„Úgy szerettek, ahogy voltam” – Interjú Kabos Lászlóval
Egy ideje hallgat, hangszálproblémái miatt nem láthatjuk színpadon Kabos Lászlót, mindannyiunk Kiskabosát, a nagy zsidó komikust, aki a közelmúltban töltötte be a nyolcvanat.
Mikor határozta el, hogy színész lesz?
Gyerekkori vágyam volt, emiatt jöttem fel gyerekfejjel Pestre, tizennégy évesen. Jelentkeztem a MIKÉFE (Magyar Izraelita Kézműves és Földművelési Egyesület) kertészképző intézetébe, ahol már tanult egy unokabátyám, aki segített, mert én mindenáron a fővárosba akartam kerülni, Nyolc évig jártam az iskolába, ki is tanultam a kertészeti szakmát, de a szabadidőmben Rózsahegyi Kálmán színiiskolájába kezdtem járni. Nagyon hosszú időt töltöttem ott, egy hónapot: egy nap Rózsahegyi elém állt és azt mondta: „kedves öcsém, nem fogadhatom el a jövő havi tandíjadat, mert te zsidó gyerek vagy és most olyan világ van, ha megtudják, hogy felvettelek, becsukják az iskolámat.” Erre csak azt tudtam mondani Rózsahegyinek, aki maga is zsidó volt, csak bizonyos védettséget élvezett: „Jól van, Kálmán bácsi, én megyek”, nem sokkal utána megtörtént, ami megtörtént, szinte a kertészképzőből kellett, hogy bevonuljak munkaszolgálatra: hazamentem Sárvárra, onnan pedig Kőszegre hívtak be. Mauthausenbe kerültem, nem volt sok kedvem hozzá, de így alakult. Oda Kőszegről vittek ki, az Inn partján, kerülő úton mentünk, mert a főutakat a katonaság használta. Ötös sorokban vonultunk, én egy harmincezres pasliban voltam. Hatalmas kanyarral, facipőben meneteltettek a tábor felé. Azt mondtam: ha túlélem, soha életemben nem fogok gyalogolni többet.
Annak idején, amikor már jól ment a pályám, beérkezettnek számítottam, vettem egy Mercedest a németektől. Egy kollegám jött ki velem, és már az új autóval jöttünk haza. Az út mellett egyszer csak feltűnt a Mauthausen-tábla, elmentünk előtte az isteni Mercedessel. Itt van valami mondanivalóm, szóltam a haveromnak, és megálltunk a táblánál. Dögöljetek meg – néztem a Mauthausen feliratra – gyalog hoztatok ki, most meg a legszebb kocsitokkal megyek haza!
Aztán visszajöttem! Újra foglalkozni kezdtem a régi vágyammal. Bálint Lulu bácsinak, a régi, Hevesi-féle Nemzeti Színház dramaturgjának tanítványa lettem. Olyan jól haladtam, hogy pár hónap múlva levizsgázhattam, és tőle kerültem be a szakmába.
Mikor állt először közönség elé?
– 1948-ban már fellépegettem: először csak hakniztam Pesten. Voltak akkoriban úgynevezett „tömbbálok”: ezeket a kommunista párt rendezte bérházak udvarán, egy-egy háztömb lakóinak. Mi lent léptünk fel, és a gangon ültek a nézők, sámlikon.
Laci bácsi az első perctől kezdve nagyon népszerű volt vidéken is. Sokfelé jártak haknizni?
– Először a pesti zsidó és nem zsidó polgárságot „futottam le” Budapesten, és egymás után jöttek a rádiófelvételek. Ne felejtsd el, hogy akkor minden héten volt rádiókabaré, nem annyira politizálós, mint most, inkább könnyű, szórakoztató. Amikor ismertté kezdtem válni, olyan hónap nem volt, hogy ne léptem volna fel a szombat esti rádiókabaréban. Volt egy havi adás is, a „Jót nevettünk…”, a címben utána mindig az adott hónap következett, mint például: „Jót nevettünk decemberben”. Akkor még nem volt tévé: ezek a műsorok olyan népszerűek voltak, hogy ami ott elhangzott, azt másnap – ahogy mondani szokás – már a suszterinasok fütyülték. Itt lettem én országszerte ismert, vagyis először csak a hangom. Az akkori nagyok, Alfonzó, a Latabárok, Sárdi Jancsi aztán maguk mellé vettek a hakniba és velük jártam a vidéket, ahol nagyon megszerettek.
