Szótértők párbeszéde
A dialógus igazi eredmény, hát még ha képesek vagyunk is szót érteni. A keresztény–zsidó párbeszéd örvendetes tényén túl az őszinte önfeltárás erényét hozhatja ki belőlünk, ami hozzásegít a tisztánlátáshoz, és egymás iránti megbecsülésünkhöz. A szótértők kerekasztal-beszélgetése nem teológikus irányultságú. Inkább az emberi kioldás lehetősége. [A beszélgetés résztvevői: B. Túrán Róbert (T. R.), Zala Tamás (Z. T.) – Szombat; Czakó Gábor (Cz. G.), Krómer István (K. I.), Nyíri János (Ny. J.) – Igen.]
Cz. G.: Hosszabb ideje lelki, önvédelmi harcot kell folytatnunk, hogy egymás iránti szeretetünket, barátságunkat, egyáltalán emberszerű létünket megőrizzük. Különösen azt tartom fontosnak, hogy a mai helyzetre vetítsük ki a kérdést, a mai fiatal korosztályokra, akiknek konkrét, gyakorlati ismereteik nincsenek „zsidózásból”, csak szerzett tapasztalataik, és a fejükben teljes a káosz. A mi olvasóink többnyire ebből a korosztályból adódnak. Olyan gyerekek is zsidóznak, akik nem is tudják, hogy mit jelent: zsidó. Indulatukat nem hazulról hozták; a kor levegőjéből szívták magukba – a múlt héten vagy a múlt évben. Úgy tűnik számomra, hogy megjelent egy frissebb keletű antiszemitizmus is.
T. R.: A kérdés kapcsán szeretnék beszélni Illyés Gyula Sorsválasztók című darabjáról, az ott felvetett problémáról; az erdélyi magyarok zsidó-sorsáról, beszélnék arról is, hogy csak a normalitáshoz kellene visszatalálni, arról, hogy nagyon jelentős ebben a problémakörben a zsidóság belső zavara, identitászavara, annak történelmi okairól. Magáról az antiszemitizmusról azért nem beszélnék, mert úgy gondolom, az antiszemitizmus nem a zsidóság ügye; van elég baja. Nem lehet az egész életet defenzívában leélni valamiért, ami jön, mint a végzet, és végül is semmi köze a zsidósághoz. Évekkel ezelőtt voltam Salzburgban, ahol háromszáz éve nincsenek zsidók és mégis, valami régi beidegződés következtében tombol az antiszemitizmus. Magához az antiszemitizmushoz nem kellenek zsidók.
Z. T.: Én két dologról szólnék, ami szorosan kapcsolódik ehhez, hogy tudniillik, van-e nálunk zsidókérdés, miből áll, mik az okai stb.; másrészt hogy tulajdonképpen az egész mai helyzet szorosan összefügg általános és ezen belül zsidó és nem zsidó társadalmi beilleszkedési zavarokkal. (…)
Ny. J.: Sok zsidó él ebben az országban, aki nem tudja magáról, hogy magyar-e vagy zsidó. Ez identitászavaruk lényege. Talán azért látszik az antiszemitizmus most élesedni, mert az utolsó néhány hónapban olyan szervezetek alakultak, melyek segítenek a zsidóknak a zsidó identitásukat megteremteni. Ezt nagyon egészséges folyamatnak tartom. Vajon nem lehet-e, hogy ez a most felébredni látszó antiszemitizmus éppen egy erre reagens rétegnek a „félreértése”? Nem hiszem, hogy pusztán az, hogy a zsidóság – mint bármely más magyarországi vallási csoport, szervezeteket teremt magának – rossz lenne a magyar nemzet számára, üldözendő volna, vagy ne lehetne elfogadni.
