Újabb fejlemények az auschwitzi pavilon ügyében
Újabb fejlemények az auschwitzi pavilon ügyében
Mint arról 1999 októberében hírt adtunk, a magyar kormány az auschwitzi pavilon magyar anyagának megújítására készül. Az annak idején a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa által megírt forgatókönyvet – többek között – annak horthysta reminiszcenciái miatt is nagy fölháborodás fogadta, ugyanakkor a régi vágású, kommunista-antifasiszta frazeológia miatt ténylegesen sürgetővé vált a tényleges megújítás.
A történet új fejleménye, hogy a kormány Szita Szabolcs történészt, a Holocaust Dokumentációs Központ igazgatóját és Szikossy Ferenc muzeológust (Magyar Nemzeti Múzeum) kérte fel a kiállítási anyag megírására. A munka el is készült, és körülbelül harminc százaléka az embermentést taglalta. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) munkatársa, Nagy László tanácsos (Közgyűjteményi Főosztály) nem hivatalosan felkérte a jeruzsálemi Jad Vasem magyarországi kutatócsoportját (Kádár Gábor, Karsai László, Molnár Judit, Toronyi Zsuzsanna, Vági Zoltán) a terv véleményezésére, melyet hivatalosan B. Turán Róbert múzeumigazgató jegyez. A fentieken kívül Stark Tamás történésztől (MTA Történettudományi Intézet) és Radnóti Ilona muzeológustól (Janus Pannonius Múzeum, Pécs) kértek szakvéleményt. A Szita és Szikossy által írt szöveget a kutatócsoport munkatársai elutasították, mondván, hogy az embermentőkre helyezett hangsúly nem fedi Auschwitz valóságát. Stark és Radnóti ugyanakkor alkalmasnak tartották az anyagot, bár némely ponton ők is változtattak volna. 2000. november 20-án Szita és Szikossy megkapták a bírálatokat, és arra vállalkoztak, hogy december végéig elkészítik a végleges forgatókönyvet.
A kutatócsoport álláspontja szerint a meglévő terv, melynek során azonos méretű képek és szövegek kerülnének a régiek helyére, méltatlan a holocaust áldozataihoz, mert nem valódi, koncepcionális változtatást tükröznek, hanem csupán a tárlók olcsó, országimázst javító átalakítását.
Információink szerint ellentmondások vannak az NKÖM és a Miniszterelnöki Hivatal (MH) álláspontja és elképzelései között. A tavalyi botrányba fulladt tervet a MH készíttette, állítólag ők adtak volna erre hatvanmillió forintot. Az auschwitzi pavilon felújítását pedig – ettől függetlenül – az NKÖM is tervezte, mintegy három-négy millió forinttal számolva. Ez a valóban elavult múzeumi anyag kozmetikázására sem elég, és csak a legszükségesebb, azaz a legproblémásabb tablók kicserélésére elegendő. Értesüléseink szerint ezért ezt az összeget később Visy Zsolt államtitkár tízmillió forintra emelte. A kabinet ugyanakkor több százmillió forinttal támogatja a budapesti Páva utcai zsinagóga mellett épülő Holocaust Múzeum felépítését.
Címkék:2001-01