Ebben sokat segített az ízes, Vas megyei beszéde is…
Az is, meg a közvetlenségem és a humorom, ami nagyon közel állt hozzájuk. Az egyszerű embereknek hamar a szívébe loptam magam, kedvenc lettem országszerte, akinek a nevére biztos volt a teltház. Az én magánszámaim rendszerint azokból a sztorikból álltak össze, amelyek valóban megtörténtek velem, amiket nem lehetett kitalálni íróasztalnál…
– Mauthausenről is beszélt?
Arra gondolsz, hogy beszéltem-e arról, hogy zsidó vagyok? Beszéltem. És ez frappírozta a közönséget. Az egyszerű vidéki embereknek tetszett, és imponált nekik, hogy merek róla beszélni. Annak idején, amikor először szóltam nyilvánosan a zsidóságomról, nem csak zsidók, hanem gojok is elkaptak az utcán, azzal, hogy „Kabos úr, eddig is szerettem magát, de most még jobban becsülöm”.
Rossz élményei voltak?
– Nem. Soha semmi atrocitás nem ért. Úgy szerettek, ahogy voltam. Akkoriban gyakran el is mondtam: lehet, hogy itt rengeteg antiszemita van, de én ezt nem érzem – de azért tudom, hogy vannak. Azt viszont el nem mertem volna képzelni, hogy közel hatvan évvel a háború után a futballpályák lelátóin majd arról énekelnek, hogy „Auschwitzba indul a vonat”. Ha én annak idején, mint háborút túlélt fiatal gyerek ezt megsejtem, biztos nem maradok itt. Legjobban azon vagyok megdöbbenve, hogy a kormány ez ellen nem tesz semmit.
A szókimondó, őszinte produkciói orvosságnak is hasznosak voltak. Mit lehet tenni most? Ezeknek az embereknek a szülei valószínű, hogy ott ültek a rádió mellett, vagy a nézőtéren és Laci bácsit hallgatták.
– Ezt megtiltani nem lehet. De azt nem értem, miféle emberek lehettek azok, akik ilyen gyereket neveltek. Ezek az ordítozó gyerekek azt se tudják, mi történt akkor, ők csak eljárnak a futballmeccsre, zsidózni kicsit. Amikor én a saját történetemről beszéltem a színpadon, úgy éreztem, ezzel tartozom azoknak, akik nem jöttek vissza, és erősen tartozom magamnak is.
Van egy erről szóló számom, amit vidéken sokfelé előadtam, és utána elénekeltem egy nótát:
„a gyűlölt napokat, a kétségbeesést nem lehet fejteni, az emlékeidet magaddal cipeled, ha meg is tudtál bocsátani”. Ez a műsorszámom háromszázszor ment a Vidám Színpad Kabos-show-jában: a nézőtéren pedig nem csupa filoszemiták ültek mindig, gondolom én. Ott beszéltem róla, hogy „én akkor nem csak minket, magukat is nagyon féltettem. Mert ha ez az Adolfnak sikerül, most maguk sem ülnének itt, az biztos” – ezt elmondtam, nagy truváj volt, mindig olyan taps, hogy az nem is igaz.
A Vidám Színpadon, egyáltalán a szakmában, téma volt a kollégák származása?
Csak játékból. Nem tudom, emlékszel-e Mányai Lajosra; vele kapcsolatban van egy nagyon jó sztorim. Mányai remek ember volt, jó humorú. Nálunk a Vidám Színpadon igen gyakran vendégszerepelt. Mikor végzett a mostani Katona József Színházban, vagy a Nemzetiben, átjött hozzánk, és leadta az úgynevezett slussz-bohózatot a kabaréműsorok végén. Akkoriban Fehér Pista igazgatása idején nagyszerű hangulatú volt a társalgónk. Mondogattuk is, hogy ott néha jobb műsor megy, mint a színpadon: úgy is hívták a Vidámot a szakmában, hogy a „csókos színház”. No hát Mányai mindig nyomozgatta, ki zsidó a társulatból. Én voltam az ő szakértője. A társalgóban, némajátékban faggatózott: a szemével mutatott a Kibédy felé. Én ráztam a fejem. Aztán jött Kósa Andris; én bólogattam, hogy ő igen. „Jaj, nagyon szép gyerek” – suttogta mosolyogva, elégedetten Mányai.
