Én és a zsidók, a zsidók és én
SZERBHORVÁTH GYÖRGY
Igen kényes helyzetben vagyok most, hogy a zsidókkal kapcsolatos élményeimről, érzelmeimről, gondolataimról kell(ene) számot adnom (vélhetően akár a többi felkért), hisz az utóbbi tizenpár évben, részben Szerbiában élve, ha valamiből elegem lett, ha valamit már meguntam, pontosabban irtózom tőle, az semmi más, mint az etnikai-vallási akármik. Akármik, írom, mert már értelmezni sem igen tudom a témát. Úgyhogy most éppen abba a csapdába sétálok bele, amit jól ismerek, meg- és elvetek, ti. hogy egy közösségről úgy gondolkodjam, ahogyan nem szeretek gondolkodni: egy az egyben, egységes egészként nézve rájuk.
Úgyhogy szögezzük le, a zsidósághoz sehogyan sem viszonyulok. Egyes zsidókhoz igen, egyes zsidó dolgokhoz igen, de a szerbséghez meg a magyarsághoz sem viszonyulok, bár utóbbihoz azért mégiscsak: antinacionalista magyar, illetve magyar antinacionalista, antimagyar antinacionalista lennék hitem szerint. Ha, az öngyűlölet – már rögtön huzigálhatnám is a párhuzamokat, hiszen a zsidók is, ugye, ott is van ez, de még hogy. Meg hogy kozmopolita lennék, liberális, hát ez is ilyen zsidós. Lehet, hogy zsidó is vagyok, ha hiszik, ha nem, papírom van róla: úgy élőben, mint újságban lezsidóztak már, a zsidóság fogadatlan prókátorának neveztek a Vajdaságban, amikor arról szóltam-írtam, hogy ha mi mint vajdasági magyar kisebbség csak saját magunkkal foglalkozunk, ha csak az „ellenünk” elkövetett dolgokról, a mi szenvedésünkről hablatyolunk egyfolytában, viszont például hallani sem akarunk arról, hogy „mi magunk” hogyan viselkedtünk a második világháború alatt, amikor magyar zsidó honfitársainkat deportálták, nos, úgy akkor ne nagyon ugráljunk, hanem nézzünk előbb jól körül (Deákné vászna et cetera). Meg is kaptam a magamét, természetesen.
A szerb alap- és középfokú iskola- rendszerben szocializálódva a zsidókról természetesen (!) semmit sem hallottam. A holokausztról sem, hisz az idő tájt ott a partizánok mártíromsága volt a trendi. Ám mivel különösen a második véhá története érdekelt, mégiscsak látni véltem ezt-azt. De hogy a zsidó, az mi, gőzöm nem volt, hittanra se jártam sose, ami meg átjött az irodalomból, azt meg megint másképpen néztem értelemszerűen. Danilo Kist, a Crna Gora-i – magyar-zsidó vegyes házasságból származó jugoszlávot (a szerbek szerint: szerbet) olvasva kezdett el derengeni, hogy mi is az az etnicitás. Kist éppen akkortájt kezdtem el olvasni, amikor elkezdődött a nacionalista őrjöngés Jugoszláviában, ami nekem mind out volt. Ráadásul egy antikváriumban megvettem egy első világháborús brosúrát, amiben valamilyen katolikus fuszkó a zsidókat meg a szabadkőműveseket tette felelőssé a háborúért. Mivel antiklerikális érzelmekkel már fel voltam szerelkezve színtiszta, de inkább csak pro forma katolikus falumban, mire éltemben először zsidót láttam (akiről tudtam, hogy zsidó), addigra már szinte filoszemita voltam.
Pár évvel később egyik barátommal a falusi zsidó temetőt fedeztük fel magunknak: elhagyatott volt, és a fákat csak azért vágták ki a sírokról és a sírok közt, mert már fűteni sem volt mivel a hiperinfláció és a gazdasági összeomlás miatt. Indítványoztuk, tisztítsuk már ki rendesen a temetőt, amire a falu egyes fejesei leintettek minket: ez zsidó úgy, kussba legyünk. Majd a szabadkai zsidó hitközség, ha akarja (azóta felpakolták a sírköveket és elvitték Szabadkára, egyedül a holokauszt-emlékmű maradt meg). Hogy a falu történelmi emlékezete ilyen, azon persze nem kell csodálkozni, hisz 1942-ben pogrom volt, 44-ben pedig totális bevagonírozás. Igaz, a pogrom után a magyar csendőrség valami 250 ember ellen készítette el a vádiratot, de a háború vége miatt elítélve senki sem lett. A legenda szerint közvetlenül az eset után egy rendőrtiszt az egész bandát behajtotta a csendőrség udvarába, azt mondta nekik, hogy aki zsidó vagyont lop, az a magyar kincstárat károsítja meg, mivel minden zsidó érték a kincstáré, s mert statárium van, most mindenki ki lesz végezve. Felállítottak egy golyószórót, a legenda szerint az udvaron szarszag kezdett el terjengeni. Majd a tiszt bement telefonálni, fél perc múlva meg megjelent, hogy no, ippeg most beszélt vitéz nagybányai Horthy Miklós főkormányzó úrral, aki mindenkinek megkegyelmezett. De aki nem pucol el fél perc múlva, az tényleg ki lesz nyírva. Amire persze mindenki elpucolt, még a kaput is kidöntötték.
