Torzó
(Szenes Hanna: Napló – Levelek – Versek – Szépirodalmi kísérletek – Rövidebb írások. Szépirodalmi Könyvkiadó, 1991. 590 oldal, 350 Ft.)
A nehéz helyzetben lévő Szépirodalmi Könyvkiadó Szenes Hanna életművét adta ki méltó küllemű, vaskos kötetben. Az alcím sejteti, hogy nagy adósságot akar leróni, hiszen Magyarországon csak közvetlenül a háború után jelent meg egy kisebb munka a szerzőről, Szenes Hanna küldetése és halála címmel, valamint kisebb visszaemlékezések. Utóbbiak részint az 1945-48 közötti időszakban (főleg zsidó orgánumokban), részint az utóbbi három évben. Ismert körülmények magyarázzák a négy évtizedes hallgatást. Nem úgy Izraelben, ahol gazdag irodalma van a nemzeti hősnek, kibuc viseli nevét (Jad Hanna Szenes), ő maga az ifjúság példaképe. Menahem Golan, a Hollywoodban élő izraeli filmrendező azt nyilatkozta, hogy először az iskolában hallott az „ejtőernyős lányról”, s ez ösztönözte filmje megalkotására.
A könyvben előszó helyett édesanyja számol be arról az időről, amit leányával tölthetett és szörnyű, utolsó találkozásaikról a Gestapo, illetve a magyar hadbíróság börtöneiben. Kibontakozik előttünk az átlagnál messze tehetségesebb, jó és kötelességtudó gyermek képe, akit megigézett és harcossá nevelt a cionista mozgalom.
Szenes Béla, az ünnepelt színpadi szerző és humorista Anikó lánya úgy él, mint a kor jómódú polgárlányai. Enyhe formában éri csak utói a megkülönböztetés: a református leánygimnáziumban nem őt választják önképzőköri elnöknek, korán megnyilvánuló irodalmi tehetségét figyelmen kívül hagyva. Kínálkozik a párhuzam a Bécsben jurátuskodó Herzl-lel, akinek kedvenc diákegyesületét kellett annak idején elhagynia. Talán mindkettejüknél ez az „apróság” indította el a felismerések sorozatát. Anikó 1939-ben az utolsók között alijázik, és az irodalmi érdeklődésű pesti „úrilány” a nahalali mezőgazdasági iskola növendéke lesz. Naplója és levelezése beszámolnak arról, mennyire boldog volt az új közegben, milyen hamar beilleszkedett a mandátumos korszak, ami szemmel nézve talán kezdetleges viszonyai közé. Csak az édesanyja és Gyuri bátyja iránti aggódás felhőzi a sorait. Jelleméből fakadóan, amint teheti, a tettek mezejére lép. Még 1943-ban jelentkezik egy, az európai zsidóságnak segíteni akaró csoportba, s 1944 júniusában Magyarországra érkezik – ejtőernyősként.
Elfogják, megkínozzák, de nem tudják megtörni. Bátorsága nemcsak fogolytársai, de meglepő módon őrei tiszteletét is kivívja. Sorsa azonos az európai zsidók nagy részének sorsával. De nem tehetetlen áldozatként, hanem hősként hal meg.
1950-ben hamvait a jeruzsálemi Herzl-hegyi hősi temetőben helyezték örök nyugalomra.
A kötet végén találjuk verseit, drámakísérleteit, tanulmányait. Némelyik magyar történelmi tárgyú, majd egyre inkább a zsidó sorskérdéseket érintik. Mindegyikből a tehetség körvonalai sejlenek elő. Fájdalom, hogy e torzóként fennmaradt életmű soha nem teljesedhetett ki, csupán méltó emléket állíthat Szenes Hannának.
Címkék:1992-03