Kemény korban indult, rögtön a holokausztot követően.
– Beszéltem is róla akkor és azóta is épp eleget. Olyan időkben is, amikor az aktuális vezetők, hatalmasságok nem voltak éppen elragadtatva a történeteimtől, a felvállalásomtól. Aczél elvtársnak például tudom, hogy nagyon nem voltam kedvence, hiába volt ő is zsidó: megtagadta magát, azt hitte, a bajusza majd eltakarja a pónemot. Ő és Kádár eljárt hozzánk a Vidám Színpadra. Kádár imádott minket, a műsor alatt nagyokat hahotázott, Aczél viszont csak a bajusza alatt mosolygott: látszott, hogy nem akarja, hogy kiderüljön, neki is tetszik a dolog. Nála azt hiszem, a nősülésemmel tettem be a kaput. A Dohány templomban esküdtem, ez nekem természetes volt, de akkoriban, ismert ember ilyesmit el se mert volna képzelni: mikor Aczél tudomást szerzett róla, el is vágtam magamat nála. 1961-ben azért ez elég szokatlan dolognak számított. Később tudtam meg, hogy a televízió is ki akart jönni az esküvőre, de a felvételt maga Aczél tiltatta le. A hüpe alatt Salamon Béla bácsi volt a tanúm. A házasság sajnos nem sikerült: sokan jöttek oda hozzám: „Jaj, Kabos úr, ott voltam az esküvőjén a Dohány-templomban”, „Hát – mondom – sajnos én is…“
Sokan voltak kíváncsiak a kézfogóra?
– Nagy esküvőm volt, az akkori becslés szerint a Filmmúzeum és a templomkapu közt voltak úgy húszezren: az emberek kijöttek a szomszéd hivatalokból, üzemekből, mert meghallották, hogy most van a Kiskabos esküvője. A nagy tömegben még sérülés is történt: Fischer Annie zongoraművész édesanyját például fellökték és kitörte a lábát.
A közelmúltban jelent meg Kertész Péter kitűnő könyve Komlós Jánosról. A kötet beszélői többször emlegetik Laci bácsit is, többek közt a Mikroszkóp falai közül kiszivárgott, Hofi Gézával megesett afférjuk kapcsán.
– Annak idején összevesztem a Vidám Színpad igazgatójával és eljöttem. Komlós már aznap hívatott és azt mondta: „Nem vagyunk olyan gazdagok, hogy egy Kiskabos az utcán sétáljon akár egy napig is, én leszerződtetlek”. Ez ott helyben meg is történt. „Sajnos nem tudok többet adni neked, mint a Hofinak” – ezt fűzte hozzá. Ekkoriban Hofi volt Komlós műsorának állandó második része. Később elmesélte, hogy amikor Hofi megtudta, hogy leszerződtetett, annyit kérdezett: „Minek kell neked a Kabos, kell az egyáltalán ide?” Erre Komlós: „Nem tudtam, hogy te így félsz tőle.”
A városban akkoriban még tettlegességről is beszéltek.
– Ez csak duma volt. Komlós nyár elején, a szünet előtt vett fel a Mikroszkópba. Nyáron meghalt Komlós, Marton Frici vette át az igazgatást és megkért, vegyem át az éppen futó műsorban Komlós anyagát, amíg az új műsor elkészül. Én úgy féltem ettől a megbízástól, mint a tűztől: Komlós egész más hangszerelésű ember – mondtam Martonnak. Úgy fognak utálni, hogy nem igaz. A szöveget kicsit átírtuk az én szájízemre, de nem segített. A Révay utcában imádott a közönség, a Nagymező utcai első két hetemben gyűlöltek. Sajnáltak valakit, akit elvesztettek, és akit mások velem pótoltak. Itt történt a balhé: Martontól kaptam tízezer forint pénzjutalmat, ami akkor nagy pénz volt. Egy társulati ülésen megköszönte, hogy segítettem kihúzni a színházat a kátyúból. Fent ült a dobogón, körülötte az egész vezetőség, így Hofi is. Hogy Marton védje magát – talán, mert félt Hofitól -, azért hozzátette: „persze, Lacikám, neked a Mikroszkóp stílusát még meg kell tanulnod”. Erre felálltam, hogy mégis, miféle stílust kéne nekem megtanulnom? Tudjátok, honnan jövök? – kérdeztem. – Ott, a Vidámon van a stílus, ahol én a nagy öregek közt tanultam meg a szakmát. Hofi felugrott: „Akkor mi a francnak jöttél ide? Ki a f… hívott ide?” Az egyik ott ül melletted – mutattam Martonra, a másik sajnos meghalt. Hofi erre annyit bírt reagálni szó szerint: „Na, akkor én megyek hugyozni.”
