Új zsidó azonosságtudat az 1989 utáni Európában
Európa ma új entitás, ám nem a már régóta beharangozott – és gyakran csalódást keltő – multinacionális, technokrata Európai Unió értelmében, hanem jóval mélyebb történelmi értelemben. A gazdasági integráció és a maastrichti szerződés Európáját ne tévesszük össze azzal az Európával, amelynek kultúrája és történelme újraértékelésre vár, miután végre eljött az a pillanat, amikor végérvényesen megszabadult a nacionalizmus és más ideológiák kényszerzubbonyától. A mai, a kelet-európai rendszerváltások utáni Európa nem a háború előtti dölyfös kontinens halovány mása, amely a tobzódó nacionalizmus, a gazdasági recesszió, a rasszizmus és az idegengyűlölet megoldatlan problémáival küszködik, még ha némely kortárs Kasszandra ezt így is láttatná. Mindezen problémák valóban léteznek, még ha egészen más kontextusban is, hiszen a berlini fal leomlása valamennyi európai, így az európai zsidóság számára is új történelmi paradigmaváltást jelez.
Az európaiaknak hozzá kell szokniuk, hogy szinte merőben új kontinensen élnek; a zsidóknak – kiváltképp az európai zsidóknak – pedig még ennél is szokatlanabb jelenséggel kell megbirkózniuk, nevezetesen azzal, hogy az európai történelem során talán sohasem adódott a jelenlegihez hasonló kedvező pillanat. Annak érdekében, hogy ezt megértsék, a zsidóknak, nem kis érzelmi erőfeszítés árán, de koncepcionálisan szakítaniuk kell szenvedésekkel teli közelmúltjukkal. El kell fogadniuk azt, ami érzelmileg talán elfogadhatatlan: a holocaust mindörökre elsöpörte a háború előtti kelet-európai zsidó életformákat. Még ha a világ zsidósága szerint a kelet- európai adta is az európai zsidó identitás esszenciáját, elpusztítása mégsem jelentette a zsidóság európai jelenlétének végét.
1989 – a változások kora
A zsidóknak azt is tudatosítaniuk kellene, hogy saját közösségük is a változások korát éli. Az európai zsidóság vonatkozásában ez a változás négy alapvető fontosságú és hosszú távú momentumban ragadható meg: a berlini fal leomlása 1989-ben, amely megteremtette a nyitott és demokratikus összeurópai térséget, az izraeli-arab békefolyamat, melynek eredményeként szinte valamennyi arab állam elismerte Izraelt, Izrael Állam elismerése a Vatikán által, illetve a Vatikán legújabb törekvése, hogy a katolikus egyház mind vallási, mind kulturális értelemben nyitottabbá váljon a judaizmus iránt, és végül a Holocaust ötvenedik évfordulója, mely ezt a katasztrófát az egyetemes európai történelem részévé tette.
A berlini fal leomlása és a kommunizmus bukása során létrejövő nyitott páneurópai térség egyúttal azt is jelenti, hogy az európai történelem során első ízben nincsenek „fogoly” zsidók a kontinensen (vagy bárhol másutt a világon). Minden európai zsidó számára adott a lehetőség, hogy kivándoroljon Erecbe. A másik, nem kevésbé fontos jelenség pedig az, hogy ma minden egyes európai zsidó úgymond „önkéntes alapon” az.
A növekvő nemzetközi elismertség és legitimitás dacára, Izrael ma politikai identitásválsággal küszködik, melyhez hozzájárult a Rabin-gyilkosság, a közelmúlt bombamerényletei, illetve a legutóbbi, az izraeli társadalom megosztottságát tükröző választások eredményei. Az ultra-ortodox szabrék (illetve az amerikai bevándorlók egy csoportja) tudatosan tépik el a nyugati demokratikus hagyományhoz kapcsolódó érzelmi és intellektuális köteléket (Rabin gyilkosa is ebből a körből került ki). Ennek hatására még az is megeshet, hogy az izraeliek ismét felfedezik azt az Európát, melyben az államalapító atyák nevelkedtek, és felkutatják azokat a kapcsokat, melyek Európához kötik őket. A századelő cionista pionírjai, a zsidó állam megteremtéséért harcolók, és a holocaust nemzedéke egyaránt magukénak vallották Európa humanista, kulturális és politikai értékeit, még ha ezeket az értékeket olykor alárendelték is a cionista álmok megvalósításának. A helyzet napjainkra megváltozott: szembesülve az újkori zsidó zelótákkal, az izraelieknek most az a feladatuk, hogy megújítsák az európai diaszpóra-múlthoz fűződő kötelékeiket és ismét kinyilvánítsák azokat az egyetemes értékeket, melyeken államuk felépült.
