szabad, dolgos és józan társadalomban „mindenesetre nehéz vagy valósággal lehetetlen a lustaságnak vagy nemtörődömségnek oly módon való kihasználása, amint hogy ezt például a zsidóknak Európa keleti országaiban lehetségessé válik”.8
Vámbéry emlékirata, anélkül hogy külön említésre került volna, mintha lavinát indított volna el, mert az 1914-es évfolyam ismét felszínre hozza a zsidókérdést nyílt vita bontakozik ki – Jászi ösztönzésével és alkalmankénti közbeszólásával – Szabó Dezső egykori váradi tanár és Patai József, a Múlt és Jövő zsidó folyóirat szerkesztője között.
Szabó Dezső fiatal tanár korában antiszemita botrányba keveredett, valójában zsidóellenes cikkeiért helyezték át más városba és iskolába, így bukkant fel többek között ama nagyváradon is, a Pece-parti Párizsban, amelyet damaszkuszi útjának, megtérésének tartott. A damaszkuszi úton Szabó Dezső saját vallomása szerint egy megvilágosodás során a zsidóság új szerepére döbbent rá. Arra a kovászszerepre, amit éppen nagyváradról Ady Endre hirdetett meg. A Nyugatban (Nyugat, 1914. január 16.) a latin nyelvről közzétett cikkében pendítette meg a zsidókérdést, furcsa összefüggésben, hogy állítólag valaminő héber érdek védelmében „a latin nyelv a zsidóság előtt az az egyház, mely szörnyű bosszú-Krisztusával rávámpírkodott a zsidó testre, az a jog, mely szervezett hajtóvadászat volt fajuk ellen”. A képtelenségre Patai válaszolt, neki meg Szabó Dezső egy nyílt levélben a Huszadik Század hasábjain.9
Szabó Dezső védekezik az ellen, hogy üti a zsidót Jászi Oszkár is üti. És ez olyan kollaboráció, mely megnyugtat.” Szabó azt kifogásolja, hogy a zsidókérdéshez senki nem nyúlhat hozzá anélkül, hogy ő maga ne kapjon ütést. A magyar zsidóság történelmi problémáját azonban nem lehet többé elválasztani a magyarság problémájától. „A zsidóság lelki és anyagi élete annyi gyökérrel szövődött bele a magyar életbe, hogy jövőjének, fejlődésének, elhelyezkedésének kérdése egyike a magyarság vitális problémáinak.”
Szabó Dezső úgy véli, ha javaslatát elfogadják, az a zsidóságot és a magyarságot egy nagy emberi közösségbe egyesítené. Szabó Dezső elfogadja azt a felosztást, amelyet Vámbéry is elénk tár: a hithű és a vallástalan zsidóét. Az ortodox hitű zsidó látványára, írja Szabó Dezső, „valamily különös mély megindulás fog el”. Ezek az erős lelkek több ezer év szörnyűségein át „érintetlenül hozzák felém az ószövetség zsidóját. Ezek az elzárkózott acélmorálú, acélhitű fajlelkek az emberegység legcsodálatosabb produktumai.” Az óhitű zsidó nem akar modem lenni, sem szabadgondolkodó. Más a modern. Aki „nemzetiségében kannibálsoviniszta”, hitében bigott, de képtelen megszabadulni faji elfogultságaitól. A szabadelvűség csak álca: takarója a faji elfogultságnak. Változott azonban a helyzet. A zsidóság történelmi fejlődésében már nemcsak kritikaképes, de élet- szükséglete az elfogulatlan kritika. „A magyar zsidóság úgy megizmosult, olyan életalakító hatalmas realitások ura, hogy a kritika alól többé ki nem vonhatja magát.” fia ez így igaz, akkor a jövőben két út nyílik a zsidóság előtt. Az egyik, hogy nemzetté szerveződik, s mindenben, alku nélkül, vállalja a zsidóságát. A másik hasonlít ahhoz az önoperációhoz, amelyikkel a franciák forradalmukban a világ tanítómesterévé lettek. Azaz a nemzeti szellemet szélesebb elveknek rendelte alá. Amikor már nincs szükség hitre, sovinizmusra, külsőségekre, amikor már a kozmopolita eszméket is francia módon hirdetik. Az ember legszélesebb formájához úgy értek el, hogy mindent belevittek a franciából, ami érték volt. úgy van benne a franciaság az egyetemes emberiben, ahogyan a görögség az európai kultúrában.