K.I.: De úgy vettem észre, hogy a zsidók közül is sokan félnek belépni ezekbe a szervezetekbe, félnek kontaktálni is velük … Magam általában nem merem azt a kifejezést használni, hogy „zsidó”. Azt tapasztaltam, hogy sok ember, akiről azt tartják, hogy zsidó, kikéri magának, és azzal, hogy zsidó származású, nem tud mit kezdeni.
T. R.: Talán eljön az idő, amikor azt, hogy „zsidó”, senki nem tekinti stigmának, és bátran ki lehet ezt a szót mondani… A mi dolgunk az lehetne, hogy akár a II. Vatikáni Zsinat határozatai értelmében zsidó-keresztény párbeszédet folytassunk, ha hihetnénk, hogy a témának magyar részről Bibótól Száraz Györgyig történt komoly feldolgozásai a fejekbe már beivódtak; ha mindezeket általánosan ismertnek tekinthetnénk. Sajnos azonban erről szó sincs … Akiben a fóbia működik, összerezzen, holott nem kellene. Nem az a baj, hogy valaki zsidó, hanem ha adott esetben diszkriminálják ezért. Az asszimiláns zsidó tudat a maga történeti okai miatt ezt soha nem tudta feldolgozni. Az új zsidó szervezetek valamilyen fejlődési lehetőséget hordoznak talán magukban egy új identitás kialakítására, ami jó értelemben vissza fog hatni ezekre a csatározásokra is.
Ny. J.: Ártott vagy használt a zsidóságnak az a például a Horthy-korszakban – és korábban is – érvényes rendszer, hogy a különböző nyilvántartásokban a zsidóság, mint vallás szerepelt?
T. R.: Számomra ez nem vallási, hanem nemzetiségi kérdés. A kettő a névazonosság miatt a köztudatban azonosult. Számomra ezért mérvadó például a Galíciában élő népi zsidóság. De Magyarországon csaknem általános érdek volt a múlt században a zsidóságnak vallássá redukálása. Ám én nem „Mózes-hitű magyar” vagyok, hanem magyar zsidó.
Magyarországon születtem, magyar lett az anyanyelvem, de zsidó nemzetiségi (kulturális, történelmi és vallási) tudattal élek. A katolikusok egyébként a zsidóságot nemzeti vallásnak tartják; én a judaizmust univerzálisnak látom. Jézus számomra egy jogfolytonos zsidó próféta, akinek univerzalizmusa a judaizmusból sarjadt.
Z. T.: Saját zsidóságomat illetően azt mondanám: én nem tartom magam más etnikumnak, magyar vagyok. Sosem tagadtam a zsidóságomat …
Ny. J.: Azonosulni tudsz vele – mármint a magyarral?
Z. T.: Teljes mértékben. Meg lennék sértve, ha valaki a magyarságomat kétségbe vonná. Ezen belül bizonyos fajta másságot képviselhetek a magyar társadalomban.
K. I.: Ez leginkább a felekezetiséghez konvertáló állapot.
T. R.: Ebben mi eltérünk. Számomra a problémát az okozza, ha exzsidók erőszakosan ideologizálják a létüket. Vagyis: lehet a zsidóságtól eltávolodni, ahogyan a magyarságból is „ki lehet iratkozni”. Az amerikai magyarok egy része például semmi közösséget nem vállal már a magyarsággal. Az ún. második generáció nyelvileg sem kötődik; erőltetett őket magyarnak titulálni. Márton Lászlónak megjelent egy kötete erről a témáról, amely érdekes kettősséget mutat; egyfelől mint „zsidó származású”, de a zsidóságtól már eltávolodott és vele semmiféle közösséget nem vállaló személy remek analízisét adja a magyarországi zsidóság szétesettségének ; konstatálja azt a tragikus tényt, hogy itt a zsidóság mint kollektívum megszűnt. Sajnos ezek után végkövetkeztetéseket von le. És a maga asszimiláns létét próbálja ideologizálni, kötelező erejűvé tenni. De háta zsidóságát feladó, asszimiláns lét miért gondolja, hogy a hithű vagy népi zsidóság számára ő mérvadó lehetne? Ez feszültséget teremt mindenkiben. És ez elfogadhatatlan. Egyébként minden kizárólagosságra törekvés ebben a témában hisztériához vezet és indulatokat szül. A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 200-300 fős tömegvitákat rendezett identitás-témában ; leírhatatlan az az indulattömeg, ami a 40 évig megfogalmazatlan, ugyanakkor töredezettségében, sokszínűségében vegyes tömegből kibukott, és amit nem tudtunk feldolgozni; mert vitatechnika sem volt… El kellene fogadnunk ideiglenesen definícióként, hogy ti magyarországi zsidóság identitási pillanatnyilag: sokféle. De ezért nem kell veszekednünk. (…)
K. I.: Vannak, akik a zsidó emberek megjelenésében olyan jeleket isi vélnek felismerni, amelyeket akkor sem lehet letagadni, ha az illető már ükunoka szinten megtagadná a zsidóságát. Ezek lemoshatatlan „jegyek”.
