Települések kereszttűzben
A Területek (héberül: „Stachim”), azaz Gáza és Ciszjordánia az a két földterület, melyet Izrael az 1967-es, ún. „hatnapos” háború alatt foglalt el; azelőtt Egyiptomhoz (Gáza) és Jordániához (Ciszjordánia) tartozott. Bár a Jordánon túli területek fölötti uralom megszerzése a jobboldali cionisták célkitűzései közé tartozott, a politikai realitás nem engedte meg ennek megvalósítását. Gáza jelenleg a Palesztin Autonómia része, ugyanakkor több, izraeli fennhatóság alá tartozó, kicsiny zsidó település is található a térségben, mely – mivel fegyverekkel, többek között aknavetőkkel támadják a palesztinok – komoly biztonsági problémákat okoz a zsidó államnak. Ciszjordánia – mely „nyugati Part” néven is elhíresült – egy része szintén még mindig izraeli katonai közigazgatás alá tartozik és több mint egymillió arab, valamint százötven-kétszázezer zsidó telepes lakja.
1967. november 22-én az EHSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta a 242. számú határozatot, mely szerint Izraelnek vissza kell vonulnia az „elfoglalt területekről”. Ezt a kifejezést Izrael úgy értelmezte, hogy csak bizonyos területekről kell kivonulnia, míg az arab országok az összes elfoglalt területet értették rajta. A határozat beszélt még a térség államairól, de nem szólt palesztin népről, csak a menekültek problémájáról.
Közben az izraeli társadalom kezdte tudatosítani, hogy „bibliai területek” kerültek fennhatósága alá és megerősödtek a megváltást érzékelhető politikai-katonai folyamatként is értelmező vallásos cionisták. Létrejött az Izrael Földje Mozgalom, mely a „bibliai” területek zsidókkal történő benépesítését tűzte ki célul. A tettek következtek: 1968 áprilisában tíz izraeli család svéd turistaként bejelentkezett az egyik hebroni szállodába, majd Mose Lewinger rabbi, a csoport vezetője kijelentette: azért jöttek, hogy újjáépítsék a zsidó életet a városban. (Hebronban ugyanis – mely a zsidó hagyomány szerint az Ősatyák sírjának a városa – 1929-ben nagy pogrom zajlott: a város zsidó lakóit az arabok lemészárolták.) Az izraeli kormány – komoly hezitálás után – úgy döntött, hogy Lewingerék a városban ugyan nem, de amellett települést hozhatnak létre: ez lett a későbbi Kirjat Arba. Mose Dajan ellenezte a tervet, hiszen hitt a „felvilágosult” izraeli adminisztráció szükségességében, és nem akart konfliktusba kerülni a helyi arabokkal. Ám a ciszjordániai telepek közben szaporodtak, lakosai számát pedig az izraeli kormánypolitika is növelni próbálta. Az 1977-ben uralomra jutott jobboldali Likud-kormány kitartott az „Erec Jiszrael sléma”, azaz a „teljes Erec Jiszrael” koncepciója mellett, és várossá növesztett több a Területeken lévő települést, így Ariel-t is. A telepesek olcsó lakáshoz jutottak, a kormány pedig meg volt győződve arról, hogy az arabokat kész demográfiai helyzet elé fogja állítani. A telepes mozgalom és a vallásos cionizmus kibogozhatatlanul összefonódott, és az utóbbi szellemi vezetői – hagyományos szövegekre hivatkozva – azt tanították, hogy ha egész Izrael Földjét zsidók lakják, akkor eljön majd a Messiás. Ezzel magyarázható a – kívülállók számára atavisztikusnak tűnő – ragaszkodás, ahogyan ők viszonyulnak például Hebron városához, ahol az ősatyák sírja található, és amely többször volt zsidók és arabok közti véres villongások színtere. A kívülálló számára – sajnos – a telepek a tradicionális arab környezettől élesen elütő nyugati fejlettsége enklávé az elmaradott, harmadik világbeli körülmények közepette. A Területek arabjai különleges státuszát megtartották, és katonai közigazgatás alatt éltek, míg a telepek zsidó lakói minden izraeli állam- polgári kedvezményben részesültek. Etnikai és szociális különbségek összekeveredtek, a konfliktus gyúanyagát pedig a radikális iszlám adta.
