Széljegyzetek
Kubinyi Ferenc író-újságíró, közéleti emberek múltjának szenvedélyes kutatója, május 8-án rendhagyó módon az Új Magyarország olvasóknak fenntartott Levéltükör című rovatában szólalt meg. Azt fejtegette, hogy az Encyclopaedia Britannica nyugodtan közölheti bárkiről, hogy zsidó, de Magyarországon nagy baj származna abból, ha egy lexikon így járna el, vagy ha „uram bocsá!” a delikvensek korábbi, utóbb megváltoztatott nevét közölné. Állításának illusztrálására mindjárt fel is hozta Robert Maxwell példáját, akiről -, mint írja „a honi liberalizmus zászlós újságja egy Angliában élő magyar szerző információi alapján elárulta, hogy az elhunyt iparmágnás Hoch névre hallgató apja aknaszlatinai zsidó marhacsempész volt, és hosszú időn át ő maga is a Hoch-nevet viselte.” Kubinyi, a tudós Bartha Miklósra és Bibó Istvánra hivatkozva arra figyelmeztet, hogy a zsidóknak ilyen ügyekben tanúsított hiperérzékenységét kívánatos szem előtt tartania annak, aki nem akarja, hogy antiszemitának bélyegezzék.
Az érem harmadik oldala című idézett írás szerzője a továbbiakban megállapítja: a magafajtáknak az ilyen elővigyázatosság is hasztalan, mégis ajánlja „bölcs elővigyázattal kell kezelnünk a zsidó identitást.” Kiigazítja Károlyfalvi Józsefet, aki az Új Magyarország április 28-i számában nagy buzgalmában Münnich Ferencet is zsidónak kiáltotta ki, jóllehet, az 1956 utáni kommunista miniszterelnök 1886-ban Seregélyesen római katolikus családban született és ebben a hitben nevelkedett. Tragikus tévedés ez – írja Kubinyi -, mert támadásokra adhat okot. A maga részéről jobbnak tartja, ha az ilyen ügyekkel foglalkozó pályatársai a M. Kir. Belügyminisztérium 1919/1944-es Állambiztonsági Zsebkönyvéből merítik ismereteiket, amelyben a személyi adatok és a felekezeti hovatartozás megbízhatóan vannak feltüntetve.
A magunk részéről azt kérdezzük Kubinyi Ferenctől: Minthogy Magyarországon sem a lexikonok, sem a különböző tudományos művek szerzői, a hírközlő szervek munkatársai, történészek, hírlapírók sosem törekedtek és törekszenek arra, hogy szisztematikusan kutassák római katolikus, református, ágostai hitvallású vagy görögkeleti vallású személyek és családok őseinek nevét, nem lenne helyes ezt a zsidó állampolgárok esetében is mellőzni? Nem lenne itt az ideje Hain Péter gestapósainak és a csendőrnyomozóknak kézikönyvét az embertelenség szégyenletes korszakának múzeumi rekvizitumai közé helyezni? Így talán sikeresebben küzdhetnének a zsidó hiperérzékenység ellen!
A Fekete Doboz is „zsidó”
Mindenki zsidó Magyarországon, aki szemben áll valamelyik szélsőjobboldali csoporttal. Elég az is, ha nem érez iránta rokonszenvet. Ilyen csoport a többi között a Magyarok Nemzeti Szövetsége. (Az a több mint tíz millió állampolgár, aki nem vonzódik e szövetséghez, már eleve kizárja magát a „nemzeti” közösségből.)
Romhányi László negyven-ötven főnyi tábora május 10-én nagygyűlés tartott Nyíregyházán, ahol Menyhárt László elnök mondott beszédet. Ezt a belpolitikai eseményt is meg akarta örökíteni a Fekete Doboz operatőre. Bátonyi Csaba a szövetség néhány militánsa – szemtanúk szerint köztük volt Romhányi is – rátámadt a fotóriporterre, tettleg bántalmazta, kicsavarta kezéből a kamerát, és öltözetét is megszaggatta. Eközben a bekapcsolt készülék rögzítette a helyszínen történtek több mozzanatát. A tumultus során elhangzottak olyan vádak, hogy a Fekete Doboz a „zsidóknak dolgozik”.
Úgy látszik, magyar földön olyan mértékben sokasodnak a zsidók, amilyen mértékben a józan, demokratikus közvélemény kimutatja ellenszenvét az izgága szélsőségek iránt.
(vf)
Címkék:1992-06