Szétszórtak menedéke?
A zsidó állam sorsát figyelve megállapítható, hogy mintha a megvalósulás ténye kioltotta volna az azt megteremtő lázas vágyat.
Vagy legalábbis az új nemzetet teremtő és a múlttal végképp szakítani óhajtó forradalmi ideológia vált maga is történelemmé, s a história egyre inkább beágyazza Izraelt a zsidó történelem szokásos menetébe.
Ezért a mai Izraelről alkotott ismereteinket annyira meghatározzák a zsidóságról alkotott tradicionális képeink, vízióink, hogy elhomályosul az a tény, mi is történik e hús-vér emberek által lakott országban. Hogy egykoron éppen a történelmi zsidó lét borzalmaitól, a gettótól akartak volna elszakadni az egykori honfoglalók, s nem visszatérni óhajtottak volna oda. A valódi Izrael képét mediatizált pólusok határozzák meg. Antiszemiták, akik szerint minden, amit a zsidó állam tesz, rossz, mivel zsidó nem tehet jót, csakis azért, mert zsidó, és akkor sem, ha állama van. Erre pedig úgy reagálnak a zsidó lobbisták, az Israel advocacy felkent prófétái és a neokonzervatív tábor elemzői, hogy Izraelt szintén nem hajlandók ugyanolyan mércével mérni, mint a többi államot, hiszen minden Izraelt érő bírálatban antiszemita és/vagy modernitásellenes/Amerika-ellenes támadást vélnek felfedezni. Az antiszemita érvelés bornírtságát nem érdemes taglalni, ám veszélyes az utóbbi álláspont is, mivel a zsidóság múltbeli sérelmeire hivatkozva teszi kritizálhatatlanná a zsidó államot, hiszen itt minden kritika ab ovo antiszemitává válik, s lassan a kritikusok is. Ha Izraelnek a történelmi sérelmek miatt többletjogokat követelnek a nemzetközi politikai porondon, felszámolódik az objektív nézőpont is, hiszen az Izraelt bírálók eleve „antiszemiták”, az Izraelt védők viszont „apologéták” lesznek. Bár a két felfogás társadalmi veszélyessége teljesen más, és a nyugati, új antiszemitizmus a zsidók helyett valóban Izraelt „üti”, mind a két álláspont téves.
De milyen is a valódi Izrael? Próbáljunk meg triviális kijelentéseket megvizsgálni.
„Izrael a Közel-Kelet egyetlen demokráciája.” Ez teljes mértékben igaz, hogyha a parlamentáris rendszert és az alapvető szabadságjogok érvényesülését nézzük. Izraelben olyan mérvű szabadság van, amelyhez hasonló sehol sincs a Közel-Keleten, és ez óriási teljesítmény. Igen ám, de ez a demokrácia problematikus. Mivel a zsinagóga és az állam nincs elválasztva, az állampolgárságot a zsidó leszármazáshoz kötik, ugyanakkor a nem halachikus zsidók mégsem egyenjogú állampolgárok. Ezzel leginkább a zsidók életét keserítik meg; hiszen a nem halachikus zsidók neológ/konzervatív betérését nem fogadják el, kizárólag az ortodoxot, s ezzel megnehezítik az izraelivé asszimilálódás lehetőségét, viszont ortodoxnak kell hazudnia magát az illetőnek, ha akár egyetlen folt van a halacháján, és izraeli akar lenni. Ortodoxnak lenni Izraelben, hacsak nem a vallásos-nemzeti táborhoz csatlakozik, az államtól való elidegenedést jelenti, mivel a szigorúan vallásos zsidók csak de facto fogadják el az államot. Államtól elidegenedett állampolgárokat kreál így a zsidó állam, ahelyett, hogy lojalitást teremtene.
„Izraelt és a zsidókat mindig bántják a világban. Áldozatok vagyunk. ” Bizonyos szempontból igen (bár a világ nem ennyire fókuszált helyén is van legalább ilyen méretű terror és halál, csak az nem érdekli a nemzetközi sajtót), ám elfeledkezünk arról a tényről, hogy az izraeli zsidók gazdaságilag sikeresnek mondhatók, hogy a GDP nagyon magas, hogy az ország belépett a high-tech világba. Magyarul, a legfejlettebb országokéhoz hasonló iparral, mezőgazdasággal, élet- színvonallal rendelkezik. Az izraeliek sokkal jobban élnek, mint az arab államok polgárai, és az életnívó több EU-országot is leköröz. A hajdan a zsidó építőmunkára oly büszke Izraelben ma már a legtöbb fizikai munkát nem zsidók végzik; a zsidó államot is elérte a fejlett országok végzete, s komoly izraeli tőkeexport irányul – többek között – Kelet-Közép-Európába.
