Talán nem túlságosan ostoba viszontválasz Simon Ivánnak
Simon Iván bírálja Mondd, érdemes?… című írásomat, és úgy tűnik, a kérdésfeltevést nem tartja a mai európai helyzettel adekvátnak, hiszen ma nem egy „fékevesztetten irracionális Németország” Európa domináns hatalma. Nem tartja adekvátnak a mai magyar belpolitikai helyzettel sem, mert úgy látja, az antiszemita provokációk elkövetői itt csak „jelentéktelen csahosok”.
Álláspontja a helyzet félreismerésén alapszik.
A kelet-európai helyzetben ismét veszedelmes tényező az irracionalitás: látható ez Jugoszláviában és a szovjet utódállamokban, de akár Romániában, Szlovákiában vagy Lengyelországban is. Hogy ez a tényező mikor válik akut veszélyforrássá, azt ma senki meg nem mondhatja. Egy dolog bizonyos: az a kisebbség, amelyik ezekben az országokban a nyugati demokráciáktól hathatós és idejében érkező védelemre számít, homokra épít.
Kies honunkban sem merőben idegen már az irracionalitás mint belpolitikai tényező. Irracionálisak a jobb- és baloldali diktatúrákkal kapcsolatos – igenis létező – nosztalgiák, amelyek ugyan ma még nem testesülnek meg politikai szervezetek formájában, de amelyek erőre kaphatnak a gazdasági és szociális feszültségek növekedtével. Irracionálisak a nacionalista indulatok is, amelyek erősödése ugyancsak nem okvetlenül valami elszabadult fantázia rémképe.
A magyar közéletben, sajtóban észlelhető antiszemita provokációk korántsem csupán primitív csahosok művei. Hogy csak a két legutóbbi antiszemita megnyilatkozást említsem: Balczó András írása a Magyar Fórumban (’91. dec. 5.) vagy Szokolay Zoltán MDF-es országgyűlési képviselő nyilatkozata a Pesti Hírlapban (’92. jan. 4.) arról tanúskodik, hogy bizonyos értelmiségi és politikai körökbe elég mélyen beszivárgott az antiszemitizmus, és politikai fegyverként élnek vele.
Amikor a „népi-nemzeti” irány megerősíti befolyását a legnagyobb kormánypártban, amikor e párt és a kormány feje jónak látja kijelenteni, hogy senkitől sincs oka elhatárolódni, amikor ugyanez a politikus minden fenntartás nélküli erkölcsi bizonyítványt állít ki a Horthy-hadseregről és annak Hitler szövetségeseként viselt háborújáról, akkor vétkes naivság lenne azt hinni, hogy az antiszemitizmus itt messze van attól, hogy politikai veszéllyé váljék.
Immár nemcsak a Szent Koronában és a Hunniában olvashatók a zsidógyűlölet megnyilvánulásai, hanem a kormányhoz közelálló lapokban is. Különben sem kell azt hinni, hogy például a Hunnia holmi elszigetelt csoportocska orgánuma (Simon Iván karikírozó megfogalmazása szerint „a zsidók tartják el”): van pénzük, vannak hazai politikai kapcsolataik. És nem az SZDSZ-szel…
Egyetértek Simon Ivánnal: az antiszemita megnyilatkozásokat egyetlen esetben sem szabad szó nélkül hagyni. Téved azonban, ha azt hiszi, hogy eddig a zsidó szervezetek „egymást túllicitálva” tiltakoztak volna az ilyenek ellen, és emiatt „időnként nevetségesek” lettek volna. Ami azt illeti, inkább azt panaszolhatnám, hogy a tiltakozás hol innen, hol onnan jött, nem egyszerre minden zsidó szervezettől (vagyis az összehangolatlanságot méltán kifogásolja Simon Iván), hangja pedig nem volt elég erőteljes.
Nem hiszem, hogy e fogyatékosságok megszüntetéséhez külön intézmény lenne szükséges. Nem kell más, mint világos politikai helyzetfelismerés, meg elhatározás. Más kérdés, mi eredményük lehet a tiltakozásoknak, amikor az Alkotmánybíróság előtt támadták meg az antiszemita uszítást (is) tiltó büntető-törvénykönyvi cikkelyt, és a magas testület döntéséig a Fővárosi Bíróság nem hajlandó ilyen ügyekkel foglalkozni. (Tudtommal senki sem tiltakozott a törvénynek ez ellen az önkényes kezelése ellen.)
Végül még egyet. Simon Iván fölényesen „ostobának” minősíti az írásom címében foglalt kérdést, amelyet korábbi zsidó nemzedékek történelmi tapasztalatai alapján megérlelődött és az eljövendő zsidó nemzedék iránt érzett felelősség diktált. Nem mindenki osztja az ő megítélését: a cikket három külföldön megjelenő magyar nyelvű zsidó lap is átvette. Az „ostoba kérdésre” egyébként Mordeháj Kremer, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora hozzám írt rövid levelében képes volt (egyfajta) értelmes választ adni. Szerinte „a válasz: nem, és mi ezt már régen tudjuk”.
Gadó György
Címkék:1992-02