De ezt a történetet, ha mesélik is otthon, persze kissé viccesen mesélik. Mert ugyebár a történet itt az érdekes, nem az, hogy mögötte mi is van/volt. Az a lényeg, hogy a magyarok rendes emberek, dolgoznak böcsülettel, a zsidók meg csak leszedik a tejfölt a csuporról. Például sose fizetnek egy italt. Bezzeg mi, ha lumpolunk, mindenki a vendégünk. Mi nem fukarkodunk ám. Nem mintha úgy általában láttak volna egy zsidót is (később, illetve a fiatalabbak akármikor).
Aztán Budapesten, az egyetemen már láthattam zsidót, szociológia szakon, mint mondották a jól értesültek, a tanárok és diákok fele is zsidó vagy zsidó származású. Ezt persze verifikálhattam is, hisz azok között, akikkel megbarátkoztam, rengeteg zsidó (származású) volt. Meg a tananyag is olyan volt, hogy szép lassan megtudtam, mit jelent(ett) Magyarországon zsidónak lenni. Zsidó (származású) barátaim előtt aztán néha meg is eresztettem egy-egy cinikus kijelentést, ami alapján néha még le is antiszemitáztak (kedveskedve, ha van ilyen), aminek tán alapja is lett volna, ha nem úgy gondolom, hogy na, azért ti is figyeljetek oda az én bajaimra, hisz (egy majdnem) üldözött kisebbségi populáció tagja lennék, tessék hát csak észrevenni, hogy mások is szenved(het)nek az etnikai-vallási vagy más dolgok miatt, sajnálat hát nekem is járna. Pszichológiailag ez érthető, amúgy persze nem. S nem mondom, néha én is elvetettem a sulykot, főleg egyszer, amikor egy teljesen zsidó társaságban, ahová véletlenül csöppentem bele, valaki megjegyezte nekem, hogy no, itt most mindnyájan zsidók vagyunk. Hogy engem is annak néznek, még oké, de azért fölcsattantam, hogy hát én nem vagyok zsidó, és még odalöktem egy mondatot, amire már nem emlékszem, mert már tökrészeg voltam. Mindenesetre másnap szégyelltem magam, a házigazdától később bocsánatot is kértem, mondta, van is miért. Viszont egy másik zsidó (származású) ismerősöm, mikor elmeséltem a sztorit, meg azért adott egy szimbolikus nyaklevest, hogy ilyen emberekkel ülök le egy asztalhoz, akikkel az az alapvető probléma, hogy buták – és bárminő kétértelmű, ironikus kijelentést biztosan antiszemita kijelentésként érzékelnek, hisz egyirányú az agyuk. S mert hogy zsidó identitásukat fölturbózzák, az még elmegy, de hogy buták (műveletlenek, iskolázatlanok), az már kevésbé. Egyikük később emigrált is, illetve azt mondta, hogy emigrál nyugatra, a helyzet viszont az volt, hogy azért ment el innen, mert rendes munkát nem talált magának, naná, hisz érettségije volt csak, és amúgy sem volt talpraesett gyerek.
Amikor azt mondta, hogy ő most akkor emigrál, persze óvatosan „nekiestem”, mondtam, ez nem emigrálás, nehogy azt mondd már, hogy azért mész el, mert zsidó vagy, hisz világosan látszik, hogy azért mész el, mert nincs munkád. Azért is zavart az emigráció kifejezés használata, mert én mégiscsak menekült voltam akkoriban, per def. emigráns, ámde sose jutott volna eszembe azt állítani, hogy azért húztam el a csíkot Szerbiából, mert magyar lennék. Inkább azért, mert újságíró, és ha szerb újságíró lettem volna, meglehet, akkor is eljövök.
Végezetül értelmezhetném még, de minek, hogy amikor átmenekültem, kik segítettek nekem. Mos, magyarok és zsidók is. Magyarnál laktam, zsidó szerzett munkát, aztán meg magyar is, majd megint zsidó stb. Több zsidó főnököm/munkatársam van/volt, érvényes ez barátaimra is. Az antiszemitákkal mindig összevitatkozom. De ugyanúgy nem csípem azt, aki büszke arra, hogy ő zsidó, mint azokat, akik magyarkodnak, szerbkednek stb. Erre már úgyis ráment a fél életem.
Címkék:2001-05