Az 1970-es évek elején lépett fel és erősödött meg a Gus Emunim („A Hívők Blokkja”) mozgalom, mely – szintén – a Területek betelepítését célozta meg. Szellemi atyja Cvi Jehuda Kuk volt, Avraham Jichak Kuk, a vallásos cionizmus atyjaként tisztelt rabbi fia volt. A mozgalom „idegen uralomnak” tekintette az arabok jelenlétét, és több akcióval is kiprovokálta új telepek létesítését. Az akciósorozat sátrak felállításával kezdődött Eilon-Morénél (Nablusz mellett). 1973 decemberében jött létre Maale Adumim („Vörös magaslatok”) települése, a Jeruzsálemet a Holt-tengerrel összekötő út fölött. A város sajátos látványt nyújt: a Jeruzsálemet az esti órákban elhagyó Egged-busz utasa, néptelen tájak után a hegyvonulaton piros lámpák és lakótelepek tömkelegének sziluettjeit pillantja meg. Maale Adumim stratégiai jelentőségű hellyé változott, ma több mint húszezren lakják. 1996-ban a Netanjahu-kormány különleges övezetnek minősítette, és az „A” fejlesztési zónába sorolta.
A Sinai-félszigeten lévő településeket 1978-ban, a Camp David-i megállapodás során a Területeket csak ősi nevén, Júda és Somrón elnevezéssel illető Menachem Begin vezette izraeli kormány átadta Egyiptomnak. Felszámolták például Jámit települését, melynek lakosai ellenálltak, amikor a hadsereg kiürítette a várost.
A hebroni történet nem ért véget: 1979-ben Mose Léwinger rabbi beköltözött a Hadasza-klinika (volt) épületébe, oda, ahol 1929-ben az arabok zsidóellenes pogromot rendeztek. A rabbi kikényszerítette a hadsereg aktív jelenlétét: ezentúl nagyszámú katonaság védte és védi az ott lakó maroknyi zsidót, akik jesivát is létesítettek.
1980-ban a Kneszet elfogadta az „egy és oszthatatlan” Jeruzsálemről szóló alaptörvényt, mely Izrael fővárosává, oszthatatlan centrumává tette a várost, és a város zsidó jellegét több, kelet-jeruzsálemi zsidó lakónegyed felépítésével erősítette.
A Likud-kormány az 1980-as években nagyobb lakásokat, alacsonyabb lakbéreket és törlesztő részleteket, valamint nagyobb adókedvezményt nyújtott azoknak, akik a településekre költöztek. A Munkapárt viszont a palesztinokkal kötendő béke legnagyobb akadályának tekintette létezésüket és azt ígérte, hogy – hatalomra jutása esetén – megszünteti ezeket a kedvezményeket. Ez 1992-ben be is következett, ám 1996-ban a Netanjahu-kormány idején folytatódott a kedvezménypolitika. A telepek helyzetét alapjában változtatta meg az ott lakást egzisztenciálisan is veszélyeztető 1987-ben kitört intifáda, mely a palesztin területek huszonhét menekülttáborára alapozta erejét. A Telepek sokszor váltottak ki politikai viharokat: a Samir-kormánytól például az amerikaiak az 1980-as évek végén nagy összegű kölcsönhitelt tagadtak meg, mert attól féltek – nem is alaptalanul – hogy a Nagy Izrael mellett elkötelezett miniszterelnök újabb telepeket fog építeni az összegből.
A mai helyzetet az Oslo I. és II. megállapodások alakították ki. Az 1993. szeptember 13-án, Washingtonban aláírt megállapodás megteremtette a gázai és jerikói palesztin autonómia alapját. A bukaresti, majd kairói megállapodás során megalakult a Palesztin Hatóság, és 1994-ben több közigazgatási szférát kaptak meg a palesztinok. Közben azonban a Területeken állandósultak a terrorcselekmények, és a telepesek állandóan életveszélynek voltak és vannak kitéve. Az 1995-ös megállapodás alapján a Területeket három részre osztották. Az A-körzethez tartozik a Nyugati Part területének 3 százaléka, ahol a palesztin lakosság 29 %-a él: ez hét nagy arab várost jelent, melyekben teljessé vált a palesztin ellenőrzés. A B- körzetbe palesztin falvak kerültek, elvileg itt közös palesztin-izraeli ellenőrzés van. A C körzet (ez a Nyugati Part 74%- a) izraeli ellenőrzés alatt maradt, ezeket speciális utak kötik össze Izraellel.
