Szodoma és hit
Szodoma és hit
Bangkokban vagyunk, a Thanon Khao Szan utca jellegzetes ázsiai káoszában, körülöttünk üzletek, masszázsszalonok, sült polipot árusító kioszkok, autók, motorok, emberek, egymás hegyén-hátán. Megdörzsöljük a szemünket: jól látunk? Egy fekete kalapos ultraortodox férfi közeledik, hosszú pajesza vidáman lengedezik utána. Nehemia Wilhelm rabbi nem illúzió: ő itt teljesíti küldetését, az olcsó szex és a még olcsóbb kábítószer városában.
Hiszen pontosan az utóbbi két csáberő az, ami miatt évente izraeli fiatalok tízezrei látogatnak ebbe a délkelet-ázsiai Szodomába. (Tavaly közel 80 000 izraeli utazott be Thaiföldre, vagy utazott át az országon.) Sok utcai árus még a többi fehér embert is héberül szólítja meg, izraelieknek nézve őket. Minden bangkoki pénzváltó ismeri és váltja a sekelt, és sok antikváriumban látni izraeli könyveket Egyes éttermek a helyi menün felül pitát, humuszt és felafelt is kínálnak a hazai ízek után áhítozó turistáknak.
A rabbi esténként végigsétál a Khao Szan úton, és figyel, hall-e héber szót. (Sosem fárad hiába.) Farmernadrágos, hosszú hajú, fülbevalós áldozatait hirtelen támadja le: „Ata jehudi? Maga zsidó? Férfiakat keresek, nincs meg a minjan!”
És csodák csodája, a szükséges tíz férfi általában tíz perc alatt össze is gyűlik. A Bangkokban élvezkedő fiúk Izraelben visszautasítanák egy rabbi tolakodását, de itt, hétezer kilométerre otthonról szívesen követik, még meg is vannak tőle hatva. Persze vannak kivételek is. Egy kibucból érkezett fiatalember felháborodva utasítja vissza a felkérést: „Éppen azért jöttem el Izraelből, hogy ne találkozzak a magához hasonlóakkal!”
A 27 esztendős lubavicsi rabbi a helyi izraeliek körében szinte legendává vált. A Chabad zsinagógája a Thanon Khao Szan egyik mellékutcájában áll. Sok fiatal izraeli életében először jár zsinagógában – ez náluk otthon nem volt szokás. A bangkoki Chabad ház egy ötemeletes épület. A zsinagógán kívül kóser étterem és könyvtár is van benne. A Chabad a világ minden táján, Moszkvától fokvároson át Buenos Airesig mintegy kétezer hasonló épületet tart fenn. A bejárattal szemben a néhai lubavicsi rebe, Menahem Mendel Schneerson hatalmas arcképe, alatta a Chabad jelszava: „Jósággal siettetheted a Messiás eljövetelét!”
Nagy biztonsággal állítható, hogy a Chabad egyik épülete sem áll ilyen valószínűtlen környezetben. De már Izraelben is sokan tudják, hogy Bangkokban a legjobb kóser konyhát a Bet Chabadban találják meg. Sokan már érkezésükkor, a bangkoki repülőtéren megtudakolják, merre találják a lubavicsiakat. Tavaly a zsidó újév előestéjén mintegy ezer izraeli vett részt azon az istentiszteleten és vacsorán, amelyet a Chabad egy nagy bangkoki szállodában szervezett. Hanukakor a Bet Chabad előtt nagy menóra világított. Wilhelm rabbi zsinagógájában izraeliek százai jelentek meg az ünnep minden napján. A rabbi hanu- kai dalokat énekelt, és közben gitáron kísérte saját magát. Az izraeliek pedig azonnal táncra perdültek. – Ha egy zsidó Bangkokba utazik, a világért se mulassza el meglátogatni a Bet Chabadot – mondja egy 32 éves izraeli turistanő. A 28 éves Álon már hat éve csavarog Kelet-Ázsiában, de Bangkokba minden évben visszatér legalább egyszer – Nehemia rabbit egyszerűen imádja.
Péntek esténként általában 250-en vesznek részt a Chabad vacsoráján, ahol a rabbi is beszédet mond. Őt eredetileg három hónapra küldte ki Bangkokba az anyaszervezet, de ennek már jó öt éve. A Bet Chabad négy állandó munkatársa valódi izraeli információs központot alakított ki: elintézik a hazai postát, és tanácsot adnak, hol a legolcsóbb a szállás, az étel. Szükség esetén orvost hívnak, és kölcsönt adnak a megszorult izraelieknek. Ha egy izraeli vét a helyi törvények ellen – például marihuánát szív, ami nem ritka errefelé, és rajtakapják -, a helyi rendőrség először Wilhelm rabbit keresi meg, mielőtt az izraeli nagykövetséghez fordulna. És a nagykövetség örül ennek. Hiszen a rabbi mindennapos kapcsolatban áll a turistákkal, ami egy nagykövetségről általában nem mondható el.
Nemegyszer előfordul, hogy fiatal izraeliek a túl sok elfogyasztott kábítószertől félig az eszüket vesztik – ilyenkor, ha társaik hozzá fordulnak segítségért, Wilhelm rabbi azonnal intézkedik, dönt a kórház vagy a hazaszállítás között. Mosolyogva mondja: „Ezek a fiatalok Izraelben nagy ívben kikerülik a lubavicsi intézményeket. De itt jóval barátságosabbak, hiszen látják, hogy senki sem dobálja meg kövekkel őket.”
A rabbinak nehéz munkája néha meghozza a gyümölcsét. Egyszer egy izraelit megkért, jöjjön el a zsinagógába imádkozni. A teljesen ateista fiatalember csak legyintett. De nemsokára ismét találkoztak: a rendőrségi fogdában, ahol a fiatal izraelit marihuána élvezete miatt tartották őrizetben. A rabbi kihozta a fiatalembert, aki egy év múlva rábeszélésének hatására már egy cfati jesiva tagja volt.
A rabbi persze nem mindenre hajlandó: ha egy izraeli arra kéri, adja őt össze egy helyi hölggyel, kereken visszautasítja: „Zsidót csak zsidóval adok össze. Nem kívánom befejezni Hitler művét” – mondja. Európai vagy amerikai lányokkal hajlandó kivételt tenni és áttéríteni őket a kívánt esküvő előtt, de ázsiai lányok szóba sem jöhetnek nála. – Túl nagyok a kulturális különbségek – magyarázza. (Az igazság kedvéért tegyük hozzá, hogy a Bet Chabad konyháján dolgozó thai lányok sokkal jobban ismerik a kasrut szabályait, mint az étteremben vidáman cseverésző izraeliek.)
Wilhelm rabbi fő célja, hogy egy kis Jeruzsálemet varázsoljon Bangkok szívébe. Feladata nem könnyű. A szomszéd házban például masszázsszalon működik. A Bet Chabad ortodox munkatársai nap mint nap arra járnak, de jól tudják, hogy a szalon – és minden hasonló bangkoki műintézmény – számukra tiltott terület. Ám a péntek esti istentiszteletre tartó izraelieket ilyen tilalmak nem kötik, és bizony ima helyett sokszor valami egészen más lesz az esti programból…
A fiatal lubavicsi rabbit azonban nem könnyű eltántorítani. így fogadkozik: „Addig maradok Bangkokban, amíg járnak ide izraeliek.”
A Jerusalem Report nyomán:
Rajki András
Címkék:2000-04