Izrael kapcsolata Európával és az európai zsidósággal csak erősödhet e megváltozott körülmények között – az ország biztonsága és fennmaradása feletti aggodalom helyett Izraelnek saját identitásának és értékeinek jóval bonyolultabb problémájával kell megküzdenie.
A különböző keresztény felekezetekkel, és különösen a katolikus egyházzal folytatott dialógus ugyancsak kihat a zsidóság egészére. Amikor a Vatikán elismerte Izraelt, ezzel véget vetett a mintegy kétezer éves, az egyház által is támogatott antiszemitizmusnak, valamint a vallási, kulturális, illetve etnikai szempontból egységesnek tekintett zsidósággal szembeni ellenségeskedésnek. A katolikus egyház és a judaizmus viszonyának az átértékelése egyúttal annak a talpkőnek az eltávolítását is jelenti, melyen Európa történelmi identitásának legártalmasabb pillére állt. Éppen ezért, most már a zsidók feladata, hogy a judaizmust olyan élő, nyitott és kreatív vallásként mutassák be, amely nem csupán bizonyos kevesekkel, hanem a nem-zsidó „másokkal” is törődik.
A holocaust beemelése az európai történelem főáramlatába és a kortárs európai tudatban elfoglalt szimbolikusan központi helye ötven évvel a holocaust után minden bizonnyal felszabadító hatással lesz az európai zsidóságra. A zsidók egyéni és kollektív tapasztalata ezáltal szerves része lett a kontinens történelmi múltjának. Európához való „tartozásuk” elismerése – még ha töméntelen szenvedésük árán is – lehetővé teszi, hogy a zsidók új perspektívából vegyék szemügyre sokrétű múltjukat. Lehetővé teszi, hogy a holocaust utáni európai zsidó létet pozitív élményként, s ne csupán a gazdag, háború előtti közösségi élet maradványaként éljék meg. A kimondhatatlan cezúra idővel minden bizonnyal az újjáalkotott európai identitáshoz vezető út, semmint elválasztó szakadék lesz.
A zsidók szabad mozgását a kontinensen a történelem során először nem gátolják politikai vagy ideológiai korlátok. A holocaust beemelése az európai történelem fősodrába fontos szerepet kínál a zsidóknak a modern Európában. Ők is a kontinenshez „tartoznak”, s mindenki máshoz hasonlóan válogathatnak-választhatnak a számtalan identitás közül, új mintákká ötvözve a kiemelt motívumokat. Ezt az Európa-szerte egyre inkább elfogadottá váló azonosságtudatot az egyéni szabadságjogok és a szabad sajtó erősödése teszik lehetővé. Mind nyugaton, mind keleten egyre erősödik a mindenféle önkifejezést támogató civil társadalom.
Ez a minőségi változás arra sarkallhatja a zsidókat, bárhol is éljenek a kontinensen, hogy minél tevékenyebben kinyilvánítsák európai identitásukat, hiszen ez garantálhatja leginkább kollektív jogaikat az új demokratikus és pluralisztikus térségben.
A zsidók és bármely más csoport csakis európai szinten vehetik fel a harcot az intolerancia erőivel szemben. Egy sokszínű, a szivárvány minden színében pompázó változatos Európát kell megvédeniük.
Az európai identitás szükségessége
A zsidóknak élniük kell az új paradigma adta lehetőségekkel, és meg kell teremteniük saját európai identitásukat. Ez az anakronisztikus alternatívákhoz – a feltétel nélküli patriotizmus, a teljes asszimiláció, illetve a környező kultúra iránti teljes közömbösség – való visszatérés nélkül is megvalósítható. Európa olyan keretet nyújthat a zsidóknak, melyben azonosulhatnak a kontinens problémáival és kihívásaival, olyanokkal, melyek talán sem Amerikában, sem Izraelben nem jelentkeznek. A zsidók számára Európa most formálódik, és éppen ez teszi lehetővé, hogy „európaiakká” váljanak.
Új zsidók Európában: a paradigmaváltás
Az európai szemléletmód és értékek változásával a zsidók attitűdjei és értékei is változnak – vagy legalábbis változniuk kellene – a tekintetben miként élnek s főképp: miként szemlélik saját magukat. Mivel a mai Európában a zsidók alapvetően „önkéntes alapon” azok, folyamatos jelenlétük az európai társadalmakban tudatos személyes elkötelezettséget tükröz, különösen Kelet-Európában és a Szovjetunió utódállamiban.