T. R.: A „megtagadás” messzire visz… Úgy érzem, hogy itt és most ez az egész zsidókérdés túldimenzionált … Van itt Kelet-Közép-Európa közepén egy nép, a magyarság, csökkenő lélekszámmal, amely az utóbbi időben igen érzékennyé vált a kisebbségi lét problémái iránt azáltal, hogy az igazságtalan trianoni döntés értelmében leszakítottak országrészeket és ötmilliónyi magyar „kinnrekedt” Az erdélyi magyarság is zsidó sorsot él meg. Ez nem vallási kérdés. Auschwitz kivételével majdhogynem ugyanazok a dolgok megtörténtek velük, mint a zsidósággal; a diszkrimináció különböző fondorlatai, a legvéresebb brutalitásig. (…)
Z. T.: (…) Tulajdonképpen ez az egész vonulat – zsidó oldalról nézve: kiindulva abból, mik terhelik a mi és ők viszonyát – elvezet az egyik legneuralgikusabb ponthoz: a zsidó sors keservességével, üldöztetésével kapcsolatos élmények, illetve az ezzel kapcsolatos „magyar felelősség” kérdéséhez.
A Szombat hatodik számában Varga László által elmondottakra és az említett Századvég-vitában elhangzottakra is hivatkozva mondom, hogy nem lehet általános és egyetemleges magyar felelősségről beszélni. Vannak konkrét felelősségek, de nem vádolható az egész magyarság mindazért, ami itt ’38 és ’45 között történt. Ennek ellenképeként; szintén nem igaz, hogy például a Rákosi-korszak zsidó bosszú volt a magyarsággal szemben. Bibliai és morális alapon állva azt mondom, aki öl és ölet, vagyis a tízparancsolatot megszegi, az sem nem zsidó, sem nem keresztény; ez bűnöző kategória.
T. R.: Azt hiszem, a fő törésvonal nem is zsidó és keresztény között van ma, hanem hívő és nem hívő között.
Cz. G.: A bűnös nép kérdése mélylélektanilag is megközelíthető. A Bibliában több helyütt olvashatjuk, hogy a nép vétkezett és Isten megbüntette… Ez a magyar gondolkodásban is jelen van már a reformáció óta. (A nép vétkezett, ezért jött ránk a török.) A háború utáni „bűnös nép” teóriával kétfelől érintettük a kérdést: bűnösek voltak a magyarok Szálasival és bűnösek a zsidók Rákosival. Mindkettő hamis általánosítás, de létező. Mindez felvet egy olyan kérdést: hogyan definiáljuk magunkat; vállaljuk-e mi a Szálasiban, ti a Rákosiban megtestesült bűnöket. Ebben a kérdésben sokakat zavar, hogy Szálasi magyar volt, Rákosi viszont bizonyos értelemben nem volt zsidó …
T. R.; Szálasi a magyarságra hivatkozva követte el a bűnöket, Rákosi viszont begyötörte a talajba az összes zsidó megnyilatkozást – cionista perek előkészületei stb. -, kompenzálandó a maga zsidó származását, amiből a „bolsevik világvallás” kiszakított mindenkit.
