Történelem — élőszóban – Magyar-zsidó oral history archivum
Történelem – élőszóban Magyar-zsidó oral history archívum
A rendszerváltás ellenére sok fehér folttal találkozik a magyar zsidóság XX. századi történetének kutatója, pedig még az ötven-hatvan évvel ezelőtti események szemtanúi is közöttünk élnek, így az akkori idők „első kézből” kapott információk alapján kutathatók. Tapasztalatból tudjuk azt is, hogy a forrásértékű adatokon kívül mennyi néprajzi, szociológiai, szokás- és gondolkodásbeli, „egyéb” információt lehet e mélyinterjúkból szerezni. Elengedhetetlenül szükségesnek tartjuk ezért egy oral history program elindítását, és a gyakran idős emberek mielőbbi megszólaltatását.
Olyan férfiakkal és nőkkel, vidékiekkel és fővárosiakkal szeretnénk magnós mélyinterjút készíteni, akik zsidó családban nőttek fel, és a gyermekként megtanult szokásokat, az ünnepek rendjét, egykori közösségüket: rabbiját, tisztségviselőit, iskolatársaikat, szomszédaikat, barátaikat, a beléjük ivódott érzéseket azóta sem feledték.
Azok jelentkezését várjuk, akik szívesen beszélnének életükről, és olyan fiatalokét, akik érdeklődéssel fordulnának az adatközlők felé és kedvet éreznek az interjúkészítéshez az archívum számára.
Nem reprezentatív mintavételre, hanem e szemtanúk megszólaltatására törekszünk. Olyan korról és élményanyagról szeretnénk képet kapni, ami leginkább ezen interjúk segítségével idézhető meg. Nem elsősorban a nagy eseményeket, hanem a zsidó hétköznapokat tartjuk érdekeseknek. Mivel földrajzi és szociológiai értelemben azokat tekintjük magyar zsidónak, akik a történelmi Magyarország területein élnek, vagy onnan származnak, a Felvidéken, Kárpátalján és Erdélyben élők megkeresését ugyanolyan fontosnak tartjuk, mint a mai magyarországiakét.
Az elkészült interjúkat forrásanyagnak, adatbázisnak tekintjük, amely a magyar zsidó történelem mindenkori kutatóinak rendelkezésére állna. Nem titkolt szándékunk, hogy akciónkkal fölkeltsük a fiatal nemzedék idősebbek iránti figyelmét és érdeklődését, s hogy a történelem iskolai tananyagon túli, élő élményként jeleljen meg számukra.
Érdeklődni, illetve jelentkezni lehet:
1065 Budapest, Révay u. 16.
Tel.:311-9214, 311-6665 (fax is)
Magyar Zsidó Kulturális Egyesület Elnöksége
Szombat szerkesztősége
Címkék:1999-09