Azok a zsidók, akik a mai roppant individualisztikus, anyagi és vallásilag közömbös demokráciákban kinyilvánítják zsidó identitásukat voltaképp egzisztenciális nyilatkozatot tesznek. Éppoly könnyen választhatnák az anonimitást, feladván zsidóságukat – s ezt természetesen meg is tehetik, hiszen ez a pluralista demokráciával járó egyik jog. Csakis az autoritárius társadalmakban lesz a zsidó hivatalosan, és állandó jelleggel is „zsidó”. Az a tény, hogy a zsidóság jelentős hányada mégis úgy döntött, hogy nem tűnik el a szabad társadalom kavalkádjában erős motivációt sejtet és mindenekelőtt azt a törekvést, hogy zsidóságukat pozitívan határozzák meg. Ezek a zsidók saját maguk határozzák meg, hogy számukra mit jelent a zsidóság, hiszen sokféleképpen lehet a „törzshöz” tartozni. Egy demokratikus, pluralista társadalomban vallási, kulturális, intellektuális, sőt politikai értelemben is lehet valaki zsidó. Ez mindig így volt Izraelben és Amerikában, s most már Európában is egyre inkább ez a helyzet, hiszen nem léteznek már olyan államok vagy zsidó szervezetek, melyek hivatalosan elrendelnék a „zsidóságot” vagy kiosztanák az ezzel járó jogokat és kötelezettségeket.
Az új európai zsidó identitás megteremtése magával hozza, hogy a zsidók azonosuljanak azzal a civil társadalommal, melyben élnek. Már nem az államhoz kell kötődniük, amely kötődés nagyban meghatározta a háború utáni zsidó közösségek többségét – nem csupán Kelet-, hanem Nyugat-Európában is, ahol a közösséget általában kiemelkedő személyiségek képviselik. Az efféle intézményi berendezkedésnek megvan ugyan a pragmatikus haszna, de legalább ennyire fontos, hogy az európai zsidóság belássa: az állam nem csak megvédheti, de el is pusztíthatja őket. A modern világban a biztonság és a szabadság a különböző közösségek és civil szervezetek közötti kapcsolatok, s nem az éppen hatalmon lévőkhöz fűződő különleges viszony függvénye. Mivel a zsidók teljes jogú tagjai a civil társadalomnak, nyugodtan kapcsolatba léphetnek más országok, így Amerika és Izrael zsidó polgáraival.
Önkéntes zsidók a pluralista demokráciákban
Idővel a zsidó identitás is rugalmasabbá válik: a vallási törvények szigorú meghatározása – mely szerint zsidó az, aki zsidó anyától született – enyhül. Ugyanakkor, ha valaki történetesen zsidó, ez nem zárja ki más identitás lehetőségét: bizonyos helyzetekben kisebb vagy nagyobb jelentőséget kap, s nem rendelkezik majd állandó, statikus jelleggel.
Az új, európai zsidó identitás egyik meghatározó vonása talán épp az lesz, hogy a zsidók önkifejezése nem csupán zsidó, hanem egyúttal európai tartalommal is megtelik. Identitásuk két összetevőjének egymáshoz hangolása pedig kifejezi majd az európai zsidó jelenlét egyedülálló jellegét.
A „zsidó tér” megteremtése ötven évvel a holocaust után
A háború emlékének elhalványulása, a csatazaj és a személyes fájdalmak, szenvedések elcsitulta ellenére a holocaust mindmáig különös jelentőséggel bír. Az ötvenéves megemlékezések során – melyek Hitler hatalomra kerülésének évfordulójától a 2. világháború végét felidéző 1995. évi megemlékezésekig ölelték fel a fontosabb eseményeket – jelentős számban avattak új zsidó emlékműveket, nyíltak új zsidó múzeumok és rendeztek különféle zsidó tárgyú kiállításokat, és sor került számos jelentős zsidó épület helyreállítására. A zsidók jelenléte – illetve jelenlétük hiánya – oly módon vált fizikailag is tapinthatóvá, ami a háború utáni években, sót évtizedekben elképzelhetetlen volt. Ezekben az években a holocaust felidézése és a borzalmakra való emlékezés zsidó belügynek minősült, vagy afféle lábjegyzetté vált az antifasiszta és ellenállási mozgalmak nemzeti történelmében. Az európai társadalmakban keletkezett újfajta „zsidó tér” alighanem ahhoz a megkésett felismeréshez kapcsolódik, hogy mit is vesztett a világ a zsidók elpusztításával. Ebben az értelemben a holocaust teremtette meg az új „zsidó tér” létrehozásának lehetőségét, bár paraméterei mára jócskán kibővültek.