Z. T.: Számomra nem az a kérdés, hogy Szálasi magyar volt-e vagy nem; de ha az volt, ebből nem következik, hogy a magyarok szálasik voltak. A kettőt határozottan el kell választani egymástól ! (…)
T. R.: Megint vissza kell kanyarodnunk oda, mi is tulajdonképpen a zsidóság. Számomra, akit születésem után szüleim félelemből kikereszteltek, ezt felnőtt koromtól semmisnek tekintem, és mélyen átélem történelmi sorsközösségemet a zsidó néppel. Ez is sorsválasztás. Jogunk sincs félelemből vagy renyheségből megszakítanunk azt a láncolatot, melyet eleink annyi generáción át fenntartottak. És mennyi szenvedés közt. A zsidó lét tudatosodása egyébként segítség ahhoz, hogy a magyarság bensőségére is ráérezzek. A magyar félelmeket, így a nemzethaláltól való félelmet is a zsidó létben, a zsidóság történetéből tudom igazán átérezni ! (…) Én nem magyar, hanem magyar zsidó vagyok. Nemzeti kisebbség. Miért kellene magyarrá válnom – ahogyan sokan elrománosodást várnának a romániai magyarságtól -, hogy egyenjogú lehessek? Az asszimiláció nem lehet feltétele az emancipációnak!
Cz. G.: Érzed valami hátrányát annak, hogy ilyen kettős tudattal élsz?
T. R.: Nem érzem hátrányát. Azt fájlalom, hogy a magyarországi zsidóság kusza, töredezett, s nem volt módja negyven évig önmagában mindezt tisztázni. Betudható ez a politika alakulásának, a történelmi gyökereknek, melyekből eredően Magyarországon a zsidóságot vallási kérdéssé redukálták, ami a zsidóság fogalmának összeszűkítése; megint csak a kétoldali megfojtás egy reflexe.
Én a holocaust utáni másodgenerációhoz tartozom, melynek nagyon sok nehézségébe került, hogy a zsidó identitását megtalálja. A Rákosi- és később a Kádár-rendszer mindent elkövetett azért, hogy a zsidók ne lehessenek zsidók. (…)
Cz. G.: Hadd idézzek ezzel kapcsolatban; egy Herzl-levélben olvastam: „Elvesztettük a nyelvünket, a szekularizáció folytán elvesztettük a hitünket, elvesztettük a kultúránkat, elvesztettük a közösségeinket, egyetlen dolog tart össze bennünket: az antiszemitizmus.”
T. R.: Ő ebben megfogalmazott egy olyan negatív logikát, ami az adott történelmi pillanatban így volt. De ugye ez kevés a boldogsághoz. A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület létrejöttében alapvető szempont volt, hogy a negatív zsidó tudat helyett pozitív zsidó tudatot nyújtsunk. Fontos számunkra a zsidó kultúra – utólag, mert nem volt mód időben megtanulni -, a zsidó történeti azonosság tisztázása, és az Izraelhez való kötődés, függetlenül a pillanatnyi politikai arculattól, mivel itt végül is visszaváltódott az, amit kétezer évvel korábban elvesztett a zsidóság, s amiért hordta az „utazó hazáját” a hóna alatt (Ószövetség). Kérdés, hogy ezt ki mennyire vállalja föl ilyen módon – ahogyan utótanulással küzdöttem ki ezt magamnak én is.
Z. T.: A magyar zsidóság túlnyomó többségében asszimilált. Így igaz akkor is, ha mostanában beindult egy disszimilációs folyamat.
