Szekeres-est a MAZSIKE-ben
Készül a holocaust tagadását büntető törvény • Helyreáll a Helyreállítási Alap? • Módosul a munkaszolgálatosok kárpótlása • Segítheti-e a kormány a németektől várható jóvátétel?
MINT SOK SZOMBAT ESTE, most is benépesül a Garay utca 48. – szinte ugyanazokkal. A 100-120 törzslátogató háromnegyede már sok évvel ezelőtt elérte a nyugdíjkorhatárt. A lepusztult „öreg” terem zsúfolt, minden szék foglalt, három sorban állnak az érdeklődők. Vonzó program az ország egyik vezető politikusát testközelből látni, kérdezni.
Megérkezik Szekeres Imre, az MSZP alelnöke, talán még mindig második embere, a parlamenti frakció vezetője. Pihenőnaposra öltözve, nyakkendő nélkül, majd ingujjra vetkőzik, arcán a hervadhatatlan mosoly végig megmarad.
Kísérője, Suchmann Tamás is szocialista honatya, Marcaliban bankár, a keszthelyi hitközség tagja. Kettőjük évődéséből, viselkedéséből megállapítható, hogy jó barátok (egyébként is van frakciófegyelem), így hát nem várható, hogy a kérdező Suchmann egy riporter kötelező tárgyilagosságával faggassa majd. Elmaradnak a kényes problémák, amihez hozzájárul, hogy néhány „mazsikés” MSZP-tagként van jelen, és párttaggyűlésre való témával fordul alelnökéhez. Túljutunk azonban rajtuk.
Szekeres beszél pártja 1989 utáni tevékenységéről, a kormányzás, a koalíció mai nehézségeiről: – Ellenzékként minden problémára két megoldásunk volt, ma minden megoldás két problémát teremt…
– Milyenek a Pető-Szekeres tárgyalások?
Szekeres jól érzi magát, ezért megengedi magának a szabálytalan csevegést.
– Számoljuk, hogy hányszor vertük át a másikat, a végeredményt azután átadjuk egymásnak…
– Az SZDSZ listavezetője, vagyis miniszterelnök-jelöltje azért nem Pető lett, mert zsidó?
Szekeres: Az újságokból tudom, hogy ez volt az oka! Szuverén döntés volt, mégsem értek ezzel egyet, mert ez nem személyi probléma! Az Osztrák Szocialista Párt néhány vezetőjével beszélgettünk erről. Azonos véleményen voltunk: az ilyen esetben nem az illetőre kell bízni a döntést, hanem politikai mérlegelés szükséges arról, hogy a pártnak a jelölés előnyös, vagy vele szavazókat veszít.
Az oszd rákok elmondták, hogy Kreisky is félt jelölésétől, és nem is akarta elhinni választási győzelmét. (Bruno Kreisky sikeres külügyminiszterkedés után, 1970-ben, a jólétet elért Ausztriában került a kormány élére.)
Szekeres „elárulja”, hogy az 1994-es májusi választás után a kormány összetételéről tanácskozott Hornnal, aki megkérdezte tőle, hogy vállal-e tárcát, vagy frakcióvezetőként dolgozik majd. – Visszakérdeztem: melyiket ajánlod? A parlamenti tisztséget javasolta!
Az előadónak Suchmann és az est több résztvevője „zsidó-ügyekről” tesz fel kérdést:
– A Szombat 1994 elején körkérdést intézett a pártok frakcióvezetőihez. Az MDF és SZDSZ kivételével elemző választ adtak. Gál Zoltán az MSZP nevében arra a kérdésre, hogy „Szükségesnek tartják-e egy, a holocaust tagadását szankcionáló büntető jogszabály megalkotását?” a következőket válaszolta: „…indokoltnak látszik a büntető jogszabály megalkotása. Az ezzel kapcsolatos német, illetve osztrák jogi megoldások a magyar jogrendbe is hasznosíthatók…” Mikor lesz jogszabály?
Szekeres: A tervezet már kétszer szerepelt a kormány előtt, és az figyelembe vette az „Auschwitz-tagadás” külföldi büntetését. Nem tudom, mi a késlekedés oka! Úgy gondolom, hogy februárban az Országgyűlés tárgyalni fogja és elfogadja.
Ürügy a kérelmek visszautasítására, hogy csak „harcoló alakulatnál” szolgált muszosok kaphatnak kárpótlást. Így látják Önök is?
Suchmann: Az eredeti törvénytervezetben, amelynek megszövegezésében Raj Tamással én is részt vettem, nem volt ez a hátrányos megszorítás. Az elmúlt ciklusban már majdnem keresztülvittük visszavonását…
Szekeres: Újabb kárpótlási törvényre nincs lehetőség, de szükség sincs, csupán a jelenlegin kell módosítani. Felmérendő azonban, hogy minden munkaszolgálat után járó kárpótlást milyen pénzügyi kötelezettség követ.
Ha megtörténik a törvénymódosítás, akiket előzően elutasítottak, automatikusan megkapják a kárpótlást?
Suchmann: Nem, újból kell majd kérniük!
Miért nincs előrelépés a Zsidó Helyreállítási Alap ügyében, hiszen ennek kötelezettségét az Alkotmánybíróság is kimondotta, sőt, elrendelte annak törvényi rendezését 1993 végéig?
Szekeres: Ismerem az ügyet. Az első akadályozó tényező, hogy a kormány még mindig nem kapta meg a zsidó szervezetek által delegáltak nevét, felhatalmazásukat a tárgyalásra. Megfontoltságot igényel az is, hogy a magyar társadalom nem tolerálna egy újabb súlyos terhet, megjelenne az antiszemitizmus. A cseh példa követhető, ott a közösségnek juttatandó kártérítés egy elhúzódó, hosszú folyamat…
Németországgal kiváló az államközi kapcsolat. Támogatná a magyar kormány a hazai zsidóság kérését, hogy a mieink is kapjanak Bonntól jóvátételt?
Szekeres: Igen! Ezt azonban megkönnyítené, ha a német jóvátételre lenne példa volt szocialista országokból…
Suchmann: Már eddig is történt kezdeményezés erre. Mécs Imrével 1992 elején parlamenti előterjesztést tettünk!
A romló gazdasági helyzet nem gerjeszt antiszemitizmust?
Szekeres: A választás megmutatta a társadalom realitásérzékét, higgadtságát. Európa nem fogadja el a faji gyűlölködést. A félelem azonban bátorítja az alantas eszmék híveit.
Címkék:1995-01