Valamennyi ország tüzetesen átfésüli történelmét, hogy a zsidó jelenlét akár legparányibb jelére rábukkanjon. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a „zsidó dolgokban” bővelkedő „zsidó tér nem függ az adott ország zsidó közösségének nagyságától vagy akár meglététől. Sőt, olykor még az is megeshet, hogy minél nagyobb ez a „zsidó tér”, annál kisebb a zsidók lélekszáma. Az olyan országokban, mint Nagy-Britannia vagy Franciaország, ahol a zsidók élénk és aktív közösségi életet élnek, talán kisebb ez a közösségi léttől független „zsidó tér” mint Németországban, ahol a zsidó közösség jóval kisebb, mint a háború előtti és tagjai nem csak a hajdani közösséget alkotó zsidók leszármazottaiból kerülnek ki; a németországi „zsidó tér” kétségkívül a leglenyűgözőbb egész Európában. Ez a „tér szinte határtalan: nem zsidók is abban a biztos tudatban szereznek egyetemi fokozatot a judaisztika bármely területén, hogy egy dinamikusan fejlődő tudományágat művelhetnek. Az olyan országok, mint Lengyelország és Spanyolország – ahol egykor virágzó zsidó közösségek éltek – az elmúlt években megteremtették országuk „zsidó tereit”, s a többi ország is követi példájukat: a marranus közösség felfedezése a portugáliai Belmonteban vagy a középkorban prosperáló szicíliai zsidó közösség életének felidézése említhető.
A zsidók számára ma a legfontosabb kérdés, miként viszonyuljanak ehhez a „zsidó térhez”: töltsék ki, egészítsék ki, vagy éppenséggel határolódjanak el? Az új európai zsidó identitás szempontjából igen fontos, hogy ez a tér nyitott maradjon, s ne a zsidók monopolizálják, még ha fennáll is az a veszély, hogy élő zsidók nélkül az efféle’„tér múzeummá válik. Az új zsidó identitásnak kulturális kölcsönhatáson, közös reflektáláson és közös tevékenységeken kell alapulnia, melyben a zsidó identitás és érdek találkozik a tágabb nemzeti közösség identitásával és érdekeivel. A vallásos és vallástalan egyaránt élhet egy ilyesféle térben, melynek végső rendeltetése az európai tudat gazdagítása és az ahhoz vezető utak kiépítése.
Az európai zsidóságnak az új európai demokratikus pluralizmus aktív tagjává kell válnia: nem lehetnek csupán zsidók, akik történetesen Európában élnek. A legjobb európai hagyományoknak megfelelően nyitott és pozitív viszonyra kell törekedniük társadalmuk demokratikus erőivel. Ehhez mindenekelőtt arra van szükség, hogy nyilvánosan is elfogadják a judaizmust a maga teljességében. Az európai zsidóságnak szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy a „zsidó” – mint olyan – rejtélyes lény a nem zsidók számára, akik aligha tudhatják, hogy ez vallási, etnikai, intellektuális, kulturális, vagy esetleg politikai identitást takar-e. A mai, modern judaizmus sokrétűségének – és belső feszültségeinek – nyílt feltárása jelentheti az első lépést egy dinamikus és pluralista európai zsidó identitás megteremtése felé. Ezáltal az európai zsidóság nyugodtan tekinthet a jövő elé, anélkül, hogy felednie kellene a múltat.
Az európai zsidó identitás megteremtése
Európa „önkéntes” zsidói ma szabadon választhatják meg zsidó identitásuk mibenlétét. Vessünk egy pillantást a lehetséges zsidó identitás két szélső pólusára, mert ez talán rávilágít arra, melyik formája válik dominánssá. Az egyik végen találjuk az asszimilált „izraelitát”, kinek zsidó identitása leheletfinom zsidó kötődéseken és a zsidó hagyomány iránti humanista tiszteleten alapul. Az „izraeliták” egyetlen vágya, hogy olyanokká váljanak, mint bárki más az országban.
Ugyancsak feltűnő az egyik holocaust előtti zsidó típus, az öngyűlölő zsidó eltűnése. Most, hogy a zsidók úgymond „eltűnhetnek” a társadalomban, ennek a szomorú, mélabús típusnak sem kell az ősei által ráhagyományozott identitás terhét cipelnie.
A másik szélső típust az ultra-ortodox zsidók képviselik, akik egy önmagába zárkózó és örök zsidó vallási identitás szerint határozzák meg magukat, amely nem mentes a kvázi-rasszista felhangoktól sem. Ezek a zsidók saját önkéntes gettóikban élnek: életmódjuk és társadalmi kapcsolataik révén tudatosan zárkóznak el attól a társadalomtól, melyben élnek. A világhoz csupán a modern piac- gazdaságon keresztül kötődnek, melyben gyakran igen funkcionális szerepet játszanak. Egyedül a Tóra iránt éreznek elkötelezettséget. Minden más történelmi esetlegesség. A demokrácia iránti elkötelezettség hiányát jól példázza az ultra-ortodoxok viszonya Izrael államához, még jóval a Rabin meggyilkolása előtti időkben is.