Ny. J.: Akkor tudjuk egymást megérteni, ha saját identitásával ki-ki tisztában van. A bajok gyökerét nem csupán a zsidó identitás hiányában látom; attól tartok, a magyar identitás körül is zavarok vannak. Aki a futballmeccsen zsidózik – magyarul, az ugyanezt megtenné a Práterben – németül. Vajon
megközelíthető-e a kérdés antropológiai irányból? Elszakadva a közelmúlt szörnyűségeitől, nem kellene-e ezt a kérdést szintén nyíltabban, bátrabban kezelni?
T. R.: Ma a kétezer éves diaszpóra miatt a zsidóság olyannyira töredezett, hogy ilyenről kockázatos beszélni. Egyrészt mert a szétszóratás miatt a zsidóságon belül is jelentős kulturális, sőt genetikai eltérések tapasztalhatók (szefárd és askenázi zsidóság, etiópiai falas a zsidóság stb.). Izrael Államban talán a „visszakapcsolás” megtörténik, de 100-200 évnek kell eltelnie, míg ez genetikai-antropológiai szempontból is érvényesül. Ami a zsidó mentalitást illeti, töredezettségében is hordoz karakterjegyeket, ez pl. a zsidó humorban tetten érhető. Egyfajta élesség, sajátos analitikus látásmód, s néha a szkepszisből fakadó cinizmus. De e nép fennmaradása – vérzivataros történetünk ismeretében – számomra csodálatosnak tűnik.
Z. T.: Tudati és tudat alatti reflexek tiltakoznak a kérdésfelvetés ellen. Ebben a kérdésben óvatosságra int a tény, hogy zsidókat tömegesen megsemmisítettek faji, antropológiai alapon. Látszólag paradox, de a huszadik század végén ez a kérdés megmaradhat tabunak. Hiányzik még a téma vizsgálatához szükséges történelmi távlat.
Cz. G.: Hadd ismételjem meg egy korábbi megválaszolatlan kérdésünket „kirekesztettségben” oda-vissza működik-e a gettó?
Z. T.: Bizonyos fajta másságot kétségkívül képvisel a zsidóság. A kérdést két oldalról lehet megnézni: Magyarországon e másság tudata sokféle. Van egyfajta űzöttségi pszichózis. Bár a megfogalmazás kissé durvának tűnik: a mi–ők viszonylat sajátos megjelenítése a gettósítás és öngettósodás jelensége. (…)
K. I.: Amikor a zsidóság szétszóródott a Római Birodalom területén, ők maguk igyekeztek ezekben a telepes szituációkban összetartani, zsinagógákat alakítani. Ez azt sugallja, hogy az öngettósodás időben megelőzte a gettósítást.
Z. T. : A gettó mint olyan … a maga fizikai valóságában – a náci időket leszámítva – Európa középső részében a 19. századra tulajdonképpen már nem volt jellemző. Valamiféle öngettósodás azért – viseletben, szokásokban – továbbra is fennmaradt. Kimutatták, hogy az európai zsidó fejlődésnek két teljesen eltérő útja van. Az általános keleti népi vonulattól erősen különböző a magyar-német asszimilatív irányzat.
Cz. G.: Gyakori érv, hogy bár a zsidókat valóban üldözték, mégis tagadhatatlan, hogy Európában messze a legkevesebb sérelem Magyarországon érte őket. Itt a középkor folyamán Európához képest összehasonlíthatatlanul kevesebb volt a zsidóüldözés. Magyarország rendre befogadta a zsidókat. A Habsburg- uralom alatt helyzetük lényegesen jobb volt nálunk, mint az örökös tartományok bármelyikében. Folytatva ezt az érvelést: a második világháború borzalmai ellenére elmondható, hogy Magyarországon kezdődött meg legkésőbb a zsidóüldözés. Jóllehet itt jött ki leghamarabb az első zsidótörvény, azonban összevetve ezt a szomszédos országok – jóllehet később született – zsidótörvényeivel, egyértelműen megállapítható, hogy azok sokkal kegyetlenebb törvények voltak pl. Romániában, Szlovákiában. A legtöbb túlélő Magyarországon volt éppen amiatt, hogy itt a „saját” zsidóüldözés csak a német megszállást követően indult meg, míg mondjuk Romániában több évvel korábban büszkén jelentették ki, hogy megsemmisítették a zsidókat.