Jichak Rabin miniszterelnök meggyilkolása, majd a Netanjahu-kabinet megalakulása lelassította a politikai megoldások keresését. Az új kormány „kedvezményezett nemzeti körzeteknek” minősítették a Területeket. Másfél éve, Camp-Davidben Ehud Barak akkori baloldali izraeli miniszterelnök (saját lakossága ellenében) óriási engedményeket ígért Arafatnak: a településeket összevonták volna pár blokká, és – bizonyos kompromisszumok beiktatásával – még Jeruzsálem keleti felét is megkapták volna a palesztinok. Arafat ekkor új követeléssel állt elő: tudva lévő, hogy a zsidó állam kikiáltását követően hatszázezer arab menekült el Izraelből, és e népesség létszáma az évtizedek alatt hárommillióra nőtt: ezek „visszaengedését” követelte Arafat, ráadásul eredeti otthonaikba. Ezt az izraeli fél nem tudta elfogadni, mert számára öngyilkossággal ért volna fel: az ország lakosságának felét kitevő, ellenséges emberek tömegeinek befogadása (nem számítva a Hinterlandként funkcionáló arab államokat) felszámolta volna Izraelt. A tárgyalások ezen a ponton meg is szakadtak, azóta pedig a Területek jogállásában nem történt semmilyen változás.
A jelenlegi helyzetben a palesztin arabok számára sem túlzottan kellemes az ottani élet. Hiába van minden nagyváros a kezükben, az izraeli hadsereg – egy-egy merénylet után – lezárja a városokat egymással összekötő utakat, és elszigeteli egymástól az ott élőket. Izrael nem nagyon tud mást tenni, a palesztin lakosság közel hetven százaléka támogatja az öngyilkos merényleteket, a különféle iszlám szervezetek, így a Hezbollah és a Hamasz által is uszított lakosság korlátlan Izraelbe történő áramlása pedig biztosan megfelelne az emberi jogi elvárásoknak, nem úgy az ország biztonsági érdekeinek: még több merényletet követnének el izraeli civil lakosok ellen. A politikai létbizonytalanság és a roppant ellenséges légkör a telepesek életét teszi nehézzé. Az annak idején olcsón lakáshoz jutottak – egy esetleges felszámolás után – állami kárpótlásban reménykedhetnek. A telepesek az izraeli társadalom leginkább viták kereszttüzében álló alakjai, akikről külföldön sok igaztalan hír kering, az izraeli baloldal és a palesztinok pedig főleg őket vádolják a konfliktus kiterjesztésével.
De hogyan néz ki egy település közelről?
Tomi Jichak magyar ajkú ismerősöm, aki a Hebron melletti Kirjat Arba településen lakik, jemeni zsidó eredetű feleségével együtt magától értetődő természetességgel osztotta meg velem házát a Sabbat tiszteletére. A Jeruzsálemtől mintegy harminc kilométernyire fekvő településre az izraeli kormány által épített út vezet, amire azért volt szükség, hogy a telepesek biztonságosan közlekedhessenek.
De hogyan is jutunk el a Területekre? Ciszjordániába is az Egged izraeli busztársaság járatával mehetünk. A jeruzsálemi Jaffa-útról induló 160-as buszt speciális golyóálló üveggel szerelték fel, elülső ablakán pedig védőrács van. Ennek ellenére szinte minden további probléma nélkül vihettem fel táskámat a buszra, senki sem kérdezte meg, hogy mi van benne. Az előző izraeli kormány a dél-jeruzsálemi Gilo város negyedénél alagutat épített a Területek felé, ami egyértelmű határ. Onnan kijőve, a szintén az izraeliek által épített úton a sofőr idegesen pillantgatott balra és jobbra, az út mentén lévő pár arab kocsira rádudált, majd nagy ívben kikerülte azokat. A sofőr reakciója érthető: ismert technikája az öngyilkos merénylőknek, hogy a robbanószerrel megrakott autóval nekihajtanak buszoknak. Arról nem is beszélve, hogy minden héten lőnek le orvlövészek olyan izraelieket, akik személygépkocsival vagy motoron utaznak. A sűrű katonai ellenőrző pontoknál átengedték a buszt: a talpig felfegyverzett katonák több helyen úttorlaszokat emeltek. A veszélyes vidék még szép is lehet, Júdea hegyei és dombjai, mintha ügyet sem vetnének az éppen aktuális villongásokra, zölden pompáztak a júniusi napsütésben.