Az európai zsidó identitás lehetséges módozatai tehát e két szélső pólus között helyezkednek el.
Az európai zsidó identitás kialakítását döntően befolyásolja, miképpen határozzák meg Európához tartozásuk – s egyúttal különbözőségük – lényegét. Ez az önmeghatározás egyúttal fontos viszonyítási pontként szolgál a modern pluralista társadalmak más csoportjainak is.
A holocaust, majd Izrael Állam megalapítása megerősítette a háború utáni zsidóságban azt az érzést, hogy közös sorsú néphez tartoznak. Ettől kezdve nem nyugodtak bele, hogy kizárólag nemzeti vagy vallási értelemben határozzák meg őket (utóbbit főleg azért nem, mivel nem minden zsidó vallásos).
A zsidók nem képeznek kisebbséget (illetve csupán abban az esetben, ha a szűkén vett számokat tekintjük). A kisebbségeket a többséghez való viszonyában határozzák meg, s ebben az esetben ismét felmerül a kérdés: milyen értelemben képeznek a zsidók kisebbséget: vallási, etnikai, netalán nyelvi értelemben? E kategóriák ma már értelmetlenek.
S itt ismét hangsúlyozni kell Izrael Állam fontosságát. Miután a zsidók megteremtették saját országukat, az európai zsidók már nem követelhetnek maguknak kisebbségi vagy etnikai státust, hiszen ezzel nem mást állítanának, mint hogy ők Európában élő izraeliek – kevés az olyan európai vagy bármely, a világ más részén élő zsidó, aki ekként határozná meg magát, függetlenül Izraelhez való viszonyuktól.
A többes kötődés elfogadása
Megérett az idő arra, hogy a zsidóság bonyolult, s gyakran összefonódó szövedékének szálait megvizsgáljuk, s nyíltan bevalljuk, amit minden egyes diaszpórában élő zsidó jól tud: szinte lehetetlen a „zsidó identitás” vegytiszta meghatározása. A hovatartozás abszolút meghatározása alapvetően a nacionalista és autoritárius társadalmak jellemzője.
A holocaust után a nyugat-európai zsidóság szabadon mozoghatott a többes kötődések kialakította hálózatban. Kampányokat folytathattak Izrael vagy a szovjet zsidóság érdekeiért, s tehették ezt olyan intenzitással, amely gyakran felülmúlta saját országok külpolitikáját, s ugyanakkor nem kellett cenzúrától vagy más retorzióktól tartaniuk.
A zsidóság többes kötődésének elfogadása azonban ez ideig hallgatólagos volt. A jövőbeni Európában ennek explicitté kell válnia, s nem csupán a zsidók, hanem más csoportok vonatkozásában is. Ami hallgatólagosan a zsidók jogává vált a bűntudat miatt, annak inherens demokratikus joggá kell válnia.
A zsidóknak ne kelljen megvédeniük többféle kötődéseiket vagy azt, miképpen érzik magukat zsidóknak; ehelyett nyíltan kell vállalniuk, mint az egyik lehetséges modus vivendit egy pluralista társadalomban. S mivel a nem zsidók legalább ennyire bonyolult identitással rendelkeznek, nem kell rögvest az antiszemitizmus ördögét a falra festeni, ha valami negatívum elhangzik a zsidóságról. Jelenleg a nem zsidók legfeljebb szépek lehetnek, de okosak nem, akár elfeledkeznek a zsidó perspektíváról, akár felidézik azt, hiszen ami az egyik zsidó szerint közhely, a másik szerint a színtiszta igazság. A zsidók jobban te szik, ha erejüket a valós antiszemita megnyilvánulások elleni küzdelemre tartalékolják.
S ami a legfontosabb: a „zsidós-ság” ma inkább a működő pluralista demokráciák megnyilvánulásának egyike jele, semmint egy speciális kategória, mely más csoportoktól megtagadott különleges jogokkal és privilégiumokkal (valamint tabukkal) rendelkezik. A zsidók csakis ebben a szellemben válhatnak részeseivé egy új módon meghatározott nemzeti és európai „hovatartozásnak”.