K. I.: Ehhez hadd tegyem hozzá, hogy Magyarország állami szuverenitása idején nem deportálták a zsidókat, sőt Sztójay lemondatása után Lakatos Géza meg is szüntette a deportálásokat. 1944 őszétől Szálasi nem mint magyar képződmény, hanem mint német bábkormány vett ebben részt és gyorsította föl a tragikus eseményeket.
Z. T.: Ezt a kérdést is nagyon árnyaltan kell megközelíteni. Miközben igaz, ami itt elhangzott, igaz, hogy a Horthy-féle hadsereg megakadályozta a Baky-féle puccsot, és ez egy tényezője annak, hogy a budapesti Zsidóság nagy része életben maradt, ugyanakkor az is tény, hogy ugyanennek a hadseregnek az egyenruhájában munkaszolgálatosokat sanyargattak, s aki ezt megérte, annak számára a fenti érvelés nem meggyőző.
Ny. J.: Ha a hosszas asszimiláció után valóban megfigyelhető egy disszimilációs folyamat, vajon ez nem okozhat-e törést azokban, akiknek ez a disszimiláció kényszer? Ha valakit lezsidóznak, aki esetleg csupán „zsidó vonásokkal” rendelkezik, de amúgy semmi köze hozzá, annak ez kényszer-disszimiláció lehet… (…)
Z. T.: Körülöttünk drámai, mély, az egész létvalóságot átalakító folyamatok mennek végbe, és ezek a problémák, amelyekkel mi küszködünk – beilleszkedési problémák, együttélési konfliktusok -, szükségképpen fel fognak erősödni. Ezek részben objektívek, pusztán a változások által felszínre hozottak, részben azonban mesterségesen felfűtöttek. Ebből a szempontból alaposan át kellene gondolni az egész rendszerváltást. Hogyan billent ez ki embereket a rendes kerékvágásból és hogyan dolgozzák föl ezt magukban az egyes emberek. (…)
T. R. : (…) Itt nem hagyható számításon kívül az említett űzöttségi reflexből eredő zsidó félelem: hogy ha egyszer „elnéznek” valamint, az ettől kezdve megengedhető lesz …
K. I.: (…) Zsidónak neveznek, tehát különbséget tesznek, nyilván azért, hogy elhatároljanak a nem zsidóktól, tehát felvarratják a sárga csillagot, következésképpen hátrányosan megkülönböztetnek, azután gettóba kényszerítenek, internálnak vagy száműznek, és végül megsemmisítenek. Vagyis a kezdeti impulzus: zsidó vagy egy zsidó származású személy neve automatikusan kiváltja az „itt veszélyben forog a zsidók élete” következtetést. (…)
T. R.: (…) Nem kell a zsidóságnak a magyarság iránti lojalitását kétségbe vonni, csak azért, mert mi Jeruzsálem felé tekintünk imáinkban. Analóg módon a római katolikusok is figyelembe veszik a pápai álláspontot, vagyis Rómát, és ettől senki nem tartja őket kevésbé magyarnak. Nekem mint magyar zsidónak életbevágóan fontos lenne, hogy nyugodt és toleráns légkörben szót értsünk, kisebbség és többség, itt és most, Magyarországon.
(Terjedelmi okokból kénytelenek voltunk a rendkívül érdekes beszélgetést jelentősen megrövidíteni. A teljes szöveg az IGEN című újságban, a fiatal katolikusok lapjának 1990. XI. 23-i számában olvasható.)
Címkék:1991-01