TOMKINSÉK A LITURGIA SZOLGÁLATÁBAN
Évszázadok héber dallamai
Zenei életünkben egyedülálló sorozat bemutatására vállalkozott a Budapesti Tomkins Énekegyüttes. Az elmúlt hónapokban alkalomról alkalomra a legjelentősebb felekezeti liturgiák keresztmetszetét adták a Budavári Palota E épületében, a Királypincében.
„A liturgiák eredete és művészete” című Szakrális Művészeti Szabadegyetem sorozattal párhuzamosan szombat esténként élő hangversenyeken ismerhette meg az érdeklődő közönség (telt ház mellett) az egyes liturgiákat és azok műzenei vonatkozásait.
Az előadássorozat szervezője szerkesztője, Dobra János jó érzékkel választotta ki, és hívta vendégül az egyes hangversenyekre az adott műfaj avatott ismerőit, jeles művészeit. Az öt előadásból álló sorozat minden estjén érezhető volt ez a tudatos választás, kezdve a sort a héber énekekkel, majd az egyes keresztény felekezetekre jellemző dallam- és stílusjegyek bemutatásával.
Végül, de nem utolsósorban a nálunk még kevésbé ismert, de zene- és vallástörténeti szempontból is jelentős orosz liturgikus zenével zárult a sorozat.
Elsőként az „Évszázadok zsidó dallamai” című héber liturgikus estre került sor.
Amikor Izrael népe Mózes vezetésével megmenekült az egyiptomi fogságból, a Vörös-tengeren átkelve dicsőítő éneket zengett. A Bírák idején számos alkalommal harci éneket, győzelmi dalokat hallattak. A héber zene virágzásának tetőpontját a jeruzsálemi templomkultusz idején érte el. Dávid király vezetésével fénykorát élte a zsoltáros műfaj. Góliát legyőzése után éppúgy megszólalt az Istent dicsőítő ének, mint a templomi szertartások alkalmával. Ebben az időben Lévi nemzetsége végezte a templomi zenei szolgálatot, négyezer férfiból álló ének- és zenekar közreműködésével.
Sajátos jellemzője a héber liturgikus zenének a nép részvétele: például Tóra-olvasás, előimádkozás vagy házi áldásmondások – az istentisztelet így válik igazi „demokratikus intézmény”-nyé a zsidóság életében.
A régi bölcsek szerint a zsidóság egyik nagy tette az volt, hogy az egy Istent hirdette, a másik pedig, hogy a Te megszólítással személyes kapcsolatot teremtett Istennel. Személyes megszólítással: a S’má Jiszraél ima második mondatával, a Boruch Sém-mel vette kezdetét ez az egyedülálló műsor.
Először Fekete László, Dohány utcai főkántor szólaltatta meg bensőséges hangon ezt az ősi, több mint kétezer éves dallamot, majd ezt követően Kodály Zoltán 1948-ban, ugyanerre a dallamra komponált alkotását a Tomkins Énekegyüttes adta elő.
Másodikként Fekete László és a női kar előadásában a legrégebbi fennmaradt héber dallam, a „Boruch hagever” csendült fel. A XII. században, Obadja által lejegyzett dallamot egyébként Scheiber Sándor fedezte fel a kairói genizák között – ő ismerte fel és fejtette meg e dallamok lejegyzőjének személyét is.
Az est folyamán a házigazda Tomkins Énekegyüttes többször is igazi zenei csemegével szolgált, amikor a héber liturgiát műzenei darabok interpretálásával, mély átéléssel, magas művészi igényességgel mutatta be. Példaként említhetem Sulcert – a neológ stílus megteremtőjét – akinek öt imáját, vagy az ő tanítványának, Schubertnek 92. Zsoltárát szólaltatták meg. Az utóbbiban érdekes szerzői struktúra volt megfigyelhető a szólista, a kvartett és a kórus viszonylatában. Különösen felejthetetlen élményt nyújtott Halévy 122. Zsoltára, amelyben Solymosi Ferenc orgonajátéka plasztikusan egyesült az énekesek nemes egyszerűséggel megformált szólamaival.
A koncert második részében Tóth Emil, a Rabbiképző Intézet főkántora tradicionális előadásmódjával átütő erővel szólaltatta meg hőstenorján többek között Rosenblatt 100. Zsoltárát és Adám Emil V’hu Ráhum című mindennapi esti imáját.
Feltétlen említést érdemel Mayer Erika zongoraművész, aki biztos támasza és ideális partnere volt a kántoroknak. A rossz állapotban lévő zongora ellenére kitetszett alapos stílusismerete, valamint egyéni művészi kvalitása. A zongorakísérők legjobb erényeivel rendelkező művésznőt hallhattuk még Gottschall Jakab 93. Zsoltárának, valamint a Leibele Waldmann alapján megszólaló Éc hájim című darabok előadásakor, melyeket Fekete László lírai hangvételű bassz-baritonján interpretált.
Végezetül nagy sikert aratott Heller: Aseresz Sz’foszénu című darabja, melyet a Fekete-Tóth duett szólaltatott meg a jellegzetes, újholdat hirdető sófár hangja után. Átlelkesített előadásuk, játékos, vidám hangvételük emlékezetes része maradt e nem mindennapi hangversenynek.
Itt említem meg, hogy ezzel az egyedülálló liturgikus sorozattal párhuzamosan jelent meg a Choral Kft. gondozásában a „Dicsérjétek az Urat” című ökumenikus kiadvány, amely hanglemezen, kazettán, illetve CD-lemezen is kapható. Mind a koncertsorozat, mind a fent említett hanghordozók szép példáját adják az egyes vallási felekezetek az énekművészet eszközeivel tolmácsolt szakrális megnyilatkozásainak.
Babits Antal
Címkék:1992-02