A kultúrpolitika gépezetében akkoriban nem Aczél volt az egyetlen öngyűlölő, identitásától menekülő zsidó. Most kisebb, a mindennapokban több kellemetlenséget okozó káderekre gondolok. Ezek nem keserítették meg az életét?
Azt érezni lehetett, hogy a zsidóságukat nyíltan felvállalókat akkoriban nem kimondottan pártfogolták. De a művészvilágban, nagyon kevés kivételtől eltekintve semmiféle antiszemitizmus nem létezett. Komlós temetése és az én társulatba kerülésem után a színház társalgójában olyan is elhangzott, hogy „kint vagyunk a vízből: az egyik zsidó meghalt, a másik már itt is van”. Ez voltam én.
Voltak cenzúrával kapcsolatos élményei?
– Nem. Viszont közel jártam a hatvanhoz, sztár voltam, amikor végre megkaptam az Érdemes Művész kitüntetést. Ez Aczélon múlott, ebben biztos vagyok. Én rengeteget léptem fel belügyes rendezvényeken is, mert miért ne? Akkoriban minden szombat este olyan volt, mint egy kis szilveszter, melósnak és miniszternek ugyanúgy. Én a legkényesebb helyszíneken is beleszőttem a magam öntudatát a műsoromba. Aczélon kívül engem nem sokan utáltak. Ha Kádárék jöttek a Vidám Színpadra, Aczél persze mindig előre küldte a maga emberét szétnézni, de akkoriban Kellér Dezső volt a színház esze, aki nagyon okosan tudott táncolni a borotvaélen.
Zsidó közönség előtt, hitközségi rendezvényeken is felléptek?
A Goldmark terembe egy időben gyakran vittünk műsoros esteket. És mindig nagyon jókat röhögtünk: előállt ugyanis egy fura szituáció. Mi, zsidó színészek, természetesen nem kértünk ilyenkor gázsit. De több nem zsidó kolléga, például Sinkovits is sokat lépett fel velünk és a goj színészeknek persze fizettek előadás után, nem merték őket felkérni potyán.
A maga helyén és idején, színpadon és filmen Laci bácsi afféle hazai Woody Allenként vitte a zsidó kisember figuráját. Mennyire volt tudatosan felépített ez a minden szituációban állandó szerep?
Én ilyen vagyok. Belőlem nem jöhetett ki más, mint amilyen eredendően vagyok. Sokan szokták rám civil környezetben mondani: „jé, ez pont olyan, mint a színpadon!”.
Mikor látjuk megint?
Most tartanom kell egy kis szünetet. Először szeretném, ha meggyógyulna a hangom. Utána aztán semmi akadálya, szellemileg igazán jó formában vagyok. A nyolcvanadikat töltöm be, de azt hiszem, még nem nézek ki olyan vacakul, hogy ne tudnék színpadra menni. Még csinálnék valamit, mert nem ment el a kedvem, most is szeretem ezt a hivatást. Egyetlen nagy probléma van csak: nincsenek játszótársak. Meghaltak. Nincs senki se. Az utolsó mohikán szegény Kibédi Ervin volt abból a garnitúrából. De ne fejezzük be a beszélgetést ilyen szomorú hangulatban!
Üzenet: a nagyünnepeken még járok a Dohány-templomba. Hála Istennek nagyon sok szép zsidó fiatal lányt és fiút látok ott, a bejárat előtt – míg el nem kezdődik a Kol Nidré, ott szoktunk tachlecolni. Gyerekek! Nyugodtan esküdjetek a Dohány-templomban, és ha felkértek, én fogom a hüpét!
Halász Tamás
Címkék:2003-03