Az új nemzeti és európai „hovatartozás” meghatározása
Mind Nyugat-, mind Kelet-Európában a zsidók határozott álláspontokat képviselnek a politikai, kulturális és társadalmi élet különböző terein, s ez nem mindig kötődik zsidóságukhoz vagy a „mi a jó a zsidóknak?” beidegződéshez. Az amerikai zsidókhoz hasonlóan, az európai zsidók is többféle identitással rendelkeznek: nem pusztán és kizárólag zsidók. Ámbár sokan ezt a gyengeség megnyilvánulásának, illetve az európai zsidóság eltűnésének riasztó jelének tekintik, valójában a zsidóság európai újjáéledéseként is értékelhető, hiszen rákényszeríti az egyházakkal, illetve más csoportokkal folytatott dialógusra, melyek ma szívesen hajlanak az efféle párbeszédre. A jelenségnek ez az árnyaltabb olvasata a szélesebb demokratikus pluralizmus iránti elkötelezettség kontextusába helyezi a judaizmust.
A XIX. században az európai zsidóság az asszimilációra törekedett, arra, hogy olyanok legyenek, mint „mindenki más”.
S ez azzal járt, hogy fenntartás nélkül elfogadják azoknak az országoknak a történelmi narratíváit, melyben éltek. A helyzet mára megváltozott. Az európai nemzeti identitások ma már nincsenek kőbe vésve. A holocaust óta a zsidók dialektikusán, olykor gyanakvással szemlélik hazájukat és annak múltját. A nemzeti mítoszok nem tűntek el ugyan, de ma már szimbolikusan, s nem szó szerint értelmezik azokat. A modern történettudomány, mely ugyancsak egy pluralista és demokratikus világnézeten alapul, kezdi újraértelmezni ezeket a nemzeti narratívákat. S ami talán még fontosabb: az európai zsidók joggal törekednek arra, hogy saját történelmük is integráns részévé váljon az európai nemzeti történelmek megfelelő fejezeteinek, sőt arra is, hogy e folyamat eredményeként megváltoztassák a standard olvasatot. így például a keresztes háborúk története más megvilágításba kerül, amennyiben zsidó szemszögből vizsgálják.
Úgy is fogalmazhatnánk, hogy mind Nyugat-, mind Kelet-Európában a zsidók tevékenyen részt vettek az 1989 után kezdődő nemzeti múlt felülbírálásában. Fontos szerepet játszanak az új európai történelmi keret megteremtésében. A „zsidó tér” fokozatosan beépül az európai nemzeti identitásba is.
A holocaust beemelése az egyes európai országok nemzeti tudatába jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a zsidókat zsidókként integrálják a nemzeti történelmekbe. Ám ez a folyamat nem korlátozódhat kizárólag a zsidókra, hanem ki kell terjednie valamennyi etnikai csoportra, közösségre és kisebbségre, melynek történelmi tapasztalatait és kulturális jelenlétét eddig a szőnyeg alá söpörték a nemzeti történetírásában.
A múlt visszaperlése fontos ugyan, de legalább ennyire fontos a jelenkor zsidó identitásának megteremtése. Egy pluralista demokráciában a zsidó dimenziónak a maga komplexitásában kell érvényesülnie és egyenrangúnak kell lennie a többi vallással, illetve kultúrával. Az efféle demokráciák teljes jogú polgáraiként a zsidók abban a helyzetben vannak, hogy jogokat, s nem csupán különleges elbánást követeljenek a maguk számára. Ez azt is jelenti, hogy bizonyos zsidó törvényeket és ünnepeket, mint például a kasrut vagy a szombat, tiszteletben kell tartani. Az iskolákban például nem ütemezhetnek kötelező vizsgákat szombatra. Legalább oly mértékben tisztában kell lenni a zsidó ünnepek időpontjával, hogy fontos eseményekre Jom Kippur napján ne kerülhessen sor – de ugyanígy tiszteletben kell tartani például az iszlám ünnepeket is.
A jogok egyúttal kötelezettségekkel is járnak. Ma már Kelet-Európában is lehetőség nyílik arra, hogy a szülők zsidó iskolába járassák gyermekeiket és arra is, hogy a zsidók alapvetően önálló zsidó életet éljenek. Ám azáltal, hogy az önkéntes diaszpóra-létet választják, ezeknek a zsidóknak el kell fogadniuk államuk törvényeit, s ami talán ennél fontosabb: országuk kultúráját is, melyet át kell adniuk gyermekeiknek is. Ha kizárólag zsidó életet akarnak élni, ám költözzenek Izraelbe – ez a lehetőség is immár nyitva áll előttük. Az európai nemzeti identitások, kultúrák és nyelvek nem intézhetőek el holmi kézlegyintéssel, nem tekinthetők elbűvölő háttérnek, hiszen fontos szerepük van a többes kötődésű zsidó identitás kialakításában.