Ezt az utat kellene a zsidóságnak is követnie. A jövőt alkotó zsidó nem szorulhat be kihalt formákba, értelmetlenné lett hagyományokba. A zsidóban az érték az ész sajátos készsége, a karakter ereje, egy sajátos látás: csupa olyan emberi minőség, amelyik a hívő vagy hitetlen zsidóból beleárad a kultúrába és jegyzi Európa haladását. „Vannak és lehetnek zsidók, kiknek már képzelmük sincs a zsidó vallásról, szokásokról, hagyományokról, kik már el is felejtették vagy tagadják, hogy zsidók: ha a zsidó ősök organikus erőivel viszik előbbre a kultúrát, termékeny és értékes a zsidóság.”
A zsidóság feladata tehát társulni a népek azon elemeivel, amelyek a legszélesebb emberi egységet, az igazságot, a kultúrát akarják. „Lerombolni mindent, mi az anyaméhet teszi az emberérték kritériumává: ez az, ami zsidó. Felkarolni, áttermékenyíteni az illető faj minden értékes életnyilvánulását, harcolni a múlt dermedt torzai ellen: ez az, ami zsidó. Lehet, hogy egyszer a Jehova meghal, ószövetség és Talmud kifakulnak az emberekből, elpusztul az egész zsidó ethnográfia, de a ’zsidó’, mint eleven erő, ki fog kiáltani a kultúrából: én is út, igazság és élet vagyok. A zsidóság: a legszélesebb elfogulatlanság a legemberibb haladás.”
Szabó Dezső cikke valójában megújított asszimilációs ajánlat. Alig különbözik a korai emancipációs időkétől, melyekben a vallásos Európa kimondva-kimondatlanul a hitehagyást, míg a szekularizálódó államokban a régi közösség kötésének elhagyását kérte a jogegyenlőségért és integrációért cserébe. Szabó Dezső ajánlatát a szociáldarwinizmus ihlette, az organikus fejlődés ama eszméje, amelyik a nemzeteket a fajok egybeolvadásából és az azonos szellemből eredeztette. S ennek nem a jóhiszeműségével, hanem elvi alapjaival lehetett vitáznivalója Patai Józsefnek.10 Ráérzett, hogy a szociáldarwinizmus korabeli prófétájából, Herbert Spencerből a gyarmatosító szól, az uralkodó kultúra terjesztője, mely az egységesítést organikus-biológiai módon igazolja. A modernizációnak azt a spontán folyamatát, mely csakugyan a feudális struktúrába illeszkedett kisebb közösségek felolvadását diktálta, ideológiai eszközökkel akarja elősegíteni. Innen és csakis így magyarázható, nem Szabó Dezső többszöri megingásával és véleményváltozásával, hogy ennek az organikus szemléletnek a talaján az 1914-ben még asszimilációs ajánlatot kínáló Szabó Dezső miként lehetett a Trianon utáni Magyarországon az antiszemitizmus prófétája.
Jegyzetek
-
Litván György, szerk. A szociológia első magyar műhelye – a XX. Század köre. 1973, Gondolat, Budapest.
-
A zsidókérdés Magyarországon; a huszadik század körkérdése. Huszadik század könyvtára, 64. 1917, Budapest, Társadalomtudományi társaság kiadása.
-
Gyurgyák János, A polgári radikálisok és a zsidókérdés. Világosság, 1999 (3.).
-
Erényi Tibor, Jászi Oszkár 1918-1919-ben. Világosság, 1989 (11.): p. 801-809.
-
Litván György, Magyar gondolat – szabad gondolat. Nacionalizmus és progresszió a század eleji Magyarországon. 1978, Budapest, Magvető.
-
Jászi Oszkár, Ady és a magyar jövő. Huszadik Század, 1919 (3).
-
Gyurgyák János, Lehetséges-e a liberális szocializmus? Jászi Oszkár ideológiája, in. A kommunizmus kilátástalansága és a szocializmus reformációja. Válogatás politikaelméleti írásaiból, szerk. Gyurgyák János – Kövér Szilárd, 1989, Héttorony, Budapest, p. 337-339.
-
Vámbéry Ármin, Egy tatár emlékirataiból. I. A zsidóság. XX. Század, 1914. 30 (15. (január-június)): p. 1-22.
-
Szabó Dezső (Huszadik Század, A magyar zsidóság organikus elhelyezkedése. Huszadik Század, 1914. XXX. 15. évf. (jan.-jún.): p. 340-347.
10. Patai József, Nyílt válasz a „Huszadik Századinak a „Múlt és Jövő”-höz intézett nyílt levelére. Múlt és Jövő, 1914 (ápr.): p. 220-233.
Címkék:2000-01