Szól a kakas már…
Jancsó Miklós „zsidó tárgyú” filmjei
„Zsidó tárgyú”? Tegyük idézőjelbe a címbéli meghatározást. Mert mi volna e „tárgy”? Magyar tárgyú a Szegénylegények? Orosz (szovjet) a Csillagosok, katonák? Olasz a Pacifista? Ha a táborokról szólunk, az „zsidó tárgyú”? Ha két izraeli polgár szerelméről? És – nem mellékesen – arról szólnak e filmek, ami az – úgymond – „tárgyuk”?
Szaporítsuk tovább a kérdések sorát. Jancsó Miklós életművében vaskos fejezetet tesznek ki az úgynevezett „zsidó tárgyú” filmek (akármit is értsünk ezen), az 1968-ban elkezdett és 1985-ben befejezett háromrészes Jelenléttől a kilencvenes évek elején készített Kövek üzenete sorozat fél tucat darabján át a Palesztinában játszódó Hajnalig, valamint a budapesti holocaust-kiállításon forgatott két legújabb dokumentumfilmig, a Zsoltár és az Elmondták-e címűekig. A filmtörténet száz éve során aligha fordult elő, hogy ilyen jelentős játékfilmrendező egyazon témáról szinte monomániás makacssággal ily sok dokumentumfilmet készítsen. Szembeötlő, masszív tömb ez a Jancsó-oeuvre-ben, miért, mégis, hogy e filmeket az óvatos hallgatás fala veszi körül? A „tárgy” miatt? A szokásos elfojtásról, zavart félrenézésről lenne szó? Vagy Jancsót éreznék illetéktelen turistának a terepen? Metán a munkák kétségkívül ingadozó színvonala a szemérmes hallgatás oka? Kínos volna e nagy rendező esetében a jó szándékot dicsérni? A Jelenlét első darabját mérhetetlenül súlyosabbnak, mélyebbnek gondolom a másodiknál és a harmadiknál. A Kövek üzenete sorozatból a máramarosi vagy a moldvai útinapló alighanem gyöngébb, mesterkéltebb a budapestinél. A Zsoltár formai szerkezete esendőbb, törékenyebb, mint az ugyanott fölvett holocaust-tanmeséé, az Elmondták-e címűé. A Hajnal pedig, sokszori újranézés után is, remekműnek tűnik. Miért, mégis, hogy a széria jó darabjait sem illetik szóval? Oly sok volna az utóbbi évtizedek magyar filmtörténetében a remeklés, hogy rá sem csodálkozunk a Hajnalra? Oly sok a nemes gesztus, hogy az 1996-os filmszemle zűrzavarában, megannyi talmi hóbort között észre sem vesszük, Jancsó Miklós egy teljes órán át a saját szavaival elmeséli gyermekeinknek a holocaust elmesélhetetlen történetét?
Böjte József filmjei Elmondták-e? Jancsó Miklós filmje.
Olyan dokumentumfilmeket osztok meg ezen a platformon, amelyek közérdeklődésre számíthatnak, de a hivatalos, állami formákhoz a jelen helyzetben nem adom eze…
Nem tudom a választ, ha van, e kérdésekre. Ennél sokkal fontosabb kérdésekre sincs felelet. Jancsó sem lei választ a maga (sokkal fontosabb) kérdéseire. Kérdez. Jól-rosszul, de kérdez. Mert tudja: nem lehet nem kérdezni. Kérdéseket tesz föl az Elmondták-e narrátora és a Hajnal főhőse, Elisa, a holocaust-túlélő zsidó terrorista. E két különböző film kérdései végső soron azonosak. Nevezetesen – s csöppet sem komolytalanul, e súlyos ügyben másra gondolva: mi a teendő? Mi a teendő, ha minket ölnek, ha mást ölnek (aki szintén mi vagyunk), vagy ha nekünk kell, megszegve a parancsolatot, ölnünk? Egyszóval: mi a teendő? Ősi kérdés, amit a huszadik századi zsidóság sorsa szokatlanul élesen és egyértelműen vet föl. Talán ez vonzza Jancsót újra és újra a témához, talán fogékonysága az emberi alávettetés és megaláztatás rafinált formáinak ábrázolása iránt, talán folklorista-etnográfus elhivatottsága az alámerülő kultúrák emlékeinek felszínre hozatalára, talán a baloldali humanista művész szembeszállása a barbár nemzeti jobboldal démonával, melynek – különböző formákban – mindig a rasszizmus, a zsidóellenesség a közös nyelve, talán annak felismerése, amit Adorno paradoxona (válaszként egy paradoxiára) fejezett ki a legtömörebben és legmeghökkentőbben, s amit Pilinszky úgy írt le, hogy Auschwitz „fekete nap”, amely átvilágítja, újrarendezi a történéseket.
