Szervezzük újjá a közösséget
Szervezzük újjá a közösséget!
Sokáig gondolkodtam, megírjam-e, amit naponta látok, hallok és tapasztalok, aminek kapcsán felmerült bennem a kérdés: fennmarad-e a magyar zsidóság?
A végső döfést egy temetés adta. Egy nagyon kedves barátom édesapja meghalt. Ez a kis ember Pest környékén emlékházat akart adni a hitközségnek. A felajánlást szívesen vették, de közölték, ő renováltassa a saját pénzén, és akkor elfogadják. Temetésén sokan voltak, fiának gallérját nem szaggatták meg, Kaddis-táblát nem vittek ki, a közös Kaddis-mondás elmaradt, földet sem dobott senki, a háromszori kézöblítésről nem is beszélve. De vajon miért? Barátom a temetés után megkérdezte tőlem, miért történtek a dolgok másképp, mint ahogy én azt előre elmondtam neki – nem tudtam válaszolni a kérdésére.
1987-től 1996-ig Ausztriában éltem feleségemmel és két gyermekemmel. Bécsben erősen tartják a zsidó tradíciókat, pedig egész Ausztriában 7000 zsidó él. Ott a zsidó zsidónak vallja magát, fizet hitközségi adót, a hitközség pedig tökéletesen működik, a különböző irányzatok ellenére. A zsidó gyerekek természetesen zsidó iskolába járnak, megtanulják a tradíciókat. Békebeli kóser mészáros és péküzlet működik, ahol péntek reggel sorállás van a barcheszért. A sabesz tényleg ünnep, ilyenkor nyüzsgés van a templomok környékén, a kólecoló zsidók megtöltik a Stadtparkot és a Práterekét, a gyerekek pedig a Mizrachit. Pedig csak hétezren vannak… Az ismert zsidó származású politikus, vagy színész nem akar karácsonyfát állítani, mert az szép, hanem Chanukkát tart. A közkedvelt tévé-bemondónő örömmel nyilatkozik fia briszéről.
A Dohány utcai zsinagóga gyönyörű, támogatták is elég sokan Bécsből – lásd az emléktáblát-, de valahogy értetlenül állnak a Wesselényi utcai iskolában működő 5-10 fős osztályok előtt, hiszen itt állítólag százezer (ha nem több) zsidó él.
Ismét vissza kell térjek Bécsre: 1993-ban, amikor kisfiam kezdett iskolába járni, az osztályban 32 gyerek volt. Most ötödikesek, és fiamat kivéve az osztály együtt is maradt. Ezzel szemben a Wesselényiben a fiammal együtt kilencen vannak osztályában.
1996-ban, amikor már biztos volt, hogy visszaköltözünk Budapestre, feleségem elkezdett érdeklődni, hova írassuk a gyereket iskolába? Először elment a Lauderbe, ahol közölték, ha a gyerek túlságosan zsidó beállítottságú, netalán- tán vallásos, akkor ez az iskola nem megfelelő számára. Ekkor következett a Wesselényi. Kisfiamnak nagyon tetszett, a közeg emlékeztette a bécsi iskolára, csak itt a gyerekek kifelé jövet már a kapuban lekapják fejükről a kipát. Ez Budapest. Itt fél a százezer; az ottani hétezer, úgy látszik, nem. Bécsben senki nem ütközik meg azon, ha a Tabor Strassén kaftános, pajeszos férfiak, parókás nők négy-öt gyerekkel sietnek a dolgukra. Igen, ez Budapest, itt nincs Mizrachi sem, de van Bálint Ház – ritka gyerekzsivajjal, nincsenek sabeszi séták, de sabeszkor a hitközség vezetői közül néhányan autóval érkeznek a zsinagógához, és aztán cigarettával a kezükben állnak előtte. Ha a hitközségen éppen nincs egy rabbi elérhető közelségben, csak fonetikusan tudják leírni a héber nevet, amit vagy megtalálnak a nyilvántartásban, vagy nem.
Zsidóságát nyíltan a parlamentben csak Suchman Tamás és Tímár György vállalja. A többieknek nem voltak füstbe ment nagyszülei, rokonai?
Miért nem akarnak itt a zsidók zsidók lenni, hiszen a régi mondás szerint, ha elfelejted, hogy zsidó vagy, majd a szomszéd eszedbe juttatja! Furcsa jelenséget tapasztaltam: még mindig az MTK jelenti a zsidóságot. Aki kimegy a meccsre, az rendes zsidó. Csak egy baj van, maga az MTK nem vállalja fel zsidó közönségét.
Hogy is van ez? Az ismert zsidó származású politikusok, színészek nyilatkoznak karácsony táján a különböző bulvárlapokban: gyönyörű ünnep, sokat jelent számukra, mily szép dolog egymás megajándékozása. Ezt Chanukkakor is meg lehet tenni, és a Chanukkia fénye is van olyan szép, mint a karácsonyfáé!
Induljunk el magunk, szervezzük újjá ezt a széteső magyar zsidó közösséget! Legyen hitközségi adó, aki öt forintot tud adni, adjon annyit, de legyen aktív, regisztrált tagja a hitközségnek. Ne simfeljük a zsidó iskolát kívülről, ha nem adtuk be oda a gyerekünket, ne akarjunk asszimilálódni, mert mi hiába felejtjük el, honnan származunk, a szomszéd úgyis emlékszik rá.
Vállaljuk büszkén zsidó mivoltunkat, mint ahogy őseink is vállalták, és akkor talán a más vallásúak is jobban megbecsülnek majd bennünket!
Címkék:1998-05