A zsidók viszonyulása országukhoz és társadalmukhoz
A holocaust végérvényesen lerombolta azt a „hamvas” patriotizmust, melyet az asszimilált európai zsidóság szinte vallásként vallott. A holocaustra vonatkozó történelmi tények feltárása morális kötelesség éppúgy, mint a rasszizmus, az idegengyűlölet vagy az antiszemitizmus bármely megnyilvánulásának elítélése. Ám ez mégsem válhat egy egész közösség életfeladatává. A holocaust után is van élet. Sőt mi több, ezek olyan feladatok, melyeket – sok más tevékenységhez hasonlóan – a nem zsidó polgártársakkal együtt kell elvégezni. Egy harcosan céltudatos szemléletmód elfogadása azt a meggyőződést fejezi ki, hogy létezik valamiféle soha nem szűnő, kollektív bűnösség, létezik valamiféle nemzeti antiszemita „esszencia”, azaz egy kulturálisan „beprogramozott” és kiirthatatlan métely. S ami talán ennél is riasztóbb: kifejezi azt a ki nem mondott álláspontot, hogy a zsidók per definitionem elkülönülnek az európai társadalomtól, s ezáltal alátámasztják az európai antiszemiták nézeteit. A zsidóknak pedig épp ennek ellenkezőjét kellene bizonyítaniuk.
Miért váljunk európai zsidókká?
Voltaképp mi szükség arra, hogy a zsidók – országaik lojális polgárai, kiket különleges kötelék fűz Izraelhez és másutt élő zsidó testvéreikhez – újabb, ezúttal európai identitást is magukra vállaljanak? Az egyik lehetséges válasz, hogy a jövő egyik logikus dimenziója egyfajta, a világpolgárság és a saját nemzeti identitás közötti kompromisszumot kifejező európai keret megteremtése. Ám létezik másik válasz is, mely az európai zsidók számára talán még ennél is nagyobb jelentőséggel bír, nevezetesen az, hogy zsidók már jóval „Európa” létezése, sőt a Szentély lerombolása előtt megtelepedtek Európában, s éppen ezért nem tekinthetők a mai Srí Lanka-i menedékkeresők távoli előfutárainak. A zsidóknak semmi okuk arra, hogy önként kizárják magukat az európai társadalomból, hiszen a hatalmon lévők – eleinte a Római Birodalom, később a katolikus egyház – évszázadokon át kirekesztették őket. Az európai zsidóknak minden joguk megvan arra, hogy kinyilvánítsák Európához tartozásukat, hiszen mindig is itt voltak. E jog gyakorlása egyúttal a hitleri örökség legyőzését is jelenti, hiszen a nácik egyik kimondott célja az európai zsidóság eltüntetése volt.
Az új „hovatartozás”: asszimiláció és multikulturalizmus között
Igencsak pesszimista könyvében (Az eltűnő diaszpóra: az európai zsidók 1945 után) Bernard Wasserstein arra a következtetésre jut, hogy egy-egy zárkózott, ultra-ortodox zsidó közösségen kívül nemigen lesznek majd zsidók a közeljövő Európájában; olyan tömegek vízióját festi elénk, akik haloványan emlékeznek holmi zsidó ősökre, és az amerikai indiánokhoz hasonlóan évente néhány alkalommal magukra öltik majd törzsi pompájukat.
Az európai multikulturalizmusnak is megvannak a saját határai. Nem csupán az európai zsidóknak, de más csoportoknak is tudatában kell lenniük annak, hogy amikor kölcsönösségi viszonyt alakítanak ki a nemzeti többséggel, egyúttal egy nemzeti történelmen, nyelven, irodalmon, büszkeségen és félelmeken alapuló komplex identitással is meg kell birkózniuk. Ezt a komplexitást aligha lehet figyelmen kívül hagyni, de egyúttal nem jelent legyőzhetetlen akadályt a pluralizmus vagy a zsidók integrációjának szempontjából. A pluralizmust egy önkéntesen kialakított, közös nyelven, történelmen, vagy akár konfliktusokon alapuló kollektív identitás köré kell szőni, hiszen e nélkül nem létezhet sem dialógus, sem bármiféle más viszony. Ez a „harmadik utasság” az integráció előfeltétele, mely az asszimiláció, illetve a gettóba zárkózás alternatíváját jelenti.
