„Ugyanaz a kultúra”
Beszélgetés Hegedűs Gézával
NEM ELŐSZÖR JÁROK nála a Ditrói Mór utcában, a Vígszínház melletti ház harmadik emeletén. Meggyőződéses újlipótvárosi: nem csábítja az elegáns Buda. Körös-körül könyvek, öblös, mélybarna bútorok, a léptek zaját felfogó bordó szőnyegek: ilyen enteriőrben beszélgethetett barátaival Heltai Jenő, Hunyady Sándor, Szomory Dezső. Igen, talán erre a régi Pestre is emlékezni kéne: szolid, kulturált polgáraira, kávéházi bohémjaira, ábrándos, francia regényeket olvasó, Chopint zongorázó kisasszonyaira. Egy elsüllyedt világ polgáraira, akik se többre nem vágytak, mint ez a védett, intim, barátságos, néha csillogó körút, sem kevesebbel be nem érték, mint ezek a könyvek, ezek a színházak, a Zeneakadémia hangversenyei. Aki még él közülük, tetves és tífuszos barakkokból, német, lengyel és orosz hómezőkről is hazahozta ezt a kultúrát, amely megvédte őket a jobb- és a baloldal verőlegényeinek barbarizmusától. Nem vártak sokat az emberektől, de nem is csalódtak bennük: a csőcselék nem azonos a néppel. Tíz igaz ember megmentheti Szodomát.
– Géza bácsi, mi az, hogy zsidó?
– Az ember családfája Ábrahámmal van kapcsolatban. Közben az ember természetesen magyar.
– A barátai zsidók?
– Nem tudom. Nem tudom megállapítani, ki zsidó, ki nem. Ez sose okozott nekem problémát. Vannak régi barátaim, akikről nem tudom.
– Nem szokta megkérdezni?
– Nem. Azt se szoktam megkérdezni, van-e az illetőnek májbaja.
– Azért minden vallásról ez nem juthatna eszébe. Heine azt mondta: zsidónak lenni nem vallás, nem nemzetiség, hanem pech. Egyetért vele?
– Nem, sosem éreztem szerencsétlenségnek. Mauthausenben sem. Nemzeti irodalmamhoz tartozik az Ótestamentum, és nemzeti irodalmamhoz tartozik Arany János is. Én élvezem a zsidóságomat és élvezem a magyarságomat. Most készül egy sorozatom a rádióban A Biblia nagyasszonyai címmel: Debóra, Judit, Eszter. Nemcsak az Ótestamentumot, az Újtestamentumot is szeretem. Zsidónak lenni kulturális hagyomány, sőt metafizikai kapcsolat: a komolyan vett monoteizmus. Az egyelvű világ. Ebbe az egybe az anyag is behelyettesíthető, de számomra a materializmusnak sohasem volt valóságtartalma. Sem azt nem tudom elképzelni, hogy minden csak anyag volna, sem Istent nem tudom elképzelni. Mivel alapvetően agnosztikus vagyok, megértem, ha valaki ateista, monoteista vagy politeista, sőt: dualista. Ez mostanában gyakori a fiatalok között. Isten és a Sátán vitája, amely Jób könyvéből lopakodott be az Újtestamentumba, és az egész kultúrára nagy hatással volt. Nemcsak Goethére, Madáchra, hanem Baudelaire-re, és bizonyos mértékig Adyra is.
– Géza bácsi még otthonról örökölte a zsidó hagyományt. Milyen volt egy igazi zsidó család?