„Az izraeli arabok teljes jogú állampolgárok. ” Ez több szempont miatt szintén nem érvényesülhet. A jog sohasem választható el a jogalkalmazástól, s az izraeli arabok jogai nem érvényesülnek a gyakorlatban: sokszor kiszorulnak a munkaerőpiacról, és az „arab szektorba” vonulnak vissza, mivel a zsidó munkaadók nem alkalmazzák őket. Izraelben sok állás és állami juttatás elengedhetetlen feltétele a katonai szolgálat, az izraeli arabokat pedig (egyébként érthető okokból) nem hívják be a seregbe. Ezzel automatikusan megteremtik a diszkrimináció lehetőségét. Természetesen ez a probléma nem függetleníthető a környező arab világ ellenséges álláspontjától, az izraeli arabok kétes lojalitásától, de izraeli oldalról épp a lojalitás kialakulásának előfeltételeit s így az integrációt kellene erősíteni: arab falvakon keresztül vezető utakkal, csatornázással, az egyenlő feltételek biztosításával. S akkor még nem beszéltünk a katonai közigazgatás alatt élő ciszjordániai arabok jogfosztott életétől, akik – például – ha az egyik faluból a másikba akarnak menni, katonai ellenőrző pontokon kell áthaladniuk. Természetesen Izrael szempontjából érthető biztonsági óvintézkedésekről van szó, de az ott élő arabok életét súlyosan korlátozza. Ha ehhez hozzátesszük a területeken élő telepesek megannyi többletjogát, akik ezt az állapotot a végsőkig fenntartanák, elmondhatjuk, hogy morálisan tarthatatlan állapot más jogok és kötelezettségek fenntartása a lakosság két szektorára. Politikailag-demográfiailag pedig öngyilkosság a többmilliós arabság Izraelen belül tartása, amikor világos, hogy a telepesek még csak megközelítőleg sem lesznek soha annyian, mint a palesztinok, így a terület soha nem lesz valóban Izrael része.
„Izrael kicsiny, ellenségek közt élő állam, mindig csak reagál a támadásokra. ” Az arab országok folyamatosan támadták Izraelt, s a zsidó állam védekezett vagy megelőző csapásokat hajtott végre. Ám azt se felejtsük el, hogy a Likud és a tőle jobbra álló pártok történetileg és víziójuk szerint tényleg nacionalista pártok, azaz a terjeszkedés ideológiáját, a „Nílustól az Eufráteszig” elképzelését, az „Erec Jiszrael slémá”-t, azaz a teljes és csonkítatlan Izrael Földje elképzelését vallják. Ez annak ellenére így van, hogy a Likud nagy párt és a fősodor elfogadja a területi kompromisszumokat. Tehát a területi integritás nem pusztán a radikális palesztinok támadásainak következménye, hanem inherens jobboldali/vallásos cionista elképzelés. Még a Saron-kormány tervezett gázai kivonulását (bibliai relevanciával nem rendelkező területekről) is ellenzi a Likud jobboldala. Azért a baloldal is (legalábbis a kezdetekben) terjeszkedéspárti volt, az izraeli szekuláris és vallásos jobboldal volt a telepes mozgalom „szülőanyja”. Mivel e mozgalom terjeszkedését a politika gátolja, defenzívában van, ám forradalmi potenciálja bármikor érvényesülhet akkor, ha „jobb idők” jönnek. A telepes társadalom kicsiny, de hangos szeletét alkotja Izraelnek, konformizált jesivákban, iskolákban tanulnak a gyerekeik, a Likudra szavaznak, és bármikor mozgósítható magvát alkotják egy majdani zsidó polgárháborúnak. Csakúgy, mint a harcias, a zsidó hagyomány minimumát is elutasító, intoleráns szélsőbaloldal. Mindenesetre vannak olyan politikai irányzatok Izraelben, amelyek a terrorizmust (is) a történelmi föld benépesülésének elengedhetetlen (ám szomorú) feltételének vélik, és nem akarnak békét. Szomorú, de így van.
„ Izrael a szétszórtak menedéke. ” Ez igaz volt addig, amíg a világ nem volt ennyire globalizált, és az antiszemitizmus „lokális” volt. A zsidó állam erre tényleg megoldást nyújtott, hiszen elég volt emigrálni ahhoz, hogy a zsidógyűlölők látványa végleg eltűnjön. De ma, az atomkorszakban, amikor az antiszemitizmus is globalizálódott, a zsidóság megsemmisítésének esélye is nőne, ha minden zsidó a Föld egyetlen pontján tömörülne. Elég lenne egy-két iszlám bomba, és a zsidóság megsemmisülne. Úgyhogy azok, akik a diaszpóra teljes felszámolását kívánják előmozdítani, súlyosan tévednek.
E sorok írója mégis, vagy inkább ezért, nagyon szereti Izraelt. Nem valamiféle eszkatologikus út végső állomását látja benne, ám szereti a héber nyelvet, szívesen betűzi a héber városok és falvak neveit, kedveli az izraeli életforma megannyi vonását, és nagyra tartja, hogy a Tóra és a zsidó tudomány ma Izraelben lakozik. Azaz, a zsidó kollektivitásnak és szellemnek olyan magasrendű és egyben modern kifejeződését látja benne, amely nem csak az ott élőkben, de az itt élőkben is a legnagyobb büszkeség érzetét kelti. Egy csónakban evezünk a nem túl nagy zsidó tengerben, amelyet illúzióktól vezérelve, olykor óceánnak hiszünk.
Novák Attila
Címkék:2005-09