Az európai zsidó identitás megteremtése
Az európai zsidó identitás megteremtése nem könnyű feladat, hiszen az zsidók és Európa közötti pozitív viszony felépítése roppant erőfeszítésbe kénül és erős akaratot igényel. Az erre irányuló törekvések legalább annyira újszerűek, mint azok a zsidók, akik erre rászánták magukat, illetve mint maga a kontinens. Raoul Hilberg immáron klasszikus, Az európai zsidóság elpusztítása című művében az európai kontinens zsidóságát már-már földrajzi entitásként határozta meg, holott egy eldugott galíciai stetl lakója semmiben sem hasonlított például a Harmadik Francia Köztársaság egyetemi professzorához, még ha Auschwitzban találkoztak is. Valós, illetve szimbolikus leszármazottaik, akik továbbra is Európában éltek, azonban csak nyolc éve találkoztak ismét, s többek közt ez adja 1989 jelentőségét az európai zsidóság történelmében. A holocaust által közvetlenül nem érintett zsidó közösségek – így a franciaországi észak-afrikai zsidók, az olaszországi líbiai és libanoni zsidók, a svájci, a svéd és a szovjet zsidók – nem csekély mértékben gazdagították az európai zsidóságot, s egyúttal egy Holocaust nélküli múlt különböző ágait jelképezik. A holocaust következményeinek feldolgozásával, egyúttal túllépve azokon, ők is fokozatosan európai zsidókká válnak, s eközben összefognak a holocaust áldozatainak, a hajdani asszimilált, illetve népi zsidók leszármazottaival. E három összetevőből születik meg az új európai zsidóság, amely elfogadja a milánói lubavicsi közösség létét s egyúttal a mai lengyelországi zsidókat a hajdani olasz közösség mai megfelelőjének tekinti.
Az európai zsidók többsége ma a városi középosztály tagja, és a kontinens hatalmas metropoliszaiban él. A balzaci mélységeket is felmutató zsidóság eltűnt, s helyét egy jól képzett, városi csoport foglalta el. A kelet-európai zsidóság is sokban hasonult a nyugat-európaihoz. Nincsenek már keleti zsidók (Ostjuden). Azok, akik a vallási ortodoxiához és egy kizárólagos zsidó identitáshoz ragaszkodnak, saját elhatározásuk alapján döntöttek így és a demokratikus játékszabályokat betartó modern közösségek tagjai. A kirekesztés megszűnt.
A háború után a világ zsidóságának három fő központja alakult ki: Izrael, Amerika és Európa. Az izraeliek számára nyilvánvaló volt, hogy ők jelképezik az új zsidó jövőt és a világ zsidóságának középpontját képezik. Az amerikai zsidók úgy érezték, hogy noha szívvel-lélekkel támogatják Izraelt, egy másfajta zsidó jövőt képviselnek, és hogy nélkülük Izrael talán megszűnne létezni. Az izraeli és az amerikai zsidók egy dologban azonban egyetértettek: az európai zsidóság aligha jelentheti a jövőt – az amerikaiak paternalisztikusan, az izraeliek pragmatikusan viszonyultak az európai zsidósághoz.
Izrael aligha engedheti meg magának, hogy lenézze a világ más tájain élő zsidókat, még akkor sem, ha e közösségek lélekszáma csökken, és a kelet-európai újjáéledés meglehetősen gyenge lábakon áll. A holocaust a „számok” rabjává tette a zsidóságot. E tekintetben sem árt némi történelmi kitekintés: a kelet-európai zsidó tömegek nem a zsidók történelmi konstansát, hanem sokkal inkább a kivételt jelentették. A XVIII. század előtt az európai zsidóság számszerűen csekély volt ugyan, ám annál hangsúlyosabb jelenléttel büszkélkedhetett. Semmi sem zárja ki a kicsiny, de elkötelezett közösségek fennmaradását, hiszen az európai zsidó hálózat révén fenntarthatóak a kulturális kapcsolatok, s bárki meríthet a „házasulandók tárából”.
Európa nem Ausztrália. Ezen a kontinensen a zsidó történelem, kultúra és kreativitás kétezer éves múltra tekinthet vissza. Ez a múlt nem redukálható, miként teszi azt az izraeliek által átírt történelem, afféle egyszeri kolonizációra, s nem válhat az 1492 utáni Spanyolország mai másává, melyben a zsidók csupán szimbolikus emlékképként léteznek. Rajtunk, európaiakon és zsidókon múlik, hogy Európa az újonnan értelmezett múlt, a pluralista és demokratikus jövő keresztútjánál álló össz-zsidó identitás harmadik pillérévé váljon.
Seleanu Magdaléna fordítása
Diana Pinto történész, egyetemi tanár, olasz-zsidó szülök gyermeke. Párizsban él, az Európa Tanács kelet-európai és a volt Szovjetunió civiltársadalmi kérdéseivel foglalkozó tanácsadója. Előadását rövidítve közöljük.
Címkék:1997-11