Szilárd Klára, a sivatag festője
A VIGADÓ GALÉRIA termei szinte megítélitek elektromossággal Szilárd Klára dinamikus és könnyed expresszív képeitől. Izraelnek egy olyan darabját hozta el nekünk, olyan helyekre vezet el bennünket, ahová még az ott lakóknak sem könnyű eljutniuk. A Sivatag-sorozat darabjaiban ősi kőtömbök hevernek szanaszét, mint gigantikus erők játékszerei a teremtés kezdetén, mielőtt az Úr megteremtette a Rendet.
– A Smurát Hátevával* járom az országot. Ezek a többnapos, fárasztó túrák inkább nevezhetők expedíciónak, mint kirándulásnak, hiszen gyakran fordulunk meg olyan helyeken, ahol még ember nem járt. A sivatag változik, az utakat betemetik a ráomló homokhegyek. Egyszer megtörtént, hogy éjszaka a hálózsákban fekve finom berregést hallottam. Felkattintottam a lámpát, egy skorpió közeledett felém. Pár centi választotta el az arcomtól – meséli.
A jaffói óváros művésznegyedében és Éjn Hod művészfaluban van műterme. Mindkét hely minősít. Éjn Hod, ez a csodálatos, ihletett levegőjű művészfalu Alsó-Galilban fekszik, kanyargós utcáinak ős-új levegője megannyi művészre hatott már.
Szilárd Klára nem szereti a galériák kötöttségékkel téli világát. Szárnyalni szeret magasan, mint a sólyom, hogy aztán éles szemének sugárkévéjébe fogja a neki tetszőt. A táj fogalommá válik a számára, a sivatag filozófiai rendszerré. Párizs és a sivatag c. sorozatában feltűnik az urbánus világ sivársága. A felhőkarcolók között viszontlátjuk a Szináj vihar koptatta, bölcs-öreg homokkő hegyeit. A Gépek a tengerben c. sorozatára megkapta a Salon Revélations ezüstérmét 1984-ben.
Meirovics, Streichman, Stimaczky, Pinchasz Abramovics, Marcel Janku voltak a barátai. 10 nyelven beszél. A modern világnyelveken s az ivriten kívül megtanulta a latint, a görög és a klasszikus arabot. A Bródy Sándor utcai lakásban, ahol született, nem messze a Rádiótól, előételként tálalták a kultúrát… Édesapja, dr. Szilárd Vilmos, jó nevű ügyvéd volt, és lányát is jogásznak szánta. De a kislányt korán kibontakozó képességei a képzőművészet felé irányították. 1938-ban ott találjuk Jasik Álmos szabadiskolájában. 1940-ben beiratkozott a főiskolára, ahol Koffán Károly, Istókovits Kálmán, Bernáth Aurél voltak a mesterei. 1944 decemberében ő is útnak indul nyugat felé a halálmenetek egyikében. Azon kevesek közé tartozott, akiknek megadatott az életben maradás kiváltsága. 1945 októberében Genfben folytatta művészeti tanulmányait.
1951-ben alijázott. A Habima és az Ohel színházaknál volt díszletfestő. Szoros kapcsolatok fűzték a színház világához, hiszen férje, Braun Imre húsz évig volt az Izraeli Szimfonikusok kürtöse.
Járja a világot. Párizs a második otthona. Közben zsinagógák monumentális méretű ablakait tervezi Izraelben. Nehéz veretű fém-üveg kompozícióival szétfeszíti a földi világ kereteit. Olyan címeket olvashatunk e remek kisplasztikák alatt, mint Mozgó csillag, Álló csillag. Tiszta fények ragyognak ezeken a munkákon, talán egy boldogabb jövőkép reménysugarai.
Szilárd Klára boldog, hogy annyi évi bolyongás után mint izraeli térhetett vissza Magyarországra, ahol testvérként fogadták.
– Talán új fejezet kezdődik az életemben – mondja Klára. Egy nappal a kiállítás bezárása előtt még mindig izgatott csoportok nyüzsögnek minden felé a Vigadó Galéria termeiben. Ez a kiállítás egy cseppet sem hasonlít azokra az ürességtől meghitten kongó kiállításokra, melyekhez hozzászoktunk.
Az elmúlt hónapok nyitása után az Izrael és Magyarország között fonódó kötelék egy újabb nemes szállal erősödött.
* Smurát Háteva: Természetvédők
Magén István
Címkék:1990-04