Szép új Európa
Szép új Európa
A gyorsuló tempóban egységesülő uniós külpolitika várhatóan főként az Egyesült Államokkal szemben artikulálja magát. A francia „motorral” működő európai diplomácia ugyanis legnagyobb kihívásának nem a nyugati civilizációt fenyegető iszlámista terrorizmust, hanem az amerikai „unilateralizmust” tartja.
Alighogy újraválasztották George W. Busht az Egyesült Államok elnökének, a „Régi Európa” máris sürgette az uniós intézmények megerősítését az amerikai dominancia ellensúlyozására. Kjell Magne Bondevik norvég miniszterelnök kijelentette, hogy az amerikai elnökválasztás után országa valószínűleg belép az unióba, mivel szerinte a Bush-kormányzat kenyértörésre viszi a dolgot Európa és Amerika között. Michel Barnier francia külügyminiszter pedig úgy vélte: újabb négy év „unilateralista” kormányzás Washingtonban megköveteli, hogy Európa sürgősen fejlessze saját diplomáciai és védelmi gépezetét. Az október végén Rómában aláírt európai alkotmány valóban megteremti az európai külügyminiszter posztját, és ugyancsak megalakult az unió gyors reagálású katonai egysége, amely már meg is kezdte szolgálatát a Balkánon és Közép-Afrikában. Az uniós intézmények, így a közös külpolitika megerősítéséhez ráadásul alighanem hozzájárul a hatalommegosztásban végbement változás. Mint emlékezetes, a tagállamok által a Barroso-bizottságba jelölt biztosokat az Európai Parlament leszavazta, amivel a közösségi intézmények jelentős fegyvertényt mondhatnak magukénak.
Benita Ferrero-Waldner, a külügye- kért felelős új európai biztos már beiktatásakor világossá tette: az uniónak egységes állásponttal kell jelentkeznie a nemzetközi intézményekben, így például az ENSZ-ben. Ferrero-Waldner szerint Európát senki nem fogja fontos tényezőként kezelni, amíg nem egy szólamban hallatja hangját. Az egykori osztrák külügyminiszter külön helyet követel a világszervezet Biztonsági Tanácsában az Európai Unió számára.
Az európaiak most alakuló saját külpolitikáját jól jellemzi az iráni atomprogram körül kibontakozott huzavona. Ahogyan Robert Kagan, a Hoover Intézet elemzője már évekkel ezelőtt rámutatott, az európaiak a nemzetközi válságok kezelése során abból indulnak ki, hogy a második világháború után Németországot, az azt megelőző évszázad agresszorát tárgyalásokkal, a gazdasági kapcsolatok kiépítésével, a nemzetközi jog eszközeivel integrálni tudták az immár békés Nyugat-Európába. A posztmodem Európa irtózik a háborútól: Jack Straw brit külügyminiszter a felemás eredményt hozó tárgyalások ellenére is kizárta a katonai beavatkozás lehetőségét Irán esetében. Pedig az európai hármakkal – Franciaországgal, Nagy-Britanniával és Németországgal – a perzsa állam szóról szóra azt műveli, amit Irak a nemzetközi közösséggel a háborút megelőzően. Az európaiak mindenáron békés megegyezésre törekednek Iránnal, még akkor is, ha a megállapodás szerint a perzsa állam gyakorlatilag jogosult dúsított uránium előállítására, sőt az európaiak maguk is segítenek Iránnak nukleáris programjában. Nagy-Britanniának a tárgyalásokba való bevonásával pedig a briteket sikerült leválasztani az Egyesült Államok iráni politikájáról.
Azok a főként francia vágyak, hogy az európai külpolitika minél egységesebb legyen, nyilvánvaló Amerika-el- lenességből származnak. Paul Johnson brit történész hívja fel a figyelmet arra, hogy a franciák ellenséges érzülete az Újvilággal szemben abból a keserűségből ered, hogy Franciaország többé már nem nagyhatalom. Johnson szerint a francia Amerika-ellenesség főként a Bushsal szembeni érzelmekben mutatkozik meg, mivel a régi-új elnök az Egyesült Államokat személyesíti meg számukra. John Miller amerikai újságíró A legrégibb ellenség című könyvében arról ír, hogy a francia politikai elit az Európai Unión keresztül újból dominanciára akar szert tenni a világpolitika színpadán – elsősorban Amerikával szemben. Miller egyébként azt is kifejti, hogy a huszadik század számos kommunista vezetője, valamint a Szaddám-rezsim fő támaszát jelentő Baath párt ideológiája is francia szellemi gyökerekből táplálkozott.
Jacques Chirac szerint a britek semmit nem kapnak cserébe elkötelezett Amerika-barátságukért. A francia elnök odáig ment, hogy kijelentette: Tony Blair brit miniszterelnök számára csak abban az esetben lenne hasznos a Bushhoz fűződő jó viszony, ha elfogadtatná az Egyesült Államokkal az unió álláspontját Izraellel és a palesztinokkal kapcsolatban.
Amint Nabil Shaat palesztin külügyminiszter brüsszeli tárgyalásai is jelzik, az unió továbbra is fő támogatója marad a Palesztin Hatóságnak, miközben nem követeli meg, hogy a palesztin hatalom útvesztőiben nyom nélkül eltűnt eurómilliókról elszámoljanak. Az izraeli diplomácia évek óta hiába kéri az unió kiegyensúlyozottabb álláspontját a közel-keleti kérdésben, pedig Javier Solana külügyi főmegbízott egyértelművé tette: az EU szerepet követel magának a konfliktusrendezésben, „akár tetszik, akár nem”.
*
Az izraeli külügyminisztérium egy minapi belső jelentése rámutat: a következő évtizedben Izrael olyan kiközösítésre számíthat, amilyennel Dél-Afrika találta szembe magát az apartheid idején. Az előrejelzés szerint az egyre nagyobb befolyásra szert tevő Európai Unió elszigeteli és páriastátusra juttatja Izraelt, az amerikai támogatás ellenére. A jeruzsálemi külügyminisztérium szerint a fő veszélyt az jelenti, hogy az unió Amerika ellenében akar globális szerepre szert tenni, s ily módon súlyos gazdasági és diplomáciai károkat okozhat Izraelnek. A jelentés szerint az új formában jelentkező antiszemitizmus nyomán Európa kétségbe vonja a zsidók jogát egy szuverén államhoz. A közelmúltban végzett felmérések alapján Európa lakossága rendkívül agresszív országnak látja Izraelt, amely nagyobb fenyegetést jelent a világ békéjére, mint Irán vagy Észak-Korea. Elemzők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra is, hogy bármeddig húzódjanak el a török uniós csatlakozási tárgyalások, az EU már pusztán az integrációs folyamat révén is megveti lábát a Közel-Keleten. Sőt: demográfiai, gazdasági és politikai súlyánál fogva hamarosan domináns erővé válik a térségben.
Eperjesi Ildikó
Címkék:2005-01