Ez az írás nem vállalkozik arra, hogy bepótolja a magyar kritika évtizedes mulasztását, mérlegre tegye, osztályozza, elemezze Jancsó műveit, az alámerült közép- és kelet-európai zsidó kultúrát és életet elsirató Jelenlétet és a Kövek üzenete sorozatot, a holocaustról szóló Zsoltárt és Elmondták-e-t, a végső metafizikai kérdésekkel viaskodó Hajnalt. Ami alább következik, az – tisztelgésképp a művész hetvenötödik születésnapja előtt – néhány töredék, szubjektív reflexió csupán.
A vonat
Az 1965-ös fekete-fehér Jelenlétben két idős férfi belép a romos olaszliszkai zsinagógába. Az épület – pontosabban, ami maradt belőle – szemetes, elhagyatott. A törött ablakcserepeken át szél süvít, szerteszórja a szent könyvek lapjait. Bágyadt délutáni nap sugarai szűrődnek be, a fényben megcsillan a fölverődött por. Vonat zakatolása hallat szik, egyre erősödik; a film záróképén – miközben a két férfi bent imádkozik – elrobog egy szerelvény.
Vonat halad el az 1978-as olaszliszkai felvétel záróképén is. A templom továbbra is elhagyatott, romos, a napfényben kisfiú játszik, ezúttal két fiatalabb férfi veszi vállára az imakendőt.
Vonattal kezdődik a harmadik, 1986-os olaszliszkai látogatás is, mely a remény képeivel, gyereksereg énekével, a sátorban imával, barchesz megszegésével, mézbe mártásával zárul.
Tehervagon képével indul a Kövek üzenete Kárpátalján forgatott epizódja, használaton kívüli vonatroncsokon pásztáz a kamera, innen halad tovább Munkács utcáin az üres imaházig és temetőig. Vonat gördül el lassan a tokaji és a máramarosi temetőt mutató felvételek hátterében.
Vonat – halálvonat – tűnik bele többször a végtelen köröket leíró kamera látószögébe a holocaust-kiállításon.
A vonat az e századi zsidó sorsban a halálát metaforájává lett. Vagon, sín, rámpa – baljós előjelű szavak, így jelennek meg Pilinszky verseiben, s hasonlóan sötét aurával telítődnek a holocaust-túlélők és gyermekeik személyes mitológiájában. Jancsónál a vonatmotívum csupán diszkréten felidéződik. Diszkréten, de nem esetlegesen: ahhoz túl sokszor, túl hangsúlyos pontokon jelenik meg. Feltűnésekor nem kell feltétlenül azokra a vagonokra gondolnunk. A vonat jelentéstartománya – filmbeli szerepéről Bikácsy Gergely írt okos tanulmányt – igen tág. Jelentheti a modernitást, a temetők és templomfalak kontrasztjaként, a múlttal szemben az evilágiságot, vagy az utazást, az elvágyódást, azt, ami – Petrivel szólva – „elmegy innen”. S jelentheti az összezártságot, az ebből fakadó drámai helyzeteket, amire a legtöbb filmes használja, közülük a leggyakrabban alighanem Hitchcock. (Véletlen bizonyára, hogy az a dinamikus dzsesszmuzsika, ami a bevagonírozásokról fölvett döbbenetes amatőr felvételek alatt hallatszik a Zsoltárban, Hitchcock egyik korai filmjéből, a Fiatal és ártatlanból ismerős: e sláger – A dobos – hangjainál lepleződik le a bujkáló gyilkos.)
Sok filmben feltűnik a vonat, de egyikben sincs közvetlen köze a történethez. A szerelvények a háttérben haladnak el.
Ha akarjuk, elrobogó szerelvények csupán. Ha akarjuk, jelentésük kibővül, lévén zsidó sorsról, benne pusztulásról, veszteségről szó. Jancsó nem értelmez: megmutat. A metaforikus jelentést a néző és a kép viszonya teremti meg. A jeruzsálemi pályaudvar első látásra nem különbözik a világ többi pályaudvarától. Mégis – ott élők mesélik – a város lakói néha kimennek a peronokra, megtekinteni „a végállomás emlékművét”. A helyet, ahová csak megérkezni lehet. Ahonnan nem vezetnek tovább az utak, ahová minden sínpár befut. S ahová egyszer majd begördülnek a leplombált marhavagonok, kinyílnak az ajtók, s kiszállnak belőlük az ősök és hozzátartozók, miként Wajda Korczak-filmjében az Auschwitzba tartó gyerektranszport utasai.
A templom
Jancsó filmjeiben a zsidó imaház többnyire üres, elhagyatott, lepusztult. (Csak a Jelenlét harmadik fejezetében és a Kövek üzenete budapesti epizódjában telik meg emberekkel, tánccal, zenével, reménnyel – de erről majd később.) A kiüresedett templom az Elie Wiesel által oly érzékletesen megírt gazdag kelet- és közép-európai zsidó kultúra pusztulásának színtere és metaforája. Miközben a kamera e sivár színtereket pásztázza, a végromlás döbbenetes számaival szembesülünk: Romániában 1940-ben 900 ezer zsidó élt, ma 17 ezer, Iasiban ötvenezerből hétszáz maradt, jórészt öregek. Hegyalján 18 ezer zsidóból mára 14 maradt, a Kárpátalján élt 112 ezerből 4-5 ezer. Munkács lakóinak csaknem a fele volt zsidó, 14 zsinagóga működött, ma jó, ha hat-hétszáz zsidó él a városban.
Néhány templom falai még állnak, de nincs tíz férfi, aki bemenne és vállára tenné az imakendőt.
A lerombolt templom metaforája a Nyugati fal Jeruzsálemben. Miért, hogy e fallal lehatárolt nyílt térhez képest minden más templom, legyen bár építészeti remeklés, a végső cél szempontjából elhibázottnak tűnik föl? Talán, mert a végtelenséget a végtelen tér bezárásával próbálja meg érzékeltetni. Elveszi a teret, hogy aztán mesterségesen kitágítsa, az építészet eszközeivel, fortélyaival és trükkjeivel: égnek nyúló karcsú tornyokkal, masszív fő- és mellékhajókkal, titokzatos bemélyedésekkel, a beszűrődő fény komor sejtelmességével. A természetben lakozó fenségest szünteti meg, hogy aztán az ember kezdetleges eszközeivel megpróbálja újrateremteni. A templomépítészetnek ezt az eredendő paradoxonét még a zseniális Michelangelo sem tudta föloldani, bár kétségkívül ő jutott a legmesszebb – legalábbis az általam ismert európai kultúrkörben – a probléma felismerésében és megoldásában. Ha már ennél is továbbmegy, akkor nem építenie, hanem rombolnia kellett volna, megtörve a roppant falak erejét, mint tették ezt az ősi Templomot elpusztítok, létrehozva ezzel az egyetlen igazán fenséges, valódi transzcendenciát sugárzó templomot, azt, ami nincs, pontosabban csak egy fal van belőle, mely már nem falként működik, nem határol el teret, a végtelen veszi körül, emlékeztet csupán, felidézve a hagyományt. Gondolhatjuk: kivételes kegyelem hozhat csak létre ily tökéletes teret, jelentésteli aurát. Valahol Magyarországon áll egy csupasz, öreg templomfal – magányosan, funkciótlanul. A Jelenlét harmadik részében látható ez a fal. Nem a Templom fala, csak egy öreg, használaton kívüli zsinagógáé. De a tér – ugyanaz. S minden templom ugyanannak az egyetlen templomnak a része.
A temető
Jancsó filmjeiben a pusztuló, gazverte temetők nem a halálra emlékeztetnek. A halálhoz a működő temetőnek van köze. Ezek az elhagyott sírhantok egy valaha virágzott zsidó élet és kultúra tárgyi bizonyítékai. Jancsó temetői nem az elmúlás emlékművei (leszámítva persze, hogy minden temető az), hanem a pusztulásé és a pusztításé. A zsinagóga üres: az e tájon maradt zsidók többsége a sírokban pihen. Fölöttük átalakult a világ, megszűnt a zsidó élet. A sírokat nem gondozza senki. A működő temetők a kultúrák egymásra épülő folyamatosságát jelképezik. A halál fájdalma mellett ott az újjászületés vigasza: a friss temetések, a rendbentartott sírok, a sírkertbe látogató emlékezők. A rogyadozó zsidó temetők e folyamatosság erőszakos megszakításának jelképei. A halálnak a jelenhez van köze: ezeknek a használaton kívüli temetőknek kizárólag a múlthoz. A halál a huszadik századi zsidó mitológiában nem a temetőhöz kötődik. A vagonokhoz, a vissza nem téréshez, a füstté váláshoz, a krematóriumok tüzéhez, az égő áldozathoz. Az individuális halál kegyelmét a tömeges halál rémképe váltotta fel. Nem az egyén válik semmivé (ami természetes), hanem a kultúra (ami természetellenes). Jancsó filmjeiben a temetők erre a veszteségre emlékeztetnek.
A hajnal
Miként a halálhoz a születés és újjászületés, úgy tartozik a virrasztáshoz a virradat, a sötétséghez a világosság, az éjszakához a hajnal. Jancsó filmjei arról a pótolhatatlan veszteségről tudósítanak, amikor az ellentéteknek ez a lüktető dialektikája megszűnik, a halál azonossá lesz a végső pusztulással, az élet folyamatossága megszakad, alámerül a kultúra, elenyészik az emlékezet. A rendező hinni és elhitetni szeretné, hogy mindez nem történik meg, mert nem történhet meg. Tudja: a fűmben ő a teremtő. Nem érvénytelenítheti, ami megtörtént, de hangot és képet adhat annak, amit remél. Gyereksereget visz le az elhagyatott bodrogközi templomba, hogy Raj Tamással közösen üljék meg az ünnepet, jelenlétükkel nyissák meg újra a tetszhalott zsinagógát. A tokaji zsinagógában külföldről érkezett gyerekek táncolnak klezmermuzsikára. Zsidó énekeket daloló vidám gyerek- csoport tűnik fel a Hősök terén, a Wesselényi utcai iskola ünnepségén, majd a film végén egy bensőséges családi ünnepen. Budapesten – egyedül a térségben – nagy létszámú zsidó közösség maradt, mely folytatója lehet a hagyománynak, melybe – utolsó szalmaszál – a remény belékapaszkodhat: talán nem pusztul el nyom nélkül minden.
Szól a kakas már – énekli e Budapest-filmben Gryllus Dániel, majd ugyanazt a dalt Sebestyén Márta a holocaust-kiállításon, érdeklődő gyerekeknek, akiknek Jancsó mesél. „Egyszer volt, hol nem volt – kezdi a rút mesét.
– Volt egyszer egy Magyarország, amely mindenkit befogadott és ahol mindenki egyenlő volt.” Majd tovább mondja a történetet, miközben kérdez: „Te mit tennél, ha ott állnál a meztelenre vetkőztetett apád és anyád mellett, és hallanád, hogy felhúzzák a puska závárját?” „Ti vajon mit tettetek volna abba a tízkilós csomagba?” Jeles András szép filmje idéződik fel, a Senkiföldje, melyben a kisgyerek a deportálásra készülvén a táskájába begyömöszöli kedvenc babáját, melynek ruhájára – a felnőtteket utánzandó – jókora sárga csillagot varrt. Jancsó kérdése után a kamera ilyesfajta csomagokból megmaradt holmikat mutat. Pilinszky verseiben kapnak ilyen nagy súlyt a köznapi tárgyak: hintőpor, ragtapasz, cérnagombolyag.
Hajnal – Jancsó Miklós filmje
No Description
Szól a kakas már – csendül fel a Hajnalban ugyanennek a dalnak a hangszerelt változata. E filmben a kakasszónak s vele a hajnalnak összetettebb a jelentése, mint a dokumentumfilmekben. A gyilkosság hajnala ez. A törvény megszegésének pillanata. A világ törvényeinek elfogadásáé, az átlépésé az áldozatlétből a gyilkoslétbe. Más választása nincs a táborokból szabadult hősnek. Ölnie kell, hogy ellenségei ne ölhessenek. Ölni, hogy a zsidóknak is legyen hazájuk, nem végső haza, amit a Messiás eljövetele hoz majd el, hanem egyszerű, világi otthon. Ezek a földi hazák vérben születnek. A fiú megszegi a törvényt és gyilkossá válik. Menti-e az emberölést a cél? A múlt, a holocaust, a milliós égő áldozat? „A Törvény népe is kénytelen megszűnni hinni azokban az életelvekben, amelyekért évezredeken keresztül vállalta a folyamatos vértanúhalált” – mondja Jancsó, s ahogy én értem, nem beletörődve, hanem nagyon mély fájdalommal. Hőse, Elisa szavaiból ez tűnik ki: „Öltem. Megöltem Elisát” – jelenti ki a gyilkosság után.
E pillanatban a tenger fölött fölkel a nap. Eljött a hajnal, melyről a látomásos éjszakán, amikor az erkölcsi dilemma megoldásához segítséget keresve megidéződött a múlt, az elpusztított apa alakja, sok szó esett. Jancsó e filmjében olyan könnyedséggel lépi át múlt és jelen, valóság és emlékezet tünékeny határait, ami a modem filmművészetben csak a legnagyobbaknak sikerült. Késői munkáihoz képest feltűnő az a szigorú formai fegyelem, mellyel e művét megkomponálta. A Hajnal komor, konok és célratörő alkotás. Minden képe és szava ugyanabba az irányba mutat, minden pontja „arkhimédészi pont”. Összehasonlítva a rendező többi munkájával, feltűnően sok a közeli kép, a zárt helyen fölvett beállítás. A bravúros kameramozgás ezúttal nem emlékeztet arra a könnyed és gyakran öncélú táncra, amit a késői Jancsó-filmek bírálói róttak fel. Néhány virtuóz, hosszú beállítást – azt például, amikor a sötét szobában a gyilkosságról beszélnek, miközben a kamera őrjítő köröket ír le a változó fénnyel megvilágított asztal körül, vagy azt, amelyben egy pattogó labda útját követjük a tengerparti városban, lábtól lábig – tanítani lehetne a filmiskolákban, mint nehezen fölülmúlható bravúrt, egy szuverén és olykor bőkezűen pazarló alkotó összetéveszthetetlen stiláris kézjegyét. „Súlyos remekmű életről, halálról” – írta a 91/6-os Filmkultúrában Gelencsér Gábor. Igaza volt, annak ellenére, hogy a Hajnal jelentőségéhez képest méltatlan közönybe fúlt.
Szól a kakas már – csendül fel a film végén, s ez nemcsak azt jelenti, hogy fölkelt a nap, új hajnalra ébredtek, hanem azt is: bevégeztetett. Ami megtörtént, felejthetetlen és visszavonhatatlan. Valaki ölt és valaki meghalt. Új nap jön, új reményekkel és új fenyegetésekkel. A Hajnal hőse kilép a napfényre, hátrahagyva áldozatát.
Címkék:1996-09