– Szüleim rendes, templomjáró, igazi aufklárista polgárok voltak, apai nagyapám családja 1692-ig, ameddig a családot Nagyváradon vissza tudom vezetni, ortodox volt. Beszélni magyarul beszéltek, és akiknek a hatóságokkal dolga akadt, az hochdeutschul, mint a városban mindenki. Nagyapám olyan szép, bihariasan tudta felolvasni a Bibliát héberül, mintha a Toldit olvasta volna fel. Apám azt mondta, imádkozni jó üzlet: „Mi imádkozunk Hozzá, ő vigyáz ránk.” Már Pesten, a Berzsenyi Gimnáziumban volt egy nagyon okos, művelt és goromba hittantanárom. Szó szerint idézem: „És szólt az Úr Izrael népéhez: piszkos csirkefogók, ne recsegtessétek a padokat!” Ennyi maradt meg. Otthon életforma volt minél gyakrabban olvasni a Bibliát. Héberül már nemigen tudtunk, csak annyit, hogy Sömá Jiszróél, és a Biblia – természetesen – a Károli-Biblia volt. Azt tanultam, tisztelni kell minden vallást. A cselédszobában – szobalányunk és szakácsnőnk volt, később csak egy mindenes – mindig volt szentkép, a Megváltó vagy Szűz Mária. Mikor gyerekkorunkban nevelőnőnk volt, az természetesen elvitt minket a katolikus templomba. Még ma is katolikus templomban, zsidó templomban, néhányszor voltam mohamedán templomban – áhítatot érzek. Mindig volt valami vallásos kapcsolatom. Anyám családja egészen másfajta volt. Anyai dédapám – itt, az asztal fölött láthatja az arcképét – 1848. március tizenötödikén azzal bizonyította be magyarságát, hogy bement egy vendéglőbe, és sonkát rendelt. Ezzel a maga részéről Goldziher Mihály eldöntötte hovatartozását. Beállt honvédnek. Világos után három évig volt a Neugebaudéba bezárva. Ettől kezdve a család Habsburg-ellenes volt. A vallást továbbra is tartottuk. Ez annyit jelentett, hogy mi zsidók vagyunk, és ahogy Náci bácsi (Goldziher Ignác – A szerk.) mondta: „Rendes ember nem hagy-gyarságát.” Erről írtam is a családregényem egyik kötetében.
– Némelyiket olvastam is, de Géza bácsi annyit ír, amennyit én elolvasni sem tudok.
– Hát kell is, mert most jelent meg a 94. könyvem…
– És el kell érnie a százat, megmondta.
– Persze. A száztízet kéne, mert Jókai művei a halála után végül is száztíz kötetet tettek ki, és Jókait szellemi nagyapámnak érzem. Alkatilag ő áll a legközelebb hozzám. Tegnapelőtt hívott föl Angliából egy barátom, aki híres író. Azt mondta:
Te tulajdonképpen a Jókai- és a Dumas-féle lektűrnél maradtál. Ez az irodalom jövője.” Én is azt hiszem.
– Átélt két világháborút. És mintha Hegedűs Gézát meg se érintette volna a történelem szele …
– Engem? Voltam munkaszolgálatos is, de amikor tényleges voltam, árkásznak osztottak be. Tudja miért? Mert a sorozó tiszt megkérdezte: „Mi maga civilben?” „Alázatosan jelentem: joghallgató. Bölcsész. Archeológus.” „Archeológus? Az olyan, aki az ásatásokat csinálja? Akkor legyen árkász.” Rettenetesen utáltam, mert nem elég, hogy menetelni kellett meg gyakorlatozni, még csákányoztam’ is. Aztán munkatáborba vittek, ahol albánok voltak, jugoszlávok, magyar zsidók, orosz zsidók, utána bevágtak Mauthausenbe. Mikor hazajöttem megnézni, hátha él valaki a családból, kiderült, hogy senki. Szüleimet, unokatestvéreimet, nagybátyáimat, összesen 37 közeli rokonomat veszítettem el. Nem is mentem a régi lakásunkba, nem akartam kísértetek között lenni. Egy barátom cselédszobájában töltöttem két napot. Harmadik napon találkoztam véletlenül egy régi, nagyon-nagyon jó barátnőmmel, aki ebben a lakásban lakott. Amikor kiderült, hogy a férje meghalt, azonnal összeházasodtunk. Akkor megint lett családom, és attól kezdve nem volt semmi problémám.
– Ennyire nem hatott Géza bácsira az antiszemitizmus? Addig mondják, hogy más vagy, míg valóban más leszel. Jobb vagy rosszabb, de különbözni kezdesz.
Közel nyolcvan éve élek, és sohasem éreztem, hogy más vagyok. Nincs zsidó típus. Sok embert ismertem, sok barátom volt, de nem tudtam fölfedezni egy közös zsidó típust.
– Amikor a három Polgárlány feltűnt a magyar sport egén, biztos voltam benne, hogy zsidók, pedig sose láttam őket. Hogy három lány sakkozik, abban nincs semmi különös. Hogy a világ legjobbjai akarnak lenni, talán még abban sem. De hogy férfi-nagymesterek először a történelemben… ez az iszonyatos ambíció: ki kell tűnnöm, különben eltaposnak …
– Ez igaz. Van ilyen zsidó mo dell. Mert a családban a gyerekektől elvárják, épp, mivel üldözött nép gyermekei, hogy minden gyerek kiválóbb legyen, mint a szülei. Nemzedékről nemzedékre. Ezt a mi családunkban is mindig elvárták. Nagyon nagy fegyelemre és nagyon szeretetteljesen neveltek otthon. Apám azt mondta, a késés jellembeli hiba. Nem is beszélt meg tízre egy találkozót, hanem, mondjuk tíz után öt vagy hét perccel. Ő is ilyen volt. Ha tíz előtt érkezett oda, várt, és pontosan tíz óra ötkor volt ott.
– Ehhez mindig egy kicsit előbb kell érkeznie, nem? Egy kicsit túlteljesíteni, felülteljesíteni mindent.
– Persze. Én ezért tudtam mindig mindent teljesíteni. Voltam antiszemitákkal, munkaszolgálatosokkal, katonákkal, a lényeg mindig az volt, hogy időben érkezzem. És én meg is érkeztem.
– És akkor el lehet viselni a minden ok nélküli, váratlan rosszindulatot?
– Én találkoztam nagyon sok rosszindulatú zsidóval és nagyon sok jóindulatú kereszténnyel.
– És ha megsértették? Ha „lezsidózták”?
– Gyerekkoromban nem volt se kisebbségi, se „nagyobbsági” érzésem. Váradon egyáltalán nem találkoztam az antiszemitizmussal. Pesten is csak egyetemista koromban. Mit mondjak? Furcsa volt. Ha megsértett valaki, azt válaszoltam: „Hülye barbár. Hülye paraszt.” Erre azt válaszolta: „Állok rendelkezésedre.” Megnevezte a segédeit, én is megneveztem a segédeimet. Kicsit összevagdaltuk egymást, aztán beültünk beszélgetni egy kávéházba a legteljesebb barátságban.
– A két világháború között még volt párbaj? Hát abba bele lehet halni!
– Miért? Jó vívó voltam. Nem volt gond, hogy párbajozzak. Ugyan már, ki halt meg párbajban? Legfeljebb a múlt században egy-egy Jókai-hős. És pisztolytól. Kardvívásban nem szabad szúrni, csak vágni. És azért megvolt bennünk, hogy úriemberek vagyunk, elégtétel jár a sértésért, de miért akarnánk megölni egymást? És a párbajhős a lányok bálványa volt! Az olyan elegáns dolog…
– Párbajképes egy zsidó? Nem kellett ahhoz nemesembernek lenni?
– A Nemzeti Kaszinó 1867-ben kiadott szabályzata szerint párbajképes minden érettségizett ember,
aki erkölcsi bizonyítványra jogosult. Hát nem is volt jogász, aki nem párbajozott! Én még 1939-ben is!
– Minek? Úgyis annyi baj, betegség van! Még szándékosan is ejtsünk sebeket?
– Ez kispolgári, illetve nyárspolgári felfogás. Igazi polgár sohasem gondolkodott így. Mi azt mondtuk: ha ütnek, üss. Sőt: előtte üss. Pedig igazán rendes zsidó család voltunk.
– Mit szól ahhoz, hogy minden újságban mindenki szükségesnek tartja, hogy a zsidókérdésről véleménye legyen? „Zsidó vagyok, de … – Én nem vagyok antiszemita, de … Mintha egyéb gondunk se volna.
– Nézze, az alatt az idő alatt, amit átéltem, tizenöt-húsz évente volt egy ilyen hullám. Múltkor megszólít engem valaki: „Mondja, mióta van antiszemitizmus?” Én: „Mióta van antialkoholizmus? Amióta alkohol.” Erre otthagyott. Egyébként az antialkoholistákat sem szeretem.
– Akkor mitől van ez a lázas identitáskeresés? Egyesületek, felekezeti iskolák …
– A felekezeti iskolák általában jobbak, mint az államiak, úgyhogy ez jó dolog. Másrészt az identitás zavarai összefüggnek az egész világon tapasztalható válságjelenségekkel. 1849-ben kikiáltották a Csallóközi Köztársaságot. Egy Ujházy József nevű ember volt az elnöke. Két hétig tartott. Az az érzésem, ez az egész identitáskeresés addig tart, amíg a gazdasági válság. Azzal együtt az identitásválság is el fog múlni. Teológiailag a zsidó vallás és a keresztény vallás ugyanaz. Mint az ortodox és a neológ. Mint a katolikus és a protestáns vallások. Ugyanabban a kultúrában élünk.
Címkék:1991-01