Személyesség és helyismeret
(Felleg György: Ön is már rácsok mögött van? Szerzői kiadás, 1993. Tel-Aviv, 255 oldal, ár nélkül)
KÖLTŐTŐL prózakötetet olvasni mindig izgalmas élmény, mert egy másik műfaj tapasztalatainak beszűrődése általában bővíti, megsokszorozza a rögzített érzelmek és benyomások erejét. A novelláknak ezek az elemei, a sokrétűség, az árnyaltság és a fordulatosság, kiegészülnek valami egészen közeli, jellemző hangvétellel, a személyes élmény alátámasztó, hitelesítő jelenlétével.
Bár az írások három témakörbe soroltak, valójában nem igazán különül el, annyira szigorúan véve, egyik csoport a másiktól. A publicisztikai írások, melyek a tárcától a lírai, novellisztikus beszámolóig felölelik a széles skálájú repertoárt, nem mentesek a humortól – mint azok az írások, melyek a második csokorba vannak összegyűjtve és a bölcselettől, melyek a harmadik részben következnek. Ami közös az írásokban, és – nyelvezetén kívül ebben érezhető leginkább a költői, lírai kifejeződés, az a személyes jelenlét, a közvetlen élmény hatása. A minduntalan feltörő, állandó összehasonlításra buzdító gyermekkori emlékek, s a jelen valóság felidéződései, azt sugallják, mintha a világ dolgai csak azért lennének, hogy mindennek meglegyen az emlékpárja a múltban, igazoló emberi jelentése az idők távolában.
Az ifjú Felleg György, aki a valamikori Múlt és Jövőben indult irodalmi útjára, amit majd 1941-ben Izrael földjén folytatott tovább, ott áll jelenének minden állomásán, ábrázolásának tárgya mellett.
Ott látjuk a plakátragasztó mellett, a majomtáncoltató arab, a bécsi polgár és a Lehel piaci árus közelében.
Még a „legizraelibb” témáról is úgy olvashatunk, hogy szinte közvetlen közelben érezhetjük a történéseket. És az őszinte személyesség, a líraiság mellett a helyzetismeret biztonsága az, ami kétségtelen igazi prózává avatja az írásokat. Akár Magyarország, akár Izrael kerül szóba, a figyelmet nem kerülheti el az otthonosság. A két világ mégsem mosódik egybe. Bár ugyanazzal a szeretettel találkozunk mindkét ország bemutatásában és ábrázolásában, ám az ereci történetek végén ott a felszabadultság, a haza iránt érzett törődés, a derű és az aggodalom, ami a legtöbbször úgy zárja az eseményeket, ahogyan csak egy valahol eshetett volna meg: „Történt a csodák országában. Hol is történhetett volna egyebütt?”
Habent sua… mondja a közmondás. Remélhetőleg minél többen tudják majd elolvasni e nagyszerű kötetet Magyarországon is.
Címkék:1995-02