Úgy tűnt, minden rendben van…
A Mazsihisz, május 5-i közgyűlését Schönberger András imája nyitotta meg. Elsőként Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató biztató beszámolójára került sor a gazdasági tevékenységről, előtte azonban megemlékezett az elhunytakról, illetve felkérte a jelenlévőket, hogy egyperces néma csenddel adózzanak az izraeli terrorcselekmények áldozatainak. Beszámolójában a különböző szervezetek fejlődésétől kezdve, a kulturális rendezvények és kiadványok színvonalának méltatásán át, szót ejtett a temetők és zsinagógák rekonstrukciójáról, a szertartási és oktatási osztály egyre kiterjedtebb tevékenységéről, a kórház, a szociális üdültetés, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (ORZSE) és a Zsidó Múzeum technikai fejlesztéseiről is. Különösen nagy figyelmet szentelt a hatvanötezer látogatót számláló Chagall-kiállításnak és a vidéki nagyvárosokban is nagy érdeklődéssel kísért nyári fesztiválnak. Az ORZSE – tájékoztatott Zoltai – doktoriskola és héber nyelvvizsga központ létrehozásán fáradozik. Elmondása szerint az Új Élet „húszezer olvasót számlál”, és „bevételi többlettel” működik a Remény című folyóirat is. Az elmúlt évben értéktárgyak értékesítésére nem volt szükség, viszont sor került azok korszerű dokumentálásra, naprakész nyilvántartással. A külső könyvvizsgálók egész évben figyelemmel kísérték a munkájukat. (Korábbi alkalmakkor már elhangzott olyan – lehurrogott – indítvány, hogy a hitközség gazdálkodását külső könyvvizsgáló céggel át kéne világíttatni. E mostani bejelentés talán ennek „lekezelését” szolgálta. A könyvvizsgáló kilétére nem derült fény. A szerk.)
Úgy tűnt tehát, minden rendben van. Hajabács Júlia számadatokkal támasztotta alá a már elhangzottakat, és a gazdasági decentralizáció megteremtését tűzte ki célul, ami a hallottak alapján még gyerekcipőben jár.
A szavazást megelőzően ugyanis elszabadultak az indulatok, több kérdésben erősen megosztott volt (és minden bizonnyal maradt is) a tagság, a döntések előtt heves vita alakult ki, ami a személyes ellentéteken túl, sokkal mélyebben húzódó problémákat is a felszínre hozott. Ezek közül az egyik a gazdasági tevékenységről szóló beszámolók korszerűtlensége volt, amit többen kifogásoltak, bár egyesek szerint ez volt eddig a legszínvonalasabb ilyen típusú jelentés. Vilt Tibor a pénzügyek átláthatatlanságát rótta fel, amit véleménye szerint egy belső vagy külső, szakértőkből álló ellenőrző bizottság felállításával lehetne kiküszöbölni.
Feldmájer Péter odáig ment, hogy az egész pénzügyi struktúrát túlhaladottnak minősítette, és annak megváltoztatását javasolta. Heisler András erre azzal válaszolt, hogy Feldmájer elnöksége alatt is ugyanez a pénzügyi rendszer volt, ám a viszontválaszból kiderült, hogy míg akkor hiánygazdálkodás folyt, addig ma a pénz elosztásáról kell gondoskodni. Az egyik küldött, megelégelve az akadékoskodást, kisebb perpatvar után kirohant a teremből, mondván, unja, hogy mindig ugyanazokat a sztereotip kérdéseket kell hallgatnia ugyanazoktól, kár húzni az időt javaslatokkal, ráadásul anyák napján. Feldmájer Péter szerint még a kimutatásokat tartalmazó fénymásolatok is megtévesztően tűntették fel az összegeket, az erre adott válaszokból azonban nem derült fény arra, hogy végül is mely intézmények, és milyen mértékben függetlenek anyagilag.
A másik nagy vitát kiváltó téma a Budapest – vidék ellentét volt, néhány vidéki elnök ugyanis nehezményezte azt a korábban elfogadott döntést, miszerint a kiadások harminc százaléka őket terheli, még akkor is, ha a nevezett intézmények formálisan ugyan az egész magyarországi zsidóságot szolgálják, földrajzi helyzetükből adódóan mégis elenyészően kevés szolgáltatást nyújtanak a vidékieknek. Streit Sándor „vitagerjesztő célzattal” azt állította, hogy ha a vidékiek nem érzik úgy, hogy például az ORZSE az övék is, akkor majd tesznek róla, hogy ne is legyen az. A rossz ízű kijelentés, a szándéknak megfelelően valóban provokatívra sikeredett, ám a visszájára sült el, az egyik vidéki elnök egyenesen zsarolásnak nevezte. Számos békítő és meddő hozzászólás hangzott el, mígnem az egyik küldött, az ismert politikai szlogen parafrázisaként megjegyezte, hogy szerinte „kevesen is sokan vagyunk”.
Nem maradhatott ki a politika sem, Vilt Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy a Mazsihisz vezetőinek nem szabad egyoldalú politikai nyilatkozatokat tenniük, még akkor sem, ha személyes véleményük, vagy akár a többségé megegyezik azzal. Hangsúlyozta, hogy ezek a kapcsolatok mindkét oldalon nagyon fontosak, hiszen a zsidóság, mint mondta, a gyűlöletnek nem csak eszköze lehet, hanem könnyen annak tárgyává is válhat. Tordai Péter elnök megemlítette, hogy az egyik nagy párt levélben köszönte meg, hogy a zsidó szervezetek semmilyen módon nem befolyásolták híveiket, sem egyházi, sem világi rendezvényeken, azt azonban, hogy melyik pártról volt szó, nem árulta el. Ugyancsak Vilt Tibor vetette fel, hogy a magyar zsidóság is képviseltesse magát azon a május 29-én Brüsszelben tartandó nemzetközi megmozduláson, amit az EU székháza előtt tartanak az antiszemitizmus és anticionizmus ellen a világ zsidó szervezetei, ám nem sikerült egyértelműen megegyezni, hogy a Hitközség állja-e az utazás költségeit.
Az utolsó napirendi pont megszavazása szintén nem ment gördülékenyen. Markovics Zsolt főrabbivá történő kinevezését a rabbiság is támogatta, mire az egyik küldött bővebb információkat kért arról, ki vagy mi is az a rabbiság. Erről a kérdésről a vendégként megjelent, és a kérelmet szintén támogató Schöner Alfréd főrabbi nyilván többet tudott volna mondani, ő azonban sajnálatosan korábban távozott. Mindezek ellenére ellenszavazat nem volt, így Markovics Zsolt, akinek tevékenysége nyomán a szegedi zsidóság, mint hallhattuk, reneszánszát éli, immár főrabbi. A közgyűlést Verő Tamás imája zárta.
Csáki Márton
Címkék:2002-06