A településen Tomi várt rám. Nyugalom és béke honolt, csak a házak körüli szögesdrót és az érzékelhető katonai jelenlét utalt a feszült helyzetre. Vendéglátóm fia, a hebroni jesivában tanuló és arabul is beszélő Jonatán a konfliktust természetesnek tartók mozdulatával mutatta meg azt a helyet, ahonnan az arab orvlövészek lőtték a falut, és ahol a hadsereg – válaszul – kikapcsolta az áramot.
Tomi 1969-ben érkezett Magyarországról Izraelbe, felesége jemeni származású. A családban inkább az utóbbi hatás érezhető, bár Tomi édesanyja délutánonként Gelléri Andor Endrét és (ha van) magyar lapokat olvas, ám a júdeai hegyek között gyakrabban hangzanak fel a jemeni arab-zsidó imák és énekek, mint a magyar-zsidó sirámok. A konyha is jemeni: csípős leves, nagy olajos pita és zöldségek várják a megfáradt vándort. A házaspár közösségét az izraeliség formálta meg: a héber nyelv és a vallási hagyomány köti össze a teljesen más kulturális és szociális miliőből érkezett embereket. A pár – mint sokan mások – az 1977-ben uralomra jutott jobboldali Likud-kormány regnálása alatt került Ciszjordániába, és így a telepesek nem csak, a jobboldali párttömörülésre szavaznak, de a baloldali és velük nem túlzottan szimpatizáló Ha’Arec („Az Ország”) című napilap helyett a Makor Rison („Első forrásból”) nevű jobboldali orgánumot olvassák. Tomi azt mondta, hogy a telepek vonzásához az is hozzájárult, hogy a júdeai hegyekben (itt 900 méter fölött vagyunk) nagyon jó a levegő, hasonló a jeruzsálemihez: a nyári 30-35 fokos száraz nappalt hűvös esték váltják, s a csípős éjszakákon a kiskabát vagy a pulóver is elkél. A klíma így sokkal elviselhetőbb, mint a metropolisszá növekedett Tel-Avivban, ahol a betonrengetegben a nagy meleget az óriási páratartalom is fokozza.
Persze Tomi a helyet maga küzdötte ki: „Ezt a házat több éven át a saját kezemmel építettem” – mutat büszkén otthonára, amelyet kényelmesen berendezett magának és családjának. Arról is beszélt, hogy – hasonlóan az arabokhoz -, a „hegyi emberek” nem mozdulnak olyan könnyedén, ragaszkodnak a földjükhöz. Ez magyarázza azt, hogy minden nehézség ellenére maradni akar.
A dombokra épült és több ezer lakosú Kirjat Arba vallásos település, vallásosság nélkül nem is lehetne elviselni az állandó politikai feszültséget. Három, ráadásul építészetileg rendkívül modern zsinagóga található a településen: askenázi (európai zsidó), jemeni és szfárádi (ma mindent szfárádinak neveznek, ami nem európai és jemeni zsidó). Jonatán a jemeni zsidó templomba vitt el engem, hiszen édesanyja révén ehhez a közösséghez erősen kötődik. Az imateremben imádkozó férfiak ütemes kántálása betöltötte a termet, a semmihez sem hasonlítható jemeni rítus egy pillanatra – mintha valami varázsszőnyegen lennénk – a messzi Arábiába röpített vissza minket. A jemeni zsidó közösség ősrégi, egyes tudósok a bibliai Sába-királynőig teszik vissza eredetüket. A középkor nagy zsidó vallástudósa, a XII. században élt Majmonidesz „Jemeni levél” néven írt levelet, ami jelzi, hogy már akkor komoly zsidó közösség élt ott. A környezetükkel békében élő jemeniek főleg kézművességgel foglalkoztak, és egészen Izrael kikiáltásáig komoly problémáik nem voltak: ekkor viszont több pogrom is volt az ország városaiban, így a jemeni zsidóság nagy része – nagyobb részt messianisztikus elvárásai okán is – kivándorolt a zsidó államba.
A jemeni zsidók egy része telepes, de nem mindegyikük. Bár a szélsőséges palesztinok szerint minden zsidó telepes Palesztina földjén. Ezt a nézetet maguk a telepesek is osztják: csak számukra az Erec Jiszrael-i letelepedés (hitjasvut) a messiási idők kezdetét jelenti. Hitüket lassan erodálja a nagypolitika és a létüket fizikailag is megkérdőjelező erőszak: ma a Területek zsidó telepesei a nagypolitika, azaz a történelem foglyai.
Novák Attila
Címkék:2002-02