Szilícium-völgy Tel-Avivban
Szakértők szerint a kaliforniai Szilícium-völgyön kívül Izraelben indul a legtöbb ígéretes új high-tech cég. A vállalkozásokat általában olyan mérnökök és természet- tudósok alapítják, akik vagy az izraeli hadsereg elit alakulataiban szolgáltak, vagy védelmi-biztonsági kutatásokban vettek részt.
A Logal cég alapítói például katonai szimulációs programok írásával kezdték, s innen jött az ötlet, hogy matematikai tanító szoftvereket készítsenek. Számtalan cég van jelen a piacon versenyképes számítógép-hálózati termékekkel.
– Igazi forradalomnak lehetünk tanúi – büszkélkedik Zeev Holtzmann, egy tel-avivi befektetési bank munkatársa. – Izrael most olyan, mint amilyen a kaliforniai Szilícium-völgy lehetett 20 évvel ezelőtt.
Az analógia valóban nem légből kapott. A Szilícium-völgy is az amerikai kormány honvédelmi köpönyegéből bújt elő. Ám Izrael aligha jelent komoly veszélyt a Szilícium-völgyre, sokkal inkább kiegészíti azt. Nem utolsósorban azért, mert az amerikai részesedés az izraeli cégekben olyan jelentős. Jelenleg harminckét cég részvényei vásárol- hatóak a New York-i tőzsdén. A közeljövőben újabb tíz vállalat tervez amerikai részvénykibocsátást, s állítólag másik hétszáz is erre készül.
A Logal szoftverjeit már jelenleg is mintegy 3500 amerikai iskolában használják, részvényeiből pedig már a világ egyik legnagyobb számítógép-gyártója, az Apple Computer is vásárolt. Egy másik céget, az Unique-ot, amely háromdimenziós grafikákat készít az Internet számára, az America Online, a legnagyobb Internet-szolgáltató cég vásárolta meg. A Checkpoint, amely szintén az izraeli biztonsági kutatásokból nőtt ki, hálózati biztonsági szoftverjének értékesítésére szerződést kötött az amerikai MCI-vel. Az izraeli számítástechnikai szakemberek szinte elárasztják a Szilícium-völgyet.
– Tel-Aviv lassacskán San Jose legkeletibb kertvárosa lesz – mosolyognak Kaliforniában a befektetési szakemberek. (San Jose a Szilícium-völgy központja.)
Bizonyos technológiák terén a kisebb izraeli cégek túl is szárnyalják amerikai társaikat. A drót nélküli telekommunikációban, így például az adattömörítés és adatvédelem terén, az izraeli programok, egyes vélemények szerint, még a japánokat is felülmúlják.
Mire vezethető ez vissza? Egy valamirevaló vállalkozó nem fél a kudarctól. Az izraeliek olyan vállalkozó kedvű emberek, akik háborús légkörben nőttek fel, s a legjobb számítástechnikai cégek vezetői általában ugyanabban a harci egységben szolgáltak.
Jó példa erre a Nice Systems, amely 1996 januárjában 23 millió dollárt kapott részvényeiért. A tel-avivi iroda falát antennákkal felszerelt katonai járművek fényképei díszítik. David Arzi és Benny Levin, a Nice Systems két elnöke tíz éven át egy titkos hírszerzői egységben dolgoztak, amelynek során ellenséges adásokat hallgattak le. A cég eredetileg hírszerzésben használható lehallgató berendezéseket és készülékeket gyártott, jelenleg pedig emberi hang által vezérelt berendezéseket állítanak elő, melyeket tőzsdén, repülőtereken és más intézményekben használnak hangtranzakciók rögzítésére.
A siker másik oka Izrael intellektuális teljesítőképességében rejlik. A kutatás- fejlesztés terén működő tudósok, mérnökök lakossághoz mért aránya világ szerte Izraelben a legmagasabb (tízezer lakosra 135 kutató jut, míg a második helyezett Amerikában 85). A haifai Technion egyetem mérnöki részlege egyenrangú a nagyhírű Massachusetts Institute of Technology hasonló részlegével. A szellemi kapacitás egyik fő forrása az 1980-as évek végén érkező mintegy 600 000 szovjet bevándorló, akik között rengeteg jó képességű mérnök és kutató is volt. napjainkban az amerikai befektetési bankok ügynökei sűrű rajokban lepik el Tel-Aviv utcáit. A közel-keleti békefolyamatban megfigyelhető fennakadások nem riasztják el azokat a befektetőket, akik az izraeli high-techbe készülnek invesztálni, Netanjahu miniszterelnök egyik gazdasági tanácsadója, Slomo Kalis véleménye szerint az európai és a távol-keleti beruházókkal ellentétben az amerikai piacot nem érdekli a politika, csakis és kizárólag